Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > Inne

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 10-02-05, 12:27   #1
Blue
Klubowicz
 
Avatar Blue
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 1 121
Domyślnie Układanie tarcz i klocków

Przydatne informacje na temat układania tarcz i klocków (z forum SR):

Aby zakupione tarcz lub klocki hamulcowe służyły Państwu dłużej i zachowały w pełni swoje właściwości, konieczne jest przejście procedury układania tarcz i klocków. Dzięki temu unikną Państwo takich problemów jak falowanie i pękanie tarcz oraz piszczenie (krystalizacja) klocków. Pierwsze etapy układanie elementów układu hamulcowego zalecamy wykonać na mało ruchliwej, suchej drodze lub na zamkniętym torze.

Układanie tarcz:
• przez pierwsze 15 km należy lekko hamować z prędkości 100 km/h do 50 km/h w seriach po 5. Na tym etapie należy unikać ostrego hamowania z prędkości powyżej 100 km/h do zera.
• przez następne 150 km należy zwiększać siłę hamowania, ale nadal unikać hamowania do zera z dużych prędkości (np. w ruchu miejskim). Prawidłowo układane tarcze powinny nabierać ciemno-niebieskiej barwy.
• przez następne 100 km można już używać tarcz normalnie, ale unikając silnego, długiego hamowania z prędkości powyżej 150 km/h do zera.
• prawidłowo ułożone tarcze powinny mieć ciemno-stalowy lub niebieskawy kolor bez widocznych przebarwień.
• UWAGA! Podczas całego procesu układania i użytkowania tarcz nie należy trzymać nogi na hamulcu po silnym hamowaniu. Powoduje to przegrzanie fragmentu tarczy i w rezultacie jej zwichrowanie.
• przed ostatecznym ułożeniem tarcz nie należy również wjeżdżać mocno rozgrzanymi tarczami w kałuże.
• układanie tarcz należy przeprowadzać w połączeniu z już ułożonymi klockami hamulcowymi (nie należy jednocześnie wymieniać tarcz i klocków na nowe).

Układanie klocków:
• przez pierwsze 20-30 km należy lekko hamować z prędkości 100 km/h do 50 km/h w seriach po 5 za każdy razem zdejmując nogę z hamulca całkowicie.
• przez kolejne 300 km należy unikać ostrego hamowania z prędkości powyżej 100 km/h i trzymania nogi na hamulcu po hamowaniu.
• układanie klocków należy przeprowadzać w połączeniu z już ułożonymi tarczami hamulcowymi (nie należy jednocześnie wymieniać tarcz i klocków na nowe).

Zanim tarcze i klocki zostaną prawidłowo ułożone nie zaleca się stosowania techniki hamowania lewą nogą.
Blue jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-02-05, 12:46   #2
miki1
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 85
Domyślnie

bardzo pouczający wątek
__________________
Kiedyś Focus 1,6 GHIA sedanik automacik
Focus Klub Polska
Były szczęśliwy klubowicz

Teraz Subaru Forester 2.5T
Subaru Klub Polska
miki1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-02-05, 13:17   #3
Paweł
Dukacz
 
Avatar Paweł
 
Witold
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Lublin
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
luty
1999
LU Lublin
Postów: 1 010
Domyślnie

Bardzo przydatne. Większość "fachowców" zaleca przy wymianie tarcz wymieniać również klocki. Proponuję to wrzucić w FAQ
__________________
FF 1.8 sedan Ghia
Paweł jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-02-05, 11:37   #4
grabosrobi
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Lublin
Ford Focus I
sedan
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 43
Domyślnie

Tylko pytanie co pierwsze klocki czy tarcze ?

Czy nowe tarcze docierać do starych i być może już z bruzdami klocków?
Czy nowe klocki do starych i np. pokrzywinych tarcz ?
Autor niby zaczyna od tarcz ale mnie to wogole nie przekonuje ( no chyba że autor "założył" sobie że klocki są tylko starte a nie np. mają bruzdę po rancie tarczy)
Ja osobiście gdybym miał zmienić komplet to bym zrobił to za 1 razem.
co do samego układania się to OK.
__________________
Lublin
FF 1.6 X100 sedan 2003r
grabosrobi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-02-05, 11:47   #5
miki1
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 85
Domyślnie

powinno sie zakładać nowe tarcze z nowymi klockami, ponieważ stare klocki są nie równomiernie zużyte (maja rowki)
__________________
Kiedyś Focus 1,6 GHIA sedanik automacik
Focus Klub Polska
Były szczęśliwy klubowicz

Teraz Subaru Forester 2.5T
Subaru Klub Polska
miki1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-04-05, 23:08   #6
grzehoo
Kataryna
 
Avatar grzehoo
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: Trójmiasto
Postów: 3 050
Domyślnie

no to jak w końcu? nowe tarcze z nowymi klockami, czy nie?
__________________
grzehoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-05, 07:56   #7
Krzychol
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2005
Skąd: Płock
Postów: 1
Domyślnie

Jak najbardziej wymieniać komplet, jesli potrzeba. Jesli klocki są zjechane to można załatwić tarcze na starych klockach i odwrotnie. Jeśli zmieniamy klocki a tarcze są jeszce dobre to i tak powinno się je zdjąć i przetoczyć wystające progi.
Co do samego układania. Tarcze powinny być odprężone termcznie po odlewie w fabryce. Jesli będę źle odprężone nie pomoże żadne układanie i tak się zwichrują.
Jak ktoś się lubi bawić to to może procedury powyższej przestrzegać. Jedno jest pewne, że skuteczność hamowania nowych elementów jest gorsza i trzeba uważać przez pierwsze 300 km. Poźniej jest już dobrze.
Krzychol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-05, 12:19   #8
NeroN
Kataryna
Grupa: Śląsk
 
Avatar NeroN
 
Paweł
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Żarki Letnisko
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
grudzień
2011
Postów: 3 855
Domyślnie

A co to jest odprężenie termiczne ??
__________________
FFI 1.6 HB & FFIII 1.6 EB kombi 204KM/327Nm by HEKO & POMYLONEZ - Projekt ZŁOMBOL było ST220 Blue Performance
NeroN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-07-05, 01:51   #9
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

Cytat:
Napisał NeroN
A co to jest odprężenie termiczne ??
moze jakies "kontrolowane" stygniecie?????
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-05, 08:46   #10
grzehoo
Kataryna
 
Avatar grzehoo
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: Trójmiasto
Postów: 3 050
Domyślnie

no ja właśnie zakupiłem zestaw tarcze + klocki i wymieniam razem, bo tak mi zalecono w ASO. Powiedziano mi, że układanie tarcz do starych klocków może się bardzo przykro skończyć dla tarcz. Logiczne zresztą.
Radzono mi też, żeby przez 200-300 km unikać gwałtownego hamowania, aż hamulce się ułożą. A więc wszystko się zgadza. Dzisiaj zmieniam i będę "układać" się z hamulcami
__________________
grzehoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-05, 11:23   #11
RSSSS
Sympatyk
 
Avatar RSSSS
 
Piotrek
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Wrocław
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
wrzesień
2016
DW Wrocław
Postów: 1 668
Garaż
Domyślnie

Ja żeby wspomóc ten artykuł przytoczę pewien przykład niewłaściwego obchodzenia się z nowymi elementami układu hamulcowego:


Znajoma wymieniła tarcze i klocki w swojej Suprze i ponieważ nikt jej nie poinstruował od samego początku jeździła tak jak zwykle,czyli ostro...

Spowodowowało to naturalnie pogięcie tarcz,a objawy tego były bardzo nieprzyjemne .

Prze lekkim dotknięciu hamulca raz klocek stykał , a raz nie (jak przy scentrowanym kole w rowerze) więc auto hamowało z przerwami .

Gorzej było jak się ostro depnęło na heble bo wtedy całym autem trzepało na boki


Ogólnie klocki i przede wszystkim tarcze nadawały się do natychmiastowej wymiany.
__________________

Focus RS MK3 400KM i 570NM
RSSSS jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-05, 13:55   #12
grzehoo
Kataryna
 
Avatar grzehoo
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: Trójmiasto
Postów: 3 050
Domyślnie

no i właśnie. otóż to.

u mnie dzisiaj już heble nowe założone. jeździ się przyjemnie - hamule łapią szybciej i mocniej.

Teraz "układam się" z nimi
__________________
grzehoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-05, 19:34   #13
CAr
Dukacz
Grupa: WLKP
 
Mariusz
Zarejestrowany: Mar 2005
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Inny
sedan
2009
POS powiat ostrowski (Ostrów Wielkopolski)
Postów: 1 304
Domyślnie

Ktoś mi kiedyś powiedział że układanie tarcz/klocków ham. nie jest konieczne. Czy to prawda? Nie chce po wymianie w/w części mieć niesprawny układ ham. P.S. Dziś foka była u lekarza na badaniach techniczno-okresowych i spisała się na medal
__________________
Pozdrawiam
CAr jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-05, 20:54   #14
grzehoo
Kataryna
 
Avatar grzehoo
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: Trójmiasto
Postów: 3 050
Domyślnie

CAr, tyle gadania o układaniu, a ty się pytasz czy trzeba? pewnie że trzeba. Dzisiaj mi nawet przy wymianie powiedzieli, że przez 500 km się powinno nawet... Takze coś w tym jest.
Jak od razuna nowych tarczach i klocach zaczniesz heblować na maxa, to się pogną. A jak będzie mokro do tego na drodze, to na mur beton tak będzie...
__________________
grzehoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-08-05, 21:16   #15
kerownik
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: WĘGORZEWO mazury
Postów: 159
Domyślnie ukł......

Miesiąc temu założyłem nowe tarcze , klocki.Zastosowałem się do wczesniejszych sugestii Forum.Przejechałem ponad 2 tys. km jest o.k.. To nie było trudne.!Nadal Forum jest mi źródłem wiedzy i doświadczeń więc nie prubuje tych informacji analizować.
__________________
1,8 tddi kombi ghia 99r

"teraz możemy gnać nawet na Horn!"
kerownik jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFI] Składanie lusterka zewnętrznego dj_rey Inne techniczne 10 18-04-10 00:23
wymiana tarcz i klocków z przodu Macios Inne techniczne 48 04-08-08 00:11
Zmiana Nowych Tarcz i Klockow andriu Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 7 05-07-08 14:49
Wymiana tarcz i klocków z tyłu, Focus I marcin9913 Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 9 27-03-08 20:00
Ceny klocków i tarcz hamulcowych w Olsztynie mil Inne techniczne 1 07-03-05 10:56

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u