Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] 1.8 TDDi - zawór wastegate i brak mocy (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=52641)

mjprzem 31-10-11 10:19

Tak profil uzupelnij bo sam sie nad tym dzisiaj zastanawialem o co tu chodzilo.

a o halas sie nie martw..tez mam wrazliwe ucho pod ty wzgledem i powiem tyle ze niejest zle.
A wrecz u siebie niezauwazylem za bardzo roznicy bo mialem prawie calkiem wypalony katalizator.

Żuraw 31-10-11 11:24

Sorry ;] Juz uzupelnilem. Ok to usune tego kata tylko jeszce pytanie. Czy usuwanie katalizatora wiaze sie z cieciem ukladu, czy tylko wystarczy odkrecic sruby i wyciagac flaczki?

mjprzem 31-10-11 13:35

odkrecasz 4 srubki od strony kolektora + bylo chyba jeszcze jakies podparcie na maly kluczyk
do tego odkrecasz chyba 2 srubki od strony tlumika i wyciagasz katalizator.

montujesz na silikonie wysokotemp.
nic nie rozcinasz.. nic nie spawasz.
katalizator wybijesz. z ciekawosci ...zrob fotke resztek tego co zostanie po katalizatorze.
albo o..pstrykaj przed rozbiciem.

GCSheko 31-10-11 13:43

...spakuj śmieci w reklamówkę i oddaj na skup, ja za swojego wziąłem 350zł. :D

wieslaw75 31-10-11 13:46

Żeby się pozbyć wnętrza z katalizatora wystarczy „naparzać” w obudowę katalizatora?

GCSheko 31-10-11 14:04

..nie ma szans, trzeba brechą, rurkę lub inne narzędzie do kucia i naparzać w przelot :)

mjprzem 31-10-11 15:27

Cytat:

Napisał GCSheko (Post 631798)
...spakuj śmieci w reklamówkę i oddaj na skup, ja za swojego wziąłem 350zł. :D

Sporo... ja tez tak chcialem ale sie okazalo ze moj sie wypalil.... i zostal malutki kawalek malo wazacy.
Musisz miec dobry punk skupu na katalizatorki bo wydaje mi sie ze dostales az za duzo ;)

GCSheko 31-10-11 15:30

...ja oddałem w całości...za bebechy dają 250 :)

mjprzem 31-10-11 15:33

Cytat:

Napisał GCSheko (Post 631849)
...ja oddałem w całości...za bebechy dają 250 :)

to chyba i tak dobra cena jak za kata z 1.8L silnika.... pozdrawiam ;)

Żuraw 31-10-11 15:47

Cholera, wjechalem na 2 cegly zeby dobrac sie do kata. I o ile od strony tlumka dostep jest ok tak od strony kolektora za cholere sie tam nie dostane, nie wiem czy podolam ;/
Ale teraz zmartwila mnie inna rzecz. Od mechanika odebralem samochod z moja dzieczyna i jakos do tej pory nie mialem okazji nim jezdzic. Dopiero niedawno zorientowalem sie ze on juz w ogole nie ciagnie tak jak przedtem. Tzn wczesniej jezdzil "normalnie" czyli z efektem doladowania tyopowe w dieslu po czym pojawial sie problem spadku mocy az do wylaczeni i wlaczenia silnika. Teraz nie jedzie juz od samego startu. Czyli po wizycie u mechanika jest permanenty problem z moca. Zadzwonilem wiec do niego ale ten uparcie twierdzi ze to jest problem mechaniczny zwiazane z malym cisnieniem doladowania i on nic wiecej nie ruszal.
I teraz sam nie wiem czy to zbieg okolicznosci i akurat teraz turbawka padla, czy tez cos spie...lil i sie nie przyznaje.
To daje do myslenia czy aby na pewno problem jest z katem.
Dodatkowo sprawdzilem dzis czujnik temp. W temp ok 14C pokazuje miedzy ok 35kohm. Czy to jest ok?

GCSheko 31-10-11 15:49

...bo to specjalistyczny skup, ze spektrometrem itp. więc płacą za zawartość metali szlachetnych, ci co skupują "jak leci" płacą jakąś tam średnią...
...co do mechanika, to chyba nie wie gdzie szukać i jak diagnozować Forda...a w wypadku tddi szału niema, jest dosłownie kilka rzeczy do sprawdzenia...duagnoskop, multimetr i w 1h powinno być jasne...ja nosobiście tylko pomp nie diagnozuje, wykluczam resztę, a pompę zostawiam fachowcom..

Żuraw 01-11-11 18:16

Dzis sprawdzilem jescze jedna wazna rzecz o ktorej zupelnie zapomnialem. Mianowicie dzialanie silownika regulujacego zawór upustowy. W zakresie od 800-2500 ten silownik w ogole nie reaguje. Czy to tak ma byc? Czy ten zawor otwiera sie tylko pod obciazeniem?.
Dodatkowo balwanki w ogole nie twardnieja. Czyl cisnienia doladowania brak;/
Teraz tylko nie wiem czy to wina katalizatora czy tez zapieczonego zaworu wastegate ;/

GCSheko 01-11-11 21:51

bez obciążenia nie ma szan zobaczyć i tak minimalnego ruchu siłowniczka :)
...jeśli przyłożysz gaz do dechy to pod koniec obrotów na moment bałwanki powinny stwardnieć

mjprzem 02-11-11 08:30

Katalizator latwo odkrecisz od gory-sa 4 sruby-musisz miec klucz nasadkowy + dluga przedluzka.
tylko od dolu byla jeszcze chyba jedna mala srybka podtrzymujaca.

Jesli chodzi o doladowanie to wystarczy sprawdzic czy ci sie turbina lekko kreci i sciagnac waz-balwanek z turbo do IC i sprawdzic czy na wolnych obrotach dmucha...mniej wiecej podobnie -ilosc powietrza jak z zwyklego odkurzacza tyle ze troszke wolniej.

Jesli turbo dmucha normalnie znaczyc to bedzie ze jest sprawna zarowno sprezarka jak i prawdopodobnie wastegate.

Jesli silnik nie dostanie paliwa z pompy a co za tym idzie sterownik silnika nie da takiego polecenia to i turbo nie bedzie dzialalo. To jest taka zaleznosc ze to nie turbo napedza silnik ale silnik napedza turbo. Mechanik ktory to robi chyba tego nie rozumie ze to czy turbo bedzie pompowalo zalezy od tego ile paliwa dostanie i spali silnik. Jesli turbo by nie dzialalo poprawnie to pierwszy objaw uszkodzenia to czarny dym ktory jest wynikiem zbyt duzej dawki paliwa do powietrza.

Ty nie miales problemu z dymem lecz z brakiem mocy-co za tym idzie prawdopodobnie masz calkowicie sprawne turbo oraz zawor wastegate a problem jest w elektrycznym sterowaniem mocą silnika.

Żuraw 02-11-11 11:28

mjprzem niby racja, ale zauwaz jesli turbina nie bedzie tloczyc to cisnienie w dolocie bedzie bliskie atmosferycznemu, wtedy MAP czujnik powie do kompa "ej nie ma cisnienia" wtedy ten obetnie dawke i juz dymienie nie wystapi bo ilosc tego paliwa bedzie dopasowana do tego co silnik jest w stanie zassac bez doladowania. Tylko teraz jest wlasnie pytanie jak szybko komputer wraz czujnikiem sa w stanie "pokapowac sie" ze cisnienie jest za male.
Caly czas glowie sie tez nad tym dlaczego przed oddaniem samochodu do tego "speca" mialem jescze doladowanie oczywiscie do czasu kiedy pojawail sie error i trzeba bylo ponownie wylaczyc i wlaczyc silnik a teraz nie ma juz kompletnie.
Moze to jest czysty zbieg okolicznosci i akurat teraz turbo padlo, albo zwyczjanie gosc nie umie tego zbadac. Maskara ;]
Sprawdze dzis po pracy to dmuchanie tak jak radzisz.

mjprzem 02-11-11 15:21

dobrze po czesci myslisz tylko zasada jest taka ze najpier silnik musi dac troche wiecej paliwa i to nie takie male troche. Dlatego stosuje sie filtry czastek stalych-DPF bo nieda sie tego osiagnac w inny sposob. Silnik napedza turbo i np. jak w dieslu dodajesz gazu to zawsze pojawi sie najpierw czarny dymek. To jest normalne zjawisko spowodowane zbyt malym nadmiarem powietrza do paliwa pomimo tego ze i tak wspolczynnik nadmiaru powietrza jest wiekszy znacznie od 1.

Gdyby bylo tak jak myslisz to:
-niebylo by potrzeby stosowania filtrow czastek stalych.
-diesel nigdy by nie dymil-a zauwaz ze uszkodzone turbo, zatkany filtr paliwa lub intercooler powoduja dymienie na czarno. Pomijam dymienie na niebiesko w przypadku uszkodzenia turbo i wciagania oleju bo to nie nasz temat.
-no i jak by sie turbo mialo rozpedzic skoro w tddi niema kierowniczek tylko upustowy zawor wastegate ktory otwiera sie w momencie przeladowania sprezarki.

Ale sprawdz najpierw jak dmucha... mozesz filmik nagrac z przykladaniem kartki papieru to ci mniejwiecej odpiszemy jak sie kreci na wolnych, choc prawdopodobnie u ciebie przyczyna nie byla w turbo... nie byla bo teraz niewiadomo co tam robione bylo.

Żuraw 02-11-11 19:47

Ok mjprzem, mam filmik. Niestety dzien szybko sie konczy jak wiesz, dlatego nie widac za wiele a teraz jestem w takim miejscu ze nie mam mozliwosci doswietlenia. Moje wrazenie jest takie ze cos tam dmucha:)
Na filmiku za 1 razem jest kartka a pozniej mokry lisc. Nie widac tego dokladnie ale powietrze odgina kartke i lisc przy czym widac tez lekkie drgania co w sumi ejest dziwne bo rotor przeciez ma tam jaka bezwladnosc. Po przystawieniu reki czuc ze jest tloczenie, ale nie jest to az tak duze cisnienie zeby nie mozna bylo przytryzmac reka.
Sznur do filmu:
FORD FOCUS 1.8TDDI Turbocharger test@ idle speed - YouTube

mjprzem 03-11-11 08:32

oczywiscie reka da sie to zatkac ale tloczenie musi byc bardzo dobrze-mocno wyczuwalne.
mam nadzieje ze ten lisc i kartka odginal sie od powietrza a nie od sciagnietego balwanka-szkoda ze go calkiem nie sciagnoles bo jak widze ze przykladales liscia i kartke zarowno do rury i do balwanka to jest to troche mylace-ty wiesz jak bylo-ja musze sie domyslac.

Rozumiem ze nie zauwazyles zadnych opilkow w oleju? szkoda ze tak ciemno miales.
I rozumiem ze z rury slyszales tylko ladny szum sprezarki?

Wydaje sie...szkoda ze to tylko tak mozna z filmiku diagnozowac ;)... ze wszystko jest ok ze sprezarka.

Czy masz zaslepiony zawor egr?
Zaslep EGR jesli niejest zaslepiony bo wydaje mi sie ze niemasz zaslepionego-silnik ma miekka prace...a moze sie mi wydaje tylko...wiec najpierw odpisz co z tym egr.

Żuraw 03-11-11 09:08

Fakt to "opieranie sie" kartki i liscia o balwanka jest troche mylace, ale kartki nie dalo sie tam bardziej wcisnac bo ja wydmuchiwalo. Nie bylo to potezny dmuch ale po prostu sie odchylala. Po przylozeniu reki czuc tloczenie. Na kiepskiej jakosci filmiku tego nie slychac ale pod koniec czesciwo zamykam otwor reka i slychac gwizd/syk.
EGR nie zaslepialem wiec chyba jest drozny. W sumie nie widzialem potzeby aby to robic, bo przeciez prawidlowo dzilajacy egr i tak powinen sie zamykac przy obciazaniu. A caly ten problem z maca chyba nie jest z jego winy.

Aha opilkow nie znalazlem, a z rury bylo slychac szum i jakby plumkanie chociaz to drugie bylo zespolem dzwiekow z racji pracy calego silnika.

mjprzem 03-11-11 10:35

Na wszelki wypadek mozesz zaslepic EGR... w sumie i tak lepiej aby byl zaslepiony.
Choc zapewne to nie jego wina to poprostu aby wyeliminowac rozne powody spadku mocy a tez niewiem gdzie ci mechanik lapy wciskal i co zrobil ze samochod calkiem stracil moc wiec go zaslep.

Jak go zaslepisz to bedziemy szukac dalej.
Zapomnialem zapytac czy masz mozliwosc podlaczenia interfejsu do samochodu?
Oraz czy masz Multimetr-miernik aby pomierzyc napiecia czy opory-rezystancje?

Żuraw 03-11-11 11:35

Wlasnie jest ten problem ze ja teraz jestem w Warszawie, tutaj mieszkam i pracuje wiec nie mam do dyspozycji praktycznie zadnych narzedzie w tym multimetru itp.
Interface'u nie posiadam w ogole.

Zatem ok, zaslepie ten zawor i pomierze co trzeba ale to dopiero wtedy gdy pojade do domu czyli przyszly czwartek. Tyle ze wtedy tez chcialem sie umowic z mechanikiem na usuwanie katalizatora i teraz juz sam nie wiem czy to bedzie takie konieczne.

Jedyne co ostatnio pomierzylem bedac w domu to rezystancje czujnika przy IC. Wyszlo ok 35kohm w tem ok 15C. Po przylozeniu placa spadlo do 22kohm.

Mechanik stwierdzil ze niby nic nie grzebal, poza wypieciem przewodu do pomiaru cisnienia doladowania. Ale patrzylem tam i jest zalozony.

P.S.
Jesli zaslepie EGR to nie spowoduje to dodatkowych bledow?

GCSheko 03-11-11 11:55

...nie, błędów nie będzie, więc zaślep bo to najprostszy sposób wykluczenia jednej z możliwych usterek

mjprzem 03-11-11 13:13

35kohm...22kohmy to chyba oznacza ze czujnik na IC pokazuje dobrze...niepamietam dokladnie ale takie wartosci w tych temp sa mozliwe i wyglkadaja poprawnie mniej wiecej.

zostaje czujnik MAP i chyba pompa.. bez interfejsa moze byc ciezko....ale zobaczymy pozniej co bedzie po zaslepieniu.

Koniu 03-11-11 15:22

Zuraw odezwij sie do mnie to cos pomyslimy.... ja z bielan jestem moze cos pomoge

Żuraw 03-11-11 18:57

Koniu dzieki za chec pomocy, juz do Ciebie napisalem priva

Ok, w takim razie zaslepie ten zawor jak bede mial juz mozliwosci wykonania zaslepki. Z ciekawosci zobaczylem po pracy jak jest z dostepem do tego zaworu i widze ze nie bedzie tak latwo to zrobic. Zwlaszcza ta nakretka lub sruba od strony sciany grodziowej bedzie sie pewnie opierala.

Zastanawia mnie jescze ten MAP sensor. Pzzeciez tak na prawde komp steruje dawka na podstawie odczytow z IAT i MAP. Skoro IAT jest ok zostal MAP. Czy on wytwarza ladunek czy to jest raczej czujnik rezystancyjny. Ale raczej to drugie odpada bo widze tam 3 nozki. Da sie jakos zmierzyc czy dziala poprawnie?

mjprzem 04-11-11 08:08

To czujnik rezystancyjny -daje odpowiednie napiecie w zaleznosci od cisnienia/podcisnienia
powinno dac sie go latwo sprawdzic choc jeszcze nie sprawdzalem ale w razie "W" pofatyguje sie i powiem jak go sprawdzic.

Żuraw 11-11-11 14:44

Witam po przerwie

Zgodnie z zaleceniem zaslepilem dzisiaj zawor EGR. Wlasnie wrocilem z krotkiej przejazdzki. Niestety nic sie nie zmienilo wiec zawor nie jest tutaj winowajca.

Po zaslepieniu nie dalo sie odczuc problemu z rozruchem ale za to pierwsze 300 m na kazdym biegu ciagnalem za soba czarny warkocz.

A teraz wracajac to tematu braku mocy. Ostatnio gdy spotkalem sie z kolega KONIU, na parkingu mialem okazje popatrzyc co dzieje sie z barankami w zdrowym modelu tddi. Teraz mam odniesienie i moge z cala pewnoscia powiedziec ze u mnie nie ma takiego dmuchu jaki byc powinien.

Takze zostal juz chyba tylko zawor upustu, katalizator, moze kolektor i turbina...
Ehhh [banghead]

mjprzem 12-11-11 10:20

oj tam...za wczesnie na taka diagnoze...turbina nie bedzie dmuchac jesli ze sterowaniem silnika jest cos nietak.

Niesprawdziles jednej waznej rzeczy...jak chcesz sprawdzic wastegate to sprawdz najlepiej na wolnych obrotach. Umow sie z kolega jeszcze raz i na wolnych obrotach zatkaj reka balwanek u siebie i u kolegi... wtedy bedziesz mogl wiedziec czy turbo dobrze dmucha i czy wastegate niejest otwarte.

Juz troche temat zapomnialem ale ty masz chyba problem ze sterowaniem silnika ewentualnie sterowaniem wastegate a nie turbiną...wiec nie panikuj...sprawdz wszystko co zostalo..czyli czujnik MAP i IC bo juz niepamietam co sprawdzales. ewentualnie mozesz wastegate zablokowac dla pewnosci.

Żuraw 25-11-11 22:26

Hello

Witam po dluższej przerwie. Samochod naprawiony :)
Powodem braku mocy byl zanieczyszczony olejem silownik zaworu upustowego. Ciesze sie ze nie usunalem katalizatora.
Umieszczam te wiadomosc dla taych ktorzy w przyszlosci beda miec podobne objawy i skoncza sie pomysly na przyczyne usterki.
Dziekuje wszsytkim za pomoc.

Pozdrawiam

ciunek 26-11-11 00:00

Cytat:

Napisał Żuraw (Post 641813)
Hello

Witam po dluższej przerwie. Samochod naprawiony :)
Powodem braku mocy byl zanieczyszczony olejem silownik zaworu upustowego. Ciesze sie ze nie usunalem katalizatora.
Umieszczam te wiadomosc dla taych ktorzy w przyszlosci beda miec podobne objawy i skoncza sie pomysly na przyczyne usterki.
Dziekuje wszsytkim za pomoc.

Pozdrawiam


Kolego, a jak do tego doszedles :?: Sam go czysciles czy zleciles komus, jesli Sam to jak to zrobic, jesli zleciles komus, to jakie koszty z tym zwiazane :?: :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi