Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > Inne

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 30-07-05, 04:22   #1
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie Niebieskie oświetlenie wnętrza foki by gRuHa & Greg

Witam!
W nawiązaniu do tego topicu przedstawiam bogato ilustrowany poradnik objaśniający jak zrobić ładnie świecąca „żarówkę” na diodach typu FLUX, pochwaliłem się ze mogę takie cos zrobić, a Gregu na pewnym spocie pod Promenadą i po wychyleniu pewnej ilości stwierdził ze takie CHCE!!!!!! ja sam wcześniej zrobiłem sobie podświetlenie klawiatury na UWAGA! 3 DIODACH!!! A prezentuje się ono tak:

Przyznacie, ze wygląda niekiepsko
Gregu szybciochem zamówił 6 diodek na allegro. W tym momencie musze zrobić małą reklamę, ponieważ byłem bardzo zadowolony z usługi tego allegrowicza, tak wiec gdyby komuś nie chciało się szukać diodek to ZAPRASZAM
Zacznijmy od tego, co będzie nam potrzebne, większość z tych rzeczy powinna się znaleść w KAŻDEJ piwnicy, a jak nie to można je zanabyc drogą kupna za niewielkie pieniądze:
1.diody (2zł sztuka wraz z rezystorami )

2. rezystory (przyszły razem z diodami )

3. cyna

4. lutownica

5. kalafonia – BAAAARDZO PRZYDATNA przy lutowaniu wszelkich kabli etc. Gorąco polecam (koszt – 3zł w KAŻDYM sklepie elektronicznym)

6. stabilizator 7812 wraz z radiatorem (tak ta lampka jest na stabilizatorze, ale jest to tylko jedno z całej masy rozwiązań, które tez działają; koszt – 3zł w elektronicznym)

7. stara żarówka (wyjęta ze SWOJEJ lampki w foce)

8. cienki kabel (na zdjęciu widoczna jest taśma 40-zylowa używana w komputerach do podłączania napędów – a raczej to, co z niej zostało )

9. płytka uniwersalna (moja kosztowała 20zł, ale była kupowana z perspektywą innych projektów etc., w sprzedaży dostępne są również mniejsze i zarazem tańsze płytki; WAŻNE żeby była nawiercana!!!!!)

10. lakier do paznokci – posłuży nam do zaizolowania naszej żarówki

11. kombinerki MAŁE!!!!!

12. cążki (jak to się do cholery pisze???)

13. marker

14. śrubokręt (na zdjęciu w postaci próbnika)

15. pilniczek do paznokci


Przyda się również:
1. miernik (tzw. Multimetr) a konkretnie omomierz, żeby sprawdzić czy nigdzie nie ma zwarć

2. lampka z foky (też swojej ; posłuży nam do wszelkich przymiarek)

3. pasta termoprzewodząca, nie jest niezbędna, ale z racji tego ze walała mi się po szufladzie to stwierdziłem, że nie zaszkodzi

4. jakiś zasilacz na 12V coby wczesnej sprawdzić czy wszystko gra, a konkretnie czy świeci jak ktoś nie posiada to może być prostownik, a jak ktoś nie posiada to niech poleci do kiosku, kupi 8 baterii AA i połączy w szereg, jak ktoś nie posiada kiosku w pobliżu to ma problem
5. może browarek???? Ja z racji tego, że montowałem u siebie w domku to nie stosowałem tegoż wspomagacza

Przechodzimy do montażu :
Pierwsze, co należy zrobić to przymierzyć sobie wszystko na płytce:

Potem zaznaczamy markerem którą cześć płytki musimy odciąć:

Zabieramy płytkę, żarówkę i jakąś bardziej przezroczystą torebkę foliową i idziemy do piwnicy… Gdy już tam dojdziemy, zawijamy żarówkę w torebkę, ale tak żebyśmy ją mniej więcej widzieli, teraz bierzemy młotek i wykonując jeden płynny, zdecydowany ruch, walimy centralnie w szklana rurkę, miedzy dwie metalowe oprawki żarówki. Teraz ostrożnie wygrzebujemy z torebki metalowe oprawki i zaczynamy je lekko zginać w imadle/kombinerkach. Jak wszyscy wiemy metal się gnie, a szkło pozostałe w środku oprawki się KRUSZY, potem wydłubujemy resztki szkła, ale na tyle ostrożnie żeby nie zerwać tych małych drucików ( w przynajmniej jednej oprawce powinny one zostać).
Na koniec powinno to wyglądać mniej więcej tak:

Teraz pora na płytkę, bierzemy piłkę do metalu/brzeszczot, cokolwiek i wycinamy kształt płytki, wszystkie krawędzie ładnie wyrównujemy pilnikiem. U mnie wyglądało to tak:

A tak po wykończeniu pilniczkiem do paznokci:

Teraz montujemy diody na płytce tak żeby masa (dwie nóżki od strony ściętego rogu diody) leciała środkiem płytki i lutujemy. Następnie zakładamy jedną oprawkę (tą z drucikiem) na ta stronę płytki, gdzie nie przewidzieliśmy miejsca na stabilizator, trochę skomplikowane, nie??? Wlutowanie rezystorów to już formalność. Fotka:

I z drugiej mańki:

Montujemy stabilizator do radiatora za pomocą śrubki, dodając między oba elementy trochę pasty, całość wygląda tak:

Stabilizator musimy podłączyć w ten sposób:

Doprowadzamy wszystkie kabelki do stabilizatora, lutujemy. Następnie lutujemy kabelek odchodzący od środkowej nóżki stabilizatora do ostatnich ujemnych nóżek naszych diodek, mniej więcej tak:

Teraz nakładamy kilka grubych warstw lakieru do paznokci na owe ujemne nóżki, w czasie gdy lakier schnie przygotowujemy sobie kabelki do mostkowania wszystkich rezystorów i podłączenia ich do wyjścia stabilizatora. Wszystkie końcówki kabli traktujemy najpierw w kalafonii, a potem nakładamy na nie cieniutką warstwę cyny, wtedy wyśmienicie się wszystko lutuje.
Gdy już lakier wyschnie lutujemy wejście stabilizatora z „dodatnia” oprawka.

Następnie mostkujemy wszystkie rezystorki i podłączmy je do wyjścia stabilizatora. Mniej więcej tak:

Jeżeli wszystko działa ucinamy wszystkie zbędnie wystające nóżki i izolujemy całość kilkoma warstwami lakieru.


Następnym krokiem było wypolerowanie odbłyśnika w lampce, co również zrobiłem tylko dlatego ze mam całą tubkę pasty polerskiej w piwnicy, wiec poleruje wszystko co wpadnie mi w ręce tak wyglądał odbłyśnik w świetle lampki biurkowej:

Potem składamy całość do kupy, kitramy żarówę do lampki (oczywiście zgodnie z biegunowością), idziemy do foki podłączamy kable i zachwycamy się naszym geniuszem Fotka:


Patrząc na to teraz to zmieniłbym usytuowanie stabilizatora na mniej kolidujące z mocowaniem żarówki, tzn. symetrycznie(mowie o symetrii względem osi symetrii wykreślonej na osi obu oprawek) po drugiej stronie płytki.
TO BYŁ DŁŁŁUUUUUGI POST
PS. Fotki nocne już z foki będą jak tylko Greg je zrobi
PS2.Greg mówi ze mu się podoba i to jest naprawdę bardzo przyjemne zakończenie mojej pracy
Pozdrawiam wszystkich, ktorzy zdołali to wszystko przeczytac ide spac bo zaraz słońce wstaje dozobaczenia dzisiaj po południu.... Nareczka :smt039
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FAQ] FF1 Dodatkowe oświetlenie wnętrza schowka kaczozord MK1 1 10-01-14 14:05
[MK2] FL - Oświetlenie wnętrza w kombi Muto Elektryka, audio i alarmy 14 04-11-11 20:48
Oświetlenie wnętrza od ST szy Elektryka, audio i alarmy 15 27-07-09 18:37
C-max oświetlenie wnętrza Motha Elektryka, audio i alarmy 2 10-03-09 18:43

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u