Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 31-05-10, 13:46   #1
xDonx
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
luty
1999
RZ Rzeszów
Postów: 122
Domyślnie Czy przy hamowaniu silnikiem na 100% odcina paliwo ?

Witam, nie wiem czy wszyscy tak mają czy tylko ja mam coś nie tak ale przy hamowaniu silnikiem nie odcina mi paliwa, spalanie spada bardzo znacznie ale nigdy do 0. Z moich pomiarów wychodzi, że dawka paliwa jest dokładnie i cały czas proporcjonalna do ilości przepływającego powietrza, podczas jazdy to rozumiem ale przy hamowaniu spodziewałem się 0. Zastanawiam się czy fabryczne komputerki przy tak małym spalaniu pokazują dla dobrego samopoczucia kierującego 0 a dawka jest taka jak u mnie czy ja mam coś nie tak. Bazuję na wynikach ze SCANXL, oto co uzyskałem po rozpędzeniu auta na 5 biegu i hamowaniu silnikiem, wyniki dla 704obr. to oczywiście przy pracy w miejscu na wolnych obrotach.

Engine RPM // Fuel Flow Rate [ltr/h] // Engine Load [%] // MAF [g/s]
3025 // 2,333 // 11,56 // 6,86
2528 // 1,956 // 11,69 // 5,75
2035 // 1,616 // 12,19 // 4,75
1565 // 1,347 // 13,27 // 3,96
704 // 0,680 // 16,70 // 2,00

Jeżeli mam wszystko ok i inni też tak mają - to hamowanie silnikiem jest mniej ekonomiczne od dojazdów na luzie, jeżeli ja mam coś nie tak to chętnie bym to naprawił bo paliwko jest teraz wyjątkowo cenne a gazu nie chcę zakładać. Jak komuś się nie chce odpisywać to wystarczyłby zapis z programu SCANXL jakiejś jazdy z hamowaniem silnikiem - najchętniej 1.8 lub 2.0. Jako ciekawostkę podam, że przy problemach z całkowitym brakiem hamowanie silnikiem i wzrostem po wrzuceniu na luz miałem znacznie wyższe wartości przepływu powietrza więc jakby ktoś miał podobne problemy w 2.0 to proponuję porównać wyniki z moimi.
xDonx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-05-10, 16:52   #2
Feniks
Turysta
 
Avatar Feniks
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
1999
Postów: 15
Garaż
Domyślnie

Nie robiłem takowych pomiarów, ale parę razy jeździłem samochodem z komputerem (nie tylko Foki) i nie przytrafiło mi się, aby pokazywał coś ponad 0. Przy hamowaniu silnikiem (z tego co pamiętam) zawsze spalanie spadało do 0 (szkoda, że nie poniżej).
__________________
Pozdrawiam
Feniks jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-05-10, 17:07   #3
qbaqbas
Turysta
 
Avatar qbaqbas
 
Zarejestrowany: May 2010
Skąd: Karlsruhe
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
lipiec
1999
Postów: 11
Domyślnie

u mnie na komputerze (takim zwykłym) nigdy nie pokazuje 0.0. przy hamowaniu silnikiem zawsze jest między 0.5 a 3...
qbaqbas jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-05-10, 17:24   #4
Kacper85
Turysta
 
Avatar Kacper85
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 781
Garaż
Domyślnie

a mi pokazuje 0,0
LECZ wcale nie zawsze osiągam 0,0 bo czasem mimo obrotów ponad 3tys, zdjętej nogi z pedału gazu, to pokazuje 6-8 i nie ma dyskusji...w tedy lepiej mi wrzucić luz.
Kacper85 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-05-10, 20:53   #5
mppl
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
listopad
2010
LRA powiat radzyński (Radzyń Podlaski)
Postów: 67
Domyślnie

Podczas hamowania silnikiem w dieslu (CR) jest podawana minimalna dawka paliwa (ze względu na kalibracje dawki zerowej), mimo iz komputer pokładowy pokazuje 0l/100km. Z tego co wiem w Zetecu podczas hamowania silnikiem powyżej 1500 obr/min paliwo nie jest podawane. Ponizej 1500 obr dawkowanie paliwa jest przywracane. Ale napewno nie jest tak ze jazda na luzie jest ekonomiczniejsza od hamowania silnikiem...
mppl jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-05-10, 21:14   #6
xDonx
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
luty
1999
RZ Rzeszów
Postów: 122
Domyślnie

To dalej nie wiem jak powinno być u mnie jest teraz zawsze tak samo. Nie czepiałbym się tak bardzo gdyby nie to, że po moich problemach z rosnącymi obrotami i konkretnym grzebaniu w aucie pali mi przy jedzie po mieście min 0,5 litra więcej ( przynajmniej tak mi się wydaje ). Trasa praktycznie ciągle taka sama ( dom - praca - dom ) styl jazdy też i tak mnie naszło na to hamowanie. Nie mam zapisu parametrów z okresu przed grzebaniem ( to przez te problemy zakupiłem ELMa ) a może kiedyś miałem 0 przy hamowaniu . Przejechałem się autkiem delikatnie po mieście i wyszło mi z analizy zapisu, że na 8min jazdy aż 2min to hamowanie silnikiem - zaznaczam traska bez korków i się starałem ( średnia prędkość 23km/h ). Tak pozliczałem co się dało i wyszło mi, że gdyby przy tych hamowaniach spalanie było 0 dałoby mi to min 0.5 litra oszczędności na 100/km. Proszę więc o wyrozumiałość, że tak drążę temat ale autko niestety jeździ głównie po mieście ( jakieś 70% ) i jestem zainteresowany każdym literkiem paliwa.

---------- Post dodany o 21:14 ---------- Poprzedni post był z 21:06 ----------

Mam pytanie do tych kolegów, którzy mają ELM-a ( w wątku o interfejsie diagnostycznym postów sporo ) czy możecie sprawdzić jak jest u Was ?? albo może ktoś może podesłać mi plik z zapisu dowolnej jazdy chętnie porównam i inne parametry ( mogę się wymienić - mam ponad 2 godziny zapisów ). Jakby co to proszę o info na pw.
xDonx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-10, 16:32   #7
dziabi3
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Ford Focus I
HB 5D
2.0 Zetec 130KM manual
1999
Postów: 138
Domyślnie

co wy z tym 0

gdyby ci palił zero to byś zarył nosem w kierownice

zrób test daj w dechę i wyłącz zapłon a pocałujesz szybę

zawsze musi coś palić a zdaje mi się tyle co na biegu jałowym a podejrzewam ze kom sam sobie daje troszkę gazu

ja w golfie 3 jak puszczam gaz to czuje jak pedał gazu sam się wciska troszkę żeby mi przegubów nie pourywało bo mam silnik krokowy na przepustnicy i cięgno do niej

a co pokazuje komputer to już inna historia może nawet gołe laski pokazywać

bawiłem się troszkę pcmscanem i vagiem w golfie jaki i komputerkami lpg i nigdy nie morze być fizycznie podawane 0 paliwa no chyba że na parkingu a my na piwku

Ostatnio edytowane przez dziabi3 ; 01-06-10 o 16:36
dziabi3 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-10, 21:51   #8
drake
Klepacz
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Skąd: Bielsko-Biała
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
lipiec
2006
SB Bielsko-Biała
Postów: 2 330
Domyślnie

Dziś przejechałem 50 km kalibrując lpg, i na gazie i na benzynie podczas jazdy z górki i puszczeniu przepustnicy na czasach wtrysku LPG i PB widniał napis OFC. Po leciutkim naciśnięciu pedału gazu już czasy wtrysków wracały, po puszczeniu - OFC. Tak to wyglądało dziś u mnie.
drake jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-10, 22:08   #9
Rasta
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Sep 2005
Skąd: Z dupy
Inny
cabrio
1.4 Zetec 75KM manual
2011
Postów: 7 209
Domyślnie

Do pewnej prędkości ~1500 obr. podczas hamowania silnikiem spalanie wynosi zero. Potem już ni coby silnik nie zgasł.
__________________
Jestem biedakim, jeżdżę Focusem.
Rasta jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-10, 22:57   #10
Aras
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Aras
 
Arkadiusz
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
luty
2009
CB Bydgoszcz
Postów: 582
Garaż
Domyślnie

Przy hamowaniu silnikiem, komputer na chwilowym spalaniu pokazuje mi 0 l/100km tylko na biegach 3,4,5 powyżej 2000obr/min. W innych przypadkach, komp pokazuje śladowe ilości spalania. Nawet jak jadę z mocnej górki na 2 i silnik ma ok. 3000obr/min, to komp pokazuje, że silnik coś tam pali.
Aras jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-10, 10:33   #11
Rasta
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Sep 2005
Skąd: Z dupy
Inny
cabrio
1.4 Zetec 75KM manual
2011
Postów: 7 209
Domyślnie

Coś tam musi perpetuam mobile to to nie jest, ale na pewno pali mniej jak się hamuje silnikiem, niż jak się wrzuca na luz.

---------- Post dodany o 10:33 ---------- Poprzedni post był z 10:30 ----------

Sluger jak tam czasy w Kamieniu Śląski, słyszałem, że szalu nie było jak na 350 koni i 500 Nm
__________________
Jestem biedakim, jeżdżę Focusem.
Rasta jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-10, 21:59   #12
Dapio
Turysta
 
Avatar Dapio
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Ford Focus I FL
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
grudzień
2004
SJZ Jastrzębie-Zdrój
Postów: 51
Garaż
Domyślnie

Do ok. 1.500 obr./min. jest faktycznie 0, co można prosto sprawdzić. Mam wyłącznik pompy paliwa - i w czasie gdy komp. pokazuje 0 - mogę ją wyłączyć, a auto nie hamuje bardziej, ani nie przyspiesza, zachowuje się dokładnie tak samo, jak wtedy gdy pompa pracuje. Poniżej 1.500 dawka jest przywracana, żeby silnik nie szarpał i nie zgasł - i wtedy wyłączenie pompy powoduje odczuwalne dalsze hamowanie, następnie szarpanie.
Polecam proste sprawdzenie tym, którzy nie wierzą
__________________

Od 03.2009 ponad 38.000 km Czasami ponad 200km/h Ale i poniżej 5l/100km
Dapio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-10, 22:26   #13
xDonx
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
luty
1999
RZ Rzeszów
Postów: 122
Domyślnie

Zakładając, że w 2.0 jest tak samo ( powinno ) to mam coś nie tak z autkiem tylko pomysłów mi brakuje czego się czepić. Autko chodzi w miarę ok, jedynie przy bardzo delikatnym operowaniu pedałem gazu mam tak:
po dotknięciu zaczyna delikatnie przyspieszać ( wyraźnie czuć różnicę ), dalsze powolne dodawanie gazu ( jakieś ~2cm ) bardzo mizerna reakcja tylko ledwie odczuwalna różnica - tak jakby się prawie nic nie zmieniało, po dalszym dodawaniu gazu nagle zaczyna dziarsko przyspieszać jakby się obudził. Jest to dość odczuwalne dla mnie zjawisko bo np. w mondku, którym sporo jeżdżę wszystko odbywa się płynnie i proporcjonalnie do ruchu pedału gazu. Przy okazji problemów z niespadającymi obrotami krokowiec wyjmowany parę razy, przepustnica najpierw czyszczona a następnie wymieniona razem z czujnikiem TPS, nowe kable i świece. To co mi zostało Rzeszowski serwis forda, nie lubię się poddawać czekam na propozycje.
xDonx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-10, 23:07   #14
drake
Klepacz
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Skąd: Bielsko-Biała
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
lipiec
2006
SB Bielsko-Biała
Postów: 2 330
Domyślnie

Na jałowym jak to działa? Że pierwsze centymetry naciśnięcia też licho reagują na obroty, a dopiero później wskazóweczka zaczyna wędrować?

Ostatnio edytowane przez drake ; 02-06-10 o 23:11
drake jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-06-10, 07:37   #15
xDonx
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
luty
1999
RZ Rzeszów
Postów: 122
Domyślnie

Na jałowym jest prawie ok tzn jak robiłem testy to wiadomo lekkie dotknięcie pedału i z 700rpm robi się 1200 ( pośrednie da się złapać ale trzeba być super delikatnym ) a później już w miarę proporcjonalnie . "Usterka" jest odczuwalna lepiej w czasie jazdy a wrażenia są takie jakby na tych ~2 cm różnica była taka jak na kilku mm jak już zaczyna ciągnąć. Najbardziej to czuć na zimnym ale tego się nie czepiałem wiadomo zimny może mieć lekkie humory. W sumie to wrażenia są takie jakby brakowało mu powietrza, zastanawiam się nad zaworem wolnych może on mi się przycina i nie otwiera na max a tylko pracuje w małym zakresie. Przepustnica jest tak ukształtowana, że na początku jej przekrój rośnie bardzo powoli w tym zakresie pewnie krokowiec powinien jej pomagać a u mnie może tego nie robi. Tak czy inaczej słabo bo poza krokowcem to nic nie wymyśliłem a sprawdzić go nie mam jak. Przydałby się generator odpowiednich impulsów ze zmiennym wsp. wypełnienia i częstotliwością a tak to tylko wymiana 300zł za wydaje mi się to sporo.
xDonx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-06-10, 14:12   #16
xDonx
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
luty
1999
RZ Rzeszów
Postów: 122
Domyślnie

Witam, ponownie piszę, żeby nie było że się nie odzywam a czegoś mi się udało dowiedzieć. W temacie spalanie przy hamowaniu silnikiem z okazji soboty i zamawiania bazy lakieru ( się lekko przytarł - w serwisie 33zł za spray ) odwiedziłem Rzeszowskiego forda i zapytałem o to zerowe spalanie. Gość robił wrażenie, że niby wie o co mi chodzi ( to był mechanik wezwany na pomoc przez obsługę ) wysłuchał, zapytał dokładnie o autko, silnik i stwierdził, że w benzynie to normalne i tylko diesle mają całkowite odcięcie. Co do wskazań komputerów pokładowych to pon. pewnej wartości spalanie l/100km pokazują 0.
To by mi właściwie wystarczyło gdyby nie powód jaki podał "bo wie pan ta dawka minimalna jest w celu ochrony katalizatora" - no to tu mi trochę nie spasowało. Od ubogiej mieszanki to katalizator może się uszkodzić ale od powietrza to chyba nie.

Temat ospałej reakcji na początku dodawanie gazu załatwiłem delikatną regulacją zaworu wolnych obrotów i w zasadzie jest ok ( tak na 95% ) więc może to krokowiec coś trochę szwankował - można by go wymienić ale za dodatkowe 5% zadowolenia nie dam 300zł. Powiem ciekawostkę, wkręcenie śruby regulacyjnej o pół obrotu dalej niż mam obecnie powoduje, że silnik na wolnych chodzi normalnie ale w czasie jazdy na ciepłym silniku po wrzuceniu na luz obroty spadają na jakieś 400, po zatrzymaniu lekko zafalują i wracają do normy. Wkręcenie śrubki o cały obrót powoduje brak możliwości odpalenia silnika bez dodania gazu.
xDonx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-06-10, 18:42   #17
skylla1
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
HB 5D
1.0 EcoBoost 125 KM manual
styczeń
2015
PO Poznań
Postów: 1 042
Domyślnie

W moim silniku przy każdym puszczeniu gazu na dowolnym biegu - komputer pokazuje chwilowe 0. Dopiero poniżęj 1200 obr włacza się jałowy bieg (wartośc 1200 zależy od silnika - w innych może być nieco inna) - zresztą czuje się to, bo auto zaczyna "jechać na tym paliwie". Oczywiście przy jeździe na luzie chwilowe jest wyraźnie > 0 i zależy od prędkości.
Ale czy jest naprawdę 0 czy komputer trochę "koloryzuje" - nie wiem na 100%, ale:
http://www.technikajazdy.info/quiz-m...nie-silnikiem/

Ostatnio edytowane przez skylla1 ; 05-06-10 o 18:46
skylla1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-06-10, 11:11   #18
przemokielce
Turysta
 
Avatar przemokielce
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: kielce
Postów: 76
Garaż
Domyślnie

Ludzie zastanówcie się....
1. jak moze palic ZERO przey hamowaniu silnikiem?... (silnik musialby nie pracowac)
2. Jak moze palic mniej przy hamowaniu silnikiem?
jak np. predkosc obrotowa przy hamowaniu silnikiem mozesz miec nawet 2tys obr
kiedy na biegu jałowym ok 750obr
3. Z tego co mnie uczyli w szkole ilosc zuzytegio paliwa nierozerwalnie wiąże się z jego
prędkoscia obrotową.
4. Podania komp. pokładowego to tylko orientacyjne dane.
__________________
przyjemnosc z jazdy ponad wszystko
przemokielce jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-06-10, 12:17   #19
skylla1
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
HB 5D
1.0 EcoBoost 125 KM manual
styczeń
2015
PO Poznań
Postów: 1 042
Domyślnie

A dlaczego do ruchu tłoków potrzebne jest niby paliwo? Wystarczy olej. A napędzane są przez koła - dlatego jest to hamowanie. Zresztą wpisz sobie odpowiedni temat w google i poczytaj. Chłopski rozum to nie wszystko
skylla1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-06-10, 12:19   #20
tomek301
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: Końskie
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
1999
TKN powiat konecki (Końskie)
Postów: 185
Domyślnie

Cytat:
Napisał przemokielce Zobacz post
Ludzie zastanówcie się....
1. jak moze palic ZERO przey hamowaniu silnikiem?... (silnik musialby nie pracowac)
2. Jak moze palic mniej przy hamowaniu silnikiem?
jak np. predkosc obrotowa przy hamowaniu silnikiem mozesz miec nawet 2tys obr
kiedy na biegu jałowym ok 750obr
3. Z tego co mnie uczyli w szkole ilosc zuzytegio paliwa nierozerwalnie wiąże się z jego
prędkoscia obrotową.
4. Podania komp. pokładowego to tylko orientacyjne dane.
Witaj

Dokładnie komputer po prostu nie otwiera wtryskiwaczy i nie podaje silnikowi paliwa na tym właśnie polega istota hamowania silnikiem.
Silnik napędzany jest siłą bezwładności auta do uzyskania prędkości obrotowej minimalnej gdzie stopniowo zwiększana jest dawka paliwa.
Tak komp może nie być zbyt dokładny ale komp zlicza ilość paliwa na podstawie zliczonych czasów otwarcia wtryskiwaczy więc nie jest tak źle.

Pozdrawiam
__________________
Tomasz S

Ostatnio edytowane przez tomek301 ; 06-06-10 o 12:21
tomek301 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-06-10, 19:02   #21
Aras
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Aras
 
Arkadiusz
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
luty
2009
CB Bydgoszcz
Postów: 582
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał przemokielce Zobacz post
Ludzie zastanówcie się....
1. jak moze palic ZERO przey hamowaniu silnikiem?... (silnik musialby nie pracowac)
2. Jak moze palic mniej przy hamowaniu silnikiem?
jak np. predkosc obrotowa przy hamowaniu silnikiem mozesz miec nawet 2tys obr
kiedy na biegu jałowym ok 750obr
3. Z tego co mnie uczyli w szkole ilosc zuzytegio paliwa nierozerwalnie wiąże się z jego
prędkoscia obrotową.
4. Podania komp. pokładowego to tylko orientacyjne dane.
Twoja wypowiedź dotyczy silników gaźnikowych, gdzie paliwo cały czas jest podawane. Przy hamowaniu silnikiem zużycie paliwa jest większe niż na jeździe luzem.
Przy wtryskiwaczach komp steruje dawką paliwa. Przedmówca dokładnie wyjaśnił
Aras jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-06-10, 20:02   #22
xDonx
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
luty
1999
RZ Rzeszów
Postów: 122
Domyślnie

No dobra z teorią to ja się zgadzam i dlatego nie pasuje mi ta gadka o psuciu katalizatora przy odciętym dopływie paliwa ale w praktyce to mam zawsze dawkę proporcjonalną do ilości powietrza byłem w ASO i dalej lipa to co ja mogę zrobić ??. Drugi temat na tylu użytkowników forum nikt nie może podpiąć elma pod zwykłe 2.0 lub 1.8 ( ST to inna maszyna ) i powiedzieć "ja na 100% mam odcięcie" - wtedy byłbym pewien, że jest o co walczyć.
xDonx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-06-10, 21:05   #23
mppl
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
listopad
2010
LRA powiat radzyński (Radzyń Podlaski)
Postów: 67
Domyślnie

Cytat:
Napisał xDonx Zobacz post
No dobra z teorią to ja się zgadzam i dlatego nie pasuje mi ta gadka o psuciu katalizatora przy odciętym dopływie paliwa ale w praktyce to mam zawsze dawkę proporcjonalną do ilości powietrza byłem w ASO i dalej lipa to co ja mogę zrobić ??. Drugi temat na tylu użytkowników forum nikt nie może podpiąć elma pod zwykłe 2.0 lub 1.8 ( ST to inna maszyna ) i powiedzieć "ja na 100% mam odcięcie" - wtedy byłbym pewien, że jest o co walczyć.
Koledzy. Tutaj nie ma co sprawdzać. Algorytmy sterowania w Zetec-ach 1.8 i 2.0 sa takie same i podczas hamowania silnikiem do 1500 obr/min paliwo nie jest podawane, poniżej 1500 ob/min dawkowanie jest przywracane celem zapewnienie równomierności pracy silnika. W przypadku TDCI (co do TDDI nie mam pewności), mimo zerowych wskazań komputera paliwo w symbolicznej ilości jest podawane celem min chłodzenia rozpylacza i kalibracji dawki zerowej. Ale są to takie ilości o których nie warto nawet wspominać....Na Twoim miejscu xDonx szukałbym przyczyny w czujniku położenia przepustnicy...
mppl jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-06-10, 05:37   #24
xDonx
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
luty
1999
RZ Rzeszów
Postów: 122
Domyślnie

Ten czujnik prześwietlałem parę razy i dla pewności wymieniłem razem z przepustnicą. Wskazania w SCANXL są wg mnie poprawne. Zmiana płynna itd, dodatkowo komp w jednym z parametrów wyświetla "Throttle Position Mode" i mam Closed, Part, Wide-Open, jest jeszcze inny od zaworu wolnych i tu niby też zmiany są adekwatne do sytuacji. Paramert nazywa się "Idle Speed Control Operating Mode" i mam wartości RPM Control Mode, Presposition Mode, Dashpot Mode, przez moment wyskakuje też RPM "Lockout" Mode. Paliwa nie odcina, błędów nie wyświetla, pomysłów mi brak a serwis forda twierdzi, że tak ma być.
xDonx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-06-10, 10:43   #25
DoktorB
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Szczecin
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
listopad
2005
PZL powiat złotowski (Złotów)
Postów: 225
Domyślnie

W Dieslu przy hamowaniu silnikiem jest odcinany dopływ paliwa. Pomijam teorię o chłodzeniu rozpylaczy i kalibracji.
Nie ma przy tym szarpania ani super oporów wyrzucających kierowcę na szybę. Jazda Dieslem przy hamowaniu silnikiem oszczędza paliwo.
W benzynowcach przy hamowaniu silnikiem podawana jest minimalna dawka paliwa, jednak jest ona niższa, niż przy biegu jałowym, dlatego przy hamowanu silnikiem również oszczędza się paliwo. Ta minimalna dawka zawsze jest proporcjonalna do ilości powietrza, gdyż regulacja silnika benzynowego jest ilościowa (jakość mieszanaki stała, a zmiania się tylko ilość miesznaki). Oczywiscie są małe odchyłki ale to jest pomijalne w tej sprawie. Ta minimalna dawka jest konieczna, tak jak to zostało powiedziane: ze względów ekologicznych. Chodzi o utrzymanie odpowiedniej temperatury i skłąd spalin dla poprawności działania sondy Lambda i aktywności substancji aktywnej katralizatora. Brak spalania spowodowałby obniżenie temparatury katalizatora i sondy Lambda, a dodtakowo duża ilosć tlenu skutkowałoby drastyczne rozkalibrowanie sondy i dłuższy czas potrzebny do stabilizacji parametrów, czyli w tym czasie spaliny poza normą EURO.
W Dieslu nie ma tego problemu, bo tam regulacja jest jakościowa (ilość stała a zmienia się jakość-nadmiar powietrza) i taka sytuacja jest naturalną cechą obiegu Diesla.

Tak na deser - zawsze należy hamować silnikiem lub nigdy nie wolno jechać na luzie. Kwestia bezpieczeństwa - bezcenne.
DoktorB jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-06-10, 11:38   #26
xDonx
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
luty
1999
RZ Rzeszów
Postów: 122
Domyślnie

Piszesz nawet sensownie, w takim razie albo komp ma jakiś "błąd" w oprogramowaniu i nie zamyka mi krokowca przy hamowaniu silnikiem ( dużo powietrza = dużo paliwa ) albo coś nie tak z krokowcem.
xDonx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-06-10, 11:57   #27
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

przeciez nie moze zamykac krokowca do konca, bo wtedy nie wpadaloby powietrze w ogole
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-06-10, 17:50   #28
xDonx
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
luty
1999
RZ Rzeszów
Postów: 122
Domyślnie

Krokowca całkiem zamknąć komputer nie może, bo przy całkowitym braku zasilania jest on już lekko uchylony i to normalne, tak ma być. Inaczej na ciepłym silniku po zdjęciu wtyczki z zaworu ( lub uszkodzeniu wiązki ) silnik by gasł, w mondeo mam inny typ zaworu i tam przy odpięciu zasilania zawór jest całkowicie zamknięty. To teraz zrobiło się ciekawiej, jeżeli przyjmiemy, że dawka ma być proporcjonalna do powietrza a zawór zawsze jest uchylony to w takim razie:
a) niemożliwe jest uzyskanie 0 spalania przy hamowaniu silnikiem,
b) z powodu wysokich obrotów a tym samym zasysania większej ilości powietrza spalanie przy hamowaniu silnikiem jest większe od spalania na wolnych obrotach ( ja tak mam - patrz początek postu )
c) stawiam na to, że założenie jest błędna bo przy instalacjach gazowych na 100% jest funkcja "cut off" i ustawia się tylko czas po jakim ma się włączyć oraz obroty minimalne przy jakich ma powrócić normalne zasilanie - gdyby brak dawki gazu uszkadzał katalizator to chyba nikt by tej funkcji nie potrzebował a na pewno nie włączał a jest inaczej.

---------- Post dodany o 17:50 ---------- Poprzedni post był z 17:45 ----------

A jeszcze jedno poza konkursem, hamowanie silnikiem jest tym skuteczniejsze im więcej powietrza silnik zasysa bo musi je sprężyć - tylko jeden warunek brak dawki paliwa i zapłonu. Dlatego wrażenia są zupełnie inne gdy puścimy gaz a inne gdy np. nagle stracimy zapłon lub skończy się paliwo.
xDonx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-06-10, 23:02   #29
miro.
Turysta
 
Avatar miro.
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Skąd: Łódź - Widzew ;)
Ford Focus II
kombi
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
maj
2007
EL Łódź
Postów: 180
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał przemokielce Zobacz post
Ludzie zastanówcie się....
1. jak moze palic ZERO przey hamowaniu silnikiem?... (silnik musialby nie pracowac)
2. Jak moze palic mniej przy hamowaniu silnikiem?
jak np. predkosc obrotowa przy hamowaniu silnikiem mozesz miec nawet 2tys obr
kiedy na biegu jałowym ok 750obr
3. Z tego co mnie uczyli w szkole ilosc zuzytegio paliwa nierozerwalnie wiąże się z jego
prędkoscia obrotową.
4. Podania komp. pokładowego to tylko orientacyjne dane.
Widocznie kiepsko Cię w tej szkole uczyli...
__________________
My personal Kinetic Design...
miro. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-09-10, 11:56   #30
xDonx
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
luty
1999
RZ Rzeszów
Postów: 122
Domyślnie

Małe podsumowanie dla potomnych, po wymianie krokowca przy hamowaniu silnikiem z obrotów pow. 3000 odcina dawkę paliwa ( czasy wtrysku 0 ) i przywraca przy obrotach ok 1500. Pisałem o tym, że przy braku zasilania krokowiec jest już lekko uchylony i tak ma być, na 99% jestem przekonany, że przy wysokich obrotach i zamkniętej przepustnicy podciśnienie jest tak duże, że zasysa grzybek zaworu wolnych obrotów i zamyka się on całkowicie ( brak powietrza = brak paliwa ), jak obroty maleją spada podciśnienie i sprężyna daje radę otworzyć zawór.
xDonx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u