Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [Ogólne] Opony wielosezonowe (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=72813)

TomFoc 24-03-17 13:18

Słynne stwierdzenie: jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego - filozofia idioty, który nie ma niczego sensownego do powiedzenia. Od lat jeżdżę na całorocznych Navigatorach - ostatni komplet służył mi 8 lat. Wymieniłem nie ze względu na zużycie bieżnika, lecz ze względu na starość opon. Gdybym miał dwa komplety - zimowe i letnie - ile sezonów miałbym na nich jeździć - 12,16? Jakie opony miałbym kupić na wiosnę i jesień, bo przecież zimowe są na zimę a letnie na lato. Ile razy tej kończącej się już zimy jeździłem po śniegu? Może 3-4. Po kiego mi zimowe opony? Inaczej sprawa się ma dla tych mieszkających pod górami czy na Suwalszczyźnie. Tam wiedzą czym jest śnieg na drodze.

weuek 24-03-17 13:28

Swoim autem wożę osoby, zwierzęta (własne i bezdomne), gałęzie z działki oraz grzejniki, a auto jest tylko osobowe. :-)

Tal-Rash 24-03-17 17:36

Cytat:

Napisał TomFoc (Post 1165444)
Od lat jeżdżę na całorocznych Navigatorach - ostatni komplet służył mi 8 lat. Wymieniłem nie ze względu na zużycie bieżnika, lecz ze względu na starość opon.

Przez 8 lat nie zetrzeć kompletu gum?!?
Omg mi na dwa sezony nie wystarcza komplet...

Cytat:

Napisał TomFoc (Post 1165444)
Słynne stwierdzenie: jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego - filozofia idioty, który nie ma niczego sensownego do powiedzenia.

Nie zgodzę się. Opony całoroczne są średnie w każdych warunkach. Jeśli ktoś lubi dynamikę, ogarnia jazdę na granicy przyczepności nie założy tego nigdy. Nie mierz swoją miarą wszystkich.

Cytat:

Napisał weuek (Post 1165447)
Swoim autem wożę osoby, zwierzęta (własne i bezdomne), gałęzie z działki oraz grzejniki, a auto jest tylko osobowe.

Bezdomne zwierzęta wozisz? Możesz to rozwinąć?

weuek 24-03-17 18:09

Cytat:

Napisał Tal-Rash (Post 1165473)
Jeśli ktoś lubi dynamikę, ogarnia jazdę na granicy przyczepności nie założy tego nigdy.

Dlatego ja założyłem i mi się bardzo podobają. Nie bardzo widzą mi się inni jeżdżący koło mnie na granicy przyczepności. A jeżdżę wyłącznie po drogach publicznych.

Cytat:

Napisał Tal-Rash (Post 1165473)
Bezdomne zwierzęta wozisz? Możesz to rozwinąć?

Nie ma potrzeby w temacie o oponach.

SzerszeN 28-03-17 09:58

Cytat:

Napisał Tal-Rash (Post 1165473)
Opony całoroczne są średnie w każdych warunkach.


To tak zwany 3 rodzaj prawdy wypowiadamy przez kogoś, kto ich nigdy nie używał.


Cytat:

Napisał Tal-Rash (Post 1165473)
Jeśli ktoś lubi dynamikę, ogarnia jazdę na granicy przyczepności nie założy tego nigdy. Nie mierz swoją miarą wszystkich.

A tu już zupełnie śmiech mnie ogarnął.
Lubię dynamiczną jazdę, mniej więcej w granicach legalności i rozsądku i już nie mam zamiaru wracać do dwóch kompletów opon, szczególnie w warunkach późnojesiennych i wczesnowiosennych. A jazda na granicy przyczepności wskazana jest na torze, nie na ulicy i tam opony to już zupełnie inna bajka i inna półka cenowa.

Zanim zaczniesz wypowiadać się na temat takich opon, to na nich pojeździj, bo jak na razie to opowiadasz bajki i miejskie legendy. :)

maripo 28-03-17 15:59

E tam przesadzacie

Całosezonówki są spoko na samochodach zastępczych czy fiacie 500 mojej żony :D

Ziele1985 29-03-17 08:50

Też bym się nie zdecydował na całoroczne ale ... Nokian robi takie i wyglądają jak ich najlepsze zimówki czyli wr g2

http://nokautmoto.pl/produkt-opony-c...-r15-88-h.html

http://www.oponeo.pl/model-opony/nokian-wr-g2

weuek 29-03-17 09:57

Cytat:

Napisał Ziele1985 (Post 1166149)
wyglądają jak ich najlepsze zimówki

Więc nie mogą być dobrymi całorocznymi.

Kerad 29-03-17 16:41

Podobne tylko z bieżnikiem wyglądającym na jeszcze bardziej letni są Nokiany WR A3 sprzedawane jako zimowe. Bardzo mnie teraz zaskakują w temperaturach ok. 20 stopni, bo jeździ się na nich całkiem ok... Jako, że u mnie zimówki prędzej się starzeją niż ścierają, to jeszcze chwilę na nich pojeżdżę przed zmianą na letnie...

bastek016 08-04-17 09:40

Nexen który opisywałem na początku tematu jeździ nadal. Kolejny sezon za nim.
Po dwóch latach i sezonach stwierdzam.
Lato - Nie widzę różnicy między latem a wielosezonem, drugi samochód mam na letnich i zimowych. Opona przy hamowaniu do 0 jest trochę głośniejsza, prowadzi się bardzo dobrze samochodem jeździ się w miarę normalnie bez rajdów. Nie podskakuje nie trzeba wyważać kół, guma nadal wygląda świeżo.

Zima - porównanie mam do nowej dębicy frigo. Samochód jeździ miasto i okoliczne trasy małopolska, nigdzie się nie zakopałem trzyma dobrze. Bardzo dobrze się spisują w okresie kiedy nie wiadomo czy zakładać już zimę / lato. Rano jest chłodno ok południa zimówka pływa.

Stwierdzam - Dla samochodu klasy Focus I / II samochody ok 10 lat , osoby która jeździ dynamicznie nie rajdowo a chce trochę mniej wydać mogę polecić. Oszczędzamy dużo zakup opon - 800 do 1200zł za komplet. Plus nienormalna teraz cena wymiany opon 200zł w roku lato zima.

c-matix 11-04-17 16:57

Ja obecnie od 3 tygodni ujeżdzam Michellin Cross Climate w Fordzie Fusionie bo takie zakupił wcześniejszy włąsciciel rok temu jako nowe. Na razie do domu pokonałem na nich 450km po autostardzie oraz 850km po mieście i okolicy na razie na suchym i deszczu jak najbardziej na plus.

Carolus 21-05-17 14:08

Cytat:

Napisał maripo (Post 1166032)
E tam przesadzacie

Całosezonówki są spoko na samochodach zastępczych czy fiacie 500 mojej żony :D

Nie chcę wsadzać kija w mrowisko ale niech każdy z dyskutantów odpowie sobie na pytanie czy jeździł na oponach wielosezonowych/całorocznych z najwyższej pólki, tzw. klasy Premium (znam 2 producentów, dodatkowo, na obu modelach jeździłem).

Jeśli ktoś nie jeździł, to w sezonie zimowo-wiosennym (śnieg, błoto pośniegowe, deszcz etc.) polecam np. umówić się na jazdy testowe wybranym modelem jakiegoś samochodu oferowanego w salonach - większość krytykantów będzie bardzo niemile zaskoczona, jak ich "teoretyczne" (bez urazy do nikogo) opinie zderzą się ze stanem faktycznym.

P.S. Powyższe nie dotyczy, jeżdżących naprawdę ostro, kierowców "usportowionych" aut (200KM+, ze zmodyfikowanym zawieszeniem, oponami o super niskim profilu etc.).

pozdrawiam

Wojtek O. 21-05-17 18:20

Nie spotkałem sie z całorocznymi na jazdach testowych. Choć może dlatego iż byłem tylko na kilkunastu, jesienią wiosną i zimą. Za to z letniki w zimie już tak :/
P.S. ja nadal ganiam na zimowych które zadziwiająco sprawdzają sie nawet przy + 15. Powyżej tego to właściwie się topią i auto jedzie jak po lodzie, Ale za to do tej temperatury pozwala do woli jeździć lekkim dupoślizgiem w zakrętach, a co ciekawe bardzo ładnie ten ślizg sie wyczuwa. Tylko zbyt gwałtowne dodanie gazu powoduje że przód ucieka.
P.S. tak mam 95KM , jak bym miał więcej to bym rowy zwiedzał na nich.

Carolus 30-05-17 22:40

Cytat:

Napisał Wojtek O. (Post 1172448)
Nie spotkałem sie z całorocznymi na jazdach testowych. Choć może dlatego iż byłem tylko na kilkunastu, jesienią wiosną i zimą. Za to z letniki w zimie już tak :/
....

No cóż - nie podważam takiego stanowiska, choć mam inne doświadczenia. Nadmienię, że choć można przetestować w Polsce Focusa, Golfa (oraz Dacię Duster !) na oponach całorocznych to wymaga to trochę zachodu (i dobrych chęci).

P.S. Jestem w stanie uwierzyć, że dla Klienta planującego zakupić 1 auto, dealerowi i/lub sprzedawcy opon może się po prostu nie chcieć.

amper124 29-06-17 23:06

Dobra, Panowie
Konkrety. Musze ojcu kupic do puga opony bo
A) letnie debice mnie draznia
B) zimowki maja 14lat i mimo miecha nie trzymaja w zadnych warukach
Zimy nie bylo, lato tez takie se jak na razie
Mam chec wlasnie na quatraki lub michaly cc bo sensu dwoch kompletow kol juz powoli nie widze...
Warunki: ogrom mocy tj 75 km, 90% miasto, czasem jakis wypad podmiejski, autostrad u mnie na wsi brak. Auto maly lekki bzyk. Przebiegi roczne jakies 7-10kkm

Powiedzcie cos wiecej jak wypada trakcja tego ustrojstwa szczegolnie na swiezym nieodgarnietym sniegu i w mocnym deszczu.

RafikWJ 30-06-17 08:56

Pany
Szukam dla teścia opon całorocznych bo już 5 zimę na letnich jeździ i udało mi się go nakłonić do zmiany opon bo tamte już spękane na całości
Co sądzicie o: Michelin Crossclimate+ xl

http://allegro.pl/michelin-205-55-r1...858423792.html

Jeździ ktoś na takich ? wg testów niemieckich dobrze wypadają na tle konkurencji.

Tal-Rash 30-06-17 14:53

Crossclimate to chyba jedyne wielosezonowki warte uwagi, reszta probuje byc podobna. Nie polecam jazdy na wielosezonach ale juz lepiej to niz zima na letnich. Zdecydowanie.

weuek 30-06-17 18:07

Cytat:

Napisał Tal-Rash (Post 1176605)
Crossclimate to chyba jedyne wielosezonowki warte uwagi, reszta probuje byc podobna.

Podobna do czego? Z wyglądu, ceny, stopnia mierności?

Tal-Rash 09-07-17 11:00

http://www.motofakty.pl/artykul/adac...o-wykazal.html Jak by ktoś nie czytał i zastanawiał się nad wielosezonowymi to warto zajrzeć.

weuek 09-07-17 11:10

Czytałem wszystkie możliwe teksty na ten temat przed zakupem swoich całorocznych. Moc silnika mam małą, jeżdżę około 15 000 rocznie, poziom testosteronu mam niski - to dla mnie wybór idealny. :-)

SzerszeN 10-07-17 08:46

"W niskich temperaturach opony całoroczne nie zapewnią przyczepności takiej, jak zimowe, a na suchej i rozgrzanej nawierzchni nie będą hamować tak skutecznie, jak letnie. "

Zawsze bawią mnie takie teksty w przypadku naszego klimatu :) Takie na siłę udowadnianie, że trzeba kupić dwa komplety opon, co w naszym klimacie jest dużym nieporozumieniem.

Falcon 10-07-17 08:49

No właśnie się zastanawiam czy jest sens kupować zimówki, czy raczej wziąć (jako "zimówki") wielosezonowe (mam też komplet letnich).

SzerszeN 10-07-17 08:52

Kup te CrossClimate, to i z letnich zrezygnujesz, no chyba że masz fantazję do upalania na torze.

zabiel36 10-07-17 18:07

A czy w wyniku tego, że CrossClimate jest kierunkowy nie występuje problem z ząbkowaniem tylnych opon?

Falcon 10-07-17 18:42

Kierunkowość chyba nie ma nic do rzeczy, raczej (a)symetryczność. Tak mi się zdaje, że do wielowahacza opony mają być asymetryczne. Ale głowy nie dam.

weuek 10-07-17 22:43

Na mój chłopski rozum to jest właśnie bieżnik i symetryczny i kierunkowy:

http://cdn1.autoexpress.co.uk/sites/...ossclimate.jpg

Quatrac 5 jest asymetryczny i można koła przekładać gdzie się chce (prawa czy lewa strona):

http://cdn2.autoexpress.co.uk/sites/..._quatrac_5.jpg

Falcon, z porównania tych dwóch zdjęć mógłbyś się łatwo douczyć o różnej szerokości bieżnika mimo tego samego rozmiaru na boku opony. ;-)

Falcon 11-07-17 08:41

Gdy opona ma rant ochronny to też go się wlicza? :-)

SzerszeN 11-07-17 08:44

Cytat:

Napisał zabiel36 (Post 1177433)
A czy w wyniku tego, że CrossClimate jest kierunkowy nie występuje problem z ząbkowaniem tylnych opon?

Nie zauważyłem żadnego ząbkowania po półtora roku.

weuek 11-07-17 16:44

Cytat:

Napisał Falcon (Post 1177470)
Gdy opona ma rant ochronny to też go się wlicza? :-)

Nie ma go do czego wliczac, bo on nie wystaje.

Falcon 11-07-17 21:38

No powiedzmy:
https://www.oponeo.pl/gfx/Articles/r...onny_UMR-0.jpg


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi