View Single Post
stare 13-08-06, 13:56   #10
burton3
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2006
Skąd: Poznań
Postów: 19
Domyślnie

Cytat:
Napisał gRuHa
niby dlaczego??? od bardziej czystych spalin???
moze i to prawda, ale dla mnie jakaś naciągana teoria...
Zastosowanie zaworu EGR jest jedno, obniżenie stężenia tlenków azotu (NOx) w spalinach. Ponieważ silniki o zapłonie samoczynnym pracują stale ze współczynnikiem nadmiaru powietrza powyżej jedynki, klasyczne reaktory katalityczne nie mogą redukować NOx-ów i tak naprawdę jedyną prostą metodą na ich ograniczenie jest właśnie wprowadzenie recyrkulacji spalin, które prowadzi do obniżenia maksymalnych temperatur spalania. Zaślepiając zawór EGR czy w jakikolwiek inny sposób go wyłączając rzeczywiście można się spodziewać niewielkiej poprawy osiągów w średnim zakresie obciążeń, jednak związane to jest z wyższą temperaturą spalin, która umożliwia na zwiększenie ciśnienia doładowania przez turbosprężarkę, przynajmniej do momentu kiedy nie osiągnie ono maksymalnego poziomu ustalonego przez zawór upustowy. Wyższa temperatura może prowadzić do przegrzania turbosprężarki, a to w oczywisty sposób do jej szybszego zużycia. Co to reaktora katalitycznego, hmmm sam nie wiem, byłbym skłonny się do opini że może ulec szybszemu zużyciu przychylić, choć do końca nie jestem przekonany. Komputer rzeczywiście w pewnym momencie moze się przełączyć w tryb awaryjny, jesli ten sam błąd będzie się długo utrzymywać, zwłaszcza że EGR jest odpowiedzialny za emisję szkodliwych NOx-ów, a więc z ekologicznością silnika, a to jest główny kierunek działań czyli ograniczenie szkodliwości silników.
burton3 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem