Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 05-05-08, 13:03   #1
tomkurk
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2008
Skąd: Warszawa
Postów: 22
Domyślnie [FFII] 1.8 tdci 2008 - miłe zaskoczenie

Tydzień temu przesiadłem się z FFI 1.6 2001 na FFII 1.8 tdci 2008. Długo nie mogłem zdecydować się, jaki wybrać silnik. Rozważałem benzynę 2.0 i wspomnianego diesla. Za benzyną przemawiała bezproblemowość, ale ponieważ znam ten silnik z innych samochodów (Mazda 6 i Modeno III) wiedziałem, że nie oferuje on takiej dynamiki, jakiej można by oczekiwać od silnika o tej pojemności. Moje subiektywne wrażenia potwierdzają też rozmaite testy (dla zainteresowanych mogę podać sporo linków), w których różnice w elastyczności pomiędzy 1.6 TI-VCT a 2.0 wynoszą 0,5-1 s, czyli w praktyce są niezauważalne. Ostatecznie do diesla przekonała mnie krótka jazda próbna i cena, ponieważ zapłaciłem za niego jak za benzynę 1.6. W sumie 69 700 za Golda z alarmem, lakierem i pakietem AC/OC.

Porównując moje wrażenia po przejechaniu 1500 km z opiniami o 1.8 tdci na tym forum wydaje mi się, że w 2008 roku to zupełnie inny silnik. Wygląda na to, że podobnie jak w 2.0 tdci, wraz z nowym Fokusem zadebiutował tutaj zupełnie inny software. Po pierwsze silnik jest super cichy (jak na diesla) na biegu jałowym. Żadnych wibracji na kierownicy albo pedałach. Nawet przy zgaszonym radiu i włączonej klimie jest praktycznie niesłyszalny. Przy przyśpieszaniu na I i II słychać wyraźnie, że to diesel, ale w mieście przy 60 km/h na IV albo 80 km/h na V silnika niemal nie słuchać. Przy 150 km/h też jest dużo lepiej niż myślałem. Ponadto przy mocniejszym dodawaniu gazu odgłos silnika to nie klekot traktora jak w TDI albo metaliczny jazgot jak w Bravo jdt tylko coś, co przypomina mi raczej odgłos silnika z nieparzystą liczba cylindrów, jak w Volvo D5 – taki bardzo niski „bełkot”, jak przy płukaniu gardła. Po benzynie i tak muszę się z nim oswoić, ale subiektywnie wydaje mi się, że na trasie w środku jest ciszej niż w FFII 1.6 TI-VCT z 2005 moich rodziców. Teksty o lepszym wygłuszeniu nowej wersji okazały się prawdziwe.

Teraz najlepsze. Wiem, jak upierdliwe potrafią być diesle w mieście – znam to dobrze z Mondeo III tdci – pełne skupienie przy każdym ruszaniu, zupełny brak mocy przy włączaniu się do ruchu na małej prędkości na II biegu. Tutaj na parkingu manewruję bez gazu. Jeśli za mocno puszczę sprzęgło silnik sam podnosi sobie obroty do 1200. W mieście delikatnie opierając nogę na gazie ruszam też z 1200 obrotów. Zero stresu. Na początku zdarzyło mi się kilka razy puścić sprzęgło za szybko przy ruszaniu. Obroty spadały na chwile poniżej 1000, ale silnik zawsze sam się ratował. Było szarpnięcie, ale ani razu nie zgasł.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie również elastyczność. Ani śladu turbodziury. Przykład 1: jazda w korku na II, minimalna ilość gazu, 1000 obrotów. Powoli przyśpieszam. Do 1200 czuć delikatne wibracje, potem bardzo płynnie wchodzi na obroty. Przykład 2: Gierkówka, skrzyżowanie z fotoradarem, zwalniam do 70 na V. Silnik ma jakieś 1300-1400 obrotów. Dodaję powoli gazu. Bardzo płynne przyśpieszenie, od 1800 obrotów coraz mocniejsze. Żadnych wyczuwalnych wibracji. Generalnie silnik, jak na diesla, ma bardzo liniową charakterystykę. To sprawia, że subiektywnie wydaje się, że nie jest tak dynamiczny, jak inne diesle (nie ma tego super kopa od 2000 obrotów, tylko po prostu mocniej przyśpiesza), ale za to jest niezwykle przyjemny „w obyciu”, co bardzo docenia się w mieście lub w korku, których w ostatnich dniach było szczególnie dużo. Jedynie szybko przesuwająca się wskazówka prędkościomierza i spojrzenie w lusterko pokazują, że w rzeczywistości z dynamiką nie jest źle . Jeśli chodzi o spalanie, to na kilku trasach po 300-500km dość dynamicznej jazdy z częstym wyprzedzaniem (ale zgodnie z zaleceniami dla nowego silnika max połowa gazu i do 3000 obrotów) z okazjonalnymi korkami wynosiło 5,5 – 5,8 litra (odczyty z komputera, do którego powróciło chwilowe spalanie). Jak na całkiem nowy silnik to dla mnie bomba.

Jeszcze jedna ciekawostka. Mam wrażenie, że silnik całkiem szybko się nagrzewa. Przy 10 stopniach na zewnątrz i całej nocy na dworze zawsze po 3-4 km bardzo spokojnej jazdy silnik osiąga 90 stopni i ta temperatura utrzymuje się cały czas niezależnie od warunków atmosferycznych. Może to zasługa nowej osłony pod całym silnikiem (oprócz tradycyjnej pokrywy silnika i wygłuszenia po maską).

Samochodem jestem naprawdę zachwycony i mam nadzieję, że tak zostanie. Wydaje mi się, że wraz z nowym modelem jedynym argumentem przeciwko wersji 1.8 tdci może być potencjalna awaryjność. Ale to wyjdzie z czasem. Argumentem za jest bezstresowe wyprzedzanie nawet załadowanym samochodem i przyjemność spoglądania na odczyty spalania. Nawet cena okazuje się nie być dużym problemem, bo dilerzy są gotowi więcej opuścić z droższego modelu.

Pozdrawiam
tomkurk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Nowy ford focus II 2008 TDCI 1.8 Gorgo Silnik i skrzynia 0 18-06-09 16:55
Nowa foka 2008 - kombi/TDCI 1.8 Gorgo Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 9 07-05-09 11:51
[FFII] focus fl 2008 - klimatyzacja wlacza sie nawet przy -1 mihal Inne techniczne 4 25-03-08 18:09
[FFII] Moja przygoda z chiptuningiem FFII 115KM@280Nm TDCi cisza Tuning mechaniczny 14 13-07-06 15:40

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u