Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ESP w Fordzie Focus II ? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=21361)

djlukas00 17-03-08 23:01

ESP w Fordzie Focus II ?
 
Witam, sprowadziłem z Niemiec Forda Focusa II z 2006r. Jednak nie jestem pewien, czy posiada on ESP. W instrukcji znalazłem kształt kontrolki, która przy uruchomieniu silnika wyświetlając się powinna potwierdzać obecność układu. Podczas startu kontrolka ta świeci się ok.1-2sek, jednak czasem po krótkich postojach lampka nie zapala się. Dodam, że w samochodzie nie posiadam przycisku do wł/wył ESP. Czy istnieje jakaś inna metoda potwierdzenia obecności układu ??? Np. na podstawie numeru seryjnego auta ???
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz

P.S.Jeszcze nie próbowałem wykonywać ostrych manewrów na mokrej nawierzchni w celu zaobserwowania włączania się ESP (migania kontrolki) :)

http://img145.imageshack.us/img145/4578/espys3.th.jpg

tomek242 18-03-08 12:00

Z tego co się orientuję, jeśli nie masz przycisku, to nie masz ESP.
W tegorocznej wersji poliftingowej, ESP odłączane jest poprzez komputer i nie ma przycisku.

BiEdRoN 18-03-08 12:13

Cytat:

Napisał djlukas00
P.S.Jeszcze nie próbowałem wykonywać ostrych manewrów na mokrej nawierzchni w celu zaobserwowania włączania się ESP (migania kontrolki)

wystarczy ze agresywniej ruszysz tak zeby kola zaczely sie slizgac i juz bedziesz wiedzial

djlukas00 18-03-08 20:58

Cytat:

Napisał BiEdRoN
Cytat:

Napisał djlukas00
P.S.Jeszcze nie próbowałem wykonywać ostrych manewrów na mokrej nawierzchni w celu zaobserwowania włączania się ESP (migania kontrolki)

wystarczy ze agresywniej ruszysz tak zeby kola zaczely sie slizgac i juz bedziesz wiedzial

hmmm a nie jest tak przypadkiem, że ESP pozwala na ruszenie "z piskiem" a ingeruje jedynie podczas nad/podsterowności (np. przy gwałtownym omijaniu przeszkody na mokrej nawierzchni) ????? Bo ruszyć "z piskiem" się da :)

BiEdRoN 19-03-08 07:55

Cytat:

Napisał djlukas00
Cytat:

Napisał BiEdRoN
Cytat:

Napisał djlukas00
P.S.Jeszcze nie próbowałem wykonywać ostrych manewrów na mokrej nawierzchni w celu zaobserwowania włączania się ESP (migania kontrolki)

wystarczy ze agresywniej ruszysz tak zeby kola zaczely sie slizgac i juz bedziesz wiedzial

hmmm a nie jest tak przypadkiem, że ESP pozwala na ruszenie "z piskiem" a ingeruje jedynie podczas nad/podsterowności (np. przy gwałtownym omijaniu przeszkody na mokrej nawierzchni) ????? Bo ruszyć "z piskiem" się da :)

proponuje sprawdzic z esp i bez

lukaszm 19-03-08 08:41

Jak jeździłem nieszczęsną octavią II w diselku to był to układ ASR( nazwa w zależności od marki), który zmniejszał efekt buksowania kół a ESP było za dopłatą. Focusem śmigam od piątku, który ma standardzie ESP (wg katalogu) i jak napadało trochę śniegu to ograniczało poślizg kół przednich przy przyspieszaniu.
PYTANIE TYLKO CZY W FORDZIE ASR WYSTĘPUJE RAZEM Z ESP

z wikipedi:ASR:
..."System kontroli trakcji – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem). "...

ESP:
..."z ang. Electronic Stability Program elektroniczny program stabilizacji) - układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu. Niektórzy producenci nazywają go inaczej, np. VSC, DSTC itp."...

ford_driver 19-03-08 09:48

oczywsice dlatego ze ASR (TCS) jest czescia systemu ESP

djlukas00 20-03-08 10:16

OKEJ w takim razie nie pozostaje mi nic innego jak troszkę poszaleć i się przekonać :D

P.S. Jak już sprawdzę to dam znać :P

grzybek 20-03-08 10:30

Wskocz sobie na jakiś większy plac, np. pusty parking pod marketem, jeszcze lepiej jak jest piach, albo mokro. Najlepiej rozpędzić się trochę i zrobić kilka szybkich manewrów kierą lewo/prawo. Z kumplem testowaliśmy na lodzie to widać było że działa - noga na gazie a tu słychać jak się ABS załącza i czuć było jak dupa siada od hamowania i ni cholery nie chce nas obrócić. Ale przy ręcznym już nie pomaga [hehe]

Stasiu47 12-04-08 12:54

Czy jest ESP?
 
W moim FFII Ghia ESP nie ma. Z tego co wiem to a aucie mogą występować osobno ABS i ASR (inaczej TC). Jeżeli jest ESP to ABS i ASR muszą być. Jeżeli ABS nie można wyłączyć to już TC i ESP można. W W FFII jest w-/wyłącznik ESP pod klimą, tam gdzie włącznik ogrzewania szyby. Jeżeli zamiast włącznika ESP jest zaślepka to ESP nie jest zainstalowane.

mihal 13-04-08 11:03

wystarczy gwałtownie ruszyc i esp (jezeli jest) zadziala.

irekwielki 07-08-08 10:59

ostatnio odkryłem ze mam to samo. Kontrolka od ESP zapala sie przy załączaniu zapłonu na około 1 sekundę ale nie zawsze. Wcześniej nie pamiętam by sie załączała ta kontrolka. Wiec z powietrza sie wziął ESP? Na bank miesza oponami przy ruszaniu i nie zauważyłem by podczas jakiegoś uślizgu bocznego zaświeciła sie tak jak ma to w zwyczaju w samochodach wyposażonych w ESP. Może potrzebny jest większy uślizg, ale ESP wymaga dużej instalacji elektrycznej i czujników wiec o co chodzi ?? Mój focus jest z wrzesnia 2006 kombi 1,6 100 koni

ToM6 07-08-08 21:20

W mojej foce przy każdym dynamicznym ruszeniu gdy są skręcone koła zaczyna mrugać kontrolka ESP. Więc wystarczy mały poślizg żeby system zadziałał, poza tym mam wyłącznik ESP.

tomek242 07-08-08 22:38

Cytat:

Napisał irekwielki
ostatnio odkryłem ze mam to samo. Kontrolka od ESP zapala sie przy załączaniu zapłonu na około 1 sekundę ale nie zawsze. Wcześniej nie pamiętam by sie załączała ta kontrolka. Wiec z powietrza sie wziął ESP? Na bank miesza oponami przy ruszaniu i nie zauważyłem by podczas jakiegoś uślizgu bocznego zaświeciła sie tak jak ma to w zwyczaju w samochodach wyposażonych w ESP. Może potrzebny jest większy uślizg, ale ESP wymaga dużej instalacji elektrycznej i czujników wiec o co chodzi ?? Mój focus jest z wrzesnia 2006 kombi 1,6 100 koni

Żeby mieć w aucie z 2006 roku ESP, musi być i jego wyłącznik. A kontrolki to różne potrafią się zaświecić :P

w@riat 08-08-08 14:40

ESP wcale nie przeszkadza przy ruszaniu z "piskiem"

Czułość ESP zależy od marki, ostatnio gadaliśmy o tym z Blue i Gregiem , u każdego z nas ESP ma inną specyfikę , Blue np. twierdzi że zawsze wyłącza bo mu subaru się muli :mrgreen: , ja nie zauważyłem żeby ESP obcinało mi moc , 2-3 awaryjne hamowania sprawiły że się właczył no i przy bączkach na śniegu ;))

mihal 08-08-08 17:50

Cytat:

Napisał w@riat
ESP wcale nie przeszkadza przy ruszaniu z "piskiem"

esp nie ale TCS tak. a TCS jest zawsze razem z esp. wiec jezeli masz esp to nie ruszysz z piskiem.
nie wiem co tu ma do rzeczy subaru...

w@riat 08-08-08 19:35

Cytat:

Napisał mihal
Cytat:

Napisał w@riat
ESP wcale nie przeszkadza przy ruszaniu z "piskiem"

esp nie ale TCS tak. a TCS jest zawsze razem z esp. wiec jezeli masz esp to nie ruszysz z piskiem.
nie wiem co tu ma do rzeczy subaru...

Drogi Michale podjedz nie masz daleko, to ci udowodnię ;))

mihal 09-08-08 09:33

ok wierze. w kazdym badz razie mi przeszkadza.

w@riat 09-08-08 11:54

mihal, cieszy mnie że dałeś się przekonać :wink: pozdrawiam, mi ESP już ze 2 razy doopę z tarapatów wydostał, :P tak że nie narzekam.

mihal 09-08-08 12:47

nie wiem o jakim samochodzie mowisz. chyba o s-maxie.
w focusie esp zapobiega ruszaniu z piskiem. przynajmniej w f 2008, nie wiem jak wczesniej.

tomek242 11-08-08 10:22

Cytat:

Napisał mihal
nie wiem o jakim samochodzie mowisz. chyba o s-maxie.
w focusie esp zapobiega ruszaniu z piskiem. przynajmniej w f 2008, nie wiem jak wczesniej.

Jak ostro depniesz, to też zapiszczysz pomimo TCS/ESP, i żadna elektronika nie zadziała natychmiast. Sprawdź sobie kiedyś.

mihal 11-08-08 21:32

Cytat:

Napisał tomek242
Cytat:

Napisał mihal
nie wiem o jakim samochodzie mowisz. chyba o s-maxie.
w focusie esp zapobiega ruszaniu z piskiem. przynajmniej w f 2008, nie wiem jak wczesniej.

Jak ostro depniesz, to też zapiszczysz pomimo TCS/ESP, i żadna elektronika nie zadziała natychmiast. Sprawdź sobie kiedyś.

gdybym nie sprawdzal to bym sie nie madrzyl. fakt przez chwile kola buksuja ale zaraz zaczyna migac kontrolka i po wszystkim. ja tak przynajmniej mam

tomek242 11-08-08 22:50

Cytat:

Napisał mihal
Cytat:

Napisał tomek242
Cytat:

Napisał mihal
nie wiem o jakim samochodzie mowisz. chyba o s-maxie.
w focusie esp zapobiega ruszaniu z piskiem. przynajmniej w f 2008, nie wiem jak wczesniej.

Jak ostro depniesz, to też zapiszczysz pomimo TCS/ESP, i żadna elektronika nie zadziała natychmiast. Sprawdź sobie kiedyś.

gdybym nie sprawdzal to bym sie nie madrzyl. fakt przez chwile kola buksuja ale zaraz zaczyna migac kontrolka i po wszystkim. ja tak przynajmniej mam

To o czym mi tu piszemy?

Trojan 12-08-08 00:29

Cytat:

Napisał w@riat
Michale podjedz nie masz daleko, to ci udowodnię

Cytat:

Napisał mihal
nie wiem o jakim samochodzie mowisz. chyba o s-maxie

[rotfl] [rotfl] [notworthy] [notworthy] [rotfl] [rotfl]

mihal 12-08-08 10:38

Cytat:

Napisał Trojan
Cytat:

Napisał w@riat
Michale podjedz nie masz daleko, to ci udowodnię

Cytat:

Napisał mihal
nie wiem o jakim samochodzie mowisz. chyba o s-maxie

[rotfl] [rotfl] [notworthy] [notworthy] [rotfl] [rotfl]

:smt089

Trojan 12-08-08 10:41

spoko mihal [bigok] W@riat jeździ właśnie S-Maxem :mrgreen:

mihal 13-08-08 12:54

Cytat:

Napisał tomek242
Cytat:

Napisał mihal
Cytat:

Napisał tomek242
Cytat:

Napisał mihal
nie wiem o jakim samochodzie mowisz. chyba o s-maxie.
w focusie esp zapobiega ruszaniu z piskiem. przynajmniej w f 2008, nie wiem jak wczesniej.

Jak ostro depniesz, to też zapiszczysz pomimo TCS/ESP, i żadna elektronika nie zadziała natychmiast. Sprawdź sobie kiedyś.

gdybym nie sprawdzal to bym sie nie madrzyl. fakt przez chwile kola buksuja ale zaraz zaczyna migac kontrolka i po wszystkim. ja tak przynajmniej mam

To o czym mi tu piszemy?

zgubiles wątek?
piszemy o tym jak rozpoznac czy jest esp. a wiec tak jak pisalem od poczatku ruszajac gwaltownie po chwili zacznie migac kontrolka i esp przyhamuje silnik = jest esp.
prosciej sie juz chyba nie da.

tomek242 13-08-08 14:41

Cytat:

Napisał mihal
Cytat:

Napisał w@riat
ESP wcale nie przeszkadza przy ruszaniu z "piskiem"

esp nie ale TCS tak. a TCS jest zawsze razem z esp. wiec jezeli masz esp to nie ruszysz z piskiem.
nie wiem co tu ma do rzeczy subaru...

...gdybym nie sprawdzal to bym sie nie madrzyl. fakt przez chwile kola buksuja ale zaraz zaczyna migac kontrolka i po wszystkim. ja tak przynajmniej mam

Drogi Mihale, raz piszesz jedno raz drugie, proszę, przestań się już pogrążać.
Więc zastanów, czy ruszę z piskiem czy nie jak mam TCS/ESP? [panna]

Trojan 13-08-08 14:51

Dla wyjaśnienia w skrócie bo widzę, że pomału mylą się pojęcia:

Electronic Stability Program elektroniczny program stabilizacji) - układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu.

TCS (od ang. Traction control system):
System kontroli trakcji – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem).


Jak ktoś napisał. Nie możesz wyłączyć systemu to znaczy, że go nie masz więc jak chcesz sprawdzić czy go masz bez wizyty w ASO. A kontrolka się zapala bo pewnie jest jakiś błąd w elektronice albo nie wyjęli żarowki :shock:

jaqb 13-08-08 15:32

Cytat:

Napisał irekwielki
ostatnio odkryłem ze mam to samo. Kontrolka od ESP zapala sie przy załączaniu zapłonu na około 1 sekundę ale nie zawsze. Wcześniej nie pamiętam by sie załączała ta kontrolka. Wiec z powietrza sie wziął ESP? Na bank miesza oponami przy ruszaniu i nie zauważyłem by podczas jakiegoś uślizgu bocznego zaświeciła sie tak jak ma to w zwyczaju w samochodach wyposażonych w ESP. Może potrzebny jest większy uślizg, ale ESP wymaga dużej instalacji elektrycznej i czujników wiec o co chodzi ?? Mój focus jest z wrzesnia 2006 kombi 1,6 100 koni

mój jest z grudnia 2004 1.6 110 koni kombi, ESP się na chwilę zapala, ale z tego co pamiętam to raczej kontrolka na przycisku wyłączania oznaczająca, że ESP jest wyłączony. jeżeli potrzebujesz dokładnej sekwencji to zwrócę uwagę i dam znać wieczorem. na razie nie testowałem go na uślizgach


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi