Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 18-03-16, 17:57   #1
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie Pompa paliwa nie pracuje - gdzie usterka?

Witam,
problem taki jak w tytule, po przekręceniu kluczyka na zapłon nie słychać pracy pompy (nie podaje paliwa no i silnik nie zapala). Co ciekawe dzień wcześniej auto normalnie paliło, nigdy nie było jakichś objawów zbliżającej się awarii tej części (o ile takie występują). Jedynie około roku temu spalił się bezpiecznik pompy praktycznie bez powodu, założyłem nowy i do dziś spokój.
Sprawdziłem, przekażnik, bezpiecznik i ten czujnik odcinający pracę pompy po stronie pasażera - wszystko w porządku. Co mogę jeszcze sprawdzić w celu weryfikacji usterki?
Jakby jednak się okazało,że to pompa to jaką najlepiej kupować?
Dzięki za informacje.
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-03-16, 23:37   #2
andexp
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2014
Skąd: Dobrzeń Wielki
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
1999
OPO powiat opolski (Opole)
Postów: 60
Domyślnie

Pod tylną kanapą masz wiązkę do zasilania pompy paliwa. Będą cztery przewody. Dwa do pompy i dwa do czujnika poziomu paliwa. Do pompy będą wyraźnie grubsze. Musisz się wkłuć w izolację i sprawdzić czy masz 12 v po zapłonie (przez pierwsze 2-3 sekundy) i przy kręceniu rozrusznikiem. Tylko sprawdź to kontrolka lub żarówka, multimetr potrafi wprowadzić w błąd. Jeśli zasilanie jest to padnięta pompa.

Dobre pompy to BOSCH, Pierburg, Walbro.
Niezłe to Meat & Doria, Enginetech.
andexp jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-03-16, 18:06   #3
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

Dzięki za informację.
Czy zdarza się,że pompa jest ok, a zasilanie szwankuje (były takie przypadki u kolegów) i jeżeli tak to gdzie najczęściej może być przerwa w zasilaniu.
Troszkę mnie zastanawia ta awaria bo wszystko było ok i nagle z dnia na dzień pompa przestała pracować ( no chyba,że tak może być, że to naturalne).
Jakby to jednak była pompa to warto pakować się w używany oryginał?
Pzdr.
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-03-16, 09:46   #4
AdoKrycha007
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2014
Skąd: Kraków
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
czerwiec
2001
KR Kraków
Postów: 209
Domyślnie

Możliwe jest że po prostu padła nagle Bo u mnie tak było.. Mam ten sam silnik co Ty, bez gazu. Działała 14 lat od nowości i przejechała 270 tys km. Przyjechałem pewnego dnia rano do pracy, a po 8 godzinach już nie odpalił i laweta. Nie było wcześniej żadnych oznak, jak u niektórych, typu szarpanie, przerywanie dopływu paliwa itp. Wszystko było spoko. Aha, no i zaznaczam że u mnie padłą po prostu pompa, z elektroniką było wszystko ok, wystarczyło podpiąć nową sztukę i działa. Sprawdź czy u Ciebie padła pompa czy to coś z elektroniką.

Wymiana jest trochę kłopotliwa, bo ściągać trzeba bak. Ja w serwisie dałem za wszystko 500 zł po rabacie (nowy zamiennik firmy Bosch, ponoć najlepsza, już z robocizną - http://abcford.pl/pl/p/Pompa-paliwa-z-czujnikiem/429). Oryginał Motorcrafta kosztuje niestety 1500 zł.

Co do późniejszego użytkowania i zaleceń to polecam: nie schodzić z paliwem w baku poniżej pierwszej kreski na prawo od zera, zapalenie się rezerwy w ogóle wykluczone, nie odpalać i nie gasić auta co przysłowiowe 5 sekund, i wymieniać filtr paliwa max co 2 lata - mechanik mnie zapytał czy te czynności robiłem, potwierdziłem że tak, i powiedział - "i dlatego panu ona tyle wytrzymała."

Ostatnio edytowane przez AdoKrycha007 ; 21-03-16 o 10:03
AdoKrycha007 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-03-16, 18:36   #5
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

Dzięki za info.
Gdyby faktycznie padła pompa to ja wymieniałbym raczej sam wkład, bo nie widzę potrzeby wymieniać całości ,tak myślę....
Sprawdzenie czy dochodzi napięcie do pompy - ściągnąć wtyczkę podpiąć miernik do pinów + i - we wtyczce i kuczyk na pozycję zapłon, jeżeli jest napięcie to pompa padła, dobrze kombinuję?
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-03-16, 23:33   #6
AdoKrycha007
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2014
Skąd: Kraków
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
czerwiec
2001
KR Kraków
Postów: 209
Domyślnie

dla mnie taka robota jak napisałeś, to jak wymieniać olej bez jednoczesnej wymiany filtra oleju - w mojej opinii to robota Kalego. no chyba, że zamiast dmuchać na zimne i zrobić raz a porządnie by starczyło na długo, wolisz jazdę na krawędzi
AdoKrycha007 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-03-16, 00:05   #7
andexp
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2014
Skąd: Dobrzeń Wielki
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
1999
OPO powiat opolski (Opole)
Postów: 60
Domyślnie

Można spokojnie wymienić sam wkład, nie ma w tym żadnej filozofii. Musisz tylko zorganizować nowy karbowany wąż paliwowy co jest w baku, starego nie przełożysz, a gumowy niestety długo nie wytrzyma (rozpuści się, wiem bo to przerabiałem). Dostępny na All..., średnica fi 8 mm.
Ew. z starej pompy demontujesz opaskę na wężu nie rozwalając jej. Odcinasz ze starej pompy króciec tak aby został w wężyku.
Szczypcami rozkruszasz pozostały króciec, trzeba to robić ostrożnie aby nie uszkodzić wężyka, wydłubujesz resztę króćca.
Zanurzasz wężyk w gorącej wodzie aby go podgrzać, nasuwasz na nową pompę i zaciskasz z powrotem starą opaskę, lub dajesz nową tego samego typu. Skręcana się nie sprawdzi, będzie przeciekać.

P.S. Sprawdzisz w końcu to zasilanie na pompę czy będziemy tutaj toczyć akademickie dyskusje na temat tak trywialny jak poma paliwa i jej zasilanie.
andexp jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-03-16, 09:31   #8
damianisko5
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Kraków
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2004
Postów: 399
Garaż
Domyślnie

Andexp - spokojnie, sprawdzi i powie nam o tym. Nie każdy, jak Ty, "przerabiał" wymianę pompy paliwa. Może w inne klocki jest biegły i zagnie wszystkich wiedzą ...

Ostatnio edytowane przez damianisko5 ; 22-03-16 o 20:19
damianisko5 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-03-16, 20:12   #9
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

AdoKrycha007 - nie zgodzę się,że to półśrodek wymiana samego wkładu jeżeli reszta jest ok, choć dla świętego spokoju wymienię cała kompletną pompę (za dużo roboty przy wymianie żeby to rozdrabniać) i dzięki za sugestię.
Andexp - dzięki za wyjaśnienia, jednak jak wspomniałem wyżej założę kompletną pompę.
I jedna wskazówka dla Ciebe na przyszłość: jak chcesz się wypowiedzieć,pomóc to rób to, a nie wygłaszaj górnolotnych przemyśleń, bo nikt nie jest wszystko wiedzący i sytuacja z niewiedzą w jakimś zagadnieniu może dotknąć Ciebie również, a forum jest po to żeby najpierw zapytać i dopiero robić, a nie odwrotnie, ważne żeby sobie pomagać. Tyle
A wracając do meritum prąd na kostce zasilajacej pompę jest, więc pompa do wymiany niestety. Trochę zajęcia będzie....
Pzdr.
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-03-16, 21:22   #10
Piotruś-Pan
Sympatyk
Grupa: Małopolska
 
Avatar Piotruś-Pan
 
Piotrek
Zarejestrowany: Jul 2010
Skąd: Nowy Sącz
Inny
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
styczeń
2011
KN Nowy Sącz
Postów: 475
Domyślnie

Niekoniecznie pompa (czyt. wkład). Ja miałem to samo i nie padła pompa tylko przewody idące z kostki do wkładu. Przyczyną był zapchany filtr paliwa i pompa pracowała pod dużym obciążeniem co skutkowało przepaleniem się przewodów w pompie. Ale nie zmienia to faktu, iż bak trzeba zdejmować, ja zdejmowałem go 3 razy nim doszedłem do przyczyny awarii.
Piotruś-Pan jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-03-16, 21:38   #11
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

Filtr paliwa przy okazji oczywiście też wymienię, będzie kompleksowo.
To jak 3 razy ściągałeś zbiornik to masz już obcykane co i w jakiej kolejności demontowałeś?
Możesz po krótce napisać, byłoby prościej dla mnie.
Są jakieś niuanse na które należy zwrócić uwagę?
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-03-16, 22:28   #12
Piotruś-Pan
Sympatyk
Grupa: Małopolska
 
Avatar Piotruś-Pan
 
Piotrek
Zarejestrowany: Jul 2010
Skąd: Nowy Sącz
Inny
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
styczeń
2011
KN Nowy Sącz
Postów: 475
Domyślnie

Odpinasz przewody, węże, filtr, masz do odkręcenia jedną śrubę, która trzyma dwie listwy utrzymujące bak i tu pojawia się problem odnośnie tłumika, bo mi udało się bez demontażu, ale koledzy na forum pisali, że bez tego się nie obejdzie, więc albo go zdejmiesz, albo tak jak ja pogimnastykowałem się i udało się go zdjąć. Później odkręcasz pompę i w całej okazałości będziesz w stanie stwierdzić co jest nie tak. Tu masz fotę mojego baku, lewa góra to pompa.
Piotruś-Pan jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-03-16, 22:47   #13
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

Dzięki za pomoc, myślę,ze dam radę.
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-03-16, 21:19   #14
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

Jeszcze jedno pytanko do Was:
w handlu występują różne pompy jednak mnie zastanawia jedna sprawa, jakby ktos zorientowany mógł się odnieść:
mianowicie mają rózne ciśnienia (bar) tłoczenia paliwa - 3, 3.5, 4.
Wydajność ich na godzinę jest wszystkich zbliżona około 110 litrów.
Rozumiem,że to dane techniczne pomp i mogą nijak się mieć do realiów, ale powiedzcie skąd te róznice w ciśnieniu tłoczenia paliwa i czy ma (może mieć to jakiś bezpośredni wpływ) na właściwości auta?
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-03-16, 08:40   #15
damianisko5
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Kraków
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2004
Postów: 399
Garaż
Domyślnie

Różnice też są chyba w ilości pinów wtyczki - 4 pinowe, 5 i 6 pinowe.
damianisko5 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-03-16, 20:01   #16
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

Nie, kostki są 6-pinowe, a obsadzone są 4 piny.
Te dwa nieobsadzone to jeżeli sie nie mylę służą do komputerka na desce.
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] 1.6+LPG Silnik nie pali, pompa paliwa nie pracuje (?) rosaskc Silnik i skrzynia 10 17-04-14 08:15
[MK1] 1.8 TDDI Pompa wtryskowa - błąd czujnika kąta obrotu / system IWZ usterka nr.52 pacynka1908 Silnik i skrzynia 3 02-12-11 17:09
gdzie jest pompa paliwa i jak z wymianą?? tom21 Inne techniczne 13 05-12-10 01:14
[MK1] bezpiecznik nr 12 - Pompa paliwa, pompa wtryskowa (silnik Diesel) belek Elektryka, audio i alarmy 0 21-10-09 19:14
Poszukuję catch-tanka (to coś gdzie jest pompa paliwa) RSSSS Tuning mechaniczny 1 25-11-06 22:40

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u