Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 20-10-17, 00:00   #39
corsair
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2002
Postów: 2
Domyślnie Druga młodość

Mam Focusa 1.8Tdci z 2002r. Jeżdżę nim jako chyba 3 właściciel od 8 lat.

Pozwólcie na krótką opowieść (może ktoś skorzysta na moich błędach).
Przez ojca nauczony zostałem stylu jazdy, który tata nazywał eleganckim, a tu i na innych forach bywa nazywany 3-literowym skrótem Wina moja, bo nawyki z benzyniaka (poczciwego Poldka) przeniosłem na Tdci. Przez lata jeżdżenia głównie po mieście rzadko przekraczałem 2tys. obrotów, no, chyba że na szybkiej trasie. Potem ktoś mi powiedział,że to masakra dla diesla i trochę się podciągnąłem (wciąż jeżdżąc po mieście), ale miałem opór kręcić Fokę wyżej, zwłaszcza że Foka cicha nie jest. Wyleczyła mnie z tego paskudnego stylu zeszłoroczna jazda z kolegą, który piłował swoje Audi A6 1.9 tdi do 4-5tys. redukując przy wyprzedzaniu z 5-ki na 3-kę. To mi totalnie przeskalowało zakres używanych obrotów. Od roku nie schodzę poniżej 1,5tys. i przy rozpędzaniu regularnie kręcę silnik do 2,5-3tys.

Co ma powyższe do tematu? Ano, gdybym miał zwyczaj jeździć "normalnie", kapnąłbym się już lata temu (!), że źle pracuje turbina. A tak, dopiero podkręcenie dynamiki jazdy w ostatnim roku pozwoliło mi się zorientować, że coś nie halo z mocą. Nie pamiętam, żebym wcześniej na nią narzekał, bo okazje były rzadkie, a z biegiem czasu straciłem wyczucie, jak powinno jeździć normalne auto. Silnik miał zmienną formę, czasem lepszą, czasem gorszą. Jak miał gorszą, to wduszałem gaz do podłogi i czekałem aż się rozbuja. Poniżej 2tys. było mułowato.
Zacząłem szukać przyczyn. Zobaczyłem, że silnik jest w kilku miejscach zasyfiony olejem. Wymieniłem zaolejone bałwanki (nic nie dało) i byłem o krok od regeneracji/czyszczenia wtrysków oraz majstrowania przy EGR, jednocześnie czytając o problemach z doładowaniem. Przypadkowo odkryłem, że pod maską mam jeden wężyk z kolankiem na końcu "bezpański", tzn. nie podłączony. Dalej już poszło szybko - śledztwo internetowe, wizja lokalna pod maską, odkryty ułamany króciec w zaworze trójdzielnym - podejrzenia na sterowanie turbiną, zapieczenie łopatek, sztangi, etc. I oto dziś wieczorem, przy świetle latarki, poruszyłem cięgło kierownic turbiny, najpierw siłom własnom płuc, potem kijaszkiem słusznej długości - z wyczuciem zakres ruchu zwiększając z 2-3mm do ponad 1cm.
Po tej operacji nałożyłem "spadnięty" wężyk na szczątki ułamanego króćca zaworu trójdzielnego i ruszyłem na przejażdżkę.

To było godzinę temu i wciąż banan nie chce mi zejść z gęby
Ja wiem, że to głównie dlatego, że jeździłem przez lata czymś o dynamice parostatku, ale przepaść między tym co było a tym co jest kolosalna.
Mam dużo czułości do swojego auta, jest wiernym towarzyszem, ale teraz jest szansa na przyprawienie tego potężną szczyptą frajdy z jazdy. Silnik ciągnie od 1100-1200obr., powyżej 2tys. zaczyna mnie onieśmielać. Wyprzedzałem konwój 3-4 Tirów i głośno się śmiałem. Nawet raz nie wdusiłem pedału w podłogę, musiałem operować nim naprawdę z wyczuciem.

Mam nadzieję, że inne podzespoły mojej staruszki wytrzymają ten wzrost formy silnika. Trzeba teraz ten silnik nieco oczyścić, bo go przez lata zamuliłem.

Sorry, jeśli się nadmiernie rozgadałem, ale wiecie - emocje
Pozdrawiam wszystkich właścicieli i użytkowników Focusa!
P.S.
Dziękuję wszystkim wypowiadającym się na forum, a zwłaszcza w tym wątku, za dzielenie się wiedzą i porady.
P.P.S.
Obecnie już założony nowy zawór od Opla Vectra B (nr części 564 609, króćce 2x8mm i ten boczny chyba 4mm). Stary wyciąłem, nie szło zdjąć.
Nowy założony poprzez dopasowane na wcisk wężyki zbrojone o różnych średnicach z marketu. Obeszlo sie bez obejm. Pamiętajmy, że to podcisnienie i łączenie maja tendencję do zasysania się i samouszczelniania

[Edycja 6 listopada 2017]
Jest gorzej, po trwającej tydzień rewelacyjnej formie mojego Focusa, obecnie zmagam się ze zbyt powolnym zasysaniem sztangi na skutek ... no właśnie:
- nieszczelności sprawdzone
- pompa pompuje
- spinana na krótko instalacja podciśnienia drogą eliminacji doprowadziła mnie do wykrycia potencjalnego sprawcy: jest to prawdopodobnie elektrozawór sterujący geometrią albo sterowanie tym zaworem przez elektronikę silnika - jeśli zawór "ominę" - sztanga jest pięknie (szybko i do oporu) wciągana przez gruszkę
- kupiony na wymianę elektrozawór używany nie poprawił sytuacji - albo ma ten sam "problem"co mój, albo to kwestia sterowania zaworem a nie samego zaworu.
Ogólnie auto ma moc i od 1700-1800obr. ciągnie aż miło, ale tuż po naprawie opisywanej wyżej ciągnęło od 1300-1500obr. a powyżej też miało lepszą dynamikę.

Pytanie:
W jaki sposób przetestować/sprawdzić/pomierzyć zawór sterujący geometrią? Jakich napięć szukać, jak i gdzie je mierzyć?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Ostatnio edytowane przez corsair ; 07-11-17 o 00:28
corsair jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Tagi
tdci, turbina, turbo

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] 1.8 TDCI Problem z turbiną - świst szympi69 Silnik i skrzynia 2 13-12-11 18:28
[MK2] FF II ST z turbiną z FF II RS barti87 Tuning mechaniczny 12 11-09-11 11:24
[MK1] 1.8 TDCI/115KM - podciśnieniowy zawór sterowania turbiną ? STUDZIN Silnik i skrzynia 3 08-06-11 21:14
[MK1] Elektrozawór sterujący turbiną 1.8 TDCI amoeba Silnik i skrzynia 4 02-06-11 19:00
[MK1] 1.8 TDCI problem z turbiną? kawier Silnik i skrzynia 6 19-06-10 19:53

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u