Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > Inne

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 13-07-08, 11:07   #61
tomiwit
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: Kraków
Postów: 89
Domyślnie

Globus, sprężarka pracuje cały czas. To z jaką siłą dmucha zależy od stopnia wciśnięcia pedału gazu. Inaczej pracuje gdy masz 2500obr i lekko podtrzymujesz gaz a inaczej jak masz 2500 i gaz w podłodze. Chodzi o to, żeby na zimnym silniku sprązarka nie rozkręcała się do swojej prędkości max. więc możesz zmieniać biegi i przy 3000obr byle byś nie wciskał gazu do dechy.
Ja osobiście staram się nie jeździć poniżej obrotów 1800-2000. Biegi zmieniam więc w okolicach 2500-3000obr. A jak silnik jest zimny po prostu delikatnie operuję gazem.
tomiwit jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-10-08, 13:00   #62
-Majkel-
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: Lublin
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
styczeń
2008
LU Lublin
Postów: 42
Domyślnie

Przeczytalem watek i tak stwierdzilem ze nie ma w niej nic o jezdzie na wyzszym biegu. Wiecie cos na ten temat? Czy wiekszy bieg zmniejsza ilosc podawanego dieslowi paliwa, czy moze jazda normalna? A czy silnik nie psuje sie jezdzac na wiekszym biegu z mniejszymi obrotami?
-Majkel- jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-10-08, 15:38   #63
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

-Majkel-, poczytaj sobie o czymś zwanym PSJ czyli pizdowaty styl jazdy. Jeżdżąc dieslem na jak najwyższym biegu i najniższych obrotach możesz sobie szybko zapiec kierownice w turbinie. Po drugie po to samochód ma jakiś tam zakres obrotów żeby z niego korzystać. Sama jazda ze zbyt niskimi obrotami nie jest raczej zbyt zdrowa dla silnika.
Ja z własnego doświadczenia już od paru ładnych kilometrów wiem, że diesel pali najmniej jadąc na obrotach z najwyższym dostępnym momentem obrotowym, czyli zazwyczaj koło 2000obr/min. I tyle razy już to sprawdzałem że nikt mnie nie przekona że jest inaczej :P
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-08, 10:39   #64
widmo82
Turysta
 
Avatar widmo82
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Radom
Postów: 36
Domyślnie Re: Co zrobić, żeby dieselek mało palił

Cytat:
Napisał cisza
13. samochód należy prowadzić płynnie (bez gwałtownych manewrów)
wg mnie to jest decydujacy czynnik w spalaniu, w ktorego sklad wchodzi kilka innych wymienionych obok niego w pierwszym poscie.
__________________
Sprzedalem poprzednie auto i jezdzilem Trojka, nie BMW ani Golfem... Neoplanem ... az kupilem www.skocz.pl/ZoomZoom
widmo82 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-08, 13:43   #65
m4ki
Turysta
 
Avatar m4ki
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Warszawa / Kraków
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
październik
2009
WK Warszawa Ursus
Postów: 178
Domyślnie

Cytat:
Napisał grzybek
-Majkel-, poczytaj sobie o czymś zwanym PSJ czyli pizdowaty styl jazdy. Jeżdżąc dieslem na jak najwyższym biegu i najniższych obrotach możesz sobie szybko zapiec kierownice w turbinie. Po drugie po to samochód ma jakiś tam zakres obrotów żeby z niego korzystać. Sama jazda ze zbyt niskimi obrotami nie jest raczej zbyt zdrowa dla silnika.
Ja z własnego doświadczenia już od paru ładnych kilometrów wiem, że diesel pali najmniej jadąc na obrotach z najwyższym dostępnym momentem obrotowym, czyli zazwyczaj koło 2000obr/min. I tyle razy już to sprawdzałem że nikt mnie nie przekona że jest inaczej :P
Drogi Kolego, Kolezanki i Koledzy,

Prosze o uswiadomienie/wyjasnienie, bo cos jest tu w tym momencie dla mnie malo logiczne i niezrozumiale.

Zaczynam:

Generalnie mowi sie, ze im mniejsze obroty to pojazd mnie pali (mowie o jedzie ze stala predkoscia, nie o przyspieszaniu, o tym bedzie pozniej). Podam teraz przyklady i prosze mi powiedzic kiedy bedzie palil mniej i wyjasnic dlaczego tak jest.

Zalozenia do wszystkich przykladow: Jazda w trasie ze stala predkoscia, drogi w 100% puste czyli PSJ nikomu nie bedzie przeszkadzal, 2 osoby w samochodzie i 40kg bagazu, nachylenie jezdni – brak, pogoda przepiekna .

1) Jade ze stala predkoscia na 5b. 70km/h czyli cos okolo 1200rpm (obroty nie musza sie zgadzac to ma byc tylko przyklad), natomiast ta sama predkosc (70km/h) na 4b. to dla przykladu 1850rpm ( w granicach max moment obr. w TDCi).
Czyli wedlug tego co Wy piszecie lepiej jechac caly czas na 4b. 70km/h 1850rpm , niz na 5b. 1200rpm, bo:
a) mniej spalimy, poniewaz jezdzimy blizej momentu obr.
b) nie zapieczemy kierownicy w turbo.

Jak jest naprawde ?



2) Przyklad podobny do w/w jazda ze stala predkoscia ale rozne predkosci warunki na drogach identyczne:
Czy samochod spali mniej jak bede jechal na 5b. 70km/h 1200rpm, czy jak bede sie poruszal na 5b. 110km/h i 2000rpm ??
Wedlug logiki i tak jak to uczyli kiedys to spali najmniej na 5b. 70km/h 1200rpm ale wedlug Waszych wypowiedzi jest inaczej, prosze o wyprowadzenie mnie z bledu i objasnienie !?

3) Identyczyny przyklad jak wyzej tylko ze jedziemy na nizszym biegu np. 3bieg
Kiedy spali mniej jadac ze stala predkoscia na 3b. i 1200rpm czy 3b. i 2000rpm ??


Przyspieszanie !

Zalozenia do wszystkich przykladow: drogi w 100% puste czyli PSJ nikomu nie bedzie przeszkadzal, 2 osoby w samochodzie i 40kg bagazu, nachylenie jezdni - brak.

1) Rozpoczynam jazde ze swiatel 1b. do 2100rpm 2b. do 2100rpm i teraz jade na 3 biegu przy 1500rpm zmieniam na 4b. i dalej przyspieszam z obrotow okolo 1100rpm( przyspieszam bardzo bardzo lagodnie), dochodze na czwartym b. do 1500rpm i zmieniam na 5b. i dalej przyspieszam z 1100rpm, rowniez bardzo bardzo lagodnie do 1500rpm i jade sobie ze stala predkoscia do celu.

Pytania:
1)Czy przyspieszajac w ten sposob niszcze turbo oraz silnik, operujac delikatnie gazem ?
2)Czy samochod spali mniej czy wiecej niz jakbym za kazdym razem rozkrecal samochod do 2200rpm i dopiero wtedy zmienial biegi (na 1,2,3,4,5) ?


2) Ruszam z 1b. i zmieniam bieg na 2 przy 1400rpm i gaz do dechy no i znowu 1400rpm zmiana 3b. i gaz do dechy i 4b i znowu 1400rpm gaz do dechy i zmiana na 5b. przy 1400rpm i gaz do oporu.
W tym przykladzie zdaje sobie sprawe ze samochod bedzie palil duzo i jest to bardzo bardzo nie zdrowe dla Foczek .
a) Turbo padnie bardzo szybko
b) Jest wiecej podawane paliwa, a i tak szybciej nie przyspieszymy, przez co pali wiecej.
Dobrze rozumie ?



!!! WAZNE !!! Pytam tylko o zakres obrotow 1000-2300prm, powyzej mnie nie interesuje bo wiadomo, ze spalanie szybko wzrasta w raz z obrotami powyzej 2200rpm. !!!!

Troszke sie rozpisalem, ale mysle, ze nie bylo takich przykladow, ktore w duzym stopniu moga wyjasnic problematyke odnosnie spalania w TDCi. Duzo sie mowi ogolnikowo nie podajac konkretnych przykladow i pomijajac szczegoly, ktore sa wazne dla lepszego zrozumienia ekonomicznej jazdy TDCi. Dlaczego pali mniej przy max momencie ? Dlatego prosze osoby madrzejsze odemnie aby odpowiedzialy na w/w przyklady i wyjasnili fenomen spalania TDCi i poparli przykladami o ile to mozliwe. Tak jak mowie dla mnie to nie logiczne by samochod palil na wysokich obrotach ( okolice momentu obr.) mniej niz na niskich.

P.s.: Nie mam komputera pokladowego wiec sobie tego nie sprawdze, a jedzic co 30km lub 100km na stacje to glupota.


Z gory przepraszam za bledy ort, stylistyczne i jezeli popisalem glupoty, ale jestem po nie przspanych nockach (praca) ;/


Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi,
__________________

]...::: MOC JEST BOGIEM, PRĘDKOŚĆ NAŁOGIEM, NITRO ZABAWĄ A TURBO PODSTAWĄ :::....
m4ki jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-08, 15:40   #66
michaxis
Turysta
Grupa: WLKP
 
Avatar michaxis
 
Michał
Zarejestrowany: Feb 2008
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
październik
2002
PGS powiat gostyński (Gostyń)
Postów: 324
Garaż
Domyślnie a co na to tygodnik motor

A może taka koncepcja jazdy dizelkiem "tygodnik motor list. 2008

http://img241.imageshack.us/my.php?i...nie0001iu7.jpg

http://img154.imageshack.us/my.php?i...nie0002cq0.jpg
michaxis jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-12-08, 13:54   #67
Czarnuch
Turysta
 
Avatar Czarnuch
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Radom
Postów: 319
Domyślnie

Cytat:
Napisał m4ki
Czyli wedlug tego co Wy piszecie lepiej jechac caly czas na 4b. 70km/h 1850rpm , niz na 5b. 1200rpm, bo:
a) mniej spalimy, poniewaz jezdzimy blizej momentu obr.
b) nie zapieczemy kierownicy w turbo.
c) nawet w instrukcji obsługi Ford pisze, że nie należy jeździć na 5. biegu z prędkością poniżej 76km/h. W praktyce jak prędkość spadnie poniżej 80 km/h, to słychać wyraźnie, że silnik nienaturalnie pracuje i obroty są za niskie. Odpowiednio na niższych biegach. Taka jazda może mieć wpływ na szybsze zużycie dwumasy (dodatkowe wibracje od silnika).

pzdr
Czarnuch jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-12-08, 14:19   #68
kleofas
Administrator
Grupa: Warszawa
 
Avatar kleofas
 
Zarejestrowany: Nov 2005
Skąd: wawa
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
październik
2004
WPL powiat płocki (Płock)
Postów: 2 425
Domyślnie

ostatnio zapanowała moda na ecodriving
samochód nie spali mniej niż podaje producent
ale za to może się uszkodzić (jak podaje producent)
przyspieszanie z obrotami poniżej 1800 (czyli od "włączenia" turbo) jest nieekonomiczne, bo zanim to auto się rozbuja (niski moment) to trwa wieki i pali jak smok
__________________



schemat przyjmowania petentów przez admina:

1. ,
2. admin ma zawsze rację, jeśli uważasz inaczej, to patrz punkt 1
kleofas jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-06-09, 10:40   #69
unknownman
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Lublin
Postów: 25
Domyślnie

Trafiłem na ten wątek teraz, więc trochę go odkopię, w celu wyjaśnienia pewnej nieścisłości, którą tu znalazłem..

Cytat:
Napisał kleofas
zmienić felgo na alu,
Cytat:
Napisał darekw
Natomiast postulat z alufelgami jak najbardziej na miejscu Ich niska masa to duża zaleta, trochę niedoceniana i w cieniu walorów estetycznych.
Problem w tym, że o ile aluminium ma rzeczywiście masę mniejszą niż stal, to sama felga aluminiowa waży więcej od stalowej. Powodem jest mniejsza wytrzymałość aluminium, co wymusza zastosowanie innej konstrukcji felgi i większej ilości materiału. Więc wbrew pozorom alufelgi nie obniżają masy samochodu, tylko dodają mu uroku.

Uświadomił mnie w tym temacie dopiero wykładowca, bo sam myślałem, że aluminiowe felgi są lżejsze
unknownman jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-01-10, 23:31   #70
belek
Turysta
 
Avatar belek
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
lipiec
2004
WA Warszawa Białołęka
Postów: 708
Domyślnie

Cytat:
Napisał m4ki Zobacz post
1) Jade ze stala predkoscia na 5b. 70km/h czyli cos okolo 1200rpm (obroty nie musza sie zgadzac to ma byc tylko przyklad), natomiast ta sama predkosc (70km/h) na 4b. to dla przykladu 1850rpm ( w granicach max moment obr. w TDCi).
Czyli wedlug tego co Wy piszecie lepiej jechac caly czas na 4b. 70km/h 1850rpm , niz na 5b. 1200rpm, bo:
a) mniej spalimy, poniewaz jezdzimy blizej momentu obr.
na logikę (moją) spalisz więcej na 4 biegu, jednak jadąc na 5 biegu z obrotami 1850rpm będzie najlepszy stosunek prędkości do oszczędności, bo to najbardziej wydajne obroty dla silnika.

jednak z chęcią przeczytałbym odpowiedź na wszystkie inne pytania kolegi m4ki
__________________
http://my.opera.com/belek
belek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-01-10, 09:49   #71
marcin/anka
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar marcin/anka
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: bydgoszcz
Ford Focus II
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
grudzień
2007
CB Bydgoszcz
Postów: 93
Domyślnie

2) Przyklad podobny do w/w jazda ze stala predkoscia ale rozne predkosci warunki na drogach identyczne:
Czy samochod spali mniej jak bede jechal na 5b. 70km/h 1200rpm, czy jak bede sie poruszal na 5b. 110km/h i 2000rpm ??
Wedlug logiki i tak jak to uczyli kiedys to spali najmniej na 5b. 70km/h 1200rpm ale wedlug Waszych wypowiedzi jest inaczej, prosze o wyprowadzenie mnie z bledu i objasnienie !?



napewno mniej spali na 5b,chćby przez to ,że nie jeżdzi się 70 na 5b.
a ja bym był bardziej ciekawy takiego porównnania;
-kiedy mniej spali,70-75 na 4b,czy 100-110 na 5b.
teoretycznie powinno być lepsze na 5b,ale dochodzi tu ważny czynnik - opór powietrza,wzrastający wraz z prędkością.
__________________
licz zawsze na siebie albo na cud,ale pamiętaj co mówił towarzysz stalin,że cudów nie ma
marcin/anka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-01-10, 22:59   #72
qrczakos
Sympatyk
Zlotowicz
Grupa: Zachodniopomorskie
 
Avatar qrczakos
 
Mati ;P
Zarejestrowany: Oct 2009
Skąd: Piła
Inny
kombi
2.0 DuraTorq 140 KM DPF manual
lipiec
2007
PP powiat pilski (Piła)
Postów: 5 988
Domyślnie

Cytat:
Napisał belek Zobacz post
na logikę (moją) spalisz więcej na 4 biegu, jednak jadąc na 5 biegu z obrotami 1850rpm będzie najlepszy stosunek prędkości do oszczędności, bo to najbardziej wydajne obroty dla silnika.

jednak z chęcią przeczytałbym odpowiedź na wszystkie inne pytania kolegi m4ki
Jadąc w trasie lepiej jechać na 4 i trzymać gaz w pozycji żeby tylko utrzymywać stałą predkość w zakresie obrotów żeby silnik był w momencie, wtedy podobno wieksza siła na napedzanie silnika idzie z turbiny a nie z paliwa
qrczakos jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-01-10, 18:38   #73
elite
69
 
Avatar elite
 
Łukasz
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Wrocław
Inny
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
kwiecień
2000
DW Wrocław
Postów: 400
Domyślnie

Cytat:
Napisał m4ki Zobacz post
[...]
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi,
Ad1 i Ad2
Po pierwsze nie da sie jechac ciagle ze stala predkoscia wciskajac pedal gazu noga. Zawsze troszke mocniej sie wcisnie, lub troszke lzej, zwolni sie, a to bedzie gorka a to cos i musisz przyspieszyc. A przyspieszanie na 5 przy 70km/h nawet o te 5 km/h ktore ledwo czuc to katorga dla silnika. Zreszta tyle co zaoszczedzisz na tych 750 obrotach na minute z nizszego biegu stracisz na pierwszej gorce probujac utrzymac predkosc lub powrocic do poprzedniej. Po to jest w diesel'u zakres obrotow by go uzywac i nie uprawiac PSJ :P

Co do przyspieszania:
Zrobi sie cieplej, wejdz na rower gorski, daj sobie najwyzszy bieg jaki masz i sprobuj sie rozpedzic, potem zrob to samo uzywajac przerzutek, nastepnie opisz gdzie sie bardziej zmeczyles i wyciagnij wnioski ;p
__________________
elite jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-01-10, 15:33   #74
XymoX
Gaduła
 
Avatar XymoX
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Wawka - Grochoof - Witolin
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
luty
2004
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 615
Domyślnie

Cytat:
Napisał cisza Zobacz post
7. tankujemy najpóźniej jak się da (im częściej tym gorzej)
niestety jest wręcz odwrotnie im więcej paliwa w zbiorniku tym mniejsze prawdopodobieństwo skraplania się wody na ściankach wewnątrz baku

Jesli ktoś mało jeździ i tankuje raz w miesiącu to po kilku zimach będzie miał w baku mały basenik ........
__________________
XymoX http://www.clanofxymox.com/

Był Focus a jest AUDI A4 B6 kombi 1.9 130KM
XymoX jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-01-10, 15:30   #75
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 887
Question

Cytat:
Napisał XymoX Zobacz post
niestety jest wręcz odwrotnie im więcej paliwa w zbiorniku tym mniejsze prawdopodobieństwo skraplania się wody na ściankach wewnątrz baku

Jesli ktoś mało jeździ i tankuje raz w miesiącu to po kilku zimach będzie miał w baku mały basenik ........
Trochę nie rozumiem.
Załóżmy, że woda się wykrapla z paliwa i zbiera na ściankach zbiornika w przestrzeni wolnej od paliwa (lub gdziekolwiek wewnątrz zbiornika).
Czy wówczas przelewające się pod wpływem jazdy w zbiorniku paliwo (lub też kolejne tankowanie) nie zmyje tych kropel z powrotem do paliwa (jeśli zamarzną to w końcu przyjdzie ocieplenie i wówczas się to stanie) ?
I nie zostanie one wpompowana do silnika tak jak wpompowana by była bez wykraplania ?
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-01-10, 13:45   #76
XymoX
Gaduła
 
Avatar XymoX
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Wawka - Grochoof - Witolin
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
luty
2004
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 615
Domyślnie

Cytat:
Napisał langolier Zobacz post
Trochę nie rozumiem.
Załóżmy, że woda się wykrapla z paliwa i zbiera na ściankach zbiornika w przestrzeni wolnej od paliwa
woda nie "wykrapla się" z paliwa tylko skrapla z powietrza na ściankach zbiornika powyżej poziomu paliwa na skutek różnicy temperatur

Im mniej paliwa w zbiorniku tym większa powierzchnia pustych ścian zbiornika i większa ilość wody na nich się skrapla spływając do paliwa a właściwie "pod paliwo" bo zgodnie z powiedzeniem "oliwa nieżywa zawsze na wierzch wypływa"

potem jak łatwo wydedukować zasysana jest z ropą do filtra i tam pozostaje w odstojniku. Jeśli jest jej za dużo efekty wiadome ......
__________________
XymoX http://www.clanofxymox.com/

Był Focus a jest AUDI A4 B6 kombi 1.9 130KM
XymoX jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
FFI - RAZ PALI RAZ NIE TOMKUD Szkody, Naprawy, Porównania 4 18-07-09 11:06
nie pali Matis2 Silnik i skrzynia 2 29-03-09 13:06
Dużo pali... michal1203 Silnik i skrzynia 14 25-02-09 12:12
Nie pali kossy Inne techniczne 4 16-10-06 18:42
Nie pali raden Silnik i skrzynia 4 26-06-06 19:59

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u