Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 30-06-10, 21:20   #1
Dundee
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: Gliwice
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
listopad
2000
SG Gliwice
Postów: 7
Question Czasami spada moc - 1,8 TDDI 90 KM

Witam.
Taki mam problem: Jak jeżdżę dynamicznie (ostro cisnę ) to wszystko jest ok. Ale wystarczy, że podczas jazdy po mieście zaczynam jeździć wolniej, to po pewnym czasie spada moc silnika. Najczęściej dzieje się to jak przyśpieszam na wysokim biegu - wciskam gaz, auto powoli rozpędza się i w tym momencie jest takie lekkie szarpnięcie (jak by mi się spadochron otworzył) i nici z przyśpieszenia. Auto zaczyna jeździć jak na silniku wolnossącym. Usterka pojawia się nie regularnie, ale momentami jest to bardzo dokuczliwe. Wystarczy, że nawet w czasie jazdy, na sekundę wyłączę i włączę zapłon a moc przybywa. Poza tym jest wszystko ok - auto pali na dotyk i super przyśpiesza.
Byłem w ASO, sprawdzili błędy i zaproponowali pompę wtryskową za 3000 zł.
Podam jakie wyskoczyły błędy i poproszę znawców tematu o radę. Czy jest jakaś możliwość regeneracji pompy? Z jednej strony to trochę dużo pieniędzy a auto przecież jeździ, a z drugiej strony denerwuje mnie to.
Focus I, 2000 r., 1,8 TDDI, 223 000 km.
Kody usterek: P0404, P0149, P1669, P1563, P1564, P1608.
Jestem z Gliwic.
Pozdrawiam. Gregor.
Dundee jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-06-10, 22:14   #2
Atol_2008
Turysta
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Gdańsk
Postów: 298
Domyślnie

Kolego błędy wypisane dotyczą w szczególności pompy więc to nie wróży dobrze, pewnie sterownik już siada albo zawór dawki się przycina. Jest jednak możliwość jeszcze taka, że słabe styki na kostce połączeniowej przy pompie.Proponuje wypiąć wtyczkę i przeczyścić styki środkiem do czyszczenia styków elektrycznych.może pomóc a nie zaszkodzi - szanse małe ale zawsze jest wyjście.Oczywiście kasacja błędów i jazda próbna.
Jeśli pytasz o możliwość regeneracji to jest , ja miałem całą wyjętą + wymiana sterownika koszt 1500 rok temu.
Atol_2008 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-10, 12:12   #3
fokus78
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Ford Focus I
sedan
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 24
Domyślnie

Witam!
Kody usterek P0149 i P1564 tłumaczą Ci dlaczego masz spadek mocy.
P0149 - zły kąt wyprzedzenia wtrysku. Jest spowodowany albo uszkodzeniem Elektrozaworu wyprzedzenia (znajduje się on na pompie i jest "wymienialny"). Lub zaciera ci się tłoczek odpowiedzialny za odpowieni kąt wtrysku. Z tego co dowiadywalem sie w ASO, elektrozawór mozna u nich kupic za 2k zł (co jest zupełnym kretynizmem z ich strony).
Zeby wskrzesic tłoczek, trzeba niestety rozebrac pompe i lepiej zeby zrobil to fachowiec (kalibracja itp).
Mam w tej chwili dokladnie taki sam problem (ten efekt jakby spadochron sie otworzył ) dodatkowo po rozgrzaniu falują mi obroty na jałowym.
P1564 - to zmniejszenie dawki paliwa. Pompa wtryskowa zgłasza błąd i wysyła do kompa żądanie zmniejszenia dawki paliwa zeby Ci silnika nie rozpieprzyło (przy złym kącie wyprzedzenia jest to ponoc mozliwe). Stąd ta nagła utrata mocy. Najbardziej jest to odczuwanle gdy faktycznie masz akurat wcisniety mocno pedał gazu. Czasem zdarza sie to na przyklad na jałowym, lub w innych sytuacjach i wtedy po na przyklad ruszeniu spod swiateł masz juz mniejszą moc i.... dupa, nawet czinkłeczento cie moze wyprzedzic.

Szukam obecnie jakiegos mechanika który by to mógł zrobić za jakies rozsądne pieniądze.
Probowałem juz czyscic układ różnymi płynami (nie pomogło), wgrany był nowy "soft" do komputera (niestety tez nie pomogło). Teraz pozostaje rozgrzebanie pompy. Trzeba sie niestety liczyc z większymi kosztami.

I tu moze jeszcze troche "prywaty"
Czy ktoś może polecić jakiegos fachowca od pomp na Pomorzu?
Oczywiscie nie chodzi mi o firme PEZAL ktróra zyczy sobie ogromnych pieniędzy za chociażby diagnostyke.

Z góry dzięki za podpowiedzi

---------- Post dodany o 12:12 ---------- Poprzedni post był z 12:10 ----------

PS Dundee...
Tu nie chodzi o dynamike jazdy, tylko jak Ci się silnik nagrzeje to dopiero masz utraty mocy. Na zimnym pewnie nigdy tego nie masz.

Ostatnio edytowane przez fokus78 ; 02-07-10 o 12:15
fokus78 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-10, 12:38   #4
Dundee
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: Gliwice
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
listopad
2000
SG Gliwice
Postów: 7
Domyślnie

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Teraz wiem już coś więcej.

Cytat:
Napisał fokus78 Zobacz post
PS Dundee...
Tu nie chodzi o dynamike jazdy, tylko jak Ci się silnik nagrzeje to dopiero masz utraty mocy. Na zimnym pewnie nigdy tego nie masz.
Nawet jak jest mocno nagrzany, np. jak jadę po autostradzie z mocno nie dozwoloną prędkością, to wszystko jest ok. Problem pojawia się dopiero jak jak zjadę z autostrady i zaczynam wolniej jeździć.
Jest też tak jak mówisz - dojeżdżam do świateł i jest ok, a jak ruszam to już nie jest ok
Dundee jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-10, 13:43   #5
fokus78
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Ford Focus I
sedan
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 24
Domyślnie

Atol_2008, czy mówisz o kostce tej przy sterowniku?
Może ja też bym do niej sobie zajrzał jak wygląda i przeczyscił ją.

Czy ją można normalnie zdjąć? czy trzeb jeszcze jakies patenty stosować typu odkręcenie jakieś śrubki itp.
Wiem ze widać ją nawet bez demontażu coolera, tyle ze nie jestem pewnien czy mozna ją po prostu "szarpnięciem" odpiąć, i żeby czegoś nie urwać przy okazji

Z góry dzięki za odpowiedź.

---------- Post dodany o 13:43 ---------- Poprzedni post był z 13:40 ----------

I jeszcze jakbyś mógł to napsz gdzie w Gdańsku regenerowałeś tą pompę Bo cena jest zachęcająca.
fokus78 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-10, 20:20   #6
Atol_2008
Turysta
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Gdańsk
Postów: 298
Domyślnie

Do Dundee
Spróbuj wyczyścić termistor w intercoolerze - czujnik po lewej stronie.Wykręcasz czyścisz w benzynie i wkręcasz - to cała robota, może pomoże tylko na jak długo???
Do Focus78
Żeby odpiąć kostkę trzeba wysunąć w bok taką szynę i wypiąć kostkę.
Pompę naprawiałem w Starogardzie Gdańskim u prywatnej osoby - praktycznie zajmuje się pompami vp 30 i 44. Niestety nie ma stołu do kalibracji ale naprawia sterowniki, koduje immo,do nowych sterowników lub jakieś mechaniczne naprawy.Kwestia dogadania.
Atol_2008 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-10, 22:26   #7
Dundee
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: Gliwice
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
listopad
2000
SG Gliwice
Postów: 7
Domyślnie

Jak tylko znajdę chwilę to wyczyszczę termistor i kostkę pompy. Wydaje mi się, że aby wypiąć kostkę z pompy to nie obędzie się bez demontażu intercoolera.
Pytanie: czy przy tak poważnej usterce nie powinna zapalać się kontrolka na desce? Wydaje mi się, że znam osobę od której kupiłem auto, ale kto wie czy nie ma tam jakiejś kombinacji i żarówka świeci (i gaśnie) razem z inną...
Dundee jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-10, 23:32   #8
Atol_2008
Turysta
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Gdańsk
Postów: 298
Domyślnie

Intercooler musisz zdemontować - kilka minut rozkręcania
a co do zapalania kontrolki to nie wszystkie błędy zapalają ją.
Ja miałem błąd kąta wtrysku i błąd dawki i też się nie zapalała.
Atol_2008 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-07-10, 12:15   #9
fokus78
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Ford Focus I
sedan
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 24
Domyślnie

U mnie kontrolka silnika tez sie nie pali (ale na pewno działa, bo miałem kiedys źle zaślepiony EGR no i wtedy sie zapalila) , a błędy na kompie bezlitośnie się pojawiają.
Czyszczenie termistora tez juz przechodzilem . Nawet go wymieniłem zeby miec pewnosc ze nie został uszkodzony. Niestety nic to nie dało.
Silnik dalej słaby po rozgrzaniu. Jutro zabieram się za czyszczenie kostki i opukam moze troche pompę - moze to cos da...
Intercooler faktycznie zdejmuje sie banalnie i wystarczy na to pare minut. Trzeba tylko uwazac zeby gumowych bałwanków nie uszkodzić
fokus78 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-07-10, 10:58   #10
fokus78
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Ford Focus I
sedan
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 24
Domyślnie

Atol_2008...
Na razie poległem przy próbie przeczyszczenia tej wtyczki (lub jej sprawdzenia). Nie mogę wysunąć osłony wtyczki, ponieważ jesto ona zakończona plastikową obejmą na kablu (dokladnie na jego osłonie). Nie bardzo wiem jak tą obejmę "otworzyć". Jest ona integralną częścią zaślepki która znajduje się na wspomnianej szynie. Widze ze jest tam część którą trzeba wcisnąć, ale po wciśnięciu też się nie da tego otworzyć. Chyba po przeciwnej stronie (niewidocznej dla ludzkiego oka) jest taki sam patent ale ni jak nie można tam dojść jakimś narzędziem a i nic nie widać (a nie chciałbym na ślepo coś tam poprzecinać albo pourywać.
Są na to jakieś proste sposoby?
fokus78 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-10, 15:05   #11
TomuŚ
Turysta
 
Avatar TomuŚ
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: Biskupiec
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 294
Garaż
Domyślnie

Panowie widzę ze mamy ten sam model samochodu i podobny problem, może uda wam sie zdiagnozować co może być u mnie nie tak a mianowicie dziś rano przy prędkości około 80 km/h zapaliła sie kontrolka od nagrzewania świec i samochód stracił moc, po ponownym odpaleniu kontrolka zgasła i wyszstko było oki... z tym ze czytając wasze wątki przypomina mi sie kilka sytuacji że przy energicznym dodawaniu gazu czasami, ale to naprawdę bardzo rzadko coś sie jak by przycięło na dosłowną sekundkę samochód jak by stracił moc po czym dalej szedł jak oszalały nie wiem jak to określić jakaś taka mała przerwa,szarpnięcie itp...

co tu może sie dziać???
jaka diagnoza??
nie mam gdzie u mnie w miasteczku podłączyć Foczkę pod kompa
TomuŚ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-10, 15:09   #12
elite
69
 
Avatar elite
 
Łukasz
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Wrocław
Inny
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
kwiecień
2000
DW Wrocław
Postów: 400
Domyślnie

Cytat:
Napisał TomuŚ Zobacz post
Panowie widzę ze mamy ten sam model samochodu i podobny problem, może uda wam sie zdiagnozować co może być u mnie nie tak a mianowicie dziś rano przy prędkości około 80 km/h zapaliła sie kontrolka od nagrzewania świec i samochód stracił moc, po ponownym odpaleniu kontrolka zgasła i wyszstko było oki... z tym ze czytając wasze wątki przypomina mi sie kilka sytuacji że przy energicznym dodawaniu gazu czasami, ale to naprawdę bardzo rzadko coś sie jak by przycięło na dosłowną sekundkę samochód jak by stracił moc po czym dalej szedł jak oszalały nie wiem jak to określić jakaś taka mała przerwa,szarpnięcie itp...

co tu może sie dziać???
jaka diagnoza??
nie mam gdzie u mnie w miasteczku podłączyć Foczkę pod kompa
poczytaj o pedale gazu, czujniku polozenia walu, sterowniku, pompie i sobie cos dopasuj :P
__________________
elite jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-10, 15:32   #13
TomuŚ
Turysta
 
Avatar TomuŚ
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: Biskupiec
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 294
Garaż
Domyślnie

to żeś teraz przy szalał hehe szczerze to już czytałem i nie wiem co dopasować
TomuŚ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-10, 15:35   #14
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Podjedź na komputer, błędy pedału gazu, czujnika położenia wału i pompy na pewno pokaże jeśli są.
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-10, 17:09   #15
TomuŚ
Turysta
 
Avatar TomuŚ
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: Biskupiec
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 294
Garaż
Domyślnie

problem właśnie w tym że u mnie w Biskupcu nikt nie robi tego a w Olsztynie nie mam pojęcia gdzie
TomuŚ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-10, 18:22   #16
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Zadzwoń, popytaj, poszukaj... Albo wal od razu do ASO na kompa.
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-08-10, 20:21   #17
rbt
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 35
Garaż
Domyślnie

P.Połoczański Olsztyn,zajmuje sie tylko fordami tel.502764250.
Powołaj sie na człowieka z Nidzicy
Cytat:
Napisał TomuŚ Zobacz post
problem właśnie w tym że u mnie w Biskupcu nikt nie robi tego a w Olsztynie nie mam pojęcia gdzie
rbt jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-08-10, 10:17   #18
TomuŚ
Turysta
 
Avatar TomuŚ
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: Biskupiec
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 294
Garaż
Domyślnie

rbt browar ci sie należy dzieki

Panowie, a mam jeszcze takie jedno myślę ze istotne pytanko, czy jak foczka wpadła wam w ten tzw tryb awaryjny to po zatrzymaniu mogliście wykonać jaką kol wiek czynność pedałem gazu??? bo u mnie jak się zatrzymam silnik pracuje, ale jak wciskam pedał gazu to nawet gram silnik nie wchodzi na obroty... jeśli u was było inaczej to u siebie bede w takim razie obstawiał na pedał gazu hmmm.... a i jeszcze jedno jak na trasie jade powiedzmy non stop 90km/h to zawsze przed tą awarią samochód jak by sam delikatnie przyspieszał i zwalniał no nie umiem tego ubrać w słowa ale dzieje sie coś takiego po czym wiem że za chwilke wpadnie w ten tryb awaryjny. Opisuje to dokładniej bo dziś miałem już kilka takich przypadków...

Ostatnio edytowane przez TomuŚ ; 04-08-10 o 22:29
TomuŚ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-08-10, 15:16   #19
TomuŚ
Turysta
 
Avatar TomuŚ
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: Biskupiec
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 294
Garaż
Domyślnie

Błędy jakie u mnie wystąpiły:

P1576 --- nie wiem za co on odpowiada


z tego co sie orientuje odpowiadają za Pedał gazu:
P1342
P1343
P1344

P0167 --- EGR


jeśli coś źle napisałem niech ktoś mnie poprawi

Ostatnio edytowane przez TomuŚ ; 06-08-10 o 17:34
TomuŚ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-08-10, 22:22   #20
TomuŚ
Turysta
 
Avatar TomuŚ
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: Biskupiec
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 294
Garaż
Domyślnie

Może komuś sie przyda kiedyś
w tej taśmie z grafitem tkwi cały problem u mnie z migającą kontrolką świec. Po rozebraniu pedału gazu zobaczyłem to co na fotce, szkoda tylko ze nie da sie kupić samej taśmy troszkę starałem sie to naprawić, podgiąłem styki i nałożyłem troszkę najprostszego grafitu, może na jakiś czas to podziała puki nie kupie nowego.


Ostatnio edytowane przez TomuŚ ; 06-08-10 o 22:25
TomuŚ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-08-10, 23:37   #21
kris 1
Turysta
 
Avatar kris 1
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
październik
2000
Postów: 121
Domyślnie

mam takie pytanie czy po wymianie pompy wtryskowej musze programowac modul pcm ???
kris 1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-10, 00:41   #22
kris 1
Turysta
 
Avatar kris 1
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
październik
2000
Postów: 121
Domyślnie

no to podbije temat celowo z braku odpowiedzi a niechce zakladac nowego
moj problem od kilku tygodni wyglada tak jak u kolegi fokus78 silnik zmny ok rozgrzany spadek mocy po przekroczeiu 3000 obr.
BLEDY TO
PO149
P1564
wiadomo oco chodzi kolega opisal

chce wymienic pompe wtryskowa uzywana za 180 euro
wiec jak to jest
pompa musi byc taki sam model, bo z tego co szukalem to jest kilka 04 ,05 ,06 itd.
musze programowac modul PCM jak kupie taki sam model pompy ???
i jak sprawdzic jaki mam model pompy ???
a i w moim przypadku zawor sie zacina i czesto nie spadaja obroty przy zmianie biegu
zanim pojechalem na kompa wymienilem pedal gazu, czujnik cisnienia turbiny ,temperatury w interculera .calosc mnie kosztowala 25 euro +10 zczytanie bledow







jedno mam z glowy model pompy znalazlem

Ostatnio edytowane przez kris 1 ; 13-08-10 o 00:05
kris 1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-06-15, 17:10   #23
swiadol
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Skąd: Sieradz/Białystok
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 44
Domyślnie

Cytat:
Napisał TomuŚ Zobacz post
rbt browar ci sie należy dzieki

Panowie, a mam jeszcze takie jedno myślę ze istotne pytanko, czy jak foczka wpadła wam w ten tzw tryb awaryjny to po zatrzymaniu mogliście wykonać jaką kol wiek czynność pedałem gazu??? bo u mnie jak się zatrzymam silnik pracuje, ale jak wciskam pedał gazu to nawet gram silnik nie wchodzi na obroty... jeśli u was było inaczej to u siebie bede w takim razie obstawiał na pedał gazu hmmm.... a i jeszcze jedno jak na trasie jade powiedzmy non stop 90km/h to zawsze przed tą awarią samochód jak by sam delikatnie przyspieszał i zwalniał no nie umiem tego ubrać w słowa ale dzieje sie coś takiego po czym wiem że za chwilke wpadnie w ten tryb awaryjny. Opisuje to dokładniej bo dziś miałem już kilka takich przypadków...
Odkopie temat. U mnie identyczne objawy, wszedzie piszą, ze cos komus przerywa, szarpie ale to nie to samo. Twoje objawy jakbys mi z ust wyjął. Dzisiaj w serwisie na kompie:
P1576
P1342
P1343

Wszystkie dotyczą pedału gazu. W srode zostawiam w warsztacie i maja dokladnie posprawdzac kable i wtyczki i takie tam. Nastepnie, jak nie znajda nic, zostaje sie decyzja czy robimy pedał czy nie. Patrze ze nowy 550-600 złoty
swiadol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u