Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 28-08-09, 16:58   #1
spider_81
Turysta
 
Avatar spider_81
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: wrocław
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
marzec
2004
Postów: 134
Domyślnie wymiana rolki nie pomogła

Koledzy mam problem, gdyż meczy mnie juz od dłuższego czasu dziwny dźwięk metaliczny, mechanik stwierdził, że to rolka prowadząca pasek wymieniłem na starej zrobiłem 6 tys km, myśłełem,że padła wymieniłem i znów cos dzwoni. Może ktoś przerabiał ten temat dzwięk dochodzi ewidentnie jakby z okolic paska klinowego, a dźwięk jest podobny jakby metal stukał o metal, kolega mi sugerował,że to moga być zawory walące o pokrywę. Proszę o odp bo juz mi ręce opadają!
Pozdr
spider_81 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-08-09, 17:09   #2
thermalfake
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar thermalfake
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Skąd: jestem z miasta to widać słychać i czuć
Ford Focus III FL
HB 5D
1.6 Duratec 125KM manual
grudzień
2016
SB Bielsko-Biała
Postów: 477
Garaż
Domyślnie

sprzęgiełko alternatora
__________________
Dla samochodu podstawa to mieć sucho, a nie ciepło. Odwrotnie niż u kobiety.
thermalfake jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-08-09, 17:28   #3
spider_81
Turysta
 
Avatar spider_81
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: wrocław
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
marzec
2004
Postów: 134
Domyślnie

Kurcze sprawdzałem jak miałem ściągniety pasek, luzów nie wyczułem, a skąd te sugestie,że to sprzęgięłko, kolego może coś więcej informacji podrzucisz?
spider_81 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-08-09, 17:42   #4
Bourne
Turysta
Grupa: Zachodniopomorskie
 
Avatar Bourne
 
Paweł
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: ∫t∫εt∫in - Szczecin
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
luty
1999
ZS Szczecin
Postów: 638
Garaż
Domyślnie

mam to samo wymieniłem 2 rolki i pasek a ten dźwięk pozostał
__________________

Fioletowa Foczka kombi ze Szczecina by Vtech 108,8 KM 244 NM
Ratownik 056 "...BO ŻYCIE MA NAJWYŻSZĄ WARTOŚĆ"
Bourne jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-08-09, 17:51   #5
spider_81
Turysta
 
Avatar spider_81
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: wrocław
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
marzec
2004
Postów: 134
Domyślnie

Wiesz chciałbym trafić w sedno tematu , bo niemam zamiaru znów wymianiac całego zestawu paska+rolek i znów bedzie dzwoniło, bo to są koszta, jak to sprawdzić żeby sie upewnic w 100%, że to jednak to? Jak miałem ściągnięty pasek auto zapaliłem i metalicznego dźwięku nie było, po wymianie rolki przez chwile miałem spokój i teraz znów ten pisk!!!
spider_81 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-08-09, 18:35   #6
ppgor
Turysta
 
Avatar ppgor
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Skąd: Gorlice i Beskid Niski
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.6 DuraTorq 90KM manual
2010
KGR powiat gorlicki (Gorlice)
Postów: 934
Garaż
Domyślnie

przychodzi mi na myśl jeszcze świergoląca pompa wody, ale to na ciepłym silniku.
płyn moze byc już wtedy kiepski
lub pompa sie kończy
__________________
POLSKA

ppgor jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-08-09, 18:50   #7
spider_81
Turysta
 
Avatar spider_81
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: wrocław
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
marzec
2004
Postów: 134
Domyślnie

Właśnie o to chodzi,że opcji jest kilka trzeba trafić w daną rzecz, a to nie łatwe, stawiałbym na sprzęgło altka więc trzeba potestowac, a może to koło pasowe klimy?Pytanie jest jedno jak to wyczaić co dzwoni?
spider_81 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-08-09, 22:59   #8
marcin2m
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Avatar marcin2m
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDCi 100KM manual
styczeń
2004
KR Kraków
Postów: 183
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał spider_81
Kurcze sprawdzałem jak miałem ściągniety pasek, luzów nie wyczułem, a skąd te sugestie,że to sprzęgięłko, kolego może coś więcej informacji podrzucisz?
Ja miałem sytuację następującą, przy porannym odpaleniu dochodził z silnika (głównie z lewej strony - tam gdzie pasek) taki metaliczny zgrzyt. Efekt znikał jak przejechałem jakieś 50-100 m.
Na początku mechanik stwierdził, że ściągali część po części i sprzęgiełko alternatora było w porządku. Doszli, do koła pasowego i znaleźli luz na tym kole, mówił że się rozwulkanizowało, i faktycznie bieżnia zewnętrzna w stosunku do wewnętrznej-osadczej miała luz i jak lekko stukał w beton to dzwoniło. Niestety tanie to nie było, ale po zamontowaniu (jak podejrzewam) dalej ten zgrzyt występował. Więc - jak twierdzi - przyjrzeli się raz jeszcze sprzęgielku alternatora i odkryli, że choć luzu nie miało to dało się go przekręcić w drugą stronę. Diagnoza sprzęgielko do wymiany.
Jeżeli mnie nie pokłamał to rozwiązało to problem, przynajmniej jak do tej pory.

Pozdrawiam
marcin2m jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-08-09, 10:04   #9
mkaminski100
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Basingrad
Inny
kombi
2.0 DuraTorq 136KM manual
styczeń
2005
Postów: 948
Domyślnie

NAjprościej wziąć kawałek kija, przyłożyć do elementu który sprawdzamy a drugą stroną do ucha. Wystarczy docisnąć do obudowy elementu, ale można i do rolki jak pracuje, ale tylko do jej wałka, tylko tak, żeby kręcący się element nie urwał ucha Najstarszy, najprostszy i najskuteczniejszy sposób.
mkaminski100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-08-09, 14:36   #10
marcin2m
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Avatar marcin2m
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDCi 100KM manual
styczeń
2004
KR Kraków
Postów: 183
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał mkaminski100
NAjprościej wziąć kawałek kija, przyłożyć do elementu który sprawdzamy a drugą stroną do ucha. Wystarczy docisnąć do obudowy elementu, ale można i do rolki jak pracuje, ale tylko do jej wałka, tylko tak, żeby kręcący się element nie urwał ucha Najstarszy, najprostszy i najskuteczniejszy sposób.
możesz uściślić co niby tym kijem trzeba sprawdzać, czyli jak ma być jeżeli jest OK , a jak jeżeli jest NOK, no i najważniejsze, jak z tym kijkiem dostać się do wszystkich kółek, które chcemy sprawdzać. Przecież tam kompletnie nie ma miejsca.
__________________

Powered by GCSheko
marcin2m jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-08-09, 17:40   #11
n0_n4m3
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Bielawa
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
2001
DDZ powiat dzierżoniowski (Dzierżoniów)
Postów: 13
Domyślnie

Sprawdz czy pompa wspomagania nie cieknie - ja tak mialem, cieklo na pasek i po wymianie pompy ten dziwny dzwiek zniknal.
n0_n4m3 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-08-09, 21:52   #12
mkaminski100
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Basingrad
Inny
kombi
2.0 DuraTorq 136KM manual
styczeń
2005
Postów: 948
Domyślnie

Cytat:
Napisał marcin2m
Cytat:
Napisał mkaminski100
NAjprościej wziąć kawałek kija, przyłożyć do elementu który sprawdzamy a drugą stroną do ucha. Wystarczy docisnąć do obudowy elementu, ale można i do rolki jak pracuje, ale tylko do jej wałka, tylko tak, żeby kręcący się element nie urwał ucha Najstarszy, najprostszy i najskuteczniejszy sposób.
możesz uściślić co niby tym kijem trzeba sprawdzać, czyli jak ma być jeżeli jest OK , a jak jeżeli jest NOK, no i najważniejsze, jak z tym kijkiem dostać się do wszystkich kółek, które chcemy sprawdzać. Przecież tam kompletnie nie ma miejsca.
Piszczenie, luz, stukanie i inne dzwięki. Jeśli dociśniesz do alternatora a on piszczy to usłyszysz, tylko zaciśnij pięść na drugim końcu i przyłóż do ucha. To metoda stara jak świat, ale jak widzę już niemodna, bo bez drogiego komputera.... Dojścia może do wszystkiego nie ma, ale jest trochę od góry, trochę od dołu, wolałbym sie tak pomęczyć, niż patrzeć jak mechanik eksperymentuje z wymianami za moje pieniądze.
mkaminski100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-08-09, 20:17   #13
spider_81
Turysta
 
Avatar spider_81
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: wrocław
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
marzec
2004
Postów: 134
Domyślnie

Wiesz co mkamonski100 podziwiam cie jak ty tym sposobem diagnozujesz przyczyne pisków, bo ja niewiem jak to zrobić?
spider_81 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-08-09, 21:06   #14
mkaminski100
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Basingrad
Inny
kombi
2.0 DuraTorq 136KM manual
styczeń
2005
Postów: 948
Domyślnie

To przyłóż szklankę do ściany, a ucho do denka i zobacz, że będziesz słyszał co sie za nią dzieje (stary sposób wścipskich sąsiadów). Tak samo działa stetoskop.
Najlepszy do diagnozowania jest długi metalowy śrubokręt - zaciskasz pięść na rączce, przykładasz koniec do danego elementu (np obudowy alternatora) a ucho przykłądasz do pięści i słyszysz czy wyje czy nie. Możesz użyć kijka, metalowego peta, śrubokręta itd - im twardszy materiał tym lepiej przenosi drgania.
Silnik ma oczywiście pracować
Kiedyś starzy mechanicy często używali do tego starej narty, bo ładnie przenosi drgania i łatwie j jest do ucha przyłożyć.
Dziś jest era komputerów i mechanik ma "doświadczenie" czyli wymienia na oślep.
mkaminski100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-09-09, 10:04   #15
spider_81
Turysta
 
Avatar spider_81
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: wrocław
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
marzec
2004
Postów: 134
Domyślnie

Ok dzięki spróbuje!Pozdro
spider_81 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-09-09, 12:05   #16
arti32
Turysta
 
Avatar arti32
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Łódzkie
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 90KM manual
2009
EL Łódź
Postów: 263
Domyślnie

Cytat:
Napisał spider_81
Ok dzięki spróbuje!Pozdro
Na same rolki to jest dość łatwy sposób, podczas pracy psiknij czymś np. WD40 odrobine na mocowanie rolki, jak przestanie na chwilę piszczeć to ten element do wymiany.
arti32 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-09-09, 12:08   #17
spider_81
Turysta
 
Avatar spider_81
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: wrocław
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
marzec
2004
Postów: 134
Domyślnie

Wiesz ciężko jest cokolwiek zrobić gdyz mały jest dostęp do tych rolek ale jednak spróbuje, bo wkurzam sie jak dłużej pojezdze foczką
spider_81 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-09-09, 12:26   #18
ppgor
Turysta
 
Avatar ppgor
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Skąd: Gorlice i Beskid Niski
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.6 DuraTorq 90KM manual
2010
KGR powiat gorlicki (Gorlice)
Postów: 934
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał spider_81
Wiesz ciężko jest cokolwiek zrobić gdyz mały jest dostęp do tych rolek
najlepiej na podnośnik auto, zdejmij osłonę dolną jak takową posiadasz i koło prawe. dostęp będzie dobry
__________________
POLSKA

ppgor jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-09-09, 22:34   #19
arti32
Turysta
 
Avatar arti32
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Łódzkie
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 90KM manual
2009
EL Łódź
Postów: 263
Domyślnie

Cytat:
Napisał spider_81
Wiesz ciężko jest cokolwiek zrobić gdyz mały jest dostęp do tych rolek ale jednak spróbuje, bo wkurzam sie jak dłużej pojezdze foczką
Fakt dostęp w ropniakach jest fatalny prawie do wszystkiego co często pada. Tyle jest napchane osprzętu.
Kanał się bardzo przydaje. Spróbuj może psiknąć przez jakiś długi wężyk .
Mimo wszystko staraj się zabardzo nie psikać na pasek bo może to mocno skrócić jego życie.
arti32 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-09-09, 01:15   #20
Hoss
Dukacz
Grupa: Śląsk
 
Avatar Hoss
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Skąd: Zabrze/Hindenburg
Ford Focus I
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
listopad
2000
SZ Zabrze
Postów: 1 013
Garaż
Domyślnie

dołączę sie do bolączki...
od pewnego czasu slysze ze cos mi wyje podczas podnoszenia obrotów, pompa odpada bo dzieje sie tak tez na zimnym silniku, obstawiam jakas rolke, ale na pasku wielorowkowym wystepuja dwie, jedna w miare tania a druga wraz z napinaczem ok 500pln!!!, podobno w drugiej opcji mozna wymiwnic sama rolke prowadzaca i jest ok, ale czy na dlugo?
ja spróbuje psiknac jakims WDkiem w te rolki i zobacze czy cos to dalo rade...
...pasek mam wymieniony na nieco krotszy, co niby odciaza napinacz ale druga szkola mowi ze przy wymianie paska nalezy wymienic rolki... i kolo sie zamyka bo ja wymienialem pasek przy okazji regeneracji sprezarki klimy, tak przy robocie - prewencyjnie i nie widzilem potrzeby zeby kopac cos przy rolkach...
__________________
Hoss jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-09-09, 07:43   #21
arti32
Turysta
 
Avatar arti32
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Łódzkie
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 90KM manual
2009
EL Łódź
Postów: 263
Domyślnie

Cytat:
Napisał Hoss
dołączę sie do bolączki...
od pewnego czasu slysze ze cos mi wyje podczas podnoszenia obrotów, pompa odpada bo dzieje sie tak tez na zimnym silniku, obstawiam jakas rolke, ale na pasku wielorowkowym wystepuja dwie, jedna w miare tania a druga wraz z napinaczem ok 500pln!!!, podobno w drugiej opcji mozna wymiwnic sama rolke prowadzaca i jest ok, ale czy na dlugo?
ja spróbuje psiknac jakims WDkiem w te rolki i zobacze czy cos to dalo rade...
...pasek mam wymieniony na nieco krotszy, co niby odciaza napinacz ale druga szkola mowi ze przy wymianie paska nalezy wymienic rolki... i kolo sie zamyka bo ja wymienialem pasek przy okazji regeneracji sprezarki klimy, tak przy robocie - prewencyjnie i nie widzilem potrzeby zeby kopac cos przy rolkach...
Mi proponowali na początku roku oryginalną rolkę z napiaczem za 350 zł, wiec poszykaj bo 500 to trochę za dużo.
Ale i tak nie wziąłem tej oruginalnej, poprosiłem mechanika co by poszperał w katalogach i znalazł samą rolkę, jest troszke węższa około milimetr czy dwa od oryginału zapłaciłem za nią około 80 zł. Juz kilka miesiecy jezdzę i jest ok.
arti32 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-09-09, 08:09   #22
spider_81
Turysta
 
Avatar spider_81
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: wrocław
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
marzec
2004
Postów: 134
Domyślnie

Hoss tez to przerabiałem, sam napinacz z rolka kosztuje 350 zł, ja kupiłem sama rolke za około 100zł i po sprawie. Poszukaj w moich postach jest opisane jak to u mnie wyglądało przed i po wymianie. A takie moje pytanie do ciebie wykluczasz pompe wody bo masz na zimnym silniku a u mnie jest odwrotnie bo mam ten stukot tylko na ciepłym, czyli pompa u mnie tez odpada?
spider_81 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-09-09, 14:41   #23
n0_n4m3
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Bielawa
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
2001
DDZ powiat dzierżoniowski (Dzierżoniów)
Postów: 13
Domyślnie

Cytat:
Napisał Hoss
podobno w drugiej opcji mozna wymiwnic sama rolke prowadzaca i jest ok, ale czy na dlugo?
W pazdzierniku wymienili mi samo lozysko na rolce w napinaczu i jak do tej pory jest ok.
n0_n4m3 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-09-09, 16:31   #24
Hoss
Dukacz
Grupa: Śląsk
 
Avatar Hoss
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Skąd: Zabrze/Hindenburg
Ford Focus I
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
listopad
2000
SZ Zabrze
Postów: 1 013
Garaż
Domyślnie

no to mnie pocieszyliscie, sugerowalem sie ta cena http://ford.sklep.pl/pl,product,3203...rd,diesel.html za ten napinacz.
wypowiedzcie sie jeszcze ile z taka hałasujaca rolka mozna jezdzic i jakie sa ewentualne skutki uboczne niewymiany na czas, pytam bo w polowie wrzesnia czeka mnie dalsza trasa (spokojnie liczac ze jakies 2tysie na liczniku dojda przez pare dni) i nie wiem czy ryzykowac czy nie,
acha, czy ktos sie zabieral za to sam czy tylko lepszy mechanik da sobie rade z wymiana?
__________________
Hoss jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-09-09, 00:33   #25
arti32
Turysta
 
Avatar arti32
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Łódzkie
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 90KM manual
2009
EL Łódź
Postów: 263
Domyślnie

Cytat:
Napisał Hoss
no to mnie pocieszyliscie, sugerowalem sie ta cena http://ford.sklep.pl/pl,product,3203...rd,diesel.html za ten napinacz.
wypowiedzcie sie jeszcze ile z taka hałasujaca rolka mozna jezdzic i jakie sa ewentualne skutki uboczne niewymiany na czas, pytam bo w polowie wrzesnia czeka mnie dalsza trasa (spokojnie liczac ze jakies 2tysie na liczniku dojda przez pare dni) i nie wiem czy ryzykowac czy nie,
acha, czy ktos sie zabieral za to sam czy tylko lepszy mechanik da sobie rade z wymiana?
80% przypadków zerwania pasków, czy paska rozrządu, czy paska osprzętu jest wynikiem złej pracy róźnego rodzaju rolek. Myslę że ciężko jest oszacować ile wytrzyma dana rolka zanim padnie. Napweno zerwanie paska osprzętu nie jest tak destrukcyjne jak rozrządu, lecz jak sie zerwie i tak nie pojedziesz. Zerwanie w wiekszości nie powoduje uszkodzeń w silniku, może się jednak zdażyć jakś nietypowa sytuacja, że zerwany pasek zniszczy coś wiecej.
Mi ten pasek i rolke wymieniali mechanicy i z tego co pamiętam większość roboty była robiona od dołu auta z kanału.
Jak nie wymienisz przed wyjazdem to staraj się czesto kontrolować czy pasek nie jest gdzieś poszarpany, starty itp. Jak cos zauważysz to zaraz wymieniaj. Może się zdażyc że rolka stanie w trakcie jazdy i za nim to zauwżysz to juz pęknie.

Jeśli będziesz jeździł w naszym kraju to sądze że trochę bystrzejszy mechanik z kanałem naprawi ci to bez problemu, no ale za granica to juz może byś dosć kosztowne...
arti32 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-09-09, 21:26   #26
spider_81
Turysta
 
Avatar spider_81
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: wrocław
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
marzec
2004
Postów: 134
Domyślnie

Ja samego napinacza nie wymieniałem tylko rolkę dłużej mi zajęło założenie paska niz sama wymiana rolki
spider_81 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFII] rolki napinacza paska wieloklinowego 1.8 tdci makkabra Silnik i skrzynia 3 18-06-09 13:30
Jakie wymiary rolki napinacza paska wieloklinowego??? pari Inne techniczne 5 27-03-09 17:43
[FFI] CZ od kierowcy + opis przewodów - szukajka nie pomogła XymoX Elektryka, audio i alarmy 6 17-07-08 21:28

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u