Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Elektryka, audio i alarmy

Komunikaty

Elektryka, audio i alarmy Wszystko co elektryczne.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 17-05-09, 21:54   #1
xaxaraxa
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: Bytom
Postów: 7
Domyślnie Przeróbka manualnej klimy na automatyczną

Znalazłem cos takiego KLIK i zastanawiam się nad zakupem i zamontowaniem tego ustrojstwa w foczce.
Czy te urządzenie jest bezpieczne dla całego układu?
Przerabiał ktoś już swoja klimę w ten sposób?

PS.Sorka jeśli to nieodpowiedni dział.
xaxaraxa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-05-09, 22:17   #2
Arturek
Dukacz
 
Avatar Arturek
 
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Kraków
Ford Focus I FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
2003
KR Kraków
Postów: 1 228
Domyślnie

Witam
Przeczytaj dokładnie opis - "pic na wodę"
Normalnie, w klimie automatycznej masz silniczki elektryczne (zamiast ręcznych cięgien) sterujących kierunkiem nawiewu.
Klima automatyczna sama steruje intensywnością nawiewu i sama łaczy powietrze ciepłe i zimne - zależnie od ustawionej temperatury.
Tutaj, użytkownik musi ręcznie ustawić:
- intensywnośc nadmuchu
- kierunek nadmuchu
- pokrętło temperatury
Urządznie tylko wyłącza sprężarke klimy i steruje intensywnością wentylatora klimatyzacji.
Był już kiedyś podawany link do prawdziwych układów typu kit = gotowy do Forda.
Nawet ktoś z forum kupił używanego Focusa z czymś takim.

Z mojego doświadczenia - szkoda o to walczyć.
Gdy miałem Focusa 1 z ręczną klimą to marzyła mi się klima automatyczna
Aktualnie mam klimę automatyczną, a częściej jeżdżę w trybie ręcznych ustawień.

pozdrawiam
Arturek
Arturek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 10:43   #3
kasprzak
Turysta
 
Paweł
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Inny
kombi
listopad
2007
PO Poznań
Postów: 962
Garaż
Domyślnie

Ale i tak nie jest to głupie jak ktoś chce się pobawić, albo robi zabudowę konsoli np. CarPC czy inne. Fakt, że automatyczna klima polega na tym, że nas nic nie interesuje i ma być 20*C, tutaj musiby bawić się pokrętłem temperatury i pokazuje nam w którą stronę. 100zł niby nie majątek, ale zabawy przy tym żeby to jeszcze wyglądało chyba droższe.
__________________
Pozdrawiam!
Focus MKII 3D 1.6TDCi @140.5KM/315Nm
kasprzak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 14:11   #4
Pastoo
Turysta
 
Mateusz
Zarejestrowany: Jul 2006
Skąd: Gliwice
Inny
HB 5D
grudzień
2016
SG Gliwice
Postów: 395
Domyślnie

Arturek, masz dużo racji, niestety patent z przeróbką klimy manualnej na automatyczną dotyczył Focusa II (o ile się nie mylę kolega Macios z Gliwic się nad tym zastanawiał).

Cytat:
Napisał Arturek
Aktualnie mam klimę automatyczną, a częściej jeżdżę w trybie ręcznych ustawień
Kwestia przyzwyczajenia - po zakupie foki rodzice nie chcieli się przestawić na używanie automatyki, dopiero po miesiącu "wymuszania" nabrali odruchu włączania trybu AUTO. Tak naprawdę po prawie 5 latach użytkowania dochodzę do wniosku, że klima automatyczna ma sens w autach o mocy powyżej 120-130 koni - w słabszych samochodach trzeba czasem ją wyłączać , żeby dokonać sprawnie jakiegoś manewru.
Pastoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 15:45   #5
Arturek
Dukacz
 
Avatar Arturek
 
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Kraków
Ford Focus I FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
2003
KR Kraków
Postów: 1 228
Domyślnie

Witam
1.Tu był wątek o przeróbce klimy

http://forum.focusklubpolska.pl/view...ighlight=klima

Widzę, że już nie ma tych zestawów do przeróbki

2. Odnośnie klim automatycznej
Gdy na zewnątrz jest +15 stopni a ja ustawię na +18, to wentylator ledwo dmucha (na jedną kreskę).
Mnie jest duszno i ręcznie ustawiam na większą wydajność
Arturek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-05-09, 21:10   #6
xaxaraxa
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: Bytom
Postów: 7
Domyślnie

z opisu nie wynika że trzeba się mimo wszystko nakręcić pokrętłami, wydaje mi się żę ustawia się wybraną temperaturę i zależnie czy ma być w autku chłodniej lub cieplej od temperatury "normalnie" panującej ustawia się pokrętło na niebieski lub czerwony, a dalej już steruje wszystkim zaszczepiony układ
xaxaraxa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-05-09, 21:35   #7
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał xaxaraxa
wydaje mi się żę ustawia się wybraną temperaturę ...
wydaje ci sie niestety... budowa klimy manualnej w foce jest w duzej czesci mechaniczna wiec jedyne co mozna obslugiwac takim modulem to WENTYLATOR (0-4) oraz sprezarke (czyli AC wlacz/wylacz), a od tego do automatycznej klimy jeszcze daleka droga...
wiec w praktyce jedyne co ten modul tak naprawde daje to to, ze wlacza/wylacza klime w miare zmiany temperatury i nie musisz robic tego recznie

PS. jak jestes naprawde chetny na automat, to sprobuj przerobic uzywajac gratow z rozbitka - nie powinny wyjsc wcale zawrotne koszta bo wiekszosc niezbednych czesci laduje raczej w smieciach tak czy inaczej...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-05-09, 21:46   #8
paul25r
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: W-wa; Ostrowiec
Postów: 3
Domyślnie

Taka fajna przeróbka klimy z manuala na automat, a wychodzi polautomat. Generalnie w automacie ustawiamy temperature i nic nas nie obchodzi, tutaj jakas regulacja temperatury wg wskazan na wyswietlaczu (prawie jak manual). Montowalem juz kilka razy klime do aut bez fabrycznej klimatyzacji i powiem tak: montaz manuala to kilka godzin roboty - zalozenie sprezarki, wymiana paska, parownik, orurowanie, chlodnica, czasami dodatkowy wentylator i ........ wymiana nagrzewnicy w wiekszosci wypadkow trzeba rozebrac deske rozdzielcza i dostac sie do niej od srodka. Plus pare innych szczegolow typu instalacja elektryczna (czasami jest juz poprowadzona - wystarczy tylko sie podpiac) no i na koniec nabicie klimy. Natomiast climatronic czy automatyczna jak kto woli - dochodzi dodatkowo czujnik temperatury zewnetrznej montowany w podszybiu lub w niektorych autach w lusterku razem z czujnikiem deszczu, sterowanie nawiewem - wszystko elektryczne silniczki, panel klimatronika plus dodatkowy modul sterujacy polaczony z jednostka centralna - sterowanie obrotami silnika itp. Generalnie powiem tak - z wlasnego doswiadczenia klime manualna warto zalozyc i jak trafimy dobrze jest to oplacalne, bez wiekszego problemu zrobimy to sami majac pojecie o mechanice i elektronice samochodowej. Ale przerobka na automat to juz troszke gorzej, z tego co sie orientowalem czesto w gre wchodzi przeprogramowanie kompa - chodzi o sterowanie praca silnika itd. Ale sie rozpisalem, moze komus sie przyda. Moje zdanie - nie warto zakladac jakichs smiesznych wyswietlaczy ktore beda nam pokazywac kiedy mamy przekrecic pokretlo temperatury albo nawiewu. sie rozpisalem
__________________
Było:
Daewoo TICO '99
Ford ORION '93

Jest:
Ford SCORPIO '95
Ford FOCUS '02 - TOS 4N30
paul25r jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-05-09, 10:05   #9
xaxaraxa
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: Bytom
Postów: 7
Domyślnie

skutecznie mnie sprowadziliście na ziemię
xaxaraxa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-09, 23:19   #10
Adax
Turysta
 
Avatar Adax
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2001
Postów: 131
Domyślnie AVT5160 CLIMATIC -jak to wygląda w rzeczywistości?

Focus I 2001r i często mam taką niedogodność, że na 1 biegu wentylatora klima za bardzo chłodzi, wtedy co jakiś czas wyłączam i załączam. Wg mnie nieroztropne (nieekonomiczne) jest schładzanie do niższej temperatury i następnie podgrzanie.
Dlatego zainteresowałem się tym ustrojstwem za ok. 100 zł, tym bardziej, że nie mam pomiaru temperatury wewnątrz, a przydałaby się...

Czy Ktoś z Was zamontował ? Jak wygląda sterowanie i wyświetlacz? Macie fotki?
Adax jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-08-09, 16:48   #11
moons
Kataryna
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Hajnówka
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
luty
2001
BHA powiat hajnowski (Hajnówka)
Postów: 5 021
Domyślnie

Cytat:
Napisał Adax
Focus I 2001r i często mam taką niedogodność, że na 1 biegu wentylatora klima za bardzo chłodzi, wtedy co jakiś czas wyłączam i załączam.
A nie można przestawić pokrętło temperatury na troszkę cieplejsze powietrze?? Ja tak robię i nic nie muszę pstrykać. Klimka cały czas chodzi sobie czy to na 1 czy na 2 biegu dmuchawy.
Pozdrawiam
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
p.s. nie bądź rasistą, bądź jak panda: czarny, biały i azjata
moons jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-08-09, 21:49   #12
Adax
Turysta
 
Avatar Adax
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2001
Postów: 131
Domyślnie

Cytat:
Napisał moons
Cytat:
Napisał Adax
Focus I 2001r i często mam taką niedogodność, że na 1 biegu wentylatora klima za bardzo chłodzi, wtedy co jakiś czas wyłączam i załączam.
A nie można przestawić pokrętło temperatury na troszkę cieplejsze powietrze?? Ja tak robię i nic nie muszę pstrykać. Klimka cały czas chodzi sobie czy to na 1 czy na 2 biegu dmuchawy.
Pozdrawiam
Hmmm... chyba się z tym oswoję, aczkolwiek dla mnie jest to nieekonomiczne: schładzać i podgrzewać Pozdro
Adax jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-08-09, 22:43   #13
ratkill
Turysta
 
Avatar ratkill
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Gdynia
Postów: 265
Domyślnie

tak na dluzsza mete, to co zwiazanego z samochodem jest ekonomicznego
EOT
__________________

http://ratkill.mybrute.com http://www.myspace.com/themindparasitesmetal
Biała Strzała "Bloody Fucking Necro Hell" edyszyn
ratkill jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-08-09, 23:07   #14
moons
Kataryna
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Hajnówka
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
luty
2001
BHA powiat hajnowski (Hajnówka)
Postów: 5 021
Domyślnie

Cytat:
Napisał Adax
aczkolwiek dla mnie jest to nieekonomiczne: schładzać i podgrzewać
Sorry że dalej będę ciągnął temat ale przecież położeń tego pokrętła jest chyba kilkadziesiąt i naprawdę nie możesz ustawić takiej temperatury żeby Ci odpowiadała? Przecież to nie działa tak że albo zimne albo ciepłe ma jeszcze mnóstwo położeń pośrednich
Pozdrawiam
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
p.s. nie bądź rasistą, bądź jak panda: czarny, biały i azjata
moons jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-08-09, 08:38   #15
Adax
Turysta
 
Avatar Adax
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2001
Postów: 131
Domyślnie

Cytat:
Napisał moons
Cytat:
Napisał Adax
aczkolwiek dla mnie jest to nieekonomiczne: schładzać i podgrzewać
Sorry że dalej będę ciągnął temat ale przecież położeń tego pokrętła jest chyba kilkadziesiąt i naprawdę nie możesz ustawić takiej temperatury żeby Ci odpowiadała? Przecież to nie działa tak że albo zimne albo ciepłe ma jeszcze mnóstwo położeń pośrednich
Pozdrawiam
Do tej pory nie korzystałem z pokrętła podgrzewu, bo po co schładzać i podgrzewać? Ale oczywiście, że wiem o tym
Adax jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-08-10, 15:50   #16
dziabi3
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Ford Focus I
HB 5D
2.0 Zetec 130KM manual
1999
Postów: 138
Domyślnie

koledzy to działa na takiej zasadzie że

ustawiamy temperaturę jaką chcemy mieć w aucie a ta elektronika steruje intensywnością nawiewu i sprężarką

nam tylko pozostaje obserwować wyświetlacz bo na nim pokazuje się komunikat czy mamy dodać troche ciepłego powietrza


i według mnie jeśli zajdzie sytuacja kiedy to na 1 biegu klima za mocno chłodzi a nie chcemy podgrzewać powietrza to ta elektronika odłączy sprężarkę

a tak myślę że konieczność podgrzania powietrza na podstawie komunikatu tej elektroniki zajdzie w momencie kiedy ustawimy temperaturę nieco wyższą niż na zewnątrz lub na pograniczu

ciekawe ustrojstwo sam czegoś takiego szukałem



według mnie niejednokrotnie jadąc autem nie zauważamy kiedy się nam robi za zimno i za ciepło a tu będziemy wiedzieli od razu ale to zdanie świadczy o tym że zwykły termometr ma taką sama funkcje jak ta elektronika

bo ja bym wolał ustawić nadmuch na np 1 i odpalić klimę i zęby jakaś elektronika mi sterowała pokrętłem ciepłe zimne, jakbym widział ze się robi za ciepło w aucie to by znaczyło ze na danym biegu dmuchawy elektronika nie może dać więcej zimnego powietrza bo jest zbyt słaby nadmuch wiec bym sobie zapodał 2 na nadmuchu

z drogiej strony sterownie nadmuchem i sprężarka powinno wystarczyć do utrzymania danej temperatury lecz osiąganie zadanej temperatury może zachodzić drastycznie <nagłe schłodzenie > bez regulacji pokrętła ciepłe zimne

Ostatnio edytowane przez dziabi3 ; 25-08-10 o 15:55
dziabi3 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-08-10, 23:49   #17
FoFusz
Turysta
 
Avatar FoFusz
 
Zarejestrowany: May 2010
Skąd: KrK
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
kwiecień
2002
KR Kraków
Postów: 159
Domyślnie

dziabi3 - tamte posty są z przed roku myślisz, że oni czekali tyle na Twoją wypowiedź z drugiej strony nie chcę Cię posądzać, że ty aż tyle czasu potrzebowałeś aby to przemyśleć
__________________
...dopiero żyć zaczniesz, gdy umrzesz kochając...
Jan Twardowski
FoFusz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-08-10, 20:20   #18
fokus2005
Turysta
 
Avatar fokus2005
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: Czestochowa
Inny
HB 5D
2005
SC Częstochowa
Postów: 206
Domyślnie

ciekawe czy dalo by sie w mk2 przelozyc manual na klimatronik ????
__________________
fokus2005
fokus2005 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-08-10, 00:18   #19
FoFusz
Turysta
 
Avatar FoFusz
 
Zarejestrowany: May 2010
Skąd: KrK
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
kwiecień
2002
KR Kraków
Postów: 159
Domyślnie

Nie da to się parasola w d... otworzyć, albo drzwiami obrotowymi jeb..., a na poważnie, to na pewno jest taka możliwość tylko szczerze mówiąc to podejrzewam spory wydatek oraz sporo czasu poświęconego na dłubanie i rzeźbienie, ale dla chcącego nic trudnego
__________________
...dopiero żyć zaczniesz, gdy umrzesz kochając...
Jan Twardowski
FoFusz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-08-10, 00:20   #20
FoFusz
Turysta
 
Avatar FoFusz
 
Zarejestrowany: May 2010
Skąd: KrK
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
kwiecień
2002
KR Kraków
Postów: 159
Domyślnie

Nie da to się parasola w d... otworzyć, albo drzwiami obrotowymi jeb..., a na poważnie, to na pewno jest taka możliwość tylko szczerze mówiąc to podejrzewam spory wydatek oraz sporo czasu poświęconego na dłubanie i rzeźbienie, ale dla chcącego nic trudnego
__________________
...dopiero żyć zaczniesz, gdy umrzesz kochając...
Jan Twardowski
FoFusz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-08-10, 00:21   #21
FoFusz
Turysta
 
Avatar FoFusz
 
Zarejestrowany: May 2010
Skąd: KrK
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
kwiecień
2002
KR Kraków
Postów: 159
Domyślnie

Nie da to się parasola w d... otworzyć, albo drzwiami obrotowymi jeb..., a na poważnie, to na pewno jest taka możliwość tylko szczerze mówiąc to podejrzewam spory wydatek oraz sporo czasu poświęconego na dłubanie i rzeźbienie, ale dla chcącego nic trudnego


Jakiś zwis powstał u mnie i zdublowało mojego posta, przepraszam wszystkich za elektroniczny błąd, no chyba, że to ---> było przyczyną
__________________
...dopiero żyć zaczniesz, gdy umrzesz kochając...
Jan Twardowski

Ostatnio edytowane przez FoFusz ; 29-08-10 o 18:35
FoFusz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-08-10, 08:59   #22
moons
Kataryna
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Hajnówka
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
luty
2001
BHA powiat hajnowski (Hajnówka)
Postów: 5 021
Domyślnie

Cytat:
Napisał fokus2005 Zobacz post
ciekawe czy dalo by sie w mk2 przelozyc manual na klimatronik ????
Spokojnie by się dało, myślę że w FFII jest już podobnie tak jak w Mondeo gdzie przeróbka to jedynie zmiana dmuchawy, panelu sterującego, dołożenie dwóch czujników i kilku kabelków w instalacji. Trzeba by sprawdzić jak realizowane są nastawy ciepłe zimne, nogi szyba i podobne bo jeśli tak jak w Mondeo silniczkami niezależnie czy to ręczna czy automatyczna klima to tylko to co opisałem, natomiast jeśli układ jest taki jak FFI "linkowy" to niestety dochodzi jeszcze to a wtedy to już grubsza sprawa. Można prosto sprawdzić czy do regulacji dochodzą jakieś linki czy tylko przewody, jeśli to drugie to przeróbka raczej niewielka robota.
Pozdrawiam
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
p.s. nie bądź rasistą, bądź jak panda: czarny, biały i azjata
moons jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
klimatyzacja


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Jak uzywać klimatyzacji manualnej? skylla1 Inne techniczne 8 07-05-09 09:24
[FFI] Autoklima zamiast manualnej... Duzy koszt? enzoparis Elektryka, audio i alarmy 2 10-10-08 11:28
[FII] zestaw do automatycznej klimy zamiast manualnej mayak Elektryka, audio i alarmy 6 19-11-07 19:18
Automatyczna klima zamiast manualnej? moon Inne techniczne 8 12-05-05 13:20

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u