Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 02-07-08, 13:55   #1
krzychu
Turysta
 
Avatar krzychu
 
Zarejestrowany: Mar 2006
Skąd: Rzeszów
Postów: 102
Domyślnie 1.8 TDCI Wysoka temperatura silnika

Witam wszystkich,
Klopot jest taki:
Jestem we Wloszech, jest cholernie goraco (wczoraj na A1 termometr pokazywal 39) jade w 5 osob + bagaz, troche gor po drodze. Kilka (-nascie) razy obserwowalem jak nagle wskazowka od temperatury leci na prawo az pod max, zaswieca sie dioda no i komunikat o wysokiej temperzaturze silnika. Dzieje sie to bardzo szybko, najwyzej 10 sekund i mam 120 stopni. Co ciekawe, dzieje sie tak prawie zawsze jak hamuje silnikiem albo ogolnie zwalniam. Za ktoryms razem zauwazylem ze pomaga redukcja biegu i podkrecenie obrotow, wtedy w ciagu kilku sekund spada z powrotem do normy. Najgorzej jakby bylo na autostradzie, pozniej z godzine krecilem sie po Rzymie przy 35 st na zewnatrz i nie mialem takich objawow.
Pytanie co z tym mozna zrobic i jak jechac zeby w ogole dojechac - pojutrze wracamy.
Sprawdzalem poziom plynu chlodzacego i oleju - wszystko OK, wiatrak tez dziala normalnie.
Silnik 1.8 tdci - 115km, 105 kkm przebiegu.
krzychu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-08, 15:53   #2
robert001
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Skąd: milanówek
Postów: 94
Domyślnie

Witaj
to jest kawałek z instr TIS:

"System ochronny układu chłodzącego

Moduł PCM tego pojazdu posiada funkcję zabezpieczenia silnika przed przegrzewaniem.

Jeżeli silnik zacznie się przegrzewać, rozpocznie się etap 1 programu. Czujnik temperatury głowicy cylindrów (Cylinder Head Temperature - CHT) przekaże sygnał do modułu PCM, który przesunie wskazówkę wskaźnika temperatury na pole czerwone.

Jeżeli silnik nie zostanie wyłączony i temperatura będzie nadal rosła, zapali się lampka kontrolna zespołu napędowego. Sygnalizować to będzie kierowcy, że silnik zbliża się do punktu krytycznego i należy go wyłączyć. W tym momencie w module PCM powstaje kod usterki p1285, który można odczytać przy pomocy WDS.

Jeżeli lampka i wskaźnik temperatury zostaną zignorowane przez kierowcę, rozpocznie się etap 2. Moduł PCM przystąpi do sterowania silnikiem przez odcięcie dwóch cylindrów i ograniczenie liczby obrotów do poniżej 3000 na minutę. Jednocześnie zapali się lampka kontrolna wskaźnika usterki (MIL). Oznacza to, że może dojść do poważnego uszkodzenia silnika i będzie to miało wpływ na emisję spalin. W tym momencie w module PCM powstaje kod usterki p1299, który można odczytać przy pomocy WDS.

Do wyłączonych cylindrów zostanie doprowadzone powietrze, co pomoże kontrolować temperaturę wewnętrznych podzespołów silnika. Cylindry będą wyłączane wymiennie, aby zapewnić równomierne chłodzenie wszystkich cylindrów.

WSKAZÓWKA: Jeżeli w czasie, gdy moduł PCM zaczyna dezaktywację silnika (etap 2) kierowca wciska mocno pedał gazu (np. podczas wyprzedzania), dezaktywacja zostanie opóźniona o 10 sekund.

WSKAZÓWKA: Po wejściu w tryb pracy dwóch cylindrów silnik nie powróci do trybu pracy czterech cylindrów nawet, jeśli temperatura spadnie, dopóki zapłon nie zostanie wyłączony i ponownie włączony.

WSKAZÓWKA: Lampkę MIL można zgasić wyłącznie przy pomocy WDS po usunięciu usterki i wykasowaniu kodu usterki (DTC) z modułu PCM.

Jeżeli temperatura silnika wciąż będzie rosła, rozpocznie się etap 3. Silnik zostanie wówczas całkowicie wyłączony, zanim pojawi się większe uszkodzenie silnika lub jego zatarcie. Lampka kontrolna zespołu napędowego zacznie migać, sygnalizując kierowcy, że za 30 sekund silnik zostanie wyłączony. Da to kierowcy czas na wybranie odpowiedniego miejsca do zatrzymania się."

Przegrzewanie silnika.

*Utrata płynu chłodzącego silnik.

*Ograniczenie układu.

*Termostat.

*Bezpiecznik.

*Obwód.

*Silnik wentylatora.

*Pompa wodna.

*Pasek napędu osprzętu.

*Czujnik temperatury głowicy (CHT).

*Moduł sterowania zespołem napędowym (PCM).

i to na tyle...
robert001 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-08, 17:02   #3
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

krzychu, jechac wolniej, wylaczyc klime, czyli ogolnie odciazyc troche silnik...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-08, 22:16   #4
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

Cytat:
Napisał krzychu
najwyzej 10 sekund i mam 120 stopni.
wskazówka temperatury w foce jest tylko wskazówką informacyjną, a nie dokładnym termometrem
mogłeś mieć równie dobrze 101*C, ale wszedłeś już na temperaturę wyższą od normalnej temp. pracy...
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-08, 22:18   #5
lobuzek
Turysta
 
Avatar lobuzek
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Skąd: Tarnów
Ford Focus C-Max
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
kwiecień
2004
Postów: 384
Domyślnie

A sprawdzałeś naciąg paska wieloklinowego? To co opisujesz ewidentnie jest związane z obrotami silnika, więc prędkością kręcenia się pompy wody. Być może się ślizga i stąd te objawy.
lobuzek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-07-08, 18:51   #6
krzychu
Turysta
 
Avatar krzychu
 
Zarejestrowany: Mar 2006
Skąd: Rzeszów
Postów: 102
Domyślnie

Dzieki za wszelkie odpowiedzi. Dojechalem dzisiaj do Mediolanu i ze 2 razy sie zdarzylo ze temperatura skoczyla, ale zdaje sie ze podniesienie obrotow silnika do ok. 2tys w miare szybko z powrotem normalizuje sytuacje. Naciagu paska nie sprawdzalem za dokladnie, na zimnym wydaje sie byc OK, na cieplym boje sie reke wlozyc :razz:
Zalatuje mi to wymiana pompy wodnej, ale to dopiero po powrocie. Obawiam sie troche ze moze byc trudno zreplikowac problem w Polsce, kiepsko z autostradami, zimno i gorek nie za wiele, a co za tym idzie ASO moze marudzic.
Moze ktos jeszcze przetlumaczyc:
" w module PCM powstaje kod usterki p1299, który można odczytać przy pomocy WDS"
krzychu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-07-08, 19:21   #7
robert001
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Skąd: milanówek
Postów: 94
Domyślnie

Cytat:
Napisał krzychu
Moze ktos jeszcze przetlumaczyc:
" w module PCM powstaje kod usterki p1299, który można odczytać przy pomocy WDS"
tzn, że możesz odczytać powstałe usterki po podpięciu komputera, w twoim przypadku dowiesz się czy silnik przegrzał się do tego stopnia, że pracował w trybie awaryjnym (tj. na dwa cylindry na przemian)...
lecz gdyby tak było raczej byś odczuł bardzo duży spadek mocy w czasie jazdy...

nie mniej jednak radziłbym podjechać gdzieś na komputer, skontrolować i ewentualnie wykasować błędy (koszt 50 PLN)...
robert001 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-06-12, 22:21   #8
Kwasniak
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Kwasniak
 
Robert
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.0 EcoboostST 250 KM
wrzesień
2012
Postów: 969
Domyślnie

Odświeżę temat, mam ten sam problem który występuje pod dużym obciążeniem (180km/h, jazda pod górę ) wskazówka temperatury idzie na maxa w prawo gdy odpuszczę gaz po 10 sekundach wraca do normy. Bylem dziś u Zbycha wykluczył termostat stwierdził że może być walnięty czujnik temperatury na głowicy.

Idąc tym tropem jak mam sprawdzić realna temperaturę silnika i ten czujnik ? (Pożyczyłem miernik temperatury tylko nie wiem jak go wykorzystać)

W trybie serwisowym temperatura dochodziła dziś na postoju do 140 stopni obroty ok 3000 przez 20 minut jak wyjechałem na Siekierkowski but do Zbycha spadła na 120.

Czy te wskazania są miarodajne bo jest duża rozbieżność do wskazań zegarów a trybu serwisowego.

Następne moje pytanie dotyczy wiatraka chłodnicy czy przy takich wskazaniach z trybu serwisowego nie powinien się włączyć ?

Podsumowując:

1) skoki temperatury z 90-120-90 stopni w czasie ok 20 sekund
2) termostat działa puszcza na duży obieg
3) Wskazania temperatury wskaźnika różnią się od wskazań w trybie serwisowym czy tak ma być ?
4) Dlaczego nie włącza się wiatrak chłodnicy w takim upale i przy takich wskazaniach temperatury ?
5) Skoki były zarówno przed programem jak i po wizycie u Heko

Ostatnio edytowane przez Kwasniak ; 18-06-12 o 22:50
Kwasniak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-06-12, 05:57   #9
karmaz
Dukacz
Grupa: Śląsk
 
grześ
Zarejestrowany: Dec 2009
Skąd: łaziska górne
Ford Focus II
HB 3D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2004
Postów: 1 097
Domyślnie

wiatrak się musi włączyć,pewnie masz walnięty moduł,podłącz go na krótko tzn,będzie chodził cały czas,jak ruszy
karmaz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-12, 22:32   #10
Kwasniak
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Kwasniak
 
Robert
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.0 EcoboostST 250 KM
wrzesień
2012
Postów: 969
Domyślnie

Dziś to samo 160 km/ wskazówka na max w prawo,Karmaz o jakim module piszesz można go kupić osobno ?

Po dojechaniu na miejsce znowu obroty na 2500 i wiatrak rusza kiedy engine temp dochodzi do 141 C tylko że wtedy też wskazówka idzie na 120 C

Ponawiam pytanie ktoś sprawdzał przy ilu stopniach w trybie serwisowym powinien się uruchomić?

Czy czujnik temperatury silnika w 1.8 tdci jest koło filtra paliwa wkręcony w blok ? Bo gdzieś wyczytałem że po od łączeniu kostki wiatrak powinien zacząć chłodzić.

Krew mnie zalewa jutro wieczorem jadę na wakacje a tu takie cyrki. Dodam jeszcze że oleju na 17 tyś dolałem 0.5 litra więc uszczelkę głowicy chyba można wykluczyć. Jadę jutro na komputer zobaczymy czy zarejestrował te skoki temperatury.

Ostatnio edytowane przez Kwasniak ; 01-07-12 o 22:54
Kwasniak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-12, 22:47   #11
rexo
Turysta
Grupa: Wrocław
 
Daniel
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Wrocław
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
luty
2001
ERA powiat radomszczański (Radomsko)
Postów: 448
Domyślnie

Jeśli masz ok termostat i pompę wody to wina czujnika.

Najprostszy test jaki można wykonać to chyba wsadzić go do zagotowanej wody o temp 100 stopni i zmierzyć jego rezystancję (ponieważ jest to czujnik rezystancyjny - czyli zmiana temp. powoduje zmianę rezystancji).

Ukradłem z mondeoforum poszukaj czy foka ma te same:
Cytat:
Czujnik temperatury na PCM (górny na obudowie termostatu) - według jego danych sterownik określa dawkę paliwa w zależności od temperatury silnika i w razie potrzeby uruchamia wentylator.
Wartości pomiarowe – mierzymy omomierzem:
0 stopni- 88,000 OHM do 120,000 OHM
20 stopni- 35,000 do 40,000
40 stopni – 15,000 do 17,000
60 stopni – 7,100 do 8,0000
80 stopni – 3,000 do 4,500
1,9-2,5kOhm - 100°C
Jeśli czujnik ok - to może być pompa.
__________________
Focus 1.6 Zetec-SE 100KM 2001 - model katastroficzny -> foka doprowadzona do normalnego stanu działania :>
rexo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-12, 22:49   #12
Kwasniak
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Kwasniak
 
Robert
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.0 EcoboostST 250 KM
wrzesień
2012
Postów: 969
Domyślnie

Jutro zadzwonię tu http://focusklubpolska.pl/showthread.php?t=55779 może mi kolega pomoże.
Kwasniak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-12, 08:02   #13
rexo
Turysta
Grupa: Wrocław
 
Daniel
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Wrocław
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
luty
2001
ERA powiat radomszczański (Radomsko)
Postów: 448
Domyślnie

Jak coś to mogę pożyczyć starą sprawną czujkę temp. aczkolwiek mam do 1.6 benzyna :P.
__________________
Focus 1.6 Zetec-SE 100KM 2001 - model katastroficzny -> foka doprowadzona do normalnego stanu działania :>
rexo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-12, 15:34   #14
Kwasniak
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Kwasniak
 
Robert
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.0 EcoboostST 250 KM
wrzesień
2012
Postów: 969
Domyślnie

Właśnie wróciłem z warsztatu na kompie zero błędów czujnik temperatury płynu wymieniony koszt w ASO 140 zł. Po odłączeniu czujnika wiatrak zapitala jak głupi po podpieciu nowego bez zmian włącza się przy wskazaniach w trybie serwisowym przy temperaturze 139 C najpierw pierwszy bieg za chwilę na drugi. Termostat puszcza przy ok 112 C

Wydawało by się że wszystko w porządku tylko martwi mnie ta temperatura dlaczego tak późno wiatrak działa.

Dziś jadę w trasę zobaczymy czy wskazówka znowu powędruje na 120C.

Mam prośbę niech ktoś z posiadaczy MK2 1.8 tdci sprawdzi jak wygląda temperatura w trybie serwisowym i kiedy się uruchamia wiatrak chłodzenia.

W tryb serwisowy wchodzimy poprzez przytrzymanie guzika do kasowania kilometrów. W tym samym czasie, przekręcamy kluczyk do pozycji II i szukamy tym przyciskiem pozycji engine temp.

Z tego co doczytałem takie wskazania 120-140 są ok tylko ten wiatrak nie daje mi spokoju.
Kwasniak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-07-12, 19:36   #15
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

W trybie serwisowym 129* to poprawna temperatura. Przynajmniej tak jest u mnie.
Innymi slowy 129 w trybie serwisowym odpowiada strzalce wskaznika w okolicy 90 (poprawna stala temp)
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-07-12, 20:22   #16
Kwasniak
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Kwasniak
 
Robert
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.0 EcoboostST 250 KM
wrzesień
2012
Postów: 969
Domyślnie

A przy jakiej temperaturze włącza się wam wiatrak chłodzenia ?
Kwasniak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-07-12, 09:18   #17
milky
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2012
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2005
Postów: 34
Domyślnie

~100 st. C.
milky jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Focus 1.6 temperatura pracy za wysoka ? Lukasz750 Silnik i skrzynia 13 28-02-11 17:03
[C-MAX] Wysoka temperatura TDCI (zdjęcie) jeracky Silnik i skrzynia 16 28-01-11 09:24
[MK2] Co to za wężyk + wysoka temperatura ziziu Silnik i skrzynia 6 08-11-10 20:56
[MK1] Wysoka temperatura silnika -Leo- Silnik i skrzynia 2 04-11-10 08:46
Wysoka temperatura silnika i brak ogrzewania szalik73 Silnik i skrzynia 2 24-05-09 12:08

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u