Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 16-01-06, 11:33   #1
paulo
Turysta
 
Avatar paulo
 
Zarejestrowany: Aug 2005
Skąd: Pszczyna
Postów: 139
Domyślnie Zimna Foka to Dziwna Foka

Pare tygodni temu zauwazylem ze moj focus gdy postoi na mrozie(-15) pare godzin, a pozniej chce go odpalic to mnie bardzo wkurza! obroty skaczą do 3tys i spadaja do 600,po prostu sie dusi.Drazni mnie to na skrzyzowaniach bo wyglada na jakiegos popsutego. Po przejechaniu 6-7km dopiero osiaga optymalna temp. ale zeby po przejechaniu 10km dalej miała obroty nierowne (nieznacznie ale jednak) i gdy otwieralem garaz temp. silnika znowu spadla Rozumiem ze wczoraj byl siarczysty mroz(-15,-20)no ale nawet Cinquecento takich wybrykow nie ma...
Bede bardzo wdzieczy jesli ktos cos poradzi - A moze to normalene w zimie na wiosne sie uspokoi
paulo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-01-06, 13:23   #2
driver
Turysta
 
Avatar driver
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Foczkowo:)
Postów: 974
Domyślnie

Rok temu podpony problem miałem z moją foką.JAk stała na dworze bo nie miałem garażu to z rana oczywiście w zimie też mi obroty skakały do 2800 i po przejechaniu 3-5 kilometrów foka wskakiwała na odpowiednie obroty.W tym roku już mam garaż i znikły takie wachania skoków obrotów.Może niektóre foczki tak mają.
__________________


Troszkę Alpine, 2 kilo Rainbow'a doprawione U-dimnesion + skrzynia z kolejnym U-dimnesion i cała foczka w Dynamicie
driver jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-01-06, 14:40   #3
AsMfc
Klepacz
 
Avatar AsMfc
 
Zarejestrowany: Nov 2005
Skąd: /dev/null
Postów: 2 035
Domyślnie

To chyba normalne bo u mnie tez skacze wysoko poaniej opada i jest ok ... tylko ze sie nie dusi bo komp jakos reguluje mieszanke by bylo ok ... odpala bez problemu ... aku mam nowe od jakiegos czasu i jest jeszcze lepiej ...
__________________
Nr X Members Club SS-Czarnuch PePe'ta
FF I 1.6->AR 156 2.0->AR 159 2.0 JTDM+Nissan Patrol GR 3.0
AsMfc jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-01-06, 17:28   #4
Rasta
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Sep 2005
Skąd: Z dupy
Inny
cabrio
1.4 Zetec 75KM manual
2011
Postów: 7 209
Domyślnie

No nie wiem czy to jest normalne. Jak silnik jest zimny to komp powinien do czasu rozgdzania trzymać obroty lekko powyżej 1000 obrotów.

Ja miałem ten sam problem, jak odpalałem furkę która postała kilka godzin to szalały obroty znaczy się nie trzymał obotów i fura się dusiła - po przejechaniu jakiego 1-2 km wszystko było oki.

Diagnoza uszczelka pod głowicą

Sprawdz czy np. nie ubywa ci płynyu od chłodnicy.

U mnie było tak, że jak furka postała na zimny przez padniętą (lekko) uszczelę dostawał się płyn chłodnyczy na cilindry. Jak odpalałem furkę był problem jak silnik się rozgrzał szczeliny w uszczelce się zatykały i było oki (metal się rozszerza).

To jest w skrócie tłumaczenie jakie uzyskałem od mechanika.

Oczywiście życzę Ci żeby to było coś innego - sprawdź silnik krokowy i czujnik poorzenia przepustnicy.
__________________
Jestem biedakim, jeżdżę Focusem.
Rasta jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-01-06, 19:34   #5
paulo
Turysta
 
Avatar paulo
 
Zarejestrowany: Aug 2005
Skąd: Pszczyna
Postów: 139
Domyślnie

ubywac nie ubywa, kiedys ubywalo ale to byla jakas nieszczelnosc na przewodach mechanik porobił i przy okazji wymienil plyn na niebieski tylko ze nalal go znacznie ponad max, myslalem ze sie jakos rozjedzie i bedzie tyle ila ma byc. Ale od 4 miesiecy nic nie ubylo i tak jezdze a stanem plynu znacznie ponad max - moze to jest ta przyczyna chociaz watpie,ale na wszelki wypadek upuszcze zeby bylo oki.
Zobacze jaki jest kolor płynu bo jak patrzalem ostatnio to byl jakis rdzawy ciekawe.
A co do akumulatora to nie ukrywam ze jest od nowosci tj.ponad 6 lat.Slabo kreci ale jak na takich mrozach mu nic nie ma to po co wymieniac - na jesien go doładowalem i tak jezdze.
No nie wiem co moze byc przyczyna tej nierownej pracy...
paulo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-01-06, 20:04   #6
NeroN
Kataryna
Grupa: Śląsk
 
Avatar NeroN
 
Paweł
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Żarki Letnisko
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
grudzień
2011
Postów: 3 855
Domyślnie

U mnie nawet jak jest minus dwadzieścia obroty w chwili odpalania maxymalnie podbijają do 2000-2500, a potem zostają na 1500 i powoli spadaja w miarę nagrzewania sie silnika...
__________________
FFI 1.6 HB & FFIII 1.6 EB kombi 204KM/327Nm by HEKO & POMYLONEZ - Projekt ZŁOMBOL było ST220 Blue Performance
NeroN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-01-06, 10:34   #7
Daro2
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2005
Skąd: Tłuszcz
Postów: 13
Domyślnie

Miałem podobne objawy z tym że u mie po zdjęciu nogi z gazu od razu gasł.Wszystko wracało do normy po przejechaniu około 10km. Problem pojawiłsię gdy tęperatury na zewnącz spadły po niżej zera. Po wymianie zaworu wolnych obrotów wszystko wróciło do normy ale najpierw mechanik wymienił na drugi używany iokazało się że wtedy silnik przy hamowaniu wchodził w obroty do 3,5tys. W twoim przypadku myślę że powinieneś zacząc od właśnie zaworu wolnych obrotów.
Daro2 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-01-06, 11:18   #8
ogór-1
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2005
Skąd: radziszów
Postów: 40
Domyślnie

Po przeczytaniu kilku dziesięciu postów na temat gasnącej foczki myślę ze Daro2 ma racje i to jest właśnie wina zaworu wolnych obrotów .
U mnie jest to jeszcze nie tak upierdliwe bo tylko przy zapalaniu na mrozie (gdy dłużej postoi ) gaśnie i trzeba trzymać nogę na gazie ale po chwili wszystko wraca do normy.
Niema na szczęście objawów gaśnięcia podczas jazdy ale myślę że to tylko kwestia czasu i trzeba będzie „ustrojstwo „ wymienić .
ogór-1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-01-06, 11:24   #9
Greg
Kataryna
 
Avatar Greg
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Saska Kępa
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
styczeń
1999
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 7 514
Domyślnie

Witam , przerabialem to samo . Na99% jest to zawor obrotow ( silniczek krokowy ) w FAQ Slepy opisal jak go wyczyscic . Zawsze mozna sprobowac go wyczyscic , na troche napewno pomoze .

Pzdr.
__________________
BLUE - niebieskiej szerokości
Greg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-01-06, 23:04   #10
paulo
Turysta
 
Avatar paulo
 
Zarejestrowany: Aug 2005
Skąd: Pszczyna
Postów: 139
Domyślnie

no dobrze dzieki.ale czy jak go wymienie to sie uspokoi?Jest to normalne czy troche nienormalne w fokach?Czy jak wymienie to ile na tym pojezdze zanim znowu sie popsuje?Ten zawor sie reguluje,naprawia,czy wymianiac trzeba na nowy?
I najwazniejsze ILE TO ZNOWU KOSZTUJE? Ile zawor i czy wymiana jest skomplikowana ciekawe ile se kaze mechanik?
paulo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-01-06, 23:13   #11
Greg
Kataryna
 
Avatar Greg
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Saska Kępa
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
styczeń
1999
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 7 514
Domyślnie

Cytat:
Napisał paulo
Ten zawor sie reguluje,naprawia,czy wymianiac trzeba na nowy?
w FAQ Slepy opisal jak go wyczyscic . Zawsze mozna sprobowac go wyczyscic , na troche napewno pomoze .


Cytat:
Napisał paulo
czy jak go wymienie to sie uspokoi?Jest to normalne czy troche nienormalne w fokach?
Tu opinie mechanikow sa rozne , jedni mowia ze to odosobnione przypadki , drudzy stawiaja zaraz na to .

Cytat:
Napisał paulo
Czy jak wymienie to ile na tym pojezdze zanim znowu sie popsuje?
Wrozka nie jestem , ja na swoim pierwszym zrobilem 120 tys.
Cytat:
Napisał paulo
ILE TO ZNOWU KOSZTUJE?
Koszt czesci to chyba cos okolo 300 zl

Cytat:
Napisał paulo
i czy wymiana jest skomplikowana ciekawe ile se kaze mechanik?
W takiej foce jak moja ( 2.0 silnik praktycznie wziety z Mondeo ) dojscie jest marne , potrzebny kanal lub podnosnik . W innych silnikach wiem ze jest lepiej .
Napisze jeszcze raz , zajzyj do FAQ . Jest tam opis .

Pzdr.
__________________
BLUE - niebieskiej szerokości
Greg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-01-06, 08:10   #12
PO
Turysta
 
Avatar PO
 
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Rzeszów
Postów: 19
Domyślnie

nie chcialem zakladac nowego postu, ale chcialem sie pichwalic-- dzis rano temperatura spadla w Rzeszowie do okolo -30 stopni, a moja foczka po 2 krotnym podgrzaniu swiec zapalila bez problemuy....--dumny jestem z mojego samochodziku
__________________
Pozdrawiam PO
PO jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-01-06, 23:28   #13
paulo
Turysta
 
Avatar paulo
 
Zarejestrowany: Aug 2005
Skąd: Pszczyna
Postów: 139
Domyślnie

to daj mi linka jak ten spely sobie poradzil, bo jakos nie umiem znalesc
paulo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-01-06, 23:39   #14
NeroN
Kataryna
Grupa: Śląsk
 
Avatar NeroN
 
Paweł
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Żarki Letnisko
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
grudzień
2011
Postów: 3 855
Domyślnie

Cytat:
Napisał paulo
to daj mi linka jak ten spely sobie poradzil, bo jakos nie umiem znalesc
Inwencji troszkę...

http://forum.focusklubpolska.com/viewtopic.php?t=6480
__________________
FFI 1.6 HB & FFIII 1.6 EB kombi 204KM/327Nm by HEKO & POMYLONEZ - Projekt ZŁOMBOL było ST220 Blue Performance
NeroN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-01-06, 06:17   #15
Gawara
Turysta
 
Avatar Gawara
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Warszawa - Bielany
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2006
WD Warszawa Bielany
Postów: 110
Garaż
Domyślnie Re: Zimna Foka to Dziwna Foka

Cytat:
Napisał paulo
Pare tygodni temu zauwazylem ze moj focus gdy postoi na mrozie(-15) pare godzin, a pozniej chce go odpalic to mnie bardzo wkurza! obroty skaczą do 3tys i spadaja do 600,po prostu sie dusi.Drazni mnie to na skrzyzowaniach bo wyglada na jakiegos popsutego. Po przejechaniu 6-7km dopiero osiaga optymalna temp. ale zeby po przejechaniu 10km dalej miała obroty nierowne (nieznacznie ale jednak) i gdy otwieralem garaz temp. silnika znowu spadla Rozumiem ze wczoraj byl siarczysty mroz(-15,-20)no ale nawet Cinquecento takich wybrykow nie ma...
Bede bardzo wdzieczy jesli ktos cos poradzi - A moze to normalene w zimie na wiosne sie uspokoi
a ja myślę że to wina paliwa
znajomy miał podobnie w Fiacie Siena. Jak się okazało paliwo zamarzało w przewodach.
Zacznij tankować na innej stacji Paulo .


pozdrawiam
__________________
Kiedyś śmigałem :
Opel Vectra B 2,0 16V 140KM
Opel Vectra C 3,2 V6 211 KM GTS Elegance '03 MY 2004
Ford Focus 1,8 16V '99 115KM
Opel Insignia OPC 2,8 V6 325KM 4x4 '2010
Obecnie :
Ford Focus MK2 1,6 16V '06 115 KM
Volvo S-40 II 2,0 16V'06 147 KM
BMW 528i F10 245KM
Gawara jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-01-06, 11:47   #16
paulo
Turysta
 
Avatar paulo
 
Zarejestrowany: Aug 2005
Skąd: Pszczyna
Postów: 139
Domyślnie

moze masz racje...
moze orlen to nie najlepszy wybor chyba przezuce sie na shela
paulo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-01-06, 12:49   #17
NeroN
Kataryna
Grupa: Śląsk
 
Avatar NeroN
 
Paweł
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Żarki Letnisko
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
grudzień
2011
Postów: 3 855
Domyślnie

Mam pytanie, jak może benzyna marznąć w przewodach skoro jej temp zamarzania wynosi -150*C, tfu,albo nawet niech będzie,żę przy -50*C (dobrze ochrzczona ), no to jak przy -30*C to ma zamarznąć ?
__________________
FFI 1.6 HB & FFIII 1.6 EB kombi 204KM/327Nm by HEKO & POMYLONEZ - Projekt ZŁOMBOL było ST220 Blue Performance
NeroN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-01-06, 13:47   #18
KP
Administrator
 
Avatar KP
 
KP
Zarejestrowany: Jun 2005
Inny
Postów: 2 753
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał NeroN
no to jak przy -30*C to ma zamarznąć ?
no jak - to czym chrzcili benzynke zamarza
__________________
Crash with a Volvo is extremely safe, if you're sitting in a Saab!
KP jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-01-06, 21:23   #19
Gawara
Turysta
 
Avatar Gawara
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Warszawa - Bielany
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2006
WD Warszawa Bielany
Postów: 110
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał NeroN
Mam pytanie, jak może benzyna marznąć w przewodach skoro jej temp zamarzania wynosi -150*C, tfu,albo nawet niech będzie,żę przy -50*C (dobrze ochrzczona ), no to jak przy -30*C to ma zamarznąć ?
niestety bez problemu

kiedyś na stacji STATOIL ul. Conrada w Warszawie paliwo mi zamarzało jak jechałem powyżej 60 km/h . Myślałem że to coś z autem ale okazało się że w drugim mam dokładnie to samo . Po zmianie stacji benzynowej na Orlen (ul. Reymonta) wszystko powróciło do normy. Od tej pory nie tankuje na Statoli (chociaż mam pod nosem)
Oczywiście każdy musi sprawdzić sam stacje na których paliwo jest ok i tam tankować .
__________________
Kiedyś śmigałem :
Opel Vectra B 2,0 16V 140KM
Opel Vectra C 3,2 V6 211 KM GTS Elegance '03 MY 2004
Ford Focus 1,8 16V '99 115KM
Opel Insignia OPC 2,8 V6 325KM 4x4 '2010
Obecnie :
Ford Focus MK2 1,6 16V '06 115 KM
Volvo S-40 II 2,0 16V'06 147 KM
BMW 528i F10 245KM
Gawara jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-01-06, 12:39   #20
paulo
Turysta
 
Avatar paulo
 
Zarejestrowany: Aug 2005
Skąd: Pszczyna
Postów: 139
Domyślnie

odkręciłem ten silnik krokowy,ale do niego nie ma sie za bardzo jak dostac, z reszta wygląda na czysty,pare razy przedmuchałem i przykręcilem i... silnik normalnie pracowal tak jak powinien bez skakania obrotow do 3tys .normalnie.
ale nie dlugo sie cieszylem, po jednym dniu wszystko wrocilo zpowrotem. Moze mi ktos pomoże gdzie mozna najtaniej kupic takie cuś.Nie chce jechac do mechanika bo co, odrkeci stary i przykreci nowy,sam to sobie zrobie. Wiec moze gdzies na internecie.
Wczoraj jadac z pracy zauwazylem jeszcze ze starsznie "kopci" gdy sie zatrzymalem na skrzyzowaniu nie bylo widac auta za mna a gosc z tego auta az wyszedl bo chyba myslal ze sie cos pali wiem jak normalnie dymi w zimie ale to wczoraj to byla przesada. Och ta Foka mnie juz męczy...
paulo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-01-06, 15:01   #21
NeroN
Kataryna
Grupa: Śląsk
 
Avatar NeroN
 
Paweł
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Żarki Letnisko
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
grudzień
2011
Postów: 3 855
Domyślnie

Tu można dstać w miarę tanio funkiel nówkę

http://www.ford.sklep.pl/sklep,1502,...901,17794.html
__________________
FFI 1.6 HB & FFIII 1.6 EB kombi 204KM/327Nm by HEKO & POMYLONEZ - Projekt ZŁOMBOL było ST220 Blue Performance
NeroN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-02-06, 18:01   #22
paulo
Turysta
 
Avatar paulo
 
Zarejestrowany: Aug 2005
Skąd: Pszczyna
Postów: 139
Domyślnie

hura hura :razz: pojechałem z tym do mechanika, powiedzial ze moze to byc silnik krokowy ale nie musi, szkoda wydawac niepotrzebnie pieniadze...
na nastepny dzien auto bylo gotowe, wiecie co było przyczyną?Nie silnik krokowy, nie paliwo po prostu taka fajka gumowa (przez ktora podawane jest powietrze do kolektora)byla pęknięta w jednym miejscu i dostawało sie lewe powietrze Mechanik powiedzial ze tyle szukania a to taka błacha rzecz-koszt 30zł.Nie mial akurat w sobote tej fajki nowej ale załozyl inna i jezdze i pasuje.Nic sie juz nie dzieje zimny(lodowaty)silnik odpalam 1500 obr. szybciej sie grzeje i nic nie dusi.SZCZESCIE ZE TO TYLKO PĘKNIETY WĘZYK
paulo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-02-06, 19:09   #23
DARKOM
Turysta
 
Avatar DARKOM
 
Zarejestrowany: Sep 2005
Skąd: Iława
Postów: 369
Domyślnie

A moja foczka pali spoko bez problemów,tylko jak naprawdę bylo poniżej -15 to przy odpalaniu wszystkie wskażniki lecialy do maksa i za chwilkę powracaly na swoją pozycję,czy to normalne
__________________

www.ipat.pl
DARKOM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-02-06, 17:00   #24
Mimiasz
Turysta
 
Avatar Mimiasz
 
Zarejestrowany: Sep 2005
Skąd: Kraków
Postów: 90
Domyślnie

Cytat:
Napisał DARKOM
wskażniki lecialy do maksa i za chwilkę powracaly na swoją pozycję,
to twój akumlator powiedział że on też nie lubi mrozów :P
__________________
Foczka - RuleZ
Mimiasz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-10-06, 11:36   #25
Krzyziu
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Katowice
Postów: 281
Domyślnie

a ja dzis zauwazylem takie zjawisko:
zaraz po odpaleniu obrotomierz i predkosciomierz (ale tylko liczniki, obroty nie skacza) idzie na maksa i zaraz opada. Czy to normalne? Pozniej obroty wygladaja w normie, tj ok 1tys
Krzyziu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-10-06, 12:31   #26
CAr
Dukacz
Grupa: WLKP
 
Mariusz
Zarejestrowany: Mar 2005
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Inny
sedan
2009
POS powiat ostrowski (Ostrów Wielkopolski)
Postów: 1 304
Domyślnie

Musisz podładować akumulator - inaczej gdy będziesz chciał zajechać do pracy, nie odpalisz foki - wtedy to będzie klapa Skok obrotka i licznika na maksa i potem szybki powrót o tym świadczą - zegary tracą napięcie i się resetują. Tak jakbyś odłączył zegary, i szybko spowrotem podłączył.
__________________
Pozdrawiam
CAr jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-10-06, 19:33   #27
Krzyziu
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Katowice
Postów: 281
Domyślnie

no dobrze, a czy wtedy nie powinien sie tez resetowac licznik trasy tymczasowej?
Krzyziu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
foka sie dławi toma1985 Silnik i skrzynia 3 09-03-09 19:10
Foka 1 i 2 Greg Tuning mechaniczny 2 09-01-06 23:39

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u