Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK2

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 04-03-12, 23:52   #1
Szortis
Turysta
 
Avatar Szortis
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Skąd: Wrocław
Ford Focus II
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2005
DW Wrocław
Postów: 13
Domyślnie [MK2] Fotorelacja - Oświetlenie / lampka nad tylną kanapą

Cześć,

przekazuję relację z montażu lampki nad tylną kanapę do Ford Focus MK2
Już było kilka wątków o tym (MK1 i Mondeo), ale zdecydowałem się odświeżyć temat.
Generalnie sprawa zamyka się na przedłużeniu (zrobienia połączenia równoległego) istniejących przewodów do tylnej lampki. Można to wykonać na różne sposoby:
- dolutowanie przewodów w miejsce istniejących kostek lampki
- podpięcie się szybkozłączami do istniejących kostek lampki (podobnie jak wyżej, ale obejdzie się bez lutowania)
- lub inne podpięcie się pod kostki lub instalację elektryczną.

Jako, że lutować w aucie mi się nie chciało, oraz nie miałem na stanie szybkozłączek (co znacznie skróciłoby montaż ) zdecydowałem się na zrobienie rozgałęźnika instalacji przy wykorzystaniu konektorów metalowych. Ta metoda nie ingeruje w instalację elektryczną, choć szybkozłącza czy lut… to też prawie żadna ingerencja.

Do montażu wykorzystałem:
- 3 konektory męskie 6,3 mm
- 6 konektorów żeńskich 6,3 mm
- ~ 1,6 m przewodu 3 żyłowego o średnicy 0,75 mm2 (może być 0,5)
- gąbka do zrobienia otuliny na przewody – żeby nie tłukły się podsufitce
- trochę taśmy izolacyjnej do sklejenia otuliny
- koszulka termokurczliwa 4,8 na 2,4 mm (około 30 cm)
- koszulka termokurczliwa 7 na 3,5 mm (około 20 cm)
- nóż do tapet
- no i oczywiście lampka z ramką

Zaczynamy od wycięcia odpowiedniego szablonu na kartce / tekturze. Następnie za pomocą taśmy klejącej przytwierdzamy szablon do podsufitki. Centrujemy, tak żeby efekt nas zadowalał Osobiście umieściłem lampkę mniej więcej „na wysokości” środka uchwytów nad drzwiami. Bierzemy w dłoń nóż, jeszcze raz sprawdzamy czy aby na pewno wszystko równo przymocowaliśmy i tniemy…



Po wycięciu otworu zakładamy ramkę. Zatrzaski muszą się „wgnieść” w podsufitkę, więc trzeba użyć trochę siły



Teraz zabieramy się za przeciągnięcie przewodu. Wcześniej możemy przygotować na przewód otulinę z gąbki, aby nie trzaskał nam nad głową podczas jazdy. W celu przeciągnięcia przewodu, przede wszystkim wyjmujemy przednią lampkę i rozłączamy kostki. Aby przewód przeszedł na drugą stronę należy zaopatrzyć się w drut o odpowiedniej długości lub coś podobnego i delikatnie przeciągamy przewód. Efekt uwidoczniony na zdjęciach poniżej:





Konektory przewodów najprościej zarabiać przed przeciągnięciem i wówczas przeciągnąć od strony przedniej lampki, bo z przodu mamy więcej końcówek, więc nie ma sensu ich przeciągać.



Kilka słów o konektorach. Od strony przedniej lampki robimy rozgałęzienie z jedną końcówką żeńską i męską na każdym z przewodów. Po czym dla zabezpieczenia przed zwarciem nakładamy koszulkę termokurczliwą 4,8 mm i podgrzewamy zapalniczką. W przypadku konektora żeńskiego dodatkowo nakładamy na niego szerszą koszulkę, tak aby w pełni zabezpieczyć konektor przed możliwym zwarciem i podgrzewamy:



Bardzo ważne jest dobre zabezpieczenie konektorów. Styki lampki są bardzo blisko siebie i mogą powodować zwarcie jeżeli nie korzystamy ze specjalnych kostek: Poniższe zdjęcie wyjaśnia dlaczego:



W przypadku konektorów do tylnej lampki, to wykorzystujemy tylko konektory żeńskie, które następnie nałożymy na styki lampki. Trzeba pamiętać, aby dodatkowo nałożyć szerszą koszulkę i podgrzać zapalniczką aby odpowiednio zabezpieczyć konektory.



Gdy już mamy przygotowaną instalację to zabieramy się za podłączenie. W pierwszej kolejności podłączamy lampkę tylną do konektorów – pamiętając do jakiego styku podłączyliśmy jaki kolor. Następnie wyłączamy lampkę lub wyjmujemy żarówkę:



Krok kolejny to podłączenie lampki przedniej. Konektory żeńskie łączymy do styków lampki – zgodnie z podłączeniem tak jak w lampce tylnej. Następnie pozostałe konektory męskie wtykamy w seryjne kostki od oświetlenia przedniej lampki zgodnie z ich przeznaczeniem. Czyli kostki podłączamy tak, jakbyśmy je podłączali bezpośrednio do lampki:





Efekt końcowy jak na zdjęciu. Lampa zapala się i gaśnie wraz z otwarciem drzwi, ręcznie można ją włączać i wyłączać niezależnie od lampki przedniej. Ale najważniejsze, że w końcu widać co leży na tylnej kanapie lub dywanikach:



Przy montażu tylnej lampki należy zwrócić uwagę jak przebiegają podłączone kable gdy chcemy już zatrzasnąć lampkę. Ponieważ jak zwrócicie uwagę, żarówka od wewnętrznej strony podsufitki jest odkryta. Są to rurki 10 Watowe, więc gdy przewód na niej osiądzie lub gąbka z otuliny przewodu, mogłoby dojść do przepalenia pub podpalenia gąbki. Można temu zaradzić na 3 sposoby:
– zostawiamy takiej długości przewód aby był „na około” lampki (jeżeli mamy zamontowaną tak jak ja)
– okleić przewody srebrną taśmą aluminiową (taką jaką stosujemy np. podczas montażu kominków)
– mocujemy lampkę odwrotnie, wtedy przewody samoistnie będą skierowane w stronę przedniej lampki. Jak przewody będą odpowiedniej długości (czyli na styk) to nigdy nie osiądą na żarówkę (jednak według mnie wygodniej jest dla osób podróżujących z tyłu jak zamocowana jest tak jak u mnie).
– kupić sobie u naszego kolegi forumowego wkład z diodami do lampki i wtedy kompletnie nie przejmujemy się przepaleniem przewodów lub otuliny.
– albo dmuchać i chuchać na zimne i nawet jak nie ma zagrożenia, że kable dotkną lampki, to zamontować sobie oświetlenie diodowe.

Pozdrawiam
Szortis
Szortis jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] prośba do posiadaczy kombi GHIA (lampka nad tylną kanapą) michtat Inne techniczne 10 11-09-12 12:50
[MK1] różnice między kanapą sedana i hatchbacka fryszard Inne techniczne 2 20-08-12 17:34

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u