Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK2

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 01-08-11, 01:33   #1
Szortis
Turysta
 
Avatar Szortis
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Skąd: Wrocław
Ford Focus II
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2005
DW Wrocław
Postów: 13
Domyślnie [MK2] Fotorelacja - Światła do jazdy dziennej " okrągłe " DRL

Cześć,

Przekazuję relację z montażu świateł do jazdy dziennej w miejsce po halogenach (których akurat nie miałem fabrycznie zamontowanych)

Przede wszystkim będą nam potrzebne lampy. Przeszukując dostępne oferty najbardziej odpowiadała mi oferta MYCARR http://www.mycarr.com/productInfo.php?PNo=4. Model ten można zakupić na allegro. Ja akurat zakupiłem we Wrocławiu http://www.masterled.pl/p/pl/226/lam...a+automat.html

UWAGA u mnie trafiła się niespodzianka. Zakupiłem lampy, sprawdziłem czy święcą... Zabrałem się za montaż. Po dokończeniu zapalam silnik - lampy świecą, zapalam postojowe, lampy gasną. Jest dobrze ale gaszę silnik... i lampy nie zgasły Sprawdziłem połączenia, podjechałem do sklepu z myślą, że sterownik nie działa. W sklepie od ręki dokonaliśmy sprawdzenia kolejnego układu z nowiutkiego pudełka wraz z lampami - ten działał bez zarzutu. Stwierdziłem, że nie będę już wykręcać lamp i wymienię sam układ. Skoro ten nowy działał. Pojechałem do domu, zamontowałem nowy układ i... dalej po zgaszeniu światła nie gasły... Pojechałem następnego dnia zwrócić całość bo nie miałem już nerwów... ale mnie tknęło i stwierdziłem, że sprawdzę same lampy... podłączam nowe lampy pod mój układ i... wszystko śmiga jak należy. Okazało się, że pierwsze lampy coś mieszały w samym układzie elektronicznym i nie powodował on wyłączenia po zgaszeniu silnika... <zonk> Opcja jeszcze była taka, aby się wpiąć w skrzynkę bezpieczników, a nie pod akku... ale skoro wydaje nie małą kasę to powinno to działać i bez tego. Ale wadliwe lampy wymieniłem na miejscu, wiec jest ok.

Generalnie sam układ jak niektórzy poprzednicy na innych forach określali, jest bliźniaczo podobny do układu philipsa który jest wykorzystywany przy światłach dziennych tejże marki. Pozostałe lampy jakie widziałem niestety nieco odbiegają wykonaniem, ale są dostępne już za 130-160 PLN (wyglądają jak kopia kopii ) moje kosztowały 250 PLN ale zdecydowałem się na nie głównie ze względów wykonania, sprawiają wrażenie solidnych, sam układ całkowicie jest zalany w metalowej obudowie, więc w teorii nie powinien go szlag trafić (szybko). Jest jeszcze dedykowany zestaw hella... ale kosztuje 600-700 PLN...

Do montażu potrzebne są nam
- 8 śrub/wkrętów do metalu (~1PLN)
- wiertło w okolicy 4mm (w zależności od rozmiaru śrub) (~6 PLN)
- aluminiowy profil o grubości około 5 mm (ja kupiłem w Leroy'u za 30 PLN - niestety były tylko o długości metra, a wykorzystałem z 25-30 cm)
- opaski zaciskowe o długości 15 cm sztuk z 10 starczy
- rura osłonowa do kabli (ale to nie jest konieczne)
- 2 zaślepki halogenów 32 PLN http://allegro.pl/atrapa-kratka-zasl...715761633.html
- szybkozłączka zaciskowa do przewodów

Montaż jest prosty, zaczynamy od ściągnięcia zaślepek halogenów. Zaczynamy od górnej listwy, a dopiero później ściągamy samą atrapę. Uwaga na zaczepy, są plastikowe więc mogą się wyłamać, trzeba to robić z wyczuciem.
Jak już wszystko ściągnęliśmy, to odkręcamy nasze lampy, bo będziemy potrzebować dojście do "halogenów" od wewnętrznej strony.
Przycinamy profil aluminiowy do odpowiedniej długości, przykładamy do zderzaka, zaznaczamy na profilu otwory (oryginalne do których wkręca się halogeny) w których przewiercimy dziury na śruby.
Aby lampa była dobrze "wycentrowana" w stosunku do zaślepki halogenów trzeba ją odpowiednio przymierzyć zanim ją przykręcimy. /Spójrzcie na zdjęcia jak przykręcony jest profil i lampa do profilu/. Ja to akurat robiłem tak, że lekko przykręcałem profil do zderzaka po czym lekką taśmą dwustronną przyklejałem mocowanie lampy i przykładałem zaślepkę, później poprawki... i tak aż lampa znalazła się idealnie na środku. Po odkręceniu całości i zaznaczeniu miejsca wywierciłem kolejne dwie dziury na środku profilu do których zostanie przykręcona sama lampa

Poniżej fotorelacja z samego montażu (co by nie pisać za dużo):









ze względów na długość przewodów i lenistwa które nie pozwoliło mi przedłużyć przewodów postanowiłem, że sterownik zamontuje na wewnętrznej belce zderzaka po prawej stronie. Montaż banalny przy pomocy taśmy dwustronnej. Obudowa sterownika została zaczepiona również o plastikowy "haczyk" z zaczepu jakiegoś plastiku który focus z tej strony ma - chyba grill, sami zobaczycie...




Zostało jeszcze podłączenie przy pomocy szybkozłączki zaciskowej przewodu sterowania (+) do świateł postojowych /przewód pomarańczowo-niebieski na wtyczce lampy oznaczony jest numerem 4/


Następnie podpinamy kable zasilania sterownika pod akumulator i masę. Dopiero po tej czynności podłączamy wtyczki lampek do przewodów


Sprawdzamy czy wszystko działa i montujemy zaślepkę (najpierw dolną, a później górną). U mnie zaczepy od górnej zaślepki ciężko wchodziły na swoje miejsce ze względu na elastyczny zderzak, więc musiałem sobie pomóc ręką od wewnętrznej strony zderzaka, aby go przytrzymać. Wówczas nie potrzeba prawie żadnej siły aby te zaczepy weszły na swoje miejsce.


A tutaj efekt końcowy z bliska z porównaniem do świateł mijania



A tutaj trochę dalej



Mam nadzieję, że poradnik będzie pomocny. Jak widać same lampy świecą dosyć mocno. Przegląd przeszedł bez problemu, a podczas kontroli drogowej Policjant nawet nie zwrócił na nie uwagi

Pozdrawiam
Szortis

Ostatnio edytowane przez Szortis ; 01-08-11 o 17:49 Powód: dodanie oznaczenia przewodu (+) świateł pozycyjnych
Szortis jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-08-11, 11:12   #2
holo
Jelonek Rogacz
Zlotowicz
 
Avatar holo
 
Bartek
Zarejestrowany: May 2008
Skąd: Chrząszczyżewoszyce
Ford Focus II
HB 3D
2.5 DuratecST 225KM manual
2006
Postów: 5 404
Domyślnie

Czy po drodze jest jakiś bezpiecznik?
__________________
To pisałem ja, Holo.

MK2 - P043K
holo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-08-11, 11:57   #3
Szortis
Turysta
 
Avatar Szortis
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Skąd: Wrocław
Ford Focus II
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2005
DW Wrocław
Postów: 13
Domyślnie

Tak, na rozwidleniu "rurek" przy akumulatorze, jest bezpiecznik do całego układu. Jest to standardowe zabezpieczenie w komplecie.
Szortis jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-08-11, 12:06   #4
Yerzo
Żyrandol
Zlotowicz
Grupa: Warszawa
 
Artur
Zarejestrowany: Aug 2006
Skąd: Sokołów Podlaski
Ford Focus II
HB 3D
listopad
2006
Postów: 8 706
Garaż
Domyślnie

do FAQ z tym koniecznie !

Dobra robota !
__________________

Tiguan R-line - Ateca FR
Yerzo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-08-11, 12:12   #5
Jankos
BMW-klub.pl
Grupa: Warszawa
 
Avatar Jankos
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: z Bawarii
Inny
sedan
1.6 EcoBoost 150KM manual
sierpień
1999
WE Warszawa Mokotów
Postów: 2 775
Domyślnie

super poradnik, kurcze może ja się jednak na coś takiego szarpne, bo halogenów i tak używam raz na ruski rok... tylko za cholere sam tego nie zamontuje
__________________
Był Focus Mk2 1.6 16V 2006 Gold. od 2010 do 2013
Był Peugeot 307 FL 1.6 HDI 2006 do 2013 do 2014

Jest BMW serii 5 E39 2.0 1999
Jankos jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-08-11, 21:37   #6
tomistr
Turysta
 
Avatar tomistr
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Skąd: Tarnowskie Góry
Ford Focus II
kombi
1.6 DuraTorq TDCi 109KM manual
kwiecień
2007
Postów: 88
Garaż
Domyślnie

Ja mam zamontowane takie same lampki. Troche inaczej mam zamocowane same lampy, bo za pomocą dołaczonych uchwytów ale do zderzaka . W tym wypadku tzreba było wywiercić dwa otwory w podstawie otworu na halogen. Inny mam moduł sterujący. Mój wykorzystuje plus po stacyjce. Ja go wziołem ze skrzynki bezpieczników w komorze silnika. Bezpiecznik R29 od klimatyzacji dwustrefowej. Ja mam tylko manualną wiec miejsce puste a plus się pojawia po przekreceniu kluczyka. Zamocowanie samego układu bardzo podobne, pod osłoną grila , tez za pomocą taśmy dwustronnej. Światełka świecą super. Cala operacja zajeła mi może ze trzy godziny ale efekt wynagradza ten czas.
__________________
Pozdrawiam MAJA
tomistr jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-01-12, 19:58   #7
joe70
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2006
Postów: 7
Domyślnie

Cytat:
Napisał Szortis Zobacz post
Cześć,

Przede wszystkim będą nam potrzebne lampy. ...
Może kolega podać średnicę , tych LED lamp lub lepiej średnicę otworu w plastikowej zaślepce halogenu ... bo widać , że lampy mają parę milimetrów mniejsza średnicę , chciałbym sobie jakieś lampy zakupić , nie wiem niestety jaka jest w/w średnica.

Ostatnio edytowane przez joe70 ; 21-01-12 o 22:33
joe70 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-01-12, 22:15   #8
Szortis
Turysta
 
Avatar Szortis
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Skąd: Wrocław
Ford Focus II
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2005
DW Wrocław
Postów: 13
Domyślnie

Cytat:
Napisał joe70 Zobacz post
Może kolega podać średnicę , tych LED lamp lub lepiej średnicę otworu w plastikowej zaślepce halogenu ... bo widać , że lampy mają parę milimetrów mniejsza średnicę , chciałbym sobie jakieś lampy zakupić , nie wiem niestety jaka jest w/w średnica.
Średnica lamp wynosi 70mm, a średnica ramki około ~80mm. nie jest to dokładnie 80mm, bo ramka którą zakupiłem nie jest oryginalna, więc może być niewielka różnica.
Szortis jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 14-04-12, 00:42   #9
Pablo71
Turysta
 
Avatar Pablo71
 
Paweł
Zarejestrowany: Apr 2008
Skąd: Chorzów
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 10
Smile

Duży szacun za przekazanie wiedzy i zdjęć.
Sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem - więc trafiłem jak znalazł

Pozdrawiam

Paweł
__________________
PawelS
Pablo71 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-07-16, 08:22   #10
mosquito
Turysta
 
Avatar mosquito
 
Zarejestrowany: Jun 2016
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
2010
Postów: 8
Domyślnie

Prośba o aktualizację linków do zdjęć
mosquito jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-07-18, 20:34   #11
Yoo!
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Zarejestrowany: Jun 2018
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 105KM manual
2005
Postów: 13
Domyślnie

Panowie mam pytanie odnośnie kratek w których są halogeny. Jak je zdemontować, aby nic nie uszkodzić. Próbowałem je wyciągnąć ale trzymią na tyle,że boję się że coś uszkodzę. Kratka jest montowana tylko na zaczepach?

Ostatnio edytowane przez Yoo! ; 12-11-18 o 08:52
Yoo! jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-19, 11:36   #12
Yoo!
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Zarejestrowany: Jun 2018
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 105KM manual
2005
Postów: 13
Domyślnie

W zasadzie to pytanie już nie aktualne, natomiast żeby nie zakładać nowego tematu z fotoporadą dołączę ją tutaj.


Najwazniwjsze!!!
Najlepiej zdemontować sobie lampy.
Dostęp od góry zaoszczędzi nam mnóstwo czasu i nerwów.


Światła to NSSC 510hp.
Montaż rozpocząłem od demontażu kratek to okazało się nie lada wyzwaniem. Zatrzaski trzymały dość mocno.

Następnie demontaż fabrycznych halogenów.

Do montażu nowych świateł użyłem 3mm płaskownika. Akurat taki miałem, ale z powodzeniem można użyć cieńszego.

Nawiercilem otwory i zamontowanym płaskownik.

Następnie zamontowałem dołączone do zestawu płaskowniki. Włożyłem z powrotem kratkę i wsunołem halogen.
Następnie cieńkim śrubokrętem zaznaczyłem miejsca na otwory do montażu halogenów w moim płaskowniku.
Demontaż wszystkiego, kolejne otwory i montaż.
Między moim płaskownikiem, a plastikiem położyłem po dwie nakrętki na stronę (w moim przypadku 8,bo takie miałem) bowiem bez nakrętek halogeny wystawały po za kratkę. Nakrętki posłużyły jako dystans.

Wszystko składamy. Zatrzaski w kratce to naprawdę nie małe wyzwanie.
Ale suma sumarów nie było wcale źle.

Montaż kabli wykonał mi mechanik, który nie do końca zrozumiał co miał zrobić. Bowiem światła do jazdy dziennej miały być podłączone pod funkcje AUTO, chciałem aby działały z czujnikiem zmierzchu, niestety podłączył mi to po zapłonie.
Może ktoś podpowie jak podłączyć się pod AUTO.



Wkrótce dodam zdjęcia.....
Yoo! jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-04-19, 20:35   #13
Leon167
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Aug 2014
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136 KM manual
2006
SZ Zabrze
Postów: 28
Domyślnie

Wydaje mi się. że aby działało dtrl pod czujnikiem zmierzchu wystarczy wpiąć się z zasilaniem lamp dtrl pod C96/26 w GEM-ie tak przynajmniej pokazuje schemat . Oczywiście potrzebny przekaźnik R15 i bezpiecznik F135 w przedlifcie jest to F48
Leon167 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-11-19, 10:15   #14
Leon167
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Aug 2014
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136 KM manual
2006
SZ Zabrze
Postów: 28
Domyślnie

W 101 napraw widziałem jak Grzegorz Duda montował żarówki led dwufunkcyjne w miejsce kierunkowskazów i mam zamiar coś takiego sobie zrobić.
Kupię taki sam zestaw dwufunkcyjnych z przekaźnikiem i zamontuję tak by dzienne działały tylko w pozycji AUTO dając zasilanie z C96/26 bezpośrednio na przekaźnik czyli wyciągam kabel oporowy z C96/1 oraz C96/26 i zastepuję go zwykłym kablem wpinając go tylko do C96/26 . Oczywiście mam przekaźnik R15 i bezpiecznik F135 , więc w pozycji AUTO zasilanie się pojawia na C 96/26 i zanika gdy zadziała czujnik zmierzchu albo gdy wyłączamy włącznik z pozycji AUTO w każdą inną pozycję . Działanie takiego układu jest na YT
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=OKMelA3ifxw
A jeśli chodzi o homologację to już wyjaśniam , że nie ma takowej potrzeby i nie ma najmniejszej podstawy do zabrania dowodu rejestracyjnego bo wszystkie funkcje włącznika świateł działają prawidłowo , wszystkie światła działają po staremu . Jedynie dla upierdliwego pana funkcjonariusza może się przyczepić że nie mamy włączonych świateł mijania . Co jeszcze zostaje ,to skontaktować się z Panem Grzegorzem Dudą o legalność przeróbki jaką on dokonywał w programie 101 napraw bo wyjaśnienia nie było w tym programie.
Mogę jeszcze dodać że na codzień mam takie fabryczne rozwiązanie w ciężarowej SCANI choć tam jest to lampa dwufunkcyjna działająca na tej zasadzie i nie dostrzegłem tam żadnej homologacji na światła do jazdy dziennej (RL) na kloszu a jedynie jest oznaczenie E1
Leon167 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-07-20, 09:04   #15
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie

Jak najbardziej jest podstawa do zatrzymania Dr, bo reflektor nie ma homologacji RL. Tylko policmajster musi być tego pewny.

Ostatnio zamontowałem takie:


Wesem. Polskie, świetnej jakości, szklany klosz. Zrobiłem na przekaźniku, bo w poprzednich lampkach chiński automat działał jak chciał, a nie jak ja chciałem.



Na zwykła, wymienną żarówkę. Polecam!
__________________
http://www.focusklubpolska.pl/image.php?type=sigpic&userid=31622&dateline=142581  4442
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-02-21, 18:44   #16
Leon167
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Aug 2014
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136 KM manual
2006
SZ Zabrze
Postów: 28
Domyślnie

Nie masz racji. Na jakiej podstawie ma mi zabrać DR ? Tak jak wspominałem na dziennych homologowanych w scanii nie mam RL w tej lamopie a mam je w reflektorze czyli oddzielnym elemencie ,więc mam dzienne fabryczne i tak jest scania dopuszczona do ruchu w całej europie . W focusie lampa nie ma RL i nawet jak mnie policjant zatrzyma to jedynie może mnie co najwyżej ukarać za brak wymaganych świateł bądź niewłaściwe światła a nie za brak homologacji dziennych i nikt mi nie zabroni jechać z oświetleniem w miejscu kierunkowskazu tym bardziej że to świeci tylko w pozycji auto . W pozycji 0 nic nie świeci w pozycji 1 światła pozycyjne w pozycji 2 mijania i długie a więc homologacja lampy jest zachowana bo nawet kierunkowskazy świecą we właściwym kolorze i właściwym miejscu . Przez co lampy nie tracą homologacji i nie ma podstawy do zatrzymania DR
Leon167 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Światła do jazdy dziennej PLEX Elektryka, audio i alarmy 2 30-04-12 15:09
[MK2] Światła do jazdy dziennej, a zmierzchowy JohnLenin Elektryka, audio i alarmy 14 30-10-11 13:00
[MK1] światła do jazdy dziennej lukasz18047 Elektryka, audio i alarmy 3 07-03-11 08:46
[MK1] Światła do jazdy dziennej ht11 Elektryka, audio i alarmy 8 24-09-10 00:20

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u