Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 20-07-10, 21:36   #31
Atol_2008
Turysta
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Gdańsk
Postów: 298
Domyślnie

Tak sobie czytam i nie mam już pomysłów, pozostaje jedynie wymiana filtra paliwa lub sprawdzić ustawienie kola wałka rozrządu względem pompy wtryskowej, może lekko jest przestawione???
Jeszcze świta mi coś takiego,jak przestawiacz kąta wtrysku - lekkie przytarcie tłoczka.
Atol_2008 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-08-10, 14:13   #32
wro_bel
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Skąd: Rokietnica
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
listopad
1999
PZ powiat poznański (Poznań)
Postów: 215
Domyślnie

Problem nadal nie rozwiązany - przejechałem prawie 5 tyś km i praca się poprawiła, bo przebiera tylko na wolnych obrotach:

- na zimnym silniku prawie cały czas
- na rozgrzanym silniku tylko przez 3-4 sekundy po wrzuceniu na wolne obroty i później się praca normuje i trzyma obroty na poziomie ok. 850.

Jest jeszcze jedna zmiana - niestety na gorsze - zaczął kopcić. Jak zabiorę się ostro do wyprzedzania to czarna chmura za mną. Jak mocniej ale płynnie wcisnę gaz to nie ma dużej chmury ale widać czarny dym za samochodem. Nie mam problemów z odpalaniem (na razie przynajmniej bo najzimniej jak odpalałem było chyba tydzień temu i było wtedy 10 stopni), więc chyba to nie wtryski. Ręce opadają pomimo, że jedynym minusem tej sytuacji jest tylko to, że odczucie (nie tylko dźwiękowe) nierównej pracy jest strasznie irytujące i nawet przy głośnej muzyce tą nierówną pracę się czuje...
wro_bel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-08-10, 14:53   #33
mkaminski100
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Basingrad
Inny
kombi
2.0 DuraTorq 136KM manual
styczeń
2005
Postów: 948
Domyślnie

Wracajac moze do poczatku - czy glowica sie po prostu sama rozsypala czy moze cos sie stalo? Widzialem (ja nie mialem osobiscie) przypadek nierownej pracy TDDI. Przyczyn nie znam, ale podobno pasek/napinacz poszedl. Po wymianie glowicy nie bylo juz to samo. Facet wydal majatek, w koncu po prawie roku sprzedal auto na czesci i osoba ktora rozebrala silnik znalazla...zgiety korbowod. Tlok wychodzil ok 1mm nizej, ale to wystarczylo.
Czy przy wymianie glowicy byl sprawdzany skok tloka i luz?

Potem bym sie przyjrzal glowicy, na ile jest sprawna i czy wszystko jest poprawnie podlaczone.
Wiecej pomyslow nie mam.
mkaminski100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-08-10, 11:24   #34
wro_bel
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Skąd: Rokietnica
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
listopad
1999
PZ powiat poznański (Poznań)
Postów: 215
Domyślnie

Głowica poszła w rozsypkę (wałek w trzech częściach i urwane mocowania wałka w głowicy), więc została wymieniona na regenerowaną (nowe zawory i wałek). Przyczyną rozsypki było jak mówi mechanik najprawdopodobniej źle zamontowane koło pasowe (to na dole przyczepione do wału korbowego - z tego co pamiętam to chyba za mocno było dociągnięte) na skutek czego bolce od koła pasowego urwały się (jeden został w korbowodzie a drugi wypadł na zewnątrz) a reszta to wiadomo.

Czy był sprawdzany skok tłoka i luz nie wiem. Na pewno było sprawdzane ciśnienie na cylindrach które jest prawidłowe - czy pomimo tego może być coś nie tak z tym skokiem tłoka i luzem?
wro_bel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-09-10, 08:04   #35
wro_bel
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Skąd: Rokietnica
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
listopad
1999
PZ powiat poznański (Poznań)
Postów: 215
Domyślnie

No dobra - doszła jeszcze jedna sprawa, która zaczyna mnie martwić, a mianowicie od czasu do czasu jak auto pracuje nierówno to mruga kontrolka oleju (dosłownie mrugnie na ułamek sekundy i zgaśnie, więc czasami nawet ciężko to zauważyć). Macie pojęcie czy to przez nierówną pracę czy też może coś innego?
wro_bel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-09-10, 09:15   #36
Atol_2008
Turysta
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Gdańsk
Postów: 298
Domyślnie

Z twojego opisu rozwałki silnika nie można nic się dowiedzieć bo troszkę dziwnie napisane.Z tego co napisałeś wnioskować można ,że awaria nastąpiła w skutek zerwania paska klinowego lub pęknięcia wałka rozrządu co spowodowało zablokowanie silnika i dalej rozsypkę głowicy.Więc jednak tłoki i korbowody przynajmniej na jednym cylindrze też dostały w łeb.
Jeśli chodzi o kopcenie to dla mnie wygląda lejące wtryski co może się przekładać na nierówną pracę silnika na biegu jałowym.
Atol_2008 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-10-10, 11:37   #37
wro_bel
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Skąd: Rokietnica
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
listopad
1999
PZ powiat poznański (Poznań)
Postów: 215
Domyślnie

Opiszę problem jeszcze raz:

Na skutek (jak twierdzi mechanik) złego zamocowania koła pasowego do wałka korbowego owe koło z wałka się zerwało i doszło do nagłego zatrzymania silnika.
Wynikiem tego była rozwałka głowicy (pękł wałek w głowicy na 3 części, mocowania wałka w głowicy oraz zawory). Dlatego też głowica została wymieniona na regenerowaną (nowy wałek + nowe zawory). Pasek rozrządu się nie zerwał, ale i tak wraz z rolką i napinaczem został wymieniony.
Niestety po naprawie auto na wolnych obrotach przez jakiś czas nierówno pracuje po czym praca się normuje aż do następnego wrzucenia na luz (dojazd do świateł itp.). Nie ma spadków mocy.
Przy tej nierównej pracy czasami mrugnie kontrolka ciśnienia oleju - zapala się na bardzo krótko tak, że czasami zdąży się to zauważyć tylko kątem oka (mechanik mówi, że za niskie obroty przy nierównej pracy silnika mogą być tego przyczyną).
Dodatkowo auto przy mocniejszym wduszeniu gazu kopci.
Po naprawie zostało zmierzone ciśnienie na cylindrach, które jest idealne. Na komputerze w ASO nie wyskakują żadne błędy i oni też nie mają pojęcia o co chodzi. Co do kopcenia, to wtryski również były sprawdzone na jakimś specjalnym stole czy czymś takim i to nie one są przyczyną kopcenia i nierównej pracy.

Dodatkową rzeczą jest to, że wczoraj wracając z pracy zerwał się pasek od alternatora, więc auto u mechanika na wymianie (nie wiem czy to może mieć coś wspólnego z tą nierówną pracą).

Mam nadzieję, że to daje pełny obraz sytuacji.
wro_bel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-10-10, 16:26   #38
Atol_2008
Turysta
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Gdańsk
Postów: 298
Domyślnie

No nie mam pomysłu na to
Atol_2008 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-10-10, 22:45   #39
adleszek
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Skąd: Białystok
Postów: 4
Domyślnie Nierówna praca TDDi po wymianie głowicy

no to witam ! ostatnio zaglądam na forum sporadycznie, ale właśnie poczytałem sobie o nierównej pracy na 'wolnych' i to jest to, co mnie męczy już dwa lata. Tak w szybkim skrócie : mam TDDi z 2001 r. Dwa lata temu zaczęły się cyrki typu brak mocy, po ponownym odpaleniu OK jakiś czas. Kiedyś zgasł nagle na drodze, ale odpalił i jeżdził też jakiś czas. Pojeżdziłem po serwisach i komputerach i wyszło, że pompa wtryskowa albo syf w zbiorniku paliwa ze wskazaniem, że najpierw zobaczyć zbiornik a pompę potem. Wyjąłem zbiornik, ale tam jak u dziewicy-czystość. Zamontowałem, odpaliłem, odjechałem ze dwa kilometry no i amen. Laweta-serwis Forda-mówią, że ok. 5 tys. jak oddam starą pompę i będzie OK. Ja na to do laweciarza-wież do warsztatu w mojej firmie(tzn. tam gdzie jestem zatrudniony). Okazało się, że w pompie wyrobiły się tulejki (łożyskowe), poszedł simmering i paliwo szło do oleju. Jak wyjąłem zbiornik i zapowietrzyłem przy okazji wszystko to pompa już nie dała rady zassać jak wcześniej i temu amen. Kupiłem dwie tulejki (oryginał Bosch) i uszczelniacz-razem aaaaażż 68 złotych polskich-wsadziłem,gdzie trzeba (no muszę powiedzieć, że jestem mechanikiem niesamochodowym i mam małe możliwości warsztatowe) i jeżdżę już dwa lata. To by było tyle, gdyby nie fakt, że po trasie ok. 1300 km (do Niemiec) zaczęło się... Też myślałem, że wtryski, że pedał gazu, że czujnik połozenia wału. Byłem w serwisie na kompie, nie w serwisie na kompie i tu i tu mówią, że pompa, że trzeba wyjąć, wysłać i wyssać kasę. Mnie to wkur... , bo jakby było żle, to foka by zdechła już dawno. A ona z czkawką na wolnych jeżdzi 2 lata. Po zrobieniu pompy było OK a potem dopiero się spieprzyło. I jak poczytałem post wro_bla (twój) to mi przyszło do głowy, że może to jest wina ustawienia rozrządu. U mnie co prawda głowica się nie rozpiżdziła, ale przyczyną padnięcia pompy była moja głupia ufność w umiejętności "wymieniaczy" w zaprzyjażnionej stacji obsługi. Podkreślam "wymieniaczy" a nie mechaników, bo takich już jest jak na lekarstwo. Tak naciągnęli pasek rozrządu, że padły tulejki w pompie (myślę, że wielu jest takich, co załatwiono im pompy w ten sposób). Pasek rozrządu już powoli rozpruwał plastikową osłonę, bo nie mógł bidulek spaść z kółek. Może u Ciebie spadł i temu był kres głowicy? No i temu przyszło mi na myśl, że jak jest np. o ząbek żle ustawiony pasek, to po lekkim rozciągnięciu (np.1300 km) zmienia się o piczy włos otwarcie zaworów w stosunku do wtrysku (pompa jest na łańcuchu, więc tak szybko nie zmieni położenia) i wtedy wtrysk następuje w momencie prawie otwartych zaworów i jest takie pyrkotanie na wolnych. Jak daje się wyższe obroty to jednocześnie sterownik przyśpiesza kąt wtrysku i może tak być, że wtedy wszystko mieści się w ustalonych czasach i parametrach. Bo u mnie też po sprawdzeniu wszystko niby jest OK według komputerów i "wymieniaczy" a rzeczywistość jest irytująca jak stoję sobie np. na skrzyżowaniu i trzęsie mi budę od tych obrotów.Daj znać jeśli sobie już poradziłeś a jeśli nie to też daj znać co zamierzasz.
adleszek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
1.8 tddi


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u