Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] Przegrzewanie się silnika 1.6B + LPG (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=47318)

Marki 13-02-11 13:44

Przegrzewanie się silnika 1.6B + LPG
 
Witam,
od jakiegoś czasu walczę z przegrzewaniem się silnika.
FORD FOCUS MKI 2001 1,6 16 v ZETEC SE zagazowany.

Opis problemu:
od kilku miesięcy pojawiały się nagłe skoki temp płynu chłodniczego do maxa (czerwone pole i dalej) przy jezdzie przy większych predkościach rzędu 100km.
Po odpuszczeniu nieco hazu i zwolnieniu temp wracała do wartości optymalnej.
Problem zaczął się pogłebiać (zaczęły się te same objawy, tylko że przy mniejszych prędkościach). Problem zaczął się pojawiać za każdym razem jak gdzies jechałem.

Jako że i tak miałem rozrząd do roboty oddałem go do warsztatu, wskazując również ten problem i zostało zrobione:
1. Rozrząd (pasek, napinacz)
2. Pompa wody
3. Termostat
4. Czujnik temp płynu chłodniczego

Po tych zabiegach występowanie problemu było z taką samą częst. i przy takich samych predkościach (na biegu jałowym problem nie występuje - tylko pod obciążeniem).
Oddałem go znów do tego samego fachowca, który coś rzeźbił w układie chłodzenia, ominał parownik w układzie chłodzenia (zrobiłtak aby pracował tylko na benzynie - dodam tylko że wcześniej problem na benzynie równiez występował). Co porzeźbił poddał się i oddał mi foke. Problem występuje teraz za każdym razem nawet w prędkościach miejskich.
Układ chłodzenia odpowietrzyłem sam, wg instrukcji z tego forum.


Podejrzenia:
1. Mówił że to nie uszczelka pod głowicą niby jakostam sprawdzał ale raczej chalupniczymi metodami wiec to niewykluczone.
2. Ktoś mi powiedział ze moze byc peknięta głowica czy cos takiego i ogień z komory spalania przedostaje sie do plaszcza wodnego.

Proszę o pomoc, nie wiem czy mam oddawać do aso czy może znacie mechnika w warszawie który sprobowałby to naprawić i czy to prawda że raz zagotowany termostat jej do wyrzucenia?
Pozdrawiam,
Marcin

Lukasz750 02-04-11 21:29

Sorki za odkopanie ale może komuś się przyda. Miałem to samo, rozwiązaniem jest prawidłowe odpowietrzenie układu chłodzenia, jest to ciężkie bo nie ma odpowietrznika. Robimy tak:
Płyn chłodniczy lejemy na maxa, praktycznie ile się da.
Autko odpalamy i trzymamy na 2-3tyś. tak aby 2x włączył się wentylator.
Gasimy silnik po wyłączeniu wentylatora, czekamy aż ostygnie i powtarzamy powyższą czynność. U mnie to pomogło, ale wymieniałem już wszystko...
Jak widać sprawa banalna..

marfm76 05-04-11 19:52

Cytat:

Napisał Lukasz750 (Post 555983)
...Płyn chłodniczy lejemy na maxa, praktycznie ile się da......czekamy aż ostygnie i powtarzamy powyższą czynność...

Czy można nalać płynu na maxa czyli "pod sam korek" ?? Trochę to niebezpieczne -zwłaszcza jak się nagrzeje ....

A mam przy okazji "tytułu" tego tematu pytanko: czy jeśli mam silnik ZETEC SE, 1,6 w focusie MKI to mój silnik jest 16V?? Nigdzie nie mogę znaleźć opisu a nie wiem jak to poznać :)

Adam Getka 05-04-11 22:55

Wszystkie 1.6 w Foce miały 16V...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi