Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 07-04-16, 21:37   #1
Mr_Hide
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 69
Garaż
Domyślnie 1.6B Niskie ciśnienie sprężania.

Witam.
Foka kombi 1,6 ZETEC, 2003r., ok. 240 kkm. Od jakiegoś czasu jakby nieco słabsza (ja jeżdżę spokojnie, więc nie bardzo zauważam, ale moja młodzież jest na to czuła). Średnie spalanie też nieco wzrosło - do ok. 10,0-10,4 l/100 po mieście, z domieszką ok. 20% trasy. W serwisie FeuVert sprawdziłem ciśnienie sprężania - wyszło 6,5 bar na jednym cylindrze (bodajże na drugim albo trzecim - nie mam wydruku pod ręką), 7,2 na jednym i ok. 8-8,5 na dwóch. Foka jeździ płynnie, zapala bez problemów, przyśpiesza też płynnie, nie kopci z rury ani pod maską, silnik całkiem suchy. Oleju za ostatnie 5 tys. km wzięła chyba coś ok. litra.

Proszę o poradę, co może być przyczyną tak niskich ciśnień, czy można tym jeszcze pojeździć, czy warto inwestować w naprawę silnika, jakie mogą być koszty?
I przy okazji: jakiś sensowny warsztat w Poznaniu lub okolicy?

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Ostatnio edytowane przez Mr_Hide ; 07-04-16 o 21:45
Mr_Hide jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-04-16, 08:41   #2
Tal-Rash
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Inny
HB 5D
2019
Postów: 590
Domyślnie

Ciśnienie sprężania spada w miarę eksploatacji silnika. Przyczyn wiele złożonych, pierścienie, cylindry, zawory... Remontowanie silnika to chyba nieopłacalna sprawa w takim wieku autka... Porządny remont wyniesie prawie wartość samochodu a silnik po porządnym remoncie pojeździ więcej niż wytrzyma blacha w aucie. Odpuść i jeździj... A jak koniecznie chcesz zrobić to rozważ kupno używanego gołego słupka i przekładkę. Jakieś 2000zł. A remont? Na porządny remont bez fuszerki nie starczy chyba 4000zł. Generalnie zobacz jaka jest wartość auta, jak być na to nie spojrzał. Nie opłaca się. Chyba że auto od nowości w rodzinie i budzi sentyment...

Ostatnio edytowane przez Tal-Rash ; 08-04-16 o 08:51
Tal-Rash jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-04-16, 11:12   #3
Mr_Hide
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 69
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tal-Rash Zobacz post
Ciśnienie sprężania spada w miarę eksploatacji silnika. Przyczyn wiele złożonych, pierścienie, cylindry, zawory... Remontowanie silnika to chyba nieopłacalna sprawa w takim wieku autka... (...) Chyba że auto od nowości w rodzinie i budzi sentyment...


Czy mam rozumieć, że sprężanie nie jest dramatycznie niskie i apokalipsy na razie raczej nie będzie?
Sentyment - raczej nie, choć lubię tą foczkę. Ale nie chciałbym zostać zaskoczony tym, że któregoś dnia auto w ogóle nie po odpali z tego powodu i pozostanie tylko złomowanie, jak zdarzyło się to mojemu synowi z fiestą. Może po prostu warto zamienić na nowszy egzemplarz?
P.S. Skoro oleju za bardzo nie bierze, to może raczej zawory? Koszty byłyby chyba mniejsze?
Mr_Hide jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-04-16, 16:08   #4
Tal-Rash
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Inny
HB 5D
2019
Postów: 590
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mr_Hide Zobacz post
Czy mam rozumieć, że sprężanie nie jest dramatycznie niskie i apokalipsy na razie raczej nie będzie?
Sentyment - raczej nie, choć lubię tą foczkę. Ale nie chciałbym zostać zaskoczony tym, że któregoś dnia auto w ogóle nie po odpali z tego powodu i pozostanie tylko złomowanie, jak zdarzyło się to mojemu synowi z fiestą. Może po prostu warto zamienić na nowszy egzemplarz?
P.S. Skoro oleju za bardzo nie bierze, to może raczej zawory? Koszty byłyby chyba mniejsze?
Sprężania masz bardzo niskie. Poniżej 10ciu jest słabo powinno być około 13. Nowy silnik o ile się nie mylę bo każdy ma inaczej ale 1.6 zetec to chyba 16bar. Różnica między cylindrami nie większa niż 2bar. Oczywiście silnik nie padnie Ci zaraz ale będzie więcej palił, więcej brał oleju, będzie słabł, zacznie dymić, klekotać i dopiero zdechnie.
Co do remontu. Żeby zrobić zawory i tak musisz zdejmować głowicę i lecieć w koszty. Bez sensu. Wywalisz kasę i nic Ci to nie da.
Chcesz remontować kup goły słupek i przełóż (ryzyko kupna używanego w podobnym/złym stanie), a najrozsądniej kup młodsze auto.
Dlaczego tak? Ponieważ masz mocno wyeksploatowany silniczek niestety gdyby ciśnienie na 3 garach było koło 11-12 a na jednym 6 to wtedy warto naprawić ten jeden (może pękł pierścień albo zawór wypalony), a tak? Musiałbyś zrobić wszystko bo nie masz czegoś uszkodzonego tylko zajeżdżone i nie naprawisz tego półśrodkami. Albo kapitalny remont albo strata kasy...
Podjedź na hamownię podwoziową za 60-80zł sprawdzisz ile tam kuni jeszcze jest. Np ta: http://hamownia.poznan.pl/kontakt_hamownia.htm albo ta: http://www.gekocars.pl/index.php/pl/hamownia
Aha no i nie padło jeszcze pytanie o LPG. Jeśli jest to zawory/gniazda popalone...

ps. Taki wynik sprężania po 240tyś km to daje dwa wnioski. Albo przekręcony licznik albo ktoś ostro katował silnik...

Więc. Chcesz zostać przy tym aucie kup inny silnik i przekładka. (koszt koło 1500 za wszystko). Polecam ten warsztat: http://www.fordzik.pl/ Gość zna się jak nikt. Robi wszystko. Oczywiście FORD ONLY.
Nie chcesz sprzedaj auto kup inne młodsze o dwa trzy lata czy ile tam kasy dołożysz.

Ostatnio edytowane przez Tal-Rash ; 09-04-16 o 16:36
Tal-Rash jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-04-16, 22:35   #5
Mr_Hide
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 69
Garaż
Domyślnie 1.6B Niskie ciśnienie sprężania.

Dzięki Tal-Rash za odpowiedź i wyczerpującą pomoc. Po tym jestem już w zasadzie zmotywowany do zmiany auta, tym bardziej, że na dłuższą metę musiałbym też robić rozrząd, tylne zawieszenie, a i wsteczny ostatnio czasem ma opory... Aha, LPG nie ma.
Zaczynam się zastanawiać, czy znów foka (trzecia), czy może np. Fusion (kombi już nie potrzebuję)?

Dzięki raz jeszcze.
Pozdrawiam.

Ostatnio edytowane przez Mr_Hide ; 09-04-16 o 22:56
Mr_Hide jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-04-16, 10:47   #6
Native26
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2016
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 18
Domyślnie

Wczoraj zauwazylem to samo u siebie. Juz nawet nie sprawdzam tego cisnienia zadnym sprzetem bo poprostu nie mam cierpliwosci do tego grata. Wymieniałem rozrzad ostatnio, gdy zalozylismy pasek I pare razy zakrecilismy wałem recznmie co by pasek sie ulozyl to masakra. Na 1 duzo sily trzeba uzyc aby przekrecic (sprezanie dobre) na 2 to samo, 3 gar porazka, małe dziecko zakreciloby kluczem no I ostatni opór jest ale to nie jest to samo co na 1 i 2 czyli dupa. Auto odpala od strzała, nie kopci jest cacy, ale straciło moc, a moze w ogole nie miało tej mocy. Kupiłem to dziadostwo 5 tygodni temu i chce sie juz pozbyc.
Native26 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-04-16, 09:44   #7
AdoKrycha007
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2014
Skąd: Kraków
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
czerwiec
2001
KR Kraków
Postów: 209
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mr_Hide Zobacz post
W serwisie FeuVert sprawdziłem ciśnienie sprężania
jak się takie coś sprawdza? to kwestia tylko podłączenia do kompa i zczytania cyferek z programu?
AdoKrycha007 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-04-16, 12:32   #8
Mr_Hide
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 69
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał AdoKrycha007 Zobacz post
jak się takie coś sprawdza? to kwestia tylko podłączenia do kompa i zczytania cyferek z programu?


Wkręcenie czujników ciśnienia zamiast świec, odczyt / wydruk z przyrządu pomiarowego.
(Niech mnie ktoś poprawi lub uzupełni, jeśli trzeba. Nie było mnie przy tym, nie wiem, czy kręci się silnikiem, czy pompuje do cylindrów?)
Mr_Hide jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-04-16, 14:36   #9
M4rc1n
Turysta
 
Avatar M4rc1n
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Ford Focus II FL
HB 5D
2010
Postów: 245
Domyślnie

To jak cię nie było przy tym, to jest szansa że praktykant na zimno mierzył, stąd takie niskie wyniki.
M4rc1n jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-04-16, 19:41   #10
Tal-Rash
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Inny
HB 5D
2019
Postów: 590
Domyślnie

Przecież ciśnienie sprężania mierzy się właśnie na zimno. Mierzenie na rozgrzanym silniku jest bez sensu bo po pierwsze film olejowy uszczelnia a po drugie metal się rozszerza i wówczas wyniki są niewiarygodne.
Mierzenie ciśnienia sprężania na rozgrzanym silniku to strata czasu i kasy, wynik całkowicie niemiarodajny.
2xUP Tak kręci się silnikiem.

Ostatnio edytowane przez Tal-Rash ; 11-04-16 o 19:44
Tal-Rash jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-04-16, 20:25   #11
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

Przeczytałem temat i krótkie przemyślenia:
1. w 100% zgadzam się,że takie parametry silnika ( o ile prawdziwe) przy tym przebiegu to ktoś go musiał niezle "katować" niestety, ogólnie myśląc, bo nie tylko ostra jazda mieści się w tym pojęciu. Zetec to bardzo dobry i trwały silnik pod warunkiem,że się o niego dba, a nie trzeb wielkich poświęceń.
2. I słowo do autora tematu - oczywiście możesz szukać młodszego auta jak radzą koledzy, tylko nie daj się zwieść myśleniu,że młodsze będzie na pewno lepsze, bo czesto się to nie sprawdza. Bądz po prostu wyczulony na wszelakie niuanse i nie podejmuj pochopnych decyzji.
Powodzenia.
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-10-17, 12:42   #12
coosi
Turysta
 
Avatar coosi
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Skąd: Szczecin
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2000
Postów: 19
Domyślnie Silnik 1.6 FYDA sprężanie

Panowie szukam ostatnio silnika dla mojej Funi. Czy takie wartości nie są aby zbyt rozbieżne? Mam świeżo zrobioną głowicę z silvertopa, da się ją posadzić na bloku SE FYDD?

Ostatnio edytowane przez coosi ; 21-10-17 o 11:22
coosi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-10-17, 11:11   #13
istarer
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2017
Ford Focus II ST
HB 3D
2.5 DuratecST 225KM manual
2010
Postów: 6
Domyślnie

silnik musiał przechodzić katusze i konkretne. Co do wyboru auta to pamietaj, żeby na spokojnie bez emocji podjąć decyzję. Jak jedziesz po samochód to jedź z nastawieniem, że nie musisz go kupić
istarer jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] 1.6 TDCI Błąd P0299 - niskie ciśnienie turbo blady5 Silnik i skrzynia 14 20-06-14 19:50
[MK1] Pomiar ciśnienia sprężania adam2358 Silnik i skrzynia 3 03-03-14 17:45
[MK1] 1.8 TDDI Niskie ciśnienie oleju w silniku i mrygajaca kontrolka dpercio149 Silnik i skrzynia 21 22-02-14 17:46
[MK1] Ciśnienie sprężania na cylindrach ert4 Silnik i skrzynia 1 13-05-13 22:09
[MK1] ciśnienie sprężania w 2.0 mlz Silnik i skrzynia 1 01-03-10 23:31

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u