Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Pionowe pochylenie tylnich kół (rozkraczenie) (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=48292)

marcin9913 04-04-11 00:42

Cytat:

Napisał grzybek (Post 556265)
Jak zbieżność jest OK, nie robiłeś nic w zawieszeniu i się rozkracza to pora na ww. 'kości', to one odpowiadają za ten negatyw.

Ale skoro sprawdzali mi zbieżność, kąty itd http://img140.imageshack.us/img140/4439/p1140555l.jpg
to chyba jest wszystko w normie i to "rozkraczenie" nie wykracza ponad skalę.

Czegoś tu nie rozumiem, w tym wydruku co mi dał mechanik jest przecież zawarte że "kąt PK" jest w normie dla tylnej osi. A skoro za rozlegulowanie tego kąta odpowieda ten wahacz (kość) to chyba jeszcze jest ten wahacz ok, skoro kąty są w normie... Czy może się myle?

mjprzem 04-04-11 08:36

Cytat:

Napisał grzybek (Post 556265)
Jak zbieżność jest OK, nie robiłeś nic w zawieszeniu i się rozkracza to pora na ww. 'kości', to one odpowiadają za ten negatyw.

Czytasz wogole posty?

Przecierz napisal ze sprawdzal geometrie....jest zalocznik...wszystko w normie...
Czy piszac tego typu zdania ze jak kola sie rozkraczaja to pora na kosci ...wiesz wogole o czym mowisz? ma wymienic moze dobre tulejki (wachacze) na zamienniki , wydac kase a za rok znowu wymienic bo zamienniki padna na naszych dziurach...tak to jest dobre rozwiazanie :)

Jakbys zauwazyl...geometria tylnego zawieszenia -pochylenia kola ma zakres tolerancji
od -0,07 do -2,46 przecierz to pisze DUZYMI LITERAMI ze kolo ma sie rozkraczac...bo tak przewidzial producent!!!

Jesli samochod sie dobrze prowadzi..nic nie zarzuca na nie rownosciach nic nie stuka-geometria OK..to poco ruszac

marcin9913 masz wszystko ok wiec nic nierob..jezdzij dopoki bedzie niebedzie sie cos dziwnego dzialo.

korek007 04-04-11 10:31

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 556315)
...Przecierz ....jest zalocznik....
...jezdzij dopoki bedzie niebedzie sie cos dziwnego dzialo.

Sorry, ale czyta się to z wielkim bulem.

olo22 04-04-11 15:13

nie ważne czy robi błędy chodzi o sam sens tego co napisał
a wracając do tematu to jeżeli masz geometrie w normie sprawdź jeszcze auto na ścieżce diagnostycznej- na trzepakach , i jeżeli nie słyszysz stuków w czasie jazdy ( tylko bez paranoi na naszych polskich drogach zawsze będzie coś stukać) to zapomnij o temacie:-P

mjprzem 04-04-11 15:20

Cytat:

Napisał korek007 (Post 556359)
Sorry, ale czyta się to z wielkim bulem.

sorry pisalem juz..w jakims poscie..chce byc prezydentem dlatego robie bledy :)
ale ogolnie sorki za błedym niestety niezawsze chce mi sie poprawiać bo tak jest szybciej...
a robię dużo błędów i zdaję sobie sprawę-choć nie robię błędów bo chcę lecz dlatego ze ortografia
i różne wyjątki mi się w pamięci nie trzymają. Dlatego pozdrawiam wszystkich analfabetów włącznie z prezydentem :)

marcin9913 04-04-11 17:17

Czyli daje sobie spokój z tym...
Ale w razie czego będe bacznie oponki obserwował, czy przypadkiem się nadmiernie nie zużywają.

olo22 04-04-11 23:00

Dokładnie sprawdzaj co jakiś czas bieżnik i cisnienie opon

BlueMan 05-04-11 15:06

Odnośnie pierwszego posta u mnie z wewnetrznej strony wygląda to tak. Co o tym sądzicie? Czy wygląda to aż tak poważnie, czy można jeszcze pojeździć? Zdaje mi sie że w tym przypadku to chyba bedzie ten tylny zawias do roboty, jak wspomniał wcześniej Adam. Widać że zawias wraz ze śrubami jest dość skorodowany. Orientuje sie ktoś jakie mniej wiecej mogą być koszty takiej robocizny i cześci/z częsciami ?

1. Wygląd od strony koła
http://img850.imageshack.us/img850/2559/kosci.jpg

Uploaded with ImageShack.us

2. Tylny zawias
http://img821.imageshack.us/img821/1516/tylnyzawias.jpg

Uploaded with ImageShack.us

olo22 05-04-11 19:13

to że jest skorodowany jeszcze o niczym nie świadczy najlepiej pojechać na stacje diagnostyczną wytelepać na trzepakach i jeszcze posprawdzać jakąś breszką - ty podgiąć tam przycisnąc a nie wymieniać bo sie troche rudej nazbierało

Falcon 05-04-11 19:37

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 556474)
ale ogolnie sorki za błedym niestety niezawsze chce mi sie poprawiać bo tak jest szybciej...

Powiedz mi gdzie Ty się tak spieszysz? Ktoś Cie goni czy po prostu nie nadąrzasz odpisywać na posty? Wolimy aby to NIE było szybciej bo wtedy piszesz jakimś niezrozumiałym bełkotem, którego nie idzie czytać tak jak ktoś juz tu zauważył...wolniej i bardziej zrozumiale poprosimy, a nikt się nie będzie czepiał ;-) I nie tłumacz się juz tym prezydentem, bądź po prostu mądrzejszy niz on.:-)

MAcius 05-04-11 19:39

wygląda jakby trochę amortyzator puścił, zdaje się być trochę wilgotny, jeśli się źle prowadzi to warto sprawdzić w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o wygląd to moje zawieszenie wygląda podobnie, przy okazji naprawy przednich wahaczy poleciłem mechanikowi przegląd tyłu i stwierdził że pomimo takiego wyglądu to wcale nie jest tak źle i do puki w miarę dobrze się prowadzi to nie ma co ruszać, poprę tutaj kolegę mjprzem, nie ma co na siłę wymieniać, cudować z zamiennikami bo będziesz pan zadowolony krótko bo krótko ale będziesz pan zadowolony

BlueMan 05-04-11 20:13

Cytat:

Napisał olo22 (Post 557106)
to że jest skorodowany jeszcze o niczym nie świadczy najlepiej pojechać na stacje diagnostyczną wytelepać na trzepakach i jeszcze posprawdzać jakąś breszką - ty podgiąć tam przycisnąc a nie wymieniać bo sie troche rudej nazbierało

tak własnie też myślałem, żeby podjechać jeszcze raz na stacje i sprawdzić to dokładniej fachowym okiem. Dzis byłem u mechanika ale już miał zamkniete.
A z drugiej strony tym autem chce jeszcze pojeździć rok i potem sprzedać, a jeden klubowicz tu napisał że robił zawieszenie i zapłacił 1700 <szok> Jak dla mnie dość sporo. A skoro mógłbym jeszcze na tym pojeździć to może sie wstrzymać.

mjprzem 05-04-11 23:34

Cytat:

Napisał Falcon (Post 557115)
Powiedz mi gdzie Ty się tak spieszysz? .....

Poprostu pisze w pracy...wiec trudno sie nie spieszyc jak zaraz szef moze wejsc:)...tez bys tak mial na moim miejscu ..wiec wybacz:)
To fakt...czasami napisze jakis belkot z pospiechu..ale chce wszystkim odpisac jesli moge cos pomoc...ale dzisiaj to juz naprawde z postami pojechalem i ide spac...
Niemniej jednak jesli cos zle napisze i jest niezrozumiale to bardzo prosze o sprostowania..ja sie nie obrazam... na tego typu uwagi...bo moim zamiarem bylo racjonalne wyjasnienie problemu.
Ale co do zawieszenia to trzeba jednak jedno zdanie dodac...
tutaj na forum nie jestesmy w stanie pomacac drązków tulejek..wiec typowania po samych zdieciach prosze niebradz w 100procentach doslownie bo mozna sie przejechac.
Dlatego nie bede mowil co mysle na temat fotki bo nie da sie wywnioskowac ze zdiecia w jakim stanie jest tulejka. Pozdrowionka :)

BlueMan 11-04-11 17:18

A wiec byłem na stacji diagnostycznej i sie okazało mniej wiecej wporzadku. Przegląd by przeszedł. Jednak w tym przypadku rozkaraczania bedzie mnie czekało ustawienie zbierzności i dodatkowo wymiana tuleji od wachaczy. Jeden z mechaników za wymiene tulejek wycenił tak: 160zł i dodtakowo 140 za ustawienie zbierzności. Czyli razem 300zł . Do tego jeszcze musze zakupićczesci. Jak myślicie- nie za dużo chce za robote?

siwy05 11-04-11 18:00

Cytat:

Napisał BlueMan (Post 559668)
A wiec byłem na stacji diagnostycznej i sie okazało mniej wiecej wporzadku. Przegląd by przeszedł. Jednak w tym przypadku rozkaraczania bedzie mnie czekało ustawienie zbierzności i dodatkowo wymiana tuleji od wachaczy. Jeden z mechaników za wymiene tulejek wycenił tak: 160zł i dodtakowo 140 za ustawienie zbierzności. Czyli razem 300zł . Do tego jeszcze musze zakupićczesci. Jak myślicie- nie za dużo chce za robote?

140zł za zbieżność to jakiś kosmos, z ustawieniem kątów nie powinno tyle kosztować, no może w droższym warsztacie. Nawet w stacjach kontroli robia to chyba za 30-40zł

K@mix 11-04-11 20:39

Ja płaciłem za taką usługę razem z częściami około 400zł Były wymieniane śruby z podkładkami mimośrodowymi oraz tuleje + ustawienie geometrii auta.

olo22 13-04-11 07:32

No i ja pojechałem sprawdzić u siebie geometrie z tył bo po wymianie opon na letnie cisik tak stały / \ i spokajnie bez paniki sprawdziłem jeszcze po zimie zawieszenie i diagnosta powiedział że geometria z tyłu jest OK widoczne "TE TYPY TAK MAJĄ" JAK TO POWIEDZIAŁ KIEDYŚ MÓJ MAJSTER NA PRAKTYKACH

mlz 09-05-11 15:29

Przejzdzala ostatnio osiedlem moim Ibiza zielona, z tylu zderzak rozwalony, z przodu zderzak rozwalony, widac ze auto do jazdy... walila chyba kazda tuleja, jakby skrzynke z narzedziami w bagazniku wiozl, zero amorow... wyleczylem sie z kompleksow i uwazam w moim '99 to jest zawias nowka :)

janekfocus 09-05-11 17:43

Zdarzają się i takie rozjebundy . No ale pózniej człowiek się cieszy że ma igłę pod domem :p

Eko 14-05-11 10:17

Generalnie, to i przy dobrej glebie pojawia się negatywik. Mam rację? Przynajmniej u mnie tak poszedł, ale nie panikuję. Nic nie trzęsie nie wali a ino w zakręty się wkleja jak szaluny i trudno tu mówić o ręcznym,

mjprzem 14-05-11 17:57

tak bo focus ma miec z tylu negatyw... :) i niema co szukac.. tak jest zaprojektowany abyy kola mu sie rozkraczaly :)

BlueMan 01-07-11 21:22

A wiec dzis odebrałem auto od mechaniora. Wymieniłem to co mi doradzali inni.
Czyli wymienił mi wszystkie tuleje w zawieszeniu i 2 śruby bo sie nie dało odkrecić.

Koszt części i robocizmy w sumie 800zł :-/ A jakby było tego mało to koła nadal są rokroczone i nawet nie wiem czy nie bardziej niż wcześniej, a co najgorsze teraz cała dupą zamiata. Strach jechać 120km/h to ciepie cała foką po drodze... :(

Co to może być?

Domel 01-07-11 22:05

reklamuj ta spieprzona robota. 800 zloty wyrzucone w bloto.przykre....;/

nazar00 01-07-11 22:20

miałem też rozkraczone koła w mk2, miałem wstawone tuleje TEDGUM www.tedgum.pl których w życiu nikomu nie polece, polskie gówno na kształ orginału, za dużo gumy, za mała średnica zew. tuleji na w którą wchodzi śruba. Powoduję to że jest za dużo gumy i na dodatek jest ona bardzo miękka, nowa tulejka chodzi jak orginał po 300tys km, powoduje to, że wahacz się w miejscach mocowania rozjeżdza się i nie trzyma koła od dołu w fabrycznym położeniu, co powoduję pochylenie koła. Te gownianie tedgumy wycisnełem na imdle i wklepałem orginaly LEMFORDERA, koła się odrazu wyprostowało. Odrazu wymieniłem tedgumy z górnego wahacza, żeby koło pracowało tak jak z fabryki, i te tuleje budową całkiem odbiegały od bardzo miekkich tedgumów, zatopioną w gumie pomiędzy zew. i wew. dodatkową miekka tulejką, która nadaje sztywność. Więc jak już chcesz zaoszczedzić to rób tylne zawieszenie tylko na tulejkach LEMFRODER i wszystko będzie ok na 100%, tuleje te bardzo łatwo wyciskają się na imadle, wystarczy tylko dobrać kawalki ruręk z odpowiednią średnicą.

BlueMan 02-07-11 00:07

tyle ze ja juz mam nowe tuleji i nie mam zamiaru robic replaya w portfelu

Kacper85 02-07-11 00:15

robiłeś wszystkie tuleje ? ruszałeś wahacz typu banan ? ja u siebie z powrotem zaczelem obserwować dziwne pochylanie koła i na trzepakach wyszedł wspomniany wahacz. Sam widziałem jak duży luz jest, gdy się podniesie auto - wystarczy złapać koło na górze i na dole, "narywać" nim solidnie i jak masz alufelge to akurat widać ten wahacz. Za parę złoty sprawdzą Ci na szarpakach - powiesz o co chodzi, to diagnosta tylko na tym się skupi.
We wtorek dzwonie do znajomego, bo ma zawalony cały warsztat, to może jakiś termin dostanę :D jak będę miał zrobione to opisze.

Póki co zauważyłem właśnie, że jest lekki strach w zakręty wchodzić szybciej, bo tył nagle potrafi zrobić dziwny piruet... jedzie fajnie, jak po szynach i nagle dziwny ruch. Zresztą po oponie też widać, że ją zaczyna brać...

acha - może i nie szukałbym problemu z pochyleniem tego koła, ale rzuciło mi się to w oczy stojąc za autem .... bo z jednej strony jest proste, a z drugiej nie [kaput]

nazar00 02-07-11 09:06

no ja też miałem nowe tuleje, lecz nie moglem patrzeć na pochylone koła i po 2 tygodniach wsadzilem lemfordera po 27zl za tuleje, sam na imadle wycisnelem i jest zajebiscie, tuleje w bananie tez zmienilem, tylko glowna rzecz, że przy wymianie należy pamietać o opuszczeniu samochodu i wówczas ostatecznym dokreceniu śrub, wtedy w normalnym ustawieniu kół gumy nie są wstepnie napiete

Adam Getka 03-07-11 10:36

Zbieżność tylnich kół i pionowe pochylenie każdego z tylnich kół jest regulowane w FFI.
Nie każdy spec wie o tym.....

nazar00 03-07-11 17:52

zbieżnośc owszem jest regulowana, ale pion na 200000% nie, no chyba,że wahacze przecieleś na pół i wstawiłeś śrube,

Adam Getka 03-07-11 21:09

Nie wiem jak w FFII, ale w FFI na 120%. Śruby gornych poprzecznych wahaczy mają jajowate podkładki. Obracaniem tych podkładek regulujesz "długość" górnych wahaczy, co przekłada się na pionowe pochylenie wahaczy.....


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi