Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Awaria elektryki pedału gazu - dla potomnych (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=23631)

lukkas 18-09-08 02:31

Awaria elektryki pedału gazu - dla potomnych
 
Jak awarie to na całego :) - po pompie wtryskowej przyszła pora na pedał gazu. Historia dla potomnych:).

Wszystko zaczęło się niedługo po wymianie pompy na nową .. na trasie Polska - Portugalia .. jedzie sobie człowiek spokojnie niemiecką autostradą a tu nagle zaczyna migać kontrolka świec żarowych (w tym momencie panika w oczach po poprzednich przygodach z pompą [pop] ), pedał gazu nie reaguje, silnik chodzi ale tak jakby bez biegu (na 'luzie'). Chwila rozterki, awaryjne i stop na poboczu - silnik chodzi, znaczy się pompa chyba działa, ale na gaz i biegi zero reakcji. Pytanie się rodzi co tu zrobić - gaszę silnik, niepewnie odpalam (ciągle w głowie mając poprzednią awarię pompy), odpalił, ufff znaczy się chyba nie pompa ;) [metal]. Pedał gazu znowu działa, wszystko wydaję się ok, jadę dalej.
I tak zjechałem całe Niemcy, wszystko było ok, za Paryżem znowu to samo - miga kontrolka świec żarowych, gaz nie działa, samochód jedzie na luzie. Pobocze, zgaszenie silnika, odpalenie, pedał działa, jadę dalej. Wszystko niby ok, ale silnik trochę dziwnie chodzi - tak jakby się trochę dławił, bez mocy. I bah po parenastu km znów to samo. Pobocze, gaszenie silnika, odpalenie i w drogę.
I tak jeszcze dwa razy, mówię sobie trzeba znaleźć jakiś serwis forda, nie da się tak jechać. ASO udało się znaleźć ale zlali mnie mówiąc, że mają dużo roboty i nie zerkną co się dzieje [boshe], wykręcili jakiś nr telefonu gdzie jakiś assistance podał mi namiary na inne serwisy forda w okolicy. Jedno ASO zamknięte na wakacje, drugie czynne - jakoś udało się z francuzami dogadać, mechanik wziął fokę na kompa, diagnoza - (z tego co zrozumiałem z łamanej angielszczyzny, francuskiego i języka rąk) pedał gazu, a dokładniej jego układ elektroniczny (do tej pory myślałem, że pedał gazu połączony był linką z silnikiem jak za dawnych czasów, ale widać się myliłem ;)) co wysyła sygnały do kompa się resetuje się czy coś takiego, i komp odcina go od pompy. Zgaszenie silnika i odpalenie go na nowo zmienia jakieś ustawienie czy coś i działa. Pedału mi nie wymienili bo nie mieli na stanie. Coś tam magik zamieszał na kompie i powiedział, że powinno być ok teraz, żebym potem sobie zmienił pedał a teraz spokojnie jechał, a jakby znowu przestał działać zgasić i odpalić autko na nowo. Pytam się ile się należy .. a oni na to, że nic :).
I tym sposobem dojechałem do Hiszpanii .. tam znów silnik zaczął dziwnie pracować i bah znów pedał gazu przestawał działać. Z km na km było coraz gorzej, wizyta w ASO w Hiszpanii, pół dnia minęło zanim się za autko zabrali. Na szczęście potwierdzili diagnozę francuzów - elektroniczna część pedału gazu jest padnięta i stąd wszystkie kłopoty. Około 70euro pedał, 50 parę robocizna + podatek, w sumie wyszło prawie 160euro za naprawę. Od tej pory foczka śmiga jak za dawnych czasów :).

Podsumowując - mrugająca kontrolka świec żarowych, niereagujący pedał gazu i biegi + silnik chodzący jak 'na luzie' = najprawdopodobniej padnięta elektryka pedał gazu.

MisiekT 18-09-08 08:02

lukkas, ten problem byl juz opisywany wiele, wiele razy i jest standardowa przypadloscia w dieselkach...

dodam tylko, ze zwykle na kilkaset km pomaga reset kompa

lukkas 18-09-08 12:12

dokladnie tak jak piszesz - reset kompa pomogl na ok 700km, potem znow zaczely sie schody.
sorry za powtarzanie ale przed napisanie posta nie przeszukalem forum pod katem tego tematu :P.
w kazdym razie nie zycze nikomu problemow z autkiem podczas podrozy - jest to dosc stresujace ;) - lepiej niech sie foki psuja jak sie jest 'na miejscu' :).

Schem 19-09-08 11:42

Fajnie chociaż, że Francuzi i Hiszpanie potwierdzają naszą wiedzę ;)

DarknesS 20-09-08 10:02

Cytat:

Napisał MisiekT
lukkas, ten problem byl juz opisywany wiele, wiele razy i jest standardowa przypadloscia w dieselkach...

A jak się ma ta usterka do silników benzynowych? Czy też często ten problem występuje? (pytam zapobiegawczo)

MisiekT 20-09-08 12:49

w benzynowych ta usterka nie wystepuje poniewaz w benzynach jest mechaniczny pedal gazu, czyli jest linka gazu, ktora steruje bezposrednio przepustnica

DarknesS 20-09-08 22:51

Dzięki MisiekT, wykreślam usterkę pedału gazu z możliwych jaki mogą się przydarzyć :)

mark54 21-09-08 07:45

Cytat:

Napisał MisiekT
w benzynowych ta usterka nie wystepuje poniewaz w benzynach jest mechaniczny pedal gazu, czyli jest linka gazu, ktora steruje bezposrednio przepustnica

A co z wersjami benzynowymi ktore maja system TCS ?
Tu chyba tez jest "elektryczny" pedal gazu.

DarknesS 21-09-08 11:13

Hmm właśnie... Mam TCS... Też jest linka czy elektronika?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi