Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 24-04-14, 23:10   #1
striker
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Skąd: okolice Krakowa
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 29
Garaż
Domyślnie Wymiana chłodnicy klimatyzacji, napełnienie, odgrzybienie klimatyzacji

Witam
chciałbym Wam zaprezentować fotorelację z wymiany chłodnicy klimatyzacji, a następnie napełnienia i odgrzybienia klimatyzacji. Powodem całego zamieszania była nieszczelność chłodnicy i związana z tym utrata czynnika R134A


Najpierw zakupiłem potrzebne rzeczy, mianowicie chłodnicę klimatyzacji firmy Nissens, filtr kabinowy węglowy, odgrzybiacz oraz szczeliwo do uszczelnienia podszybia



zdjęcie przedstawia starą chłodnicę klimatyzacji z widoczną nieszczelnością, którą wyciekł czynnik



chłodnica wpięta jest w układ przy pomocy dwóch węży, każdy z nich w gnieździe zamocowany jest wkręcaną szpilką z nakrętką na klucz 13mm. Od nowości nie były one ruszane, więc przed odkręceniem warto popsikać je penetratorem



po odłączeniu węży chłodnica jest gotowa do wyjęcia, trzyma się jedynie na wcisk w czterech gniazdach w narożnikach chłodnicy, teraz trzeba ją nieznacznie przesunąć w kierunku prawego koła i powinna wyskoczyć z gniazd



porównanie starej i nowej chłodnicy, jeśli mam być szczery optycznie nowa chłodnica nie rzuca na kolana, mam nadzieję, że w użytkowaniu zaprezentuje wyższy poziom



nowa chłodnica już na swoim miejscu, widoczne podłączone oba węże



następnym krokiem była wizyta w warsztacie, gdzie układ klimatyzacji poddany został sprawdzeniu szczelności a następnie napełniony czynnikiem R134A



całość prac jest zautomatyzowana, a odpowiedzialna za to jest taka oto maszyna



na koniec dostałem wydruk z zapisanymi kolejnymi etapami prac. Jak widać układ napełniono czynnikiem R134A, ultrafioletem oraz olejem smarującym sprężarkę





po powrocie z warsztatu można już było wykonać odgrzybienie klimatyzacji. Na początek zdemontowałem prawą stronę podszybia, pod którym znajduje się filtr kabinowy. Podszybie nominalnie zamocowane jest za pomocą zatrzasków, jednak u mnie z wiadomych względów zastępują je trzy wkręty



obie połówki podszybia są spięte ze sobą, więc nic na siłę, najpierw podnosimy lewą, a następnie prawą można wysunąć



po usunięciu podszybia mamy dobry dostęp do filtra kabinowego



żeby wyjąć filtr z obudowy, trzeba z obu stron odblokować zatrzaski i odchylić przednią ściankę obudowy



widok po wyjęciu filtra kabinowego, obudowę z liści i pyłu oczyściłem za pomocą odkurzacza



nowy filtr, a obok niego stary po przebiegu zaledwie 10000km



najważniejszym miejscem, które należy odgrzybić jest parownik, w focusie znajduje się on między deską rozdzielczą a ścianą grodziową. Dostęp do niego jest niezwykle trudny, ale nie niemożliwy. Teraz pokażę jak się do niego dostać. Pierwszym krokiem jest wykręcenie schowka pasażera, po odkręceniu trzech zaznaczonych wkrętów można go wyjąć, nawet z zawartością



po wymontowaniu schowka po lewej stronie dmuchawy widzimy rezystor dmuchawy, który należy usunąć. Najpierw odpinamy wtyczkę, a następnie po odkręceniu wkręta rezystor można wyjąć



rezystor dmuchawy w całej okazałości



po wykręceniu rezystora mamy dostęp do kanału, którym dostaniemy się do parownika. Odległość nie jest duża, po włożeniu do otworu palców z lewej strony możemy wyczuć parownik



przystępujemy do odgrzybiania, wsuwamy sondę w komorę, gdzie znajduje się parownik i nie żałując środka równomiernie go pokrywamy pianą



piana wypełnia całą przestrzeń, i dochodzi aż do otworu





środek dałem także do kanału poniżej filtra kabinowego, do kanałów w desce rozdzielczej oraz przy tunelu środkowym za przednimi fotelami



jeśli ktoś dysponuje kanałem może wpuścić odgrzybiacz także w otwór odpływowy, który znajduje się na ścianie grodziowej za przekładnią kierowniczą





odgrzybiacz, który ja zastosowałem ma reagować przez około 1/2h, w międzyczasie zająłem się montażem nowego filtra kabinowego. Ważny jest kierunek przepływu powietrza przez filtr, jest on zaznaczony strzałkami. Po włożeniu filtra zatrzaskujemy przednią ściankę, i pozostaje nam teraz założenie podszybia



Po nałożeniu warstwy uszczelniacza założyłem podszybie, przykręciłem je trzema wkrętami i zmyłem nadmiar masy





po około 1/2h piany już nie ma, można teraz zamontować rezystor dmuchawy a następnie schowek. Pozostaje uruchomić silnik i sprawdzić działanie klimatyzacji

striker jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Wymiana panelu klimatyzacji condziur Inne techniczne 2 07-10-12 23:15
[MK1] Łożysko klimatyzacji - wymiana lukasz851028 Silnik i skrzynia 10 04-07-11 00:59
[MK2] Przewody klimatyzacji - zakup, wymiana SIMPSON Inne techniczne 0 18-05-11 20:11
[FFI] Wymiana oleju w pompie klimatyzacji p.leonow Inne techniczne 7 01-07-09 03:20
Napełnienie klimatyzacji jacekn74 Inne techniczne 6 12-04-09 15:06

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u