Forum Focus Klub Polska
Strona Domowa O Nas Forum Ford Focus Gielda Rejestracja
Komunikaty

Foczka Miesiąca
...
Tuning Zrób To Sam Download Galeria Facebook
Zaprzyjaźnione Kluby


Polecamy

Montaż przycisku Engine Start
Zachciało mi się mieć przycisk, którym mógłbym odpalać samochód jak w Hondzie S2000.Rozejrzałem się po internecie, przejrzałem wiele for samochodowych i postanowiłem zabrać się za to sam.
Jest to chyba pierwszy starter zamontowany w Focusie I w Polsce także proszę tę instrukcję narazie traktować jako przetarcie szlaków i uważać przy montażu
tak aby wszystko dokładnie sprawdzić u siebie.No to zaczynamy...

Co będzie nam potrzebne :

Narzędzia
- śrubokręt krzyżakowy
- śrubokręt płaski (różne wielkości)
- nóż lub nożyk tapicerski
- izolacja
- lutownica (opcjonalnie)

Materiały
- przycisk do odpalania
- przekaźnik
- kable

Gotowe przyciski z przekaźnikami można kupić na allegro. Ceny wahają się od 50zł do 120zł za zestawy tuningowe.
Jeśli ktoś chce mieć oryginalny przycisk z Hondy S2000 to musi przygotować około 215-240zł w salonie Hondy. Można zastosować jeszcze przycisk z BMW Z8 lub nowych M-ek.
Tutaj koszt to ok.428zł.Mój przycisk wygląda tak :Wyjąłem tylko sam przycisk z przekaźnikiem. Reszty nie montowałem ponieważ była mi zbędna.

Poniższy schemat tyczy się tylko tego zestawu. W s2000 jest trochę inaczej. Łączyłem wg. schematu z amerykańskiej strony i przepalało bezpiecznik.

DEMONTAŻ PLASTIKÓW

1. Demontujemy półkę pod kierownicą śrubokrętem krzyżakowym. Przymocowana ona jest za pomocą 5 śrubek. Następnie odpinamy kostkę do połączenia komputera serwisowego.

2. Jeśli posiadamy to odłączamy pilot sterowania radiem. Pilot trzyma się na zatrzasku. Z tyłu pilota wciskamy zapadkę(palcem ją trzeba wyszukać) małym śrubokrętem.
Pilot powinien ładnie wyskoczyć. Uwaga na kabel łączący kierownice z pilotem żeby go nie urwać!

3. Wypinamy górną obudowę kolumny kierownicy. Płaskim śrubokrętem wciskamy zapadki.
Źródło http://www.turbozx3.com


4. Odkręcamy trzy śrubki podtrzymujące dolną obudowę kolumny kierownicy. Zdejmujemy ten element powoli żeby nie porysować sobie plastików konsoli centralnej.

5. Wyjmujemy radio. Następnie odkręcamy cztery śrubki trzymające panel sterowania. W wersjach europejskich śruby odkręca się śrubokrętem krzyżakowym.
Źródło http://www.turbozx3.com


6. Powoli i delikatnie wyszarpujemy konsolę z zatrzasków. Polecam robić to bardzo ostrożnie.
Źródło http://www.turbozx3.com


7. Wypinamy kostkę od świateł awaryjnych oraz kostkę od zegarka.
Źródło http://www.turbozx3.com


Na tym kończy się demontaż plastików.MONTAŻ PRZYCISKU I PRZEKAŹNIKA

1. Polecam zapoznać się z tym schematem. Jeśli kupiliście taki przycisk z przekaźnikiem jak mój to wszystko powinno idealnie pasować. Polecam wszystko dokładnie sprawdzić bo tak jak napisałem na początku - ten FAQ to przetarcie szlaków w montażu startera w Focusie.
Na schemacie zaznaczyłem biały kabelek który musi być połączony między 85 i 30.

2. Ja zacząłem od podpięcia masy. Czyli czarnego kabelka z przekaźnika (nr. 86). Kabel należy przedłużyć ponieważ z przekaźnika wychodzi kabelek o długości zaledwie 20cm. W zestawie, który jest pokazany na górze są dołączane trzy kable w razie czego.
Podpinamy się pod jedną ze śrubek przytrzymujących skrzynkę bezpieczników pod kolumną kierownicy.

3. Następnie płaskim śrubokrętem wypinamy kostkę ze stacyjki. Znajduję się ona po lewej stronie kierownicy. Całkiem możliwe, że w niektórych wersjach Focusa kostka jest koloru niebieskiego (może to się tyczyć wersji US).

4. Jeśli przekaźnik z przełącznikiem mamy podłączony tak jak na schemacie i pociągniętą masę to teraz całość wpinamy w krwioobieg Focusa. Ja poprostu odciełem z każdego kabelka z przełącznika i przekaźnika ok. 3,5cm gumowej osłony kabla, włożyłem wprost do kostki i zaizolowałem taśmą tak aby wszystko w miare sztywno się trzymało. Nie chciałem nic lutować, montować na stałe bo w razie odsprzedaży auta mogę wszystko szybko zdemontować bez pozostawiania śladu. Jeśli ktoś chce lutować to polecam wyciąć kawałek gumowej osłony nie w mniejszej odległości od kostki stacyjki niż 5-10 cm. Tutaj jest zdjęcie jak to wygląda. [klik]

Brązowy kabel od przycisku łączymy z pomarańczowo/szarym kablem w kostce stacyjki.
Czerwony kabel z przekaźnika łączymy z czerwonym ze stacyjki.

Można jeszcze podpiąć podświetlenie przełącznika. Jeden kabel z przełącznika (po lewej stronie są dwa dodatkowe wejscia do podpiecia oswietlenia) podpinamy do masy a drugi np. ze zdemontowanego podświetlenia zapalczniki. Ja zrezygnowałem z tego ponieważ nie chciałem kolejnego elementu, który świeciłby mi po oczach w czasie jazdy nocnej.Przy podpinaniu czerwonego kabla do stacyjki przekaźnik może zacząć pstrykać. Mi wiele, wiele razy pstrykał i nic się nie przepalało.

5. Następna sprawa to umocowanie przekaźnika. Na zdjęciu przekaźnik jest przymocowany do szyny popielniczki. Ja przymocowałem go za pomocą izolacji do metalowego wspornika tuż za popielniczką.
Żródło http://www.turbozx3.com


6. Tutaj pokazałem mały problem ze złożeniem środkowego panela. Niestety przycisk nie mieścił się w otwór po popielniczce w desce rozdzielczej. Musiałem trochę nadciąć plastiku aby cały przełącznik mógł przedostać się za deskę. Estetyka wycięcia nie ma tutaj znaczenia ponieważ ten plastik znajduję się pod konsolą centralną.
Na zdjęciu widać, że przełącznika wychodzą dwa niebieskie kabelki. Ja specjalnie na schemacie zaznaczyłem jeden kabel na brązowo dla odróżnienia kolorów. Radzę też tak zrobić bo dołączone kable do zestawu mają większą średnicę.

7. Następnie trzeba wszystko przetestować. Jeśli wszystko połączyliśmy zgodnie ze schematem to musi wszystko grać. Przekręcamy kluczyk do pozycji 'zapłon' i wciskamy przycisk. Działa ? Musi ! Jeśli po naciśnięciu przycisku kontrolki w zegarach przygasają a samochód nie odpala do znaczy, że coś źle połączyliście. Jeśli auto nie odpala nawet ze stacyjki to prawdopodobnie przepalił się bezpiecznik w komorze silnika. Jest to 7 bezpiecznik zielony 30stka. Koszt bezpiecznika to od 3,50zł do 6,50zł (zależy od sklepu).8. Jeśli przycisk odpala samochód i wszystko gra to podklejamy wszystkie kabelki tak aby nie fruwały nam po nogach.

Teraz po sprawdzeniu wszystkiego, wystarczy wszystkie plastiki złożyć w odwrotnej kolejności i cieszyć się przyciskiem jak w S2000

by Panther


Powered by vBadvanced CMPS v3.2.1