Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 14-07-08, 20:00   #1
Yerzo
Żyrandol
Zlotowicz
Grupa: Warszawa
 
Artur
Zarejestrowany: Aug 2006
Skąd: Sokołów Podlaski
Ford Focus II
HB 3D
listopad
2006
Postów: 8 706
Garaż
Domyślnie Wymiana czujnika prędkości w FFI (tzw. VSS)

Witam,
jeśli spotkałeś się w swoim Focusie z opadającą wskazówką prędkościomierza w czasie jazdy to ten temat jest dla Ciebie.

Poniżej zdjęcie użytkownika blumm, które pokazuje jak zachowuje się predkościomierz oraz wyświetlacz. Wskazówka leży a na wyświetlaczu pokazują się kreski.


Problemem jest czujnik prędkości czyli tzw. VSS. Jest to typowa przypadłość Focusa pierwszej generacji. Auto w tym momencie nieznacznie traci moc i czasami zaczyna szarpać.
Zacytuję jednego z użytkowników (kmxx) :
"W przypadku uszkodzenia czujnika komputer myśli, że samochód stoi w miejscu - pracuje na biegu jałowym i przekazuje do prędkościomierza prędkość "zero" jednocześnie zmniejsza dawkę paliwa co objawia się lekkim spadkiem mocy. Tymczasem samochód jedzie i obrotomierz działa."

Czujnik można kupić jedynie w ASO ponieważ ta część nie ma żadnego zamiennika na rynku. Poza ASO sprzedają te czujniki także sklepy internetowe.

Focus I ze skrzynią biegów IB5 :
http://www.fordczesci.pl/sklep,2098,...,419625,0.html

Focus I ze skrzynią biegów MTX75 :
http://www.fordczesci.pl/sklep,2098,...,355600,0.html

Focus I z silnikiem 1.8 TDDi, TDCi :
http://www.ford.sklep.pl/sklep,1502,...,432725,0.html

Poniżej zamieszczę opis gdzie jest zlokalizowany czujnik oraz jak się zabrać za jego wymianę.

Sam czujnik jest umiejscowiony w skrzyni biegów. Aby do niego się dostać będziemy potrzebowali garażu z kanałem.

I.
Poniżej na zdjęciu jest pokazane miejsce w którym znajduje się czujnik. Patrząc w stronę przedniego zderzaka, czujnik mamy tuż nad skrzynią biegów. Przyda nam się latarka lub lampa warsztatowa.


II.
Zdejmujemy delikatnie wtyczkę tak aby jej nie uszkodzić przy majstrowaniu nad czujnikiem. Można ją podważyć płaskim małym śrubokrętem. Jeśli mamy nowy czujnik w ręku to łatwo wywnioskować w którym miejscu musimy odpowiednio nacisnąć lub podważyć plastik aby wtyczka wyskoczyła.


III.
Dużym problemem jest wyjęcie kołka samoblokującego, który blokuje czujnik przed wyskoczeniem. Na zdjęciu zaznaczyłem go czerwoną strzałką.


IV.
Ponieważ kołek niewiele wystaje ze skrzyni ja postanowiłem wyłamać kawałek czujnika aby mieć lepszy dostęp do kołka.


I właściwie w tym momencie skończyła się moja praca... Kombinowałem 20 minut z kombinerkami aby wydostać to. Praktycznie wszystkim osobom na forum również sprawiło to wiele kłopotu.
Ja skorzystałem z pomocy mechanika, któremu cała wymiana zajeła niecałe 10 minut a skasował 20zł Kołek wyciągnął na siłe ostrymi obcęgami a czujnik dużymi kombinerkami. Jeśli kołek po wyjęciu jest powyginany to możemy go naprostować. Jeśli jest ewidentnie poniszczony to możemy taki zakupic w ASO (7zł).
Ja polecam skorzystać z mechanika lub ASO ponieważ jeśli złamiemy kołek pozastawiając jego część w bloku skrzyni to narobimy sobie strasznego kłopotu. Kołek będzie dało się jeszcze rozwiercić ale gorzej jeśli uszkodzimy czujnik. Jeden z użytkowników forum, łamał połamany czujnik w drobne części i po kawałku wyjmował. Mi mechanik powiedział żeby samemu się za to nie brać bo wszystko może skończyć się nawet na demontażu całej skrzyni biegów niby to tylko czujnik ale naprawde potrafi zdenerwować i narobić kłopotów.
Z opinii niektórych użytkowników FKP dowiedziałem się, że korzystali z ASO - ceny w ASO za robociznę to 58-80zł.




Jeśli masz jakieś ciekawe informacje do dodania lub widzisz błędy w powyższym FAQ to napisz mi na PW
Yerzo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFI] Wymiana czujnika prędkości Wrocław gdzie mizy Inne techniczne 3 07-07-09 22:41
Wymiana czujnika prędkości wału - programowanie kompa Emf Silnik i skrzynia 5 27-05-08 20:56
wymiana czujnika predkosci warszawa krich Elektryka, audio i alarmy 2 03-07-07 10:24
[FFI] Kostka do złącza czujnika ABS rybapila Elektryka, audio i alarmy 0 10-07-06 16:39
Nr katalogowy czujnika abs piotr278 Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 9 05-04-06 22:07

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u