Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] Dziwne odgłosy spod maski przy ruszaniu rozgrzanym 1.8 TDCI (115 KM) (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=52865)

Vicek 16-10-11 20:09

Dziwne odgłosy spod maski przy ruszaniu rozgrzanym 1.8 TDCI (115 KM)
 
Witam

Od jakiegoś czasu zmagam się z dziwnym problemem jakim jest dziwne "buczenie" przy ruszaniu.

Problem występuje przy ruszaniu z pierwszego biegu na rozgrzanym silniku*,przy ruszaniu na wstecznym lub na wstecznym do tyłu po czym STOP i ruszanie z jedynki do przodu.

*rozgrzany silnik - stanie w korku przez 30 min i ruszanie co kilka metrów do przodu

Na pozostałych biegach cisza.Problem ustępuje również jak silnik się trochę schłodzi ( wyjadę z korka i przez kilka kilometrów utrzymuję prędkość ok 100 km/h )

Co to może być ??

Można z tym jeździć ?? Przyznam że to dosyć dziwna sytuacja ponieważ dźwięk przypomina jakby się coś zacierało.

Dodam że w ubiegłym roku wymieniałem cały komplet tj. dwumas i kompletne sprzęgło wraz z wysprzęglikiem.Wszystko firmy LUK.

Przepraszam jeżeli sposób w jaki opisałem problem wyda się komuś śmieszny.Starałem się go opisać najlepiej jak umiałem.

vizarsin 17-10-11 01:51

Dodaj audio jeśli to możliwe.

mjprzem 17-10-11 08:46

mozliwe ze to beda poduszki silnika.

Vicek 17-10-11 19:20

Cytat:

Napisał vizarsin (Post 625959)
Dodaj audio jeśli to możliwe.

Z audio raczej będzie problem.Z kabiny nie będzie tego słychać.Musiałbym wyjść z auta w korku, przystawić telefon do maski a ktoś inny musiałby ruszać.
Tak jak już wspomniałem "buczenie" występuje jedynie przy mocno rozgrzanym silniku.

Przypomina to coś w rodzaju hamowania starego autobusu.Gdy autobus hamuje słuchać czasami takie charakterystyczne buczenie okładzin hamulcowych.

U mnie odgłos jest podobny, jednak trwa może z sekundę/pół sekundy gdy ruszam z miejsca i puszczam powoli pedał sprzęgła.
Czasami zabuczy a czasami nie chociaż ostatnio odniosłem wrażenie że zdarza się to coraz częściej.

Nie słychać tego na luzie.Tylko i wyłącznie podczas ruszania do przodu lub do tyłu na rozgrzanym silniku.

---------- Post dodany o 19:20 ---------- Poprzedni post był z 19:13 ----------

Kurde to już drugi Focus który mi tak buczy.Wcześniej miałem 1.8 16V w benzynie.Problem był podobny z tym że tam buczało cały czas jak silnik się rozgrzał i stał na luzie.Ustawało jak dodawałem gazu i jak spadła temp. silnika.

Powoli zaczynam myśleć że to zaraźliwe :P

Ale nie będe mieszał wątków i wracam do swojego 1.8 TDCI :)

mjprzem 18-10-11 09:32

a moze tulejki na wahaczach....

jesli zbyt wiele razy wpadniesz w duza dziure.... tudziez jakis nieszczesny przejazd kolejowy
to gumeczki robia sie miekkie. moga pozniej piszczec przy ruszaniu.. teraz niewiem czy tobie chodzi o buczenie czy piszczenie.
a moze zawiesznie tlumika... tak czy siak jakas blachostka wiec jesli to niejest bardzo dokuczliwe to poczekaj az sie bardziej zrobi i wowczas dojdziesz co to jest ;)

Vicek 18-10-11 10:25

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 626520)
a moze tulejki na wahaczach....

jesli zbyt wiele razy wpadniesz w duza dziure.... tudziez jakis nieszczesny przejazd kolejowy
to gumeczki robia sie miekkie. moga pozniej piszczec przy ruszaniu.. teraz niewiem czy tobie chodzi o buczenie czy piszczenie.
a moze zawiesznie tlumika... tak czy siak jakas blachostka wiec jesli to niejest bardzo dokuczliwe to poczekaj az sie bardziej zrobi i wowczas dojdziesz co to jest ;)

Nie jestem ekspertem ale wydaje mi się że to nie dochodzi z zawieszenia.Gdyby tak było to bez względu na to czy silnik gorący czy nie buczałoby cały czas.

Buczy w momencie jak puszczam pedał sprzęgła i jest on w połowie.Do tego musi być mocno rozgrzany silnik bo na chłodnym czy ciepłym (70 stopni) nie ma tego zjawiska.

mjprzem 18-10-11 15:43

moze flmik nagraj jesli to jest wyraznie odczuwalne.. bedzie latwiej zgadywac lub podstawiac jakies sugestie.

Vicek 18-10-11 17:46

Udało mi się nagrać audio.Są to dwa pliki w których dziwne buczenie słychać między 1-2 sekundą nagrania.W tym właśnie momencie samochód zaczynał się toczyć z miejsca.

Na nagraniu słychać coś w rodzaju buczenia-skrzypienia, sam nie wiem jak to nazwać.

http://w171.wrzuta.pl/audio/84EHCner..._1_a_2_sekunda

http://w171.wrzuta.pl/audio/7qiIVl0A..._1_a_2_sekunda

mjprzem 19-10-11 08:55

to se posluchalem... akurat niemoge puscic tego audio.
niewiem czemu u ciebie dziala ale co to za format pliku?

Vicek 19-10-11 10:52

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 627013)
to se posluchalem... akurat niemoge puscic tego audio.
niewiem czemu u ciebie dziala ale co to za format pliku?

Nie mam pojęcia co to za format.Nagrywałem telefonem nokia.Teoretycznie ze Wrzuty powinno ci wszystko działać ponieważ wrzuta konwertuje sobie po swojemu.

Może ci Flasha brakuje albo jakiego kodeka

Zainstaluj sobie Adobe Flash Player i zestaw kodeków "k mega codec pack"

Wszystko dostępne z google.pl

Nie ma takiej opcji żeby nie działało.

mjprzem 19-10-11 11:08

jedno i drugie mam... moze jakies z stare wersje bo nie nieinstaluje aktualizacji... no nic pomecze sie pozniej troszke i jeszcze spruboje....tak myslalem ze format dzwieku bedzie jakis nietypowy z telefonu ;)
a .... moze ja mam zestaw mega codec pack ale napewno nie z literką k.

Vicek 19-10-11 11:21

Jaki by nie był format z telefonu.Wrzuta konwertuje każdy format po swojemu.Zainstaluj w wolnej chwili aktualizację Flasha i kodeków.Powinno działać

U mnie w domu działało.Jestem teraz w pracy i też działa.

laurentii 19-10-11 13:40

Na moje ucho to nie jest to buczenie tylko zgrzyt jak by ze skrzyni biegów. Chyba, że już słuch mam nietęgi.

Vicek 19-10-11 14:41

Cytat:

Napisał laurentii (Post 627108)
Na moje ucho to nie jest to buczenie tylko zgrzyt jak by ze skrzyni biegów. Chyba, że już słuch mam nietęgi.

Jak zwał tak zwał jednak coś się dzieje i nie wiem co z tym robić.

Buczenie-zgrzyt-skrzypienie słychać przy ruszaniu na mocno rozgrzanym silniku jak pedał sprzęgła jest mniej więcej w połowie drogi.

mjprzem 19-10-11 15:49

a przy hamowaniu do tylu i do przodu...? tez jest?

Vicek 19-10-11 17:49

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 627191)
a przy hamowaniu do tylu i do przodu...? tez jest?

Nie

Jest tylko przy ruszaniu do przodu, do tyłu lub do tyłu i zaraz do przodu.

mjprzem 20-10-11 10:03

dzisiaj odsluchalem tego pliku... niewiem czy mnie tez sluch ne zawodzi bo ja tez uslyszalem bardzo nie ciekawy zgrzyt. czy to jest naprawde taki zgrzyt?

Vicek 20-10-11 10:08

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 627467)
dzisiaj odsluchalem tego pliku... niewiem czy mnie tez sluch ne zawodzi bo ja tez uslyszalem bardzo nie ciekawy zgrzyt. czy to jest naprawde taki zgrzyt?

Niestety tak jest jak piszesz i słuch masz dobry :/

mjprzem 21-10-11 15:01

to nie dobrze bo to zgrzyta jakby wyrobione byly wielowypusty w polosce napedowej. sprawdz dokrecenie lozysk i odrazu poloski. a czy czujesz zrywania przy ruszaniu jak zgrzyta?
Ale moze to byc tez poduszki silnika lub tlumik wydechowy-lacznik eleastyczny.

Vicek 21-10-11 19:01

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 628147)
to nie dobrze bo to zgrzyta jakby wyrobione byly wielowypusty w polosce napedowej. sprawdz dokrecenie lozysk i odrazu poloski. a czy czujesz zrywania przy ruszaniu jak zgrzyta?
Ale moze to byc tez poduszki silnika lub tlumik wydechowy-lacznik eleastyczny.

Jutro sprawdzę półośki i dokręcenie przy łożyskach.

Jeżeli chodzi o to czy czuje przy ruszaniu zrywanie to odpowiedź brzmi NIE

Samochód rusza bardzo płynnie i nie czuć żeby coś przeskakiwało lub zrywało.

Tylko ten charakterystyczny dźwięk...

Nie wiem czy to istotne i czy to ma coś do tego ale mam do wymiany przeguby ponieważ słychać już pykanie przy skręcie.
Wydaje mi się nawet że prawy słychać bardziej niż lewy.

Był poruszony temat półosi więc o tym wspominam.

Wydaje mi się jednak że przegub słychać w inny sposób ( cykanie - pykanie przy skręcie )

mjprzem 23-10-11 21:30

no niby tak... ale zobaczymy co odpiszesz i pasowalo by go wymienic to zobaczymy czy to nie on. Chyba ze wolisz pieknego ladnego zimowego dnia przy -20 stanac w polach z urwanym przegubem. On nie ostrzega kiedy sie urwie. Dosc gwaltownie z dnia na dzien wzrosnie hałas od przegubu i zrobi pstryk .

Vicek 23-10-11 21:39

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 628857)
no niby tak... ale zobaczymy co odpiszesz i pasowalo by go wymienic to zobaczymy czy to nie on. Chyba ze wolisz pieknego ladnego zimowego dnia przy -20 stanac w polach z urwanym przegubem. On nie ostrzega kiedy sie urwie. Dosc gwaltownie z dnia na dzien wzrosnie hałas od przegubu i zrobi pstryk .


A więc tak.Sprawdzałem w sobotę półosie i są OK tzn. nie ma tam żadnych dziwnych luzów.
Mimo tego że przeguby są podniszczone to nie zauważyłem żadnych luzów na wieloklinie.
Jeżeli chodzi o dokręcenie łożysk to również wszystko jest OK.Wszystko trzyma się tak jak powinno.

Jedyne co mnie zaciekawiło to luz ok. 1 cm może mniej na krzyżaku półosi.No ale chyba tam musi być luz po obwodzie.

Co do przegubów...święta racja z tym staniem w polu przy -20, dlatego przeguby zamówione i będą na jutro.

Zobaczymy co będzie jak je wymienię.

Może dziwne odgłosy znikną.

Dam znać koło środy czy to coś dało.

Vicek 30-10-11 15:14

Przeguby wymienione.Wymieniałem je sam dlatego miałem możliwość przyjrzenia się temu co pod maską.

Półośki niewyrobione mimo tego że oba przeguby okazały się być w tragicznym stanie.
Po wymianie przegubów nie ma takiego charakterystycznego TUK przy ruszaniu i przy zmianie biegów.Zero odczuwalnych luzów w przeniesieniu napędu

No i to tyle.Jeżeli chodzi to temat wątku czyli "Dziwne odgłosy spod maski przy ruszaniu rozgrzanym 1.8 TDCI (115 KM)" to nic się nie zmieniło.

Buczenie lub skrzypienie dalej występuje.Jak już wspomniałem na początku charakterystyczny dźwięk występuje jedynie przy ruszaniu mocno rozgrzanym silnikiem.

A może oleju w skrzyni jest za mało ?? Da się to jakoś sprawdzić ? Zakładam że nie ma żadnej miarki od oleju :P

Z tego co jeszcze zauważyłem to przy ostrym skręcie w lewo coś tak jakby tarło z prawej strony.Myślę jednak że "bycznie/skrzypienie" nie ma chyba powiązania z tym delikatnym tarciem po prawej stronie.


Cholera nie mam już pomysłów na te hałasy.Powoli zaczynam myśleć że ten typ tak ma :) no ale to raczej nie jest rozwiązanie mojego problemu.

mjprzem 31-10-11 09:26

Czyli nadal zgrzyta? nazywaj rzeczy po imieniu ;) ty niemiales buczenia piszczenia tylko zgrzyty i to jest problem. Moze to jest wina sworznia wachacza.. sprawdzales czy niema luzow? jak jezdzisz po dziurach to nie slychac stuków?

Vicek 31-10-11 10:22

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 631707)
Czyli nadal zgrzyta? nazywaj rzeczy po imieniu ;) ty niemiales buczenia piszczenia tylko zgrzyty i to jest problem. Moze to jest wina sworznia wachacza.. sprawdzales czy niema luzow? jak jezdzisz po dziurach to nie slychac stuków?

Nie kłóćmy się o nazewnictwo :)

W zawieszeniu nie ma żadnych luzów.Sworzeń wahacza w jest w super stanie.Zawieszenie na dziurach nie wydaje z siebie żadnych dziwnych hałasów.

Mnie się wydaje że to coś dochodzi ze sprzęgła lub ze skrzyni.Tylko to pasuje do tych hałasów.

Przepatrzyłem całe zawieszenie i nie ma takiej możliwości żeby to ono dawało takie dźwięki.

Może to hydrauliczny wysprzęglik a może coś innego z układu przeniesienia napędu.Sam już nie wiem co to jest.

Dowiem się pewnie jak się urwie albo rozwali pół silnika bo chwilowo brak pomysłów.

mjprzem 31-10-11 11:28

tak halasowac moze jeszcze sprzeglo-nie wysprzeglik lecz sprezynki na sprzegle. lub to zawieszenie silnika. i to byloby juz chyba wszystko.. dziwny ten dzwiek masz... i ciezko to czemus konkretnemu przypisac. Oby sie to tylko skrzynia nie okazala. Powodzenia bo ja sie juz poddaje.

Vicek 31-10-11 13:18

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 631750)
tak halasowac moze jeszcze sprzeglo-nie wysprzeglik lecz sprezynki na sprzegle. lub to zawieszenie silnika. i to byloby juz chyba wszystko.. dziwny ten dzwiek masz... i ciezko to czemus konkretnemu przypisac. Oby sie to tylko skrzynia nie okazala. Powodzenia bo ja sie juz poddaje.

Nie mam żadnych sprężynek w tarczy sprzęgłowej :)

W moim silniku zastosowano koło dwumasowe a sprężynki o których wspominasz czyli tłumiki drgań skrętnych występują jedynie w opcji benzyna i chyba TDDI

mjprzem 31-10-11 13:29

to jaki ty masz silnik? jak masz tdci to to niejest zetec... zmien opis ;) chyba sie pogubiłem...ale w takim razie masz zly opisik tak poza tematem.

Vicek 31-10-11 14:13

silnik mam jak w temacie "Dziwne odgłosy spod maski przy ruszaniu rozgrzanym 1.8 TDCI (115 KM)"

Opis z lewej strony faktycznie jest zły ale już mi się nie chciało zmieniać.Sądziłem że po temacie będzie wszystko jasne.

Podmieniam opis :P

mjprzem 31-10-11 15:24

Jaki masz przebieg? jak powyzej 150kkm i silnik dobrze zapala to sprawdz pod samochodem czy srubki masz dokrecone od polaczenia pomiedzy silnikiem i skrzynia bo kolo 2 masowe powinienes miec juz chyba zmienione i moze ktos czegos nie dokrecil. Tyle nowego co mi sie domyslalo z naszego gadania o wersji silnika.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi