Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 28-08-14, 14:57   #1
striker
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Skąd: okolice Krakowa
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 29
Garaż
Domyślnie TDDI rozrząd wymiana

Przyszła pora na wymianę rozrządu w moim Focusie TDDI. Byłem w posiadaniu aparatu Zorka 5, więc zrobiłem parę zdjęć, a następnie przygotowałem manual. Zaznaczam, że wymianę rozrządu wykonywałem po raz pierwszy, więc nie mogę zagwarantować, że wszystko co pokazuję jest wykonane właściwie. W każdym bądź razie auto po wymianie rozrządu jak na razie jeździ bezproblemowo.

na zdjęciu pasek rozrządu Contitech, napinacz INA, w rzeczywistości SKF oraz nowa śruba mocująca koło wałka rozrządu


do wymiany potrzebne jest kilka specyficznych narzędzi
1.blokada wału korbowego
2.płaskownik o grubości mniej więcej 3,5 mm do zablokowania wałka rozrządu
3.ściągacz koła wałka rozrządu
4.przyrząd blokujący koło wałka rozrządu podczas dokręcania śruby
do pełni szczęścia brakuje blokady koła zamachowego, niestety ja jej nie posiadałem


prace rozpoczynamy od demontażu pokrywy intercoolera i samego intercoolera z rurami dolotu
1.wkręty mocujące pokrywę
2.śruby 8mm mocujące intercooler
3.opaski zaciskowe
4.śruby 10mm mocujące rury dolotu


przed wyjęciem intercoolera trzeba odłączyć czujnik temperatury zasysanego powietrza


po odkręceniu trzech śrub 10mm możemy zdjąć pokrywę rozrządu i mamy dostęp do wałka rozrządu


następnym krokiem jest usunięcie zbiorniczka wyrównawczego, jest on mocowany śrubą 10mm oraz zatrzaskiem na kielichu amortyzatora. Gdy zbiornik jest luźny nie odłączając węży odchylamy go i w ten sposób mamy dostęp do rozrządu






by móc zdjąć pokrywę rozrządu trzeba usunąć prawą poduszkę silnika mocowaną śrubami na klucz 15mm i nakrętkami na klucz 18mm. Przed wymontowaniem poduszki konieczne jest podparcie silnika w innym miejscu. Najprościej jest podłożyć coś pod miskę olejową, jednak ja zdecydowałem się na wykonanie prostego przyrządu do podwieszenia silnika. W ten sposób uniknąłem ewentualnego wgięcia miski, co może skutkować problemami z ciśnieniem oleju




pozostaje wykręcenie jednej szpilki mocującej poduszkę silnika oraz odkręcenie 4 śrub mocujących pokrywę rozrządu. Szpilkę wykręciłem nasadką sześciokątną 8mm


w tym momencie mamy widoczny rozrząd


podczas wymiany rozrządu powinno się zablokować wał korbowy i wałek rozrządu, w tym celu wykonujemy kolejne czynności. Najpierw ściągamy pasek wieloklinowy, przy użyciu klucza 15mm luzując napięcie napinacza


po demontażu paska odkręcamy wałek napędowy alternatora, który zasłania miejsce montażu blokady wału korbowego


wałek napędowy alternatora w całej okazałości


strzałka wskazuje kierunek wkręcania blokady wału korbowego. Otwór jest zaślepiony śrubą 10mm, która musimy wykręcić. Dojście jest bardzo kiepskie, nieodzowna jest nasadka z przedłużką


przed zamontowaniem blokad ustawiamy wał korbowy tuż przed górnym martwym punktem na pierwszym cylindrze, w tym celu obracamy kołem pasowym wału korbowego w prawo


nacięcie z tyłu wałka rozrządu ustawiamy tuż przed poziomym położeniem


teraz wkręcamy blokadę wału korbowego w blok silnika


gdy blokada wału jest już na swoim miejscu, kręcimy kołem pasowym w prawo kilkanaście stopni, aż wyczujemy, że wał korbowy oparł się o wkręconą blokadę. W tym momencie nacięcie na wałku rozrządu powinno być idealnie równoległe z krawędzią głowicy silnika. Jeśli wszystko jest jak należy, można zamontować płaskownik, który z kolei zablokuje wałek rozrządu.


mając zablokowane wał korbowy oraz wałek rozrządu przystępujemy do wymiany paska oraz napinacza. Najpierw śrubę napinacza luzujemy kluczem 15mm, a następnie przekręcamy napinacz zgodnie z zegarem w prawo luzując pasek rozrządu.


tak wygląda stary pasek i napinacz, na zdjęciu zaznaczyłem miejsce naderwania paska, które w przyszłości mogło zakończyć się zerwaniem. Napinacz wyglądał o wiele lepiej, zamontowane w nim japońskie łożysko KOYO kręciło się gładko i bez oporów


procedura serwisowa przewiduje demontaż koła wałka rozrządu, jest ono zamontowane na stożku i nie ma klina, informacja ta co bardziej wrażliwym może zjeżyć włos na głowie. Do zdjęcia koła użyłem wystruganego osobiście ściągacza






koło wałka rozrządu powinno mieć oznaczenie AC, jeśli jest starsza wersja AB należy koło wymienić na typ AC


no to teraz jedziemy w drugą stronę, czyli montujemy wszystko w odwrotnej kolejności. Zakładamy z powrotem koło wałka rozrządu z nową śrubą, do tego nowy napinacz. Obie części dokręcamy lekko, mają się one swobodnie obracać.


zakładamy nowy pasek rozrządu, zaczynając od nałożenia go na koło pompy wtryskowej, a następnie na koło wałka rozrządu. Następnie używając imbusa 8mm naciągamy napinacz przeciwnie do zegara, aż kwadratowy wskaźnik pokryje się z kwadratowym wycięciem w zewnętrznej blasze. Gdy napinacz jest już ustawiony dokręcamy śrubę momentem 50 Nm.


pozostaje dokręcenie koła wałka rozrządu, postępujemy tu podobnie jak w przypadku napinacza, używając dorobionej blokady kontrujemy koło w lewo, równocześnie dokręcając śrubę momentem 50Nm.


widok na zamontowany rozrząd


po zamontowaniu rozrządu sprawdzamy "na sucho" poprawność działania, w tym celu demontujemy blokadę wału korbowego oraz płaskownik blokujący wałek rozrządu, następnie ręcznie wykonujemy kilka obrotów wału korbowego


ponownie montujemy obie blokady w taki sam sposób jak poprzednio, i sprawdzamy prawidłowość ustawienia rozrządu. U mnie wszystko się zgadzało, wcześniej wykonane znaki na kołach pasowych pokryły się ze znakami na obudowie, także znaki na napinaczu się idealnie pokrywają.


Pozostaje wykręcenie z silnika obu blokad i zamontowanie na swoje miejsce wykręconych wcześniej podzespołów, tj. pokrywę rozrządu, poduszkę silnika, zbiornik wyrównawczy, wałek napędowy alternatora, pokrywę zaworów, intercooler z czujnikiem temperatury oraz pokrywę intercoolera.
Pokrywa rozrządu powinna mieć wykonane nacięcie zapobiegające ocieraniu się paska o obudowę








by ułatwić sobie montaż paska wieloklinowego odkręciłem prawe przednie koło i nadkole




Pierwsze uruchomienie silnika wykonywałem z duszą na ramieniu, ale obyło się bez niespodzianek, silnik pracuje równo, ma dobrą dynamikę, więc wymianę rozrządu mogę uznać za udaną!

Ostatnio edytowane przez striker ; 30-10-14 o 19:17
striker jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] 1.8 TDDI Pasek rozrządu a koło rozrządu adrian.nb Silnik i skrzynia 6 16-06-13 22:49
[MK1] 1.8 TDDi - samodzielna wymiana rozrządu gunial Silnik i skrzynia 7 28-06-11 14:12
[MK1] wymiana rozrządu Przemek8484 Silnik i skrzynia 2 27-10-10 11:03
Wymiana paska rozrządu focus 1.8 tddi wojt Silnik i skrzynia 7 29-06-08 01:09
Wymiana rozrządu w TDDI. krzyh Silnik i skrzynia 2 16-01-07 22:13

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u