Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Inne techniczne > Szkody, Naprawy, Porównania

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 01-01-09, 18:45   #1
Hekler
Turysta
 
Avatar Hekler
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
1999
Postów: 76
Domyślnie naprawa z oc sprawcy

Witam.No i niestety mnie też się przytrafiła przykra sytuacja.31.12 wracając z pracy do domu pewna nierostropna pani nie zauważyła mojego samochodu i przydzwoniła mi.
Policja ukarała ją mandatem,ja wezwałem holownik i przewiozłem pojazd do ASO.
No i własnie.Boje się troche jak to będzie.Mam foke 99r,była dopieszczona,blacha super.
Chce naprawić w ASO na orginałach i zgodnie ze sztuką.Najlepiej aby warsztat sam rozliczył sie za robote z PZU sprawcy.
Czy mam być przy oględzinach czy zaufać warsztatowi że dopilnuja dobrze oględzin sami.Boje sie że będa pożniej problemy z tym co warsztat naprawi a suma jaka zaproponuje PZU.Czy lepiej żeby warsztat zaczekał na wycene przez PZU przed rozpoczęciem naprawy? Jak załatwić najlepiej sprawe żeby to warsztat zajął sie dogadaniem z PZU.Ja chce poprostu odebrać pojazd po naprawie i niebyć narazonym na absolutnie żadne koszty,wszak to nie moja wina a naprawa z OC sprawcy.
Dziekuje za podpowiedzi są mi bardzo potrzebne.
__________________
Szerokości.....
Hekler jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-01-09, 18:51   #2
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

jak chcesz miec spokoj to daj do ASO, ale ASO nie powinno naprawiac przed zaakceptowaniem wyceny przez PZU... tak wiec musisz dopilnowac zeby PZU i ASO sie dogadali - inaczej mozesz miec problem z wysokoscia wyceny i kosztem naprawy...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-01-09, 18:57   #3
Hekler
Turysta
 
Avatar Hekler
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
1999
Postów: 76
Domyślnie

Cytat:
Napisał MisiekT
tak wiec musisz dopilnowac zeby PZU i ASO sie dogadali
chce mieć spokój,otóz to.Mam nadzieję że w interesie Aso leży aby dogadac sie z PZU i zrobią wszystko aby do tego doszło. Tak wiec jutro ide na rozmowe pierwsza z ASO i zaznaczyć aby nie rozpoczynali naprawy bez akceptacji przez PZU? Czy podpisywac im jakies glejty np. że upowazniam ich do czegoś?
__________________
Szerokości.....
Hekler jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-01-09, 20:13   #4
Piotr_78
Turysta
 
Avatar Piotr_78
 
Zarejestrowany: Mar 2006
Skąd: Poznań/Podolany
Postów: 375
Domyślnie

Cytat:
Napisał Hekler
Mam nadzieję że w interesie Aso leży aby dogadac sie z PZU i zrobią wszystko aby do tego doszło
tak a świstak siedzi i zawija w papierki
Na wszystko zwracaj uwagę, w ASO myśla tylko jak tu zarobic, nawet jak PZU ci uzna części to Aso może wsadzić inne gorsze, np PZU wypłaci za orginały a aso wsadzi zamienniki, albo Twoje plastiki na klej po prostowaniu (to normalka).
Uważaj także bo przy foce to możesz mieć całkowitą (nie wiem jak mocno jest rozbita)
__________________
Piotr_78 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-01-09, 20:56   #5
KaeR
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: KRK
Ford Focus III FL
kombi
1.6 Duratec 105KM manual
2016
Postów: 55
Domyślnie

Witam!
Pracuję co prawda w ASO konkurencyjnej marki na "F" ale też jeżdżę foczką i jak coś to mogę co nieco poradzić w tych sprawach. Więc jak ktoś ma jakieś pytania to proszę walić jak w dym na priv lub e-mail

Co do naprawy z OC

Górną granicą wartości naprawy to 100% wartości samochodu w dniu zdarzenia
Jeżeli wartość naprawy przekroczy 70% wartości samochodu PZU zaproponuje rozliczenie szkody jako całkowitej, ale masz pełne prawo naprawiać do 100% wartości.

Teraz co do części

zależy jak ASO jest ugadane z PZU. Jeśli nie ma żadnych umów to PZU przyzna części od dostawców alternatywnych (zamienniki) jeżeli występują <- dla samochodów powyżej 3 roku użytkowania

Jeżeli masz auto w pełni serwisowane z wszystkimi przeglądami piszesz do PZU odwołanie z podaniem paragrafu (mogę odkopać) z żądaniem naprawy na częściach oryginalnych.
Ważne żeby nie przekroczyć 100% wartości

Jeżeli dostarczysz wszystkie niezbędne dokumenty, szkoda będzie wypłacalna i upoważnisz ASO do odbioru odszkodowania to nic Cię nie interesuje, ponieważ ASO samo powinno się dogadać z PZU odnośnie wartości i zakresu naprawy.

Co do jakości naprawy i zamontowanych części to już kwestia zaufania do ASO i jego profesjonalizmu

pozdrawiam
KaeR jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-01-09, 21:30   #6
marcelo1
Turysta
 
Marek
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDCi 100KM manual
grudzień
2003
Postów: 34
Domyślnie

Witam,
szczerze Ci Hekler współczuje!!! ja też miałem taki sam problem jak Ty - naprawa z OC sprawcy(PZU).Znajdziesz moją sprawę pod tym linkiem: http://forum.focusklubpolska.pl/viewtopic.php?t=28953
Walczyłem z PZU i ASO 3miesiące ale w końcu się udało i nie dołożyłem do naprawy ani złotówki.(Pomijając fakt, że musiałem niestety zakupić drugi amortyzator(rabat ASO i po dobrej cenie alusy.) Według mnie szkoda całkowita nie powinna Ciebie dotyczyć bo wina jest nie po Twojej stronie i masz prawo do naprawy auta do stanu przed wypadkiem. KaeR dobrze napisał:Pzu niestety rozliczy Twoje części jako alternatywne zamienniki dostępne na rynku- u mnie Ford na takie się nie zgodził (bardzo oczywiste!)i wtedy po naprawie auta zaczęły się problemy z rozliczeniem za naprawę...koszt wyceny naprawy auta wg TU 14.5 tyś natomiast ASO wyliczyło na 23.5 tyś- to przecież drugie auto...pisanie odwołań do TU i tygodnie czekania przyniosły w końcu szczęśliwy finał. TU zaakceptowało swoje maksymalne stawki za części a ASO "dołożyło" do faktury rabaty na części i w ten oto sposób foczka wróciła do mnie...ech...nie życzę nikomu takich przygód...
Trzymaj się Hekler i walcz o swoje(musisz naciskać bo inaczej PZU będzie Cię zwodziło) bo w tej sytuacji(nie Twoja wina) jesteś na wygranej pozycji.
Dodam, że w mojej sytuacji ASO zaczęło naprawę jednak przed całkowitą wyceną PZU...podpisywaliśmy również w PZU, że chcemy aby to oni się rozliczali bezgotówkowo z ASO(pan z ASO który się zajmował naszą sprawą cały czas twierdził, że jeżeli właściciel pojazdu będzie się kontaktował bezpośrednia z TU to szybciej sprawa rozliczenia się zakończy), W naszym przypadku jego "szybciej" trwało 3miesiące!!!

pozdrawiam i życzę dużo wyrwałości i oczywiście czekam na zakończenie Twojej sprawy- daj znać jak to wszystko wygląda.
marcelo1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-01-09, 22:25   #7
hans
Forza Italia Squad
 
Avatar hans
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Koło :P
Ford Focus IV
HB 5D
1.5 Ecoboost 182 KM manual
2019
Postów: 339
Domyślnie

Cytat:
Napisał marcelo1
szkoda całkowita nie powinna Ciebie dotyczyć bo wina jest nie po Twojej stronie i masz prawo do naprawy auta do stanu przed wypadkiem
To wcale nie jest takie oczywiste.
Mój, rocznik 2004 zniszczoney też nie z mojej winy poszedł do handlarza [z_autoszrota]
Jeśli Hekler miał tylko obtarcia i wgięcia to może i się finansowo sklapuje.
__________________
Der Krieg ist verloren
---
Fast Only Rolling Downhill

nieustająca mądrość dnia (z basha):<DisIsOut> boze drogi, czemu na komunie nie daja juz dzieciom zegarkow i rowerow
hans jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-01-09, 22:26   #8
KaeR
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: KRK
Ford Focus III FL
kombi
1.6 Duratec 105KM manual
2016
Postów: 55
Domyślnie

Szkoda całkowita dotyczy wszystkich poszkodowanych naprawiających samochód zarówno z polisy OC sprawcy czy z AC
Jedyna różnica to taka że naprawiając samochód z OC masz prawo naprawiać do 100% wartości samochodu w dniu zdarzenia a z AC do 70% i tylko taka różnica

Poszukam jutro paragrafu gwarantującego naprawę na org. tylko tak jak pisałem trzeba z tym uważać żeby nie skasować auta. Czasem lepiej założyć zamiennik np reflektora czy wymiennika ciepła (który często jest tą samą częścią tylko bez logo "ford") a mieć samochód naprawiony w ASO niż u Franka w garażu, który nie ma sprzętu do naprawy i lakierowania

Nie chcę tu generalizować bo można spotkać nieuczciwe ASO a wspomniany Franek będzie dysponował nowoczesnym i profesjonalnym sprzętem.
KaeR jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-01-09, 12:24   #9
pumaaaa
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Bieruń
Postów: 24
Domyślnie

jak dla mnie złe, nie dałbym auta do aso, jak rozwaliłem stare auto laguna 95 rocznik, wjechał do mnie tir, stal i nagle ruszył wiec szkoda mała ale jego wina to zostawiłem auto na placu przyjechał rzeczoznawca wycenił szkodę na 2tys zl i tyle dostałem, oddałem auto do mojego sąsiada wujka i zrobił mi auto za 300zl, czekałem może 3 tygodnie ale powiedział mi o tym ze będę długo czekał ponieważ jest on naprawde dobrym blacharzem lakiernikiem a bierze małe pieniądze wiec ludzi ma masę... oczywiście nowe auto do aso bo gwarancja ale starsze auto szkoda by mi było pieniędzy. Przykład? kumpel ma focusa II rozwalił go, powiedzieli mu ze auto do kasacji nie zgodził sie oddali mu cześć pieniędzy i za to cześć pieniędzy zrobił to u znajomego i zyskał jeszcze 5 tys ale nie oddal auta do warsztatu przy wycenianiu bo jak oni dowiedzą się ile się dostało to zawsze wycenią robocizne tak aby pokrywała sie z pieniędzmi z odszkodowania wiec jesli masz możliwość to nie mów ile dostałeś albo zaniż bo każdy chce zarobić jak najwięcej;]
pumaaaa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-01-09, 13:30   #10
Hekler
Turysta
 
Avatar Hekler
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
1999
Postów: 76
Domyślnie

Więc tak.byłem w Aso.Chętnie zrobią mi pojazd ale uczciwie podeszli do sprawy i ostrzegli mnie że PZU z uwagi na wiek tylko i wyłącznie wyceni szkodę na naprawę w zamiennikach a na zamiennikach ASO nie robi bo takie ma wymogi technologiczne Forda.I problem powstanie w róznicy ceny naprawy przez ASO i wyceny PZU.Kupa nerwów i szarpania w sądzie.Tak więc opcja ASO odpada.Chcę zrobić na orginałach ale uzywanych np. lub dobrych zamiennikach.Wchodzi tam w grę atrapa przód,zderzak przód,przedni błotnik.,dzwi kier i pasażera rysa po długości bez wgniecenia,błotnik tył wgnieciony,zderzak tył,felga do wymiany oraz kontrola i wymiane ew. w zawieszeniu przód bo lekko zciąga,albo drążki albo wachacz. Zobaczę przychodzi 6 rzeczoznawca i bedzie wycena.Póżniej dogadam się z warsztatem specjalizującym się min. w Fordzie. Tylko niewiem jak robić czy zcedować całość za naprawę na warzstat odszkodowania czy wziąść gotówke i dopiero negoocjować z warsztatem? Znajomego warsztatu blach-lakierniczego niemam w Wawie niestety.
Po wycenie będe mogł dopiero cos ustalać z warsztatem

[ Dodano: Pią 02 Sty, 2009 15:12 ]
Cytat:
Napisał KaeR
Jeżeli wartość naprawy przekroczy 70% wartości samochodu PZU zaproponuje rozliczenie szkody jako całkowitej, ale masz pełne prawo naprawiać do 100% wartości.
a co wtedy jeśli orzekną że szkodajest całkowita?
Jest to dla mnie niekorzystne czy mogę sie niezgodzić?Niewiem jak sie odbywa pózniejsze odszkodowanie po szkodzie całkowitej.Może ktos mi wyjaśnić?Choć nieprzewiduje tego bo samochód jest jeżdzący,szkody jak wymieniłem powyżej.
__________________
Szerokości.....
Hekler jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-01-09, 20:34   #11
marcelo1
Turysta
 
Marek
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDCi 100KM manual
grudzień
2003
Postów: 34
Domyślnie

Hekler jak już Ci napisałem ja miałem podobny przypadek- naprawiałem w ASO Ford i mam auto zrobione na częściach oryginalnych z gwarancją!KaeR dobrze napisał:Czasem lepiej założyć zamiennik np reflektora czy wymiennika ciepła (który często jest tą samą częścią tylko bez logo "ford") a mieć samochód naprawiony w ASO niż u Franka w garażu, który nie ma sprzętu do naprawy i lakierowania...wiem, że ASO nie robi na zamiennikach ale jeśli będziesz naciskał na PZU to muszą Ci zwrócić całość za wystawioną fakturę z ASO(mnie się powiodło- a zobacz co napisałem : koszt wyceny PZU 14,5tyś a ASO 23.5tyś duża różnica a nie zapłaciłem nic za naprawę).

Trudna sprawa ale trzeba walczyć o swoje..
Ja mam focusa z 2003r i wszystko zrobione na częścaich oryginalnych a nie zamiennikach...
pozdro
__________________
ed
marcelo1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-01-09, 22:02   #12
KaeR
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: KRK
Ford Focus III FL
kombi
1.6 Duratec 105KM manual
2016
Postów: 55
Domyślnie

Cytat:
a co wtedy jeśli orzekną że szkodajest całkowita?
Jest to dla mnie niekorzystne czy mogę sie niezgodzić?Niewiem jak sie odbywa pózniejsze odszkodowanie po szkodzie całkowitej.Może ktos mi wyjaśnić?Choć nieprzewiduje tego bo samochód jest jeżdzący,szkody jak wymieniłem powyżej.
Szkoda całkowita orzekana jest wtedy kiedy wartość naprawy (części oryg. stawka za roboczogodzinę z ASO) przekracza 70% wartości rynkowej samochodu w dniu zdarzenia dla AC i 100% wartości pojazdu dla naprawy z OC sprawcy

jak się później odbywa rozliczenie:

znów wartością wyjściową jest wartość pojazdu w dniu zderzenia
później obliczają wartość tego co z auta zostało i wypłacają różnicę czyli

auto było warte 10 000 |
wrak warty 4 000 | dla oc
10 000 - 4 000 = 6 000 i tyle dostaniesz |

auto było warte 10 000 |
więc 70% wartości to 7 000 |
wrak warty 4 000 | dla ocAC
7 000 - 4 000 = 3 000 i tyle dostaniesz |

i nie masz możliwości odwołania się od te decyzji chyba że wykażesz że auto było więcej warte i z naprawą zmieścisz się w wartościach jak wyżej

ponadto PZU pomaga sprzedać wrak ma swoją platwormę coś w rodzaju aukcji internetowej na której handlarze/blacharze licytują wrak i możesz ale nie musisz sprzedać auta
KaeR jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-01-09, 09:28   #13
Hekler
Turysta
 
Avatar Hekler
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
1999
Postów: 76
Domyślnie

Cytat:
Napisał KaeR
ponadto PZU pomaga sprzedać wrak ma swoją platwormę coś w rodzaju aukcji internetowej na której handlarze/blacharze licytują wrak i możesz ale nie musisz sprzedać auta
Ale samochód jest nadal mój powiedzmy po wypłacie odszkodowania? Nie jest wycofany z ruchu?Mogę go naprawić za tą kasę i normalnie jeżdzić?Pytam tylko z czystej ciekawości bo to nie wchodzi w grę.
__________________
Szerokości.....
Hekler jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-01-09, 12:46   #14
KaeR
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: KRK
Ford Focus III FL
kombi
1.6 Duratec 105KM manual
2016
Postów: 55
Domyślnie

oczywiście samochód jest Twój w takim czy innym stanie.

I oczywiście samochód możesz naprawić u Franka w garażu za te pieniądze co dostałeś od obezpieczyciela, możesz je schować pod poduszkę a jeździć porysowanym samochodem itd.

Po naprawie samochodu robisz tylko przegląd pokolizyjny za 50zł no chyba, że masz zatrzymany dowód rejestracyjny i na pokwitowaniu napisane "uszkodzenia pokolizyjne" to wtedy musisz zrobić tzn "duży przegląd" czyli pokolizyjny i podstawowy za 98 pln chyba że masz lpg to 160 + pokolizyjny
__________________
KaeR jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-01-09, 22:13   #15
Hekler
Turysta
 
Avatar Hekler
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
1999
Postów: 76
Domyślnie

Dzięki serdeczne.Czekam teraz co przyniesie czas

[ Dodano: Nie 25 Sty, 2009 21:21 ]
Samochodzik zrobiłem na orginalnych częsciach,lakier tez bardzo ładnie .Jestem zadowolony,w tej cenie wymieniłem również stara klapę którą już zaczynała ruda na rancie wcinać na druga orginalna tak że wyszło OK!Pozdrawiam
__________________
Szerokości.....
Hekler jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-04-19, 21:26   #16
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Czy ktoś z Was może pomóc w odwołaniu się od wyceny uszkodzonego ogrodzenia posesji? W weekend Fordzik Connect skosił mi jakieś 4-5m i nie bardzo wiem jak się za to zabrać...
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Problem z uzyskanie zwrotu za fakturę z OC sprawcy w PZU... marcelo1 Szkody, Naprawy, Porównania 30 25-10-08 09:53
naprawa sprzęgła wiktor211 Silnik i skrzynia 33 15-05-08 18:56
Naprawa klimy MaciejM Inne techniczne 0 09-12-07 21:27
Wrocław - które ASO wybrać? (robota z OC sprawcy) mpiasek Serwis i gwarancja 0 29-05-07 14:11

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u