Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK2

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 08-04-09, 15:46   #1
Kuras77
Turysta
 
Avatar Kuras77
 
Zarejestrowany: Feb 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
2007
WY Warszawa Wola
Postów: 472
Garaż
Domyślnie CarPC czyli PeCet w Focusie II

Inspiracja dla wszystkich, którym nie wystarcza zwykły system audio/video w samochodzie

Mój system składa się z:

- netbooka Samsung NC10
- monitora 7" NEWAY EBY701
- radia Sony CDX-GT420U
- odbiornika GPS BT-359
- interfejsu OBDII ELM327
- tunera TV X3M HU2200
- anteny samochodowej ze wzmacniaczem
- dwóch kamer TV (przedniej i tylnej)
- pilota Pioneer CD-SR100
- zasilacza do laptopa z Allegro
- dwóch HUB'ow USB Logilink
- przetwornicy 5V dodatkowo zasilającej HUB'y USB
- zmodyfikowanej przetwornicy laptopowej utrzymującej stabilne 13V nawet przy zapalaniu silnika
- kamerki internetowej Logitech
- mikrofonu za 9zł
- ...i całej masy kabli, złączek, przełączników, diodek, rurek termokurczliwych, kleju Poxipol a nawet sklejki 6mm...

Całość prezentuje się tak:






Mikrofon oraz kamerkę zamontowałem przy lusterku:






Ale zacznijmy od początku...

Budowę CarPC rozpocząłem oczywiście od obmyślenia koncepcji i kupna podzespołów. Można było pójść dwoma drogami - złożyć dedykowany do CarPC komputer na płycie miniATX lub wykorzystać do tego celu laptopa. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje plusy i minusy. Można też nabyć już gotowy, mały komputerek np. TAKI.
Ja jednak zdecydowałem się na wariant "laptopowy" ponieważ można go w razie potrzeby szybko wyjąć z samochodu i zabrać np. na wyjeździe do pokoju czy na plażę. Co za tym idzie może się zdarzyć, że chwilowo nie będę miał go w samochodzie dlatego też zdecydowałem się nie wyrzucać całkowicie radia, jak robi to wiele osób budujących CarPC. Poza tym są problemy z radiem do komputera, czy to w postaci USB czy PCI - słaby odbiór, często brak RDS'u oraz zabójcza cena skutecznie zniechęciła mnie do jego zakupu...
Również decyzję o włączeniu całego systemu pozostawiłem sobie nie montując żadnych automatów uruchamiających go po przekręceniu kluczyka w stacyjce - nie potrzebuję mieć włączonego komputera w czasie odprowadzania samochodu na parking czy szybkiego wypadu do sklepu

Od strony software'owej całością zawiaduje znakomity frontend Centrafuse 2.. Polecam go wszystkim tym bardziej, że niedawno obniżyli jego cenę o połowę przed wejściem wersji 3. TUTAJ możecie zobaczyć jak to działa.

Po fazie "koncepcyjnej" przeszedłem do urzeczywistniania projektu i zająłem się zabudową monitora w miejscu radia 2DIN - tego typu robotę wykonywałem pierwszy raz (babranie się w szpachli) tak więc zbierałem cenne doświadczenie już trakcie pracy i uczyłem się już na "żywym organizmie"... Poszczególne etapy zabudowy wyglądały tak:

Oryginalna ramka z pousuwanymi zaczepami:



Po usunięciu z niej niepotrzebnych i zawadzających części wkleiłem zmodyfikowaną ramkę 2DIN jako wypełniacza przestrzeni:



Następnie wycentrowałem i wkleiłem zdjęta wcześniej przednią obudowę monitorka:



Po tej czynności zabrałem się za najgorsze - babranie się w szpachlówce do plastiku firmy APP:



Po kilku poprawkach i dłuuuugim procesie szlifowania otrzymałem całkiem zgrabną ramkę:



Teraz przyszedł czas na wiercenie dwóch dużych otworów na przyciski (ON OFF do włączania monitora a START do włączania komputera) oraz sześciu małych na mikroprzełączniki do obsługi monitora. Niestety w czasie wiercenia prawego otworu na przycisk START pojawiło się pionowe pękniecie na całą szerokość ramki tak więc musiałem doszlifować się do dna i po porządnym sklejeniu elementów ponownie położyłem szpachlę na prawą stronę ramki, którą i tak planowałem poprawić bo było po tej stronie dość nierówno. Teraz jest prawie idealnie



Przyciski ON OFF oraz START pełnią jeszcze jedną funkcje - zaślepek śrub mocujących ramkę (mocowania widać na 1 zdjęciu). Siedzą one "na wcisk" i po lekkim podważeniu można je wyjąć uzyskując tym samym dostęp do śrub. Pomalowana farbą w sprayu marki Dupli-Color o kolorze Platinum oraz lakierem bezbarwnym ramka prezentuje się tak:



Teraz przyszedł czas na zamontowanie ekranu i mikrostyków - nie obeszło się bez cięcia obudowy i wręcz zegarmistrzowskiej pracy przy lutowaniu i klejeniu mikrostyków:



Przycisk POWER podłączyłem do widocznego po lewej stronie przełącznika ON/OFF a pozostałe sześć przeniosłem pod ekran ze zmienioną pod siebie kolejnością Na kabelku zakończonym złączką wylądowała dioda IR do pilota oraz niebieska dioda informująca o włączonym ekranie. Czarny kabelek to przycisk START, służący do odpalania laptopa.

Mając już gotowy ekran "zabgrejdowałem" netbooka dodając mu jeszcze jedno gniazdo w obudowie - wyprowadzenie włącznika (przycisk START po prawej stronie ekranu). Niestety nie udało mi się dezaktywować czujnika, który nie pozwala odpalić komputera z całkowicie zamkniętym ekranem. Dlatego też do obudowy przykleiłem gumowe, 10cio milimetrowe "nóżki" uniemożliwiające całkowite zamknięcie pokrywy - pomogło Może uda mi się wyciągnąć informację o umiejscowieniu tego przełącznika od serwisu Samsunga to wywalę go definitywnie.

Kolejnym krokiem było zrobienie "platformy" dla elementów zewnętrznych takich jak zasilacz, stabilizatory, HUB'y czy złącza. Do tego celu użyłem sklejki 6mm, którą wyciąłem na kształt wnęki po oryginalnym radiu 2DIN. Elementy zamontowałem po dwóch stronach:







Ta "wyrwa" na górze w kształcie litery V to miejsce na wiązkę kabli do radia. Moja platformę jak i inne podzespoły wykonałem tak, by nic nie było podłączane "na stałe" - wszystko jest na złączkach by montaż był plug'n'play

Kolejną czynnością było "zmodowanie" panelu wykręconego z samochodu - w wolne miejsca zamontowałem dwa przełączniki (zasilanie monitora z dwoma diodami informującymi o jego włączeniu oraz włączeniu samego ekranu przyciskiem ON/OFF, oraz zasilanie laptopa również z diodą informacyjną), odbiornik podczerwieni od monitora oraz wejście USB:





Poglądowo całość w samochodzie wygląda tak:



Następnie zabrałem się za "modowanie" radia, czyli wlutowanie się prosto w płytę w piny odpowiedzialne za złączę AUX IN by nie wpinać się w panel radia jack'iem oraz wykonanie zaczepów:





Dobrałem się również do interfejsu OBDII bo przeszkadzał mi kabel wystający z jego tylnej ścianki - teraz wychodzi z dolnej:



Kolejnym krokiem było wbudowanie w dość nietypowe miejsce jak na Focusa II radia Sony. W tym celu musiałem ze łzami w oczach wyciąć wielką dziurę w miejscu gniazdka zapalniczki, które to z kolei przeniosłem do schowka:



W sobotę w końcu przyszedł ten wielki dzień :smt041 i zabrałem się za montaż gotowych i przetestowanych już elementów:



Jak widać moja "platforma" ze sklejki wchodzi na wcisk i trzyma się jak szuflada na prowadnicach
Ze względów bezpieczeństwa nie zdradzę gdzie zamontowałem netbooka :P

Ciekawie rozwiązałem "problem" czasami długiego łapania FIX'a przez odbiornik GPS (np. w czasie zachmurzonego nieba). Jeszcze gdy za nawigację służył mi palmtop FS LOOX C550, który nie ma wbudowanego odbiornika GPS kupiłem BT-359 i zamontowałem go na stałe w bagażniku - jest on non-stop włączony i zasilany z ładowarki samochodowej o niedużym prądzie. Zabudowa GPS'a na stałe ma ten plus, że zawsze mam już złapanego FIX'a i nie muszę czekać na ustalenie pozycji

W czasie konstruowania natknąłem się na kilka problemów, z których część już wyeliminowałem np. problem ze stabilnym zasilaniem np. w czasie zapalania silnika czy uzyskanie natywnej rozdzielczości monitora 800x480 w Windowsie i co ciekawe samym ekranie.
Jednak ciągle nie mam działającego czujnika podczerwieni do sterowania komputerem poprzez pilota Pioneer i sprytny program Girder - problem polega na tym, że nie można dostać takowego na USB, za to pełno jest na złączu RS232, którego to mój mały netbook nie posiada.
Zostaje mi wykonanie własnoręcznie dosyć skomplikowanego układu zawierającego mikroprocesor, do którego trzeba wgrać jeszcze specjalny program...
Nie zamontowałem też jeszcze tunera TV oraz anteny ponieważ program do jego obsługi nie działa w rozdzielczości 800x480...
Również kamerki czekają jeszcze na zamontowanie w przednim i tylnym zderzaku. Zamierzam też jeszcze zautomatyzować przełączanie wejść w ekranie tak, by w czasie parkowania obraz przełączał się raz na przednią a raz na tylną kamerkę w zależności od kierunku jazdy.
Możliwe też że pokuszę się o wbudowanie systemu (czy jego namiastki):



W skrócie polega on na doświetlaniu drogi niewidzialnym dla ludzkiego oka światłem podczerwonym, które to z kolei jest "widoczne" dla kamery podłączonej do monitora wewnątrz auta - mam już pierwsze testy tego systemu za sobą
Czeka mnie też przystosowanie oryginalnego pilota wbudowanego w kierownicę Focusa do obsługi nowego radia Sony - polega to na wymianie rezystorów.
Po tym wszystkim zajmę się jeszcze wbudowaniem małego ekranu w wolnym miejscu miedzy zegarami samochodu do prezentacji różnych informacji bo denerwuje mnie ta wolna przestrzeń - coś ala:



Ogólnie jestem bardzo zadowolony z efektu i całkiem szybkiego (jak na mnie ) doprowadzenia mojego projektu CarPC do obecnego etapu - zajęło mi to jakieś 3 miesiące spokojnej pracy przerywanej wyjazdami na narty

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim z forum www.mp3car.pl oraz www.mp3car.com ponieważ znalazłem tam wiele użytecznych i pomocnych informacji :smt041 Polecam te kopalnie wiedzy odnośnie CarPC jeśli zainspirowałem co poniektórych...

A pomyśleć, że wszystko zaczęło się na początku stycznia na Słowackim parkingu, gdzie mocno zarysowałem sobie nakładkę zderzaka o kupkę gruzu - wtedy podjąłem decyzje o zamontowaniu ekranu wewnątrz samochodu i wbudowaniu kamer w zderzaki...

!!! W związku z powyższym ogłaszam wielką wyprzedaż już zbędnych mi elementów - informacji szukajcie w dziale Giełda !!!

EDIT
Kilka dni temu zamontowałem kamerkę cofania - zamontowałem ją centralnie w czarnej listwie, w której dwa lata temu umieściłem czujniki cofania:






A tak wygląda obraz z kamerki na monitorze:

__________________
!!! FOCUS II 2.0 Duratec 145KM Platinium !!!
-------->>> CarPC czyli PeCet w Focusie <<<--------

Ostatnio edytowane przez Kuras77 ; 04-12-17 o 16:45
Kuras77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFII] CarPC czyli PeCet w Focusie Kuras77 Elektryka, audio i alarmy 52 05-03-14 12:42
W FOCUSIE?! FiFi Tuning mechaniczny 16 24-07-06 18:02
GAZ w Focusie Jarek R Gaz i zagazowane Foczki 2 25-06-05 13:37
Gaz w focusie? ReServeD626 Gaz i zagazowane Foczki 5 18-06-05 10:22

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u