Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [FFII] CarPC czyli PeCet w Focusie (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=26639)

Kuras77 08-04-09 03:22

[FFII] CarPC czyli PeCet w Focusie
 
:mrgreen: W końcu po dość długich "bojach" udało mi się w ten weekend zamontować CarPC do swojego Forda Focusa. [metal]

http://img23.imageshack.us/img23/2503/dsc05366n.jpg

System składa się z:

- netbooka Samsung NC10 W związku z próbą kradzieży rezygnuje z trzymania laptopa w samochodzie
- monitora 7" NEWAY EBY701
- radia Sony CDX-GT420U
- odbiornika GPS BT-359
- interfejsu OBDII ELM327
- tunera TV X3M HU2200
- anteny samochodowej ze wzmacniaczem
- dwóch kamer TV (przedniej i tylnej)
- pilota Pioneer CD-SR100
- zasilacza do laptopa z Allegro
- dwóch HUB'ow USB Logilink
- przetwornicy 5V dodatkowo zasilającej HUB'y USB
- zmodyfikowanej przetwornicy laptopowej utrzymującej stabilne 13V nawet przy zapalaniu silnika
- kamerki internetowej Logitech
- mikrofonu za 9zł
- ...i całej masy kabli, złączek, przełączników, diodek, rurek termokurczliwych, kleju Poxipol a nawet sklejki 6mm... ;)


.....................EDIT...................
W sierpniu zeszłego roku przebudowałem swoje CarPC - zamiast laptopa wsadziłem zbudowany od podstaw komputerek na bazie dedykowanych do CarPC podzespołów (płyta mini-ITX, zasilacz M2-ATX itp).
Postaram się niedługo opisać zmiany :)



KOMPLETNY OPIS W DZIALE FAQ <- KLIK

Pabloos 08-04-09 10:22

Panowie CZASOWO wątek zamykam w celu żeby nie popłyną bo mam wizję tegoż wątku w FAQ a jeśli kolega Kuras77 sie zgodzi na pewne mody wątku , i trafi on do FAQu cala reszta pochwał będzie musiała trafić do kosza więc dbając emocje dotyczące waszych liczników spamu do momentu podjęcia ostatecznej decyzji ZAMYKAM

paolos 08-04-09 14:49

kolega Kuras77, wyraził zgodę [hmm] więc powstanie wątek w FAQ,
żeby każdy se mógł serwer postawić w foce [bigok]...

A ze spamem zrobi się porządek [pomuk]






Pytania i posty merytoryczne sa mile widziane, [chytry]

"achy i ochy" na PW [bigok]

Ziele1985 08-04-09 20:44

I co to potrafi? Kamera tył przód? Czy NFS'a zainstaluje? Internet?

<SPAM>
jeszcze tylko rzędu czerwonych diód w grilu brakuje ;)
</SPAM>

thermalfake 08-04-09 20:48

jeżeli możesz przybliżyć jaki był mniej więcej koszt uruchomienia tego "serwerka" w twojej opcji
drugie pytanie jak rozwiązałeś kwestię montażu netbooka pod siedzeniem, typu mocowania jakiś nawiew czy cuś
czy planujesz nieco kustomizować central fuse'a
rozumiem wybrałeś zamiast zwykłego pc złożonego na mini-itx niewielkiego samsunga, bo zawsze można go wypiąć
tak sobie podliczałem złożenie czegoś na płycie 17x17 z fajnym intelowskim prockiem i zasilaczem (karwa kawałek płytki kosztuje dobre 300zł) to te obecnie 800-900zł trzeba wyłożyć a za niewiele więcej wytarga się małego kadłubka na atomie

kasprzak 08-04-09 23:37

Bardzo udany projekt. Kibicowałem mu odkąd konkretnie zacząłeś wymieniać elementy, które chcesz kupić. Jak widać udało się! Podoba mi się wykonanie, chociażby, że nic nie jest na byle jak na zasadzie "potem sie dorobi" tylko tak, żeby grało. Teraz tak patrze....tam jeszcze wiekszy monit by wszedl :)

Pytanka orientacyjne (mysle, ze jak ktos bedzie chcial robic to tez by je zadal)
- przycisk Power wyciagnales z laptopa? Rozkrecales go?
- jak kwestie wstrząsów rozwiazales? Masz dysk SSD?
- jak smiga OBD, co tam pokazuje ciekawego - bo ta opcja nigdy sie nie bawilem.
- jak chodzi TV
- jak kwestia ladowania (podtrzymania - chyba ze hibernujesz) (w zafirze robilem dodatkowy aku żelowy do takich gadzetow jak komp, gps, standby dla monitorka, bo duzo bral)
- podpiales pod kluczyk power na przekazniku? Czy wylaczasz recznie?

Jackiller 09-04-09 00:49

Jesteś qrwa kozak... czapa z głowy.

Mnie pozostaje kupić minibooka za 1000zł, zespawać do niego jaka podstawkę i mocowanie, pojechać do Rasty na floczersa, żeby to jakoś wyglądało i... dokupic reszte sprzętu wireless
to tak w wkestii alternatywy
FINITO Gratki i pozdro.

Kuras77 09-04-09 02:57

Cytat:

Napisał Ziele1985
I co to potrafi? Kamera tył przód? Czy NFS'a zainstaluje? Internet?

Już teraz potrafi sporo, a po ukończeniu całości będzie jeszcze więcej :)
- muza
- filmy
- DVD
- TV analogowa i cyfrowa
- poczta
- internet przez WiFi lub telefon
- pogoda
- podłączenie iPoda (widać jego zawartość na ekranie)
- AutoMapa odpalająca się ze złapanymi satelitami w dosłownie 2 sekundy
- kamera cofania i przednia, wspomagająca parkowanie
- zestaw głośnomówiący
- system diagnostyczny OBDII
- BLACK BOX czyli kamera nagrywająca non stop wszystko co się dzieje z przodu auta
- ...i wszystko to, co da się zainstalować na komputerze...

Poza tym na stronie Centrafuse znajdziecie masę dodatkowych pluginów, z których mogę wymienić TPMS (Tire Pressure Monitor System),Webradio Plugin czy Skype.

Cytat:

Napisał thermalfake
jeżeli możesz przybliżyć jaki był mniej więcej koszt uruchomienia tego "serwerka" w twojej opcji

Weź kalkulatorek i sobie policz (podałem linki do poszczególnych komponentów) - ja wolę tego nie robić... ;) Poza tym każdy system się od siebie różni tak więc koszty są bardzo zróżnicowane.
Cytat:

Napisał thermalfake
drugie pytanie jak rozwiązałeś kwestię montażu netbooka pod siedzeniem, typu mocowania jakiś nawiew czy cuś

Czy to jest podchwytliwe pytanie? [chytry]
Cytat:

Napisał Kuras77
Ze względów bezpieczeństwa nie zdradzę gdzie zamontowałem netbooka :P

Cytat:

Napisał Kuras77
czy planujesz nieco kustomizować central fuse'a

Cały czas to robię...

Cytat:

Napisał thermalfake
rozumiem wybrałeś zamiast zwykłego pc złożonego na mini-itx niewielkiego samsunga, bo zawsze można go wypiąć
tak sobie podliczałem złożenie czegoś na płycie 17x17 z fajnym intelowskim prockiem i zasilaczem (karwa kawałek płytki kosztuje dobre 300zł) to te obecnie 800-900zł trzeba wyłożyć a za niewiele więcej wytarga się małego kadłubka na atomie

Właśnie dlatego wydawało mi się bardziej opłacalnym i uniwersalnym rozwiązaniem kupienie netbooka.

Cytat:

Napisał kasprzak
Bardzo udany projekt. Kibicowałem mu odkąd konkretnie zacząłeś wymieniać elementy, które chcesz kupić. Jak widać udało się! Podoba mi się wykonanie, chociażby, że nic nie jest na byle jak na zasadzie "potem sie dorobi" tylko tak, żeby grało.

Dzięki :D
Cytat:

Napisał kasprzak
Teraz tak patrze....tam jeszcze wiekszy monit by wszedl :)

No nie do końca... Zerknij sobie na zdjęcie odwróconej ramki już po wklejeniu przedniej obudowy monitora - zostało pod nim tylko kilka milimetrów, akurat tyle by zmieściły się mikrostyki. Jasne, że można obudowę całkiem wywalić ale utrudniło by to znacznie montaż monitora.
Cytat:

Napisał kasprzak
- przycisk Power wyciagnales z laptopa? Rozkrecales go?

Tak, podpiąłem się tylko do niego tak więc działa nadal.
Cytat:

Napisał kasprzak
- przycisk Power wyciagnales z laptopa? Rozkrecales go?

Nie zmieniałem dysku w laptopie - mam zwykłe HDD 2,5" 160GB. Laptop jest mobilnym urządzeniem tak więc powinien wytrzymać warunki "samochodowe".
Cytat:

Napisał kasprzak
- jak smiga OBD, co tam pokazuje ciekawego - bo ta opcja nigdy sie nie bawilem.

Działa bardzo fajnie - w samym Centrafuse jest prezentowanych na żywo jakieś 16 różnycgh parametrów. Do tego istnieje możliwość sprawdzania i kasowania błędów. Jest też cała masa oddzielnych programów nawet z graficzną prezentacją danych (ala zegary) i wykresami.
Cytat:

Napisał kasprzak
- jak chodzi TV

W domu dobrze - w samochodzie powinno być nawet lepiej ale nie testowałem jeszcze.
Cytat:

Napisał kasprzak
- jak kwestia ladowania (podtrzymania - chyba ze hibernujesz) (w zafirze robilem dodatkowy aku żelowy do takich gadzetow jak komp, gps, standby dla monitorka, bo duzo bral)

Laptop ma przecież baterie (kolejny powód dlaczego go wybrałem) tak więc sam się podtrzymuje :D Jak idę do sklepu czy zapłacić na stacji wyłączam jednym przyciskiem zasilanie monitora i laptopa by nie rozładowywało akumulatora przy zgaszonym silniku. Bateria w moim modelu może zasilać go z włączonym WiFi nawet 7 godzin!
Cytat:

- podpiales pod kluczyk power na przekazniku? Czy wylaczasz recznie?
Cytat:

Napisał Kuras77
Również decyzję o włączeniu całego systemu pozostawiłem sobie nie montując żadnych automatów uruchamiających go po przekręceniu kluczyka w stacyjce - nie potrzebuję mieć włączonego komputera w czasie odprowadzania samochodu na parking czy szybkiego wypadu do sklepu :wink:

Cytat:

Napisał Jackiller
Mnie pozostaje kupić minibooka za 1000zł, zespawać do niego jaka podstawkę i mocowanie, pojechać do Rasty na floczersa, żeby to jakoś wyglądało i... dokupic reszte sprzętu wireless
to tak w wkestii alternatywy

Wbrew pozorom to nie jest takie złe rozwiązanie... Właśnie teraz ktoś na forum www.mp3car.pl robi dość budżetowy system oparty na małym, 7 calowym netbooku Asusa EeePC701 (nówka około 650zł) - wymontował ekran przedłużając kabelki, dokupił do niego panel dotykowy (około 200zł) i zamontował w desce :) Bardzo fajne bo tanie rozwiązanie :)

Jackiller 09-04-09 09:06

Cytat:

Napisał Kuras77
Wbrew pozorom to nie jest takie złe rozwiązanie... Właśnie teraz ktoś na forum www.mp3car.pl robi (...) wymontował ekran przedłużając kabelki, dokupił do niego panel dotykowy (około 200zł) i zamontował w desce :) Bardzo fajne bo tanie rozwiązanie :)

No, ja robiłem nieco inną próbę. Nic nie wymontowałem (bo sie nie znam na elektronice), tylko podłączyłem pod VGA (później pod Video) do notebooka dodatkowy monitor 7"
Zrobiłem na laptopie pulpit rozszerzony i ja jechałem na tym monitorkiem z przodu z włączoną automapą a dzieciak na laptopowym ekranie ogladał bajki - działa - problem tylko z lapkiem był jak przyhamowałem.

napisz prosze 2 słowa - czy te programy z centrafuse sa do lapa i czy musi być ekran dotykowy ??
Dzięki i pozdro

[ Dodano: Czw 09 Kwi, 2009 09:09 ]
Cytat:

Napisał Kuras77
Nie zmieniałem dysku w laptopie - mam zwykłe HDD 2,5" 160GB. Laptop jest mobilnym urządzeniem tak więc powinien wytrzymać warunki "samochodowe".

Wsadź SSD jak ci padnie (a padnie) mechaniczny
Na prawdę to krok milowy. Sam uzywam od jakiegos czasu... wszystko odpala się w chwilę, plik wymiany działa niemalże jak RAM. jest rewelacja jak dla mnie.

kasprzak 09-04-09 10:40

Nie musi byc ekran dotykowy, pierwszy komp. jaki postawilem w Vectrze mial zrobiony trackball w okolicach ręcznego - wtedy dotykowe chodzily po 2-3tys. zł.
Centrafuse jak najbardziej wrzucisz na lapa, bo rozdzielczosc chociazby dla standardowej skorki nie stanowi problemu.
Mimo wszystko - dotykowy ekran to naprawde niebo a ziemia w porownaniu do myszek, klawiatur

Kuras77 09-04-09 11:35

Centrafuse robione jest pod ekran dotykowy ale nie ma problemu, by obsługiwać go myszką czy trackball'em. Monitory dotykowe są już teraz dosyć tanie - ten który kupiłem jest chyba jednym z tańszych tak więc moim zdaniem nie ma co kombinować inaczej.
Jasne że Centrafuse chodzi na laptopie - a dlaczego miałby nie chodzić?
Co do SSD to jak padnie mi mechaniczny (backup'uje go) to wtedy zastanowię się nad jego zakupem - szczerze to wątpię by warunki samochodowe (pomijając ekstremalne mrozy) zaszkodziły w jakiś sposób mojemu netbook'owi.

Yerzo 09-04-09 12:02

Też się bawiłem u siebie z CentraFuse i muszę powiedziec, że sporo zalet ma ten program. Jedynie brakowało mi jednej rzeczy (może poprostu jej nie znalazlem). Mianowicie nie widziałem nigdzie opcji aby dało się przewijać utwory. Jest tylko "poprzednia", "następna".

Kuras77 09-04-09 12:18

Cytat:

Napisał Panther
Też się bawiłem u siebie z CentraFuse i muszę powiedziec, że sporo zalet ma ten program. Jedynie brakowało mi jednej rzeczy (może poprostu jej nie znalazlem). Mianowicie nie widziałem nigdzie opcji aby dało się przewijać utwory. Jest tylko "poprzednia", "następna".

Hehe, nikt tego nie rozumie czemu dalej tego nie ma... [banghead]
Ale zaraz wyjdzie wersja 3 i w tej już ma być ten pasek... uff... :)

kasprzak 09-04-09 17:36

Cytat:

Napisał Kuras77
Co do SSD to jak padnie mi mechaniczny (backup'uje go) to wtedy zastanowię się nad jego zakupem - szczerze to wątpię by warunki samochodowe (pomijając ekstremalne mrozy) zaszkodziły w jakiś sposób mojemu netbook'owi.

No pewnie, po co przepłacać na starcie. Pytałem z ciekawości.
Cytat:

Napisał Kuras77
Ale zaraz wyjdzie wersja 3 i w tej już ma być ten pasek... uff...

Również czekam na 3...zobaczymy, co ciekawego się pojawi. IMO nie ma lepszego programu.
Ciekawi mnie jak sie bedzie sprawowac tv w aucie :)

Kuras77 09-04-09 18:12

Ja mam przede wszystkim nadzieje, że program będzie bardziej stabilny bo zdarza mu się niespodziewanie wyłączyć. Miałem już nawet jeden restart kompa spowodowany jakimś wyjątkiem :| Jest też trochę drobnych niedoróbek i bagów. Martwi mnie, że zmienia się jego oprawa graficzna bo obecna bardzo mi pasuje. Tu można zobaczyć jak to będzie wyglądało:
http://www.youtube.com/watch?v=0DyIQqoJVsg
PS.
No i liczę, że będzie na początku jakaś atrakcyjna cena bo warto było by się zalegalizować... ;)

Yerzo 09-04-09 20:28

Cytat:

Napisał Kuras77
No i liczę, że będzie na początku jakaś atrakcyjna cena bo warto było by się zalegalizować...

Dawaj format C:/ co 60 dni i dalej jazda :mrgreen:

Kuras77, a jak w ogole wygląda sprawa z wychodzeniem do Windy u Ciebie ? ja u siebie mialem problem tego typu, że owszem z programu się wychodziło ale program nadal zostawał na dole w pasku zadań

Kuras77 09-04-09 20:56

Cytat:

Napisał Panther
Kuras77, a jak w ogole wygląda sprawa z wychodzeniem do Windy u Ciebie ? ja u siebie mialem problem tego typu, że owszem z programu się wychodziło ale program nadal zostawał na dole w pasku zadań

Nie ma z tym żadnego problemu - z menu wybiera się EXIT i program wyłącza się. Również z tego samego menu można całkowicie wyłączyć lub zahibernować komputer. Można też (jeszcze tego nie robiłem) włączyć funkcję "system shell" i wtedy przy uruchamianiu komputera zamiast eksplorera i ikonek od razu włącza się Centrafuse - jak już całkiem wszystko skonfiguruję to zapewne uaktywnię tą funkcję.

Jackiller 09-04-09 21:13

Cytat:

Napisał kasprzak
Kuras77 napisał/a:
Co do SSD to jak padnie mi mechaniczny (backup'uje go) to wtedy zastanowię się nad jego zakupem - szczerze to wątpię by warunki samochodowe (pomijając ekstremalne mrozy) zaszkodziły w jakiś sposób mojemu netbook'owi.

No pewnie, po co przepłacać na starcie. Pytałem z ciekawości.

Ale mi nie chodzi o klimat mi chodzi o drgania... na naszych drogach - ciągłe. Wyobraź sobie że lap będzie instalował SP5 i wjedziesz na śpiącego policjanta... kraksa gotowa... oby nie.

Z tym ekranem dotykowym to różnie. Ja nie mam foki tylko sporo dłuższe auto, głęboką deskę rozdzielczą. Szeroki podłokietnik. Lapka z musza bezprzewodową obsługiwałem bez najmniejszego problemu. żekłbym - nawet bylo bezpieczniej niz bym mial sięgać po ekranie... ale nie chce cfaniakowac, bo nie próbowalem NIGDY opcji z dotykowym (jedynie w palmie).

Kuras77 09-04-09 21:22

Cytat:

Napisał Jackiller
Ale mi nie chodzi o klimat mi chodzi o drgania... na naszych drogach - ciągłe.

Nie przesadzajmy - przecież drgania nie przenoszą się bezpośrednio z drogi na dysk bo pomiędzy jest wiele "punktów ochrony" - opony>amortyzatory>gruby pokrowiec laptopowy>mocowanie dysku.

Cytat:

Napisał Jackiller
Wyobraź sobie że lap będzie instalował SP5 i wjedziesz na śpiącego policjanta... kraksa gotowa... oby nie.

Raczej nie będę robił takich rzeczy w czasie jazdy... :P

Cytat:

Napisał Jackiller
Lapka z musza bezprzewodową obsługiwałem bez najmniejszego problemu. żekłbym - nawet bylo bezpieczniej niz bym mial sięgać po ekranie... ale nie chce cfaniakowac, bo nie próbowalem NIGDY opcji z dotykowym (jedynie w palmie).

No wiec zapewniam Cię, że jeśli spróbujesz ekranu dotykowego z frontend'em ala Centrafuse to już nigdy nie wrócisz do myszki... 8)

Pabloos 17-04-09 22:40

znalezione na innym foraku
http://www.mp3car.com/vbulletin/show...c-install.html

RuTo2 17-04-09 23:45

Odnośnie : http://www.mp3car.com/vbulletin/show...c-install.html - no to gościu zrobił ładnego ROBOCOPA :mrgreen: a w zasadzie FOKOCOPA

Kuras77 29-04-09 01:40

Kilka dni temu zamontowałem sobie kamerkę cofania - w dziale FAQ dotyczącym mojego CarPC zamieściłem kilka zdjęć i opis.

Jackiller 29-04-09 15:21

Jaką kamerę zamontowałeś ??
firma... a najważniejsze to kąt widzenia. Jak się sprawdza w centralnym punkcie zderzaka ?? bo ja do swojej lochy myślę walnąć dwie na krańcach + przełącznik L/P, aby widać było "winkle" jak się cofa i skręca jednocześnie

(...)

Jest w FAQ - sorry

Kuras77 29-04-09 16:40

Cytat:

Napisał Jackiller
Jaką kamerę zamontowałeś ??
firma... a najważniejsze to kąt widzenia

Cytat:

Napisał Kuras77
System składa się z:

...
- dwóch kamer TV (przedniej i tylnej)

:P

Cytat:

Napisał Jackiller
Jak się sprawdza w centralnym punkcie zderzaka ??

Kamera "widzi" dość szeroko ale jeszcze bez dużych zniekształceń ala "rybie oko" - ma kąt około 90'. Umieszczona w tej czarnej listwie dobrze oddaje rzeczywistość, ale najbliższy punkt który "widzi" na ziemi jest oddalony o jakieś 80-90cm od samochodu. Moim zdaniem dwie kamery to już przerost formy nad treścią - jedna jak dla mnie w zupełności wystarcza. Drugą zamontuję w przednim zderzaku :)

Jackiller 29-04-09 18:18

Cytat:

Napisał Kuras77
Moim zdaniem dwie kamery to już przerost formy nad treścią

jak kto woli... jeden woli widzieć, kto inny, jak mu pipczy :P
Przód wystarczy jedna choć ja się nauczyłem parkować "na światła" EOT

Kuras77 29-04-09 22:23

Cytat:

Napisał Jackiller
jak kto woli... jeden woli widzieć, kto inny, jak mu pipczy :P

Mi pipczy i kameruje :P

gRuHa 06-05-09 17:35

Kuras77, dopiero niedawno przeczytałem wątek w FAQ - dobra rbota tyle powiem [bigok]

co do wyświetlacza między zegary to alfanumeryczne są na port LPT (podejrzewam, że też go nie masz), pomyśl jeszcze nad LCD graficznym ze starych Nokii, na stronkach o pc-moddingu napewno znajdziesz coś ciekawego na ten temat, jednak czy dają się one podłączyć pod USB to Ci nie powiem już...

Kuras77 15-05-09 17:07

Cytat:

Napisał gRuHa
Kuras77, dopiero niedawno przeczytałem wątek w FAQ - dobra rbota tyle powiem [bigok]

co do wyświetlacza między zegary to alfanumeryczne są na port LPT (podejrzewam, że też go nie masz), pomyśl jeszcze nad LCD graficznym ze starych Nokii, na stronkach o pc-moddingu napewno znajdziesz coś ciekawego na ten temat, jednak czy dają się one podłączyć pod USB to Ci nie powiem już...

Dzięki gRuHa :)
Co do wyświetlacza między zegarami to chcę użyć jednego z tych:
http://www.allegro.pl/search.php?str...5460&country=1
Mam nadzieje że przejściówka LPT-USB załatwi sprawę braku tego złącza w moim laptopie ale będzie trzeba to sprawdzić w praktyce.
Są bardzo fajne programy do obsługi takich wyświetlaczy np. LCD Studio lub LCDSmartie.

gRuHa 15-05-09 22:52

mam taki wyświetlacz przy kompie 4x20
używałem jalcds (już nie wychodzą aktualizacje) i LCDproc na Linuksie

zabawka, fajna, ale tak jak mówię, między zegarami bardziej bym widział LDC od Nokii, bo to są wyświetlacze graficzne zawsze sobie możesz jakąś prostą ikonkę wrzucić czy animację nawet, jak ma być BLING BLING to niech tak będzie :!: :D

monochromatyczny mono2

kolorowy (potrzebny sterownik)

generalnie jak już masz kompa w aucie to IMO trzeba zacząć przy nim grzebać :D
na początek pomysł z czujnikami temperatury (w końcu myślisz o LCD to trzeba coś na nim wyświetlić, nie?) KLIK tutaj akurat jest na port szeregowy, ale bardzo fajna konstrukcja, a gdzie umieścisz taki czujnik to już twoja sprawa, ale temp. za zewnątrz chociażby już możesz mieć, a może pójść dalej i zrobić temp. powietrza w dolocie, albo temp. wody/oleju??

Kuras77 16-05-09 01:16

Dzięki za fajne linki - zaciekawiłeś mnie tymi wyświetlaczami graficznymi. Jednak wydaje mi się, że jest przy nich więcej roboty niż przy tekstowych. Wiem, że do tych ostatnich jest wiele już gotowych skryptów nie wymagających "grzebania w pikselach" jak wydaje się mieć to miejsce w wyświetlaczach graficznych. Niestety przy moim często płonnym zapale mogę utknąć gdzieś po drodze tak więc wolałbym w tym wypadku "pójść na łatwiznę" ;)
Poza tym Centrafuse sam z siebie ma już wbudowaną obsługę wyświetlaczy numerycznych zgodnych ze sterownikiem HD44780 - wystarczy podpiąć go pod LPT a przy wejściu np. do zakładki RADIO na ekraniku pojawia się częstotliwość słuchanej stacji radiowej itp. :)
Tak na prawdę zależy mi kilku informacjach: temperaturze procesora czy płyty głównej, zegarze (po wymianie radia słabo widzę godzinę lub nie ma jej wcale gdy działa RDS), stanie baterii laptopowej, zajętości procesora, status WiFi i BT itp. Na forum www.mp3car.pl zastanawiamy się jeszcze na taką funkcjonalnością, by wyświetlacz pokazywał informacje z Automapy dotyczące następnego manewru np. odległości do niego i jego rodzaju. Na razie nie wiemy jak to zrobić.

PS.
Ta myszka z ekranem LCD mnie powaliła... [notworthy] [screwy]


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi