Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > Inne

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 29-04-07, 21:54   #1
olke
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: Kraków
Ford Focus I
kombi
1.4 Zetec 75KM manual
2003
Postów: 40
Domyślnie Reanimacja tylnego napędu wycieraczki

witam,

Poniżej opiszę przeboje z tylnym mechanizmem wycieraczki - kombifoka. Mam nadzieję, że komuś się przyda i zaoszczędzi na nowym mechanizmie / napędzie.

Pewnego dnia (podczas deszczu, a jak zapragnąłem przetrzeć tylną szybę co by troszkę lepiej widzieć i kontrolować co się dzieje z tyłu. Niestety po kilku obrotach tylne ramie wycieraczki zostało w pozycji pionowej na tylnej szybie. Podróż zakończyłem bez większych problemów, ale stojąca pionowa wycieraczka nie byłą pozytywnym objawem działania mechanizmu . Kombifoka z 2003r.

Diagnostyka problemu:
1. Oględziny + próby zmuszenia do współpracy - ramie wycieraczki nie rusza się i załączenie napięcia wraz próbami ruszenia jej ręką nie pomagają.
2. Osłuchiwanie - słychać przekaźnik pod kierownicą i słychać jak po kilku sekundach 'odpuszcza'

Wnioskując, że problem jest zgoła mechaniczny zdecydowałem oglądnąć mechanizm wycieraczki. Po odkręceniu 2 śrub i oderwaniu osłony z tylnej klapy dostałem się do mechanizmu. Kontrola napięcia na wtyczce wykazała że napięcie jest. (Po kilku próbach włączenia silniczek zrobił się ciepły - jeszcze próbował działać. Prawdopodobnie coś blokowało go mechanicznie. Należało przystąpić do demontażu mechanizmu i znaleźć element blokujący silniczek.

Demontaż ramienia wycieraczki.
Odkręcenie śruby przebiegło dosyć łatwo (razem z WD40). Problemy pojawiły się przy demontażu ramienia. (zapieczona stopka ramienia na wałku). Kilkukrotne polewanie połączenia coca-cola + delikatne opukiwanie + ok. 15 min męczenia przyniosło efekt. Ramie zdemontowane, stopka cała a co więcej szyba też .

Po odkręceniu 3 śrub mocujących napęd wycieraczki można było go wsiąść na 'kanał'. Sam mechanizm po demontażu nie wyglądał dobrze. Po demontażu czarnej, plastikowej osłonki na korpusie ukazał się kiepski obraz - 'biała rdza' zajęła część korpusu.



Po demontażu osłony silnika (śruby torxy) pojawił się taki oto obraz:


Szybkie oględziny + demontaż kilku elementów potwierdziły hipotezę zatarcia się wałka w korpusie. Nieszczelność spowodowała korozję i w końcu uniemożliwiła poruszanie swobodne się wałka w korpusie.
Naprawa:
Pierwszym etapem było usunięcie wałka z korpusu. Po zamontowaniu nakrętki na gwincie (aby nie zniszczyć go podczas uderzeń) rozpocząłem mozolne wybijanie wałka młotkiem (raz w jedną a raz w drugą stronę + oraz środki penetrujące typu WD40). Wałek miał uszkodzoną warstwę ochronną przed korozją i na nim były ogniska korozji. Wałek zaś pracuje w stalowej tuleji.


Po wyzwoleni wałka należało już tylko to wyczyścić i poskładać. Wałek delikatnie papierem by nie zedrzeć reszty warstwy ochronnej, zaś tuleje stalową papierem na wiertarce (aby usunąć rdzę i brudy ze środka tuleji)
Po poskładaniu wszystkiego z powrotem z dużą ilością smaru, mechanizm ruszył.
Czas operacji ok. 2,0h.

Wnioski:
Układ elektryczny ma zabezpieczenie przed zbyt dużym prądem silnika wycieraczki i tym zabezpieczeniem nie jest tylko bezpiecznik.
Układ nie jest zbyt szczelny, założyłem dodatkowe o-ringi na wałek, tuż przed korpusem, może coś pomogą.

--
pzdr.
olke
olke jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-04-07, 09:22   #2
NeroN
Kataryna
Grupa: Śląsk
 
Avatar NeroN
 
Paweł
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Żarki Letnisko
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
grudzień
2011
Postów: 3 855
Domyślnie

Mam coś bardzo podobnego.

Tylna wyceraczka działa mi ostatnio baaardzzzooo powoli....

THX za opisa
__________________
FFI 1.6 HB & FFIII 1.6 EB kombi 204KM/327Nm by HEKO & POMYLONEZ - Projekt ZŁOMBOL było ST220 Blue Performance
NeroN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-05-08, 19:48   #3
cisza
Dukacz
 
Avatar cisza
 
Zarejestrowany: Nov 2005
Skąd: 127.0.0.1
Postów: 1 388
Domyślnie

a ja chciałbym Was uczulić na moment wybijania wałka ... trzeba to robić ostrożnie i z wyczuciem ponieważ obudowa nie należy do najtrwalszych. Przerabiałem ten temat parę tygodni temu i niestety się nie udało. Obudowa pękła i skończyło się na kupnie używki z alledrogo. Co innego we fiacie, tam obudowa jest pancerna
__________________
pozdrawiam, cisza

FFII 1.8TDCi 144KM@3130 / 361Nm@2020 powered by MT
cisza jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 14-05-08, 23:11   #4
piotr_as
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: Kamienna Góra
Postów: 65
Domyślnie

hey ja od zeszłego tygodnia mam to samo jak stanęła tak stoi ile kosztuje taki mechanizm używany i czy do Hb jest taki sam jak do kombi?? nie wiem czy naprawiać czy wymienić odrazu.
piotr_as jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-06-08, 19:19   #5
Kamil_K
Turysta
 
Avatar Kamil_K
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Skąd: Wrocław
Ford Focus I FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2004
DW Wrocław
Postów: 113
Domyślnie

olke dzięki wielkie za opis znalazłem go już dość dawno ale dopiero teraz udało mi się to zrobić...
wnisek godzina pracy i zgodnie z tym co napisałeś można łątwo to wszystko zregenerować.

drobna podowiedź ode mnie... jak rozebrałem swój mechanizm to w środku było jeszcze dużo smaru (na prawdę dużo...) cały mechanizm w nim pływał, ale smar był cały z "rdzą" więc wyczyściłem wszystko i po wybiciu ośki i ponownym składaniu wszędzie upchnąłem mnóstwo smaru

Wszystko działa świetnie
Jeszcze raz wielkie dzięki ...

BTW u mnie hatchback 5D i rozbiórka całości wyglądała dokładnie tak jak Twoje kombi
Kamil_K jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-04-11, 19:51   #6
Hoss
Dukacz
Grupa: Śląsk
 
Avatar Hoss
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Skąd: Zabrze/Hindenburg
Ford Focus I
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
listopad
2000
SZ Zabrze
Postów: 1 013
Garaż
Domyślnie

Moja wycieraczka nie padła całkowicie, pracowała nieco wolniej a wczoraj odmówiła "posługi" i musiałem jej pomóc wrócić na swoje miejsce. Ku mojemu zdziwieniu po tym wybryku pracowała jak dawniej. Dziś naprawiłem swój zdychający mechanizm wycieraczki opierając sie na tym FAQu. Cała operacja od A do Z zajęła mi 1godz. Wałek wycieraczki był tak zatarty ze byłem w szoku jakiej siły musiał używać silniczek żeby to wszystko ruszyć. Wszystko wyczyszczone bardzo dokładnie, mechanizm zębaty wypłukany w ropie (przy okazji filtr paliwka wymieniałem), do nasmarowania wałka oraz wnętrza tulei w której przyszło mu pracować użyłem smaru grafitowego ze względu na jego lepsze właściwości nie zapiekające.
Jednym słowem świetny opis naprawy, autorowi dzieki.
__________________
Hoss jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-08-12, 19:46   #7
SKOWRY
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Ford Focus I
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2003
Postów: 4
Thumbs up

Super opis dużo pomógł gdy moja wycieraczka przestała hulać. Najwięcej problemu było ze ściągnięciem ramienia dużo wódyczterdzieści poszło zanim udało się zdjąć. Mechanizm rozebrany, nasmarowany i wszystko narazie ok
SKOWRY jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-15, 00:25   #8
Wito_13
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Avatar Wito_13
 
Witek
Zarejestrowany: Oct 2013
Skąd: Kraków
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 90KM manual
kwiecień
2007
KR Kraków
Postów: 792
Garaż
Domyślnie

Odświeżę kotleta.
Mam taki przypadek ze swoją tylną wycieraczką w HB, że już brak mi pomysłów jak sobie poradzić.
Od zakupu zawsze ta sama wada, tylna wycieraczka czasami działa tak jak powinna, tzn. spryskiwacz ok, i 1 pełny obrót i powrót na miejsce, po chwili znowu pełny obrót i powrót itd.

Niestety dość często, jak zapodam jej 1 stopień więc machnięcie i powrót, to ruszy i zatrzyma się w trakcie, po chwili znowu ruszy i zaraz znowu się zatrzyma i tak co chwilę.

1)Zamieniałem przekaźniki miejscami - to samo.
2)Czyściłem dokładnie kilka razy manetkę - to samo
3)Chciałem kupić używaną manetkę ale sprawdziłem na miejscu u gościa i nie kupiłem bo - to samo
4)Rozbierałem cały silnik i smarowałem wszystko - to samo
5)Jak klapa była podniesiona do góry to działała wycieraczka prawidłowo, więc myślałem że nie ma masy na klapie i dorobiłem kabel z nadwozia do klapy aby była masa - to samo.


Może ktoś ma jakiś pomysł bo ja już zgłupiałem.
Wito_13 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
ustawienie kąta tylnego koła barteralus Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 1 27-08-09 12:07
łozysko tylnego koła tomik84 Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 9 27-04-09 14:55
Wymiana wahacza tylnego flakus Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 4 04-12-08 12:23
łożyska koła tylnego wojtek D. Inne techniczne 2 04-09-07 17:34
łańcuch napędu wału korbowego i pompy wtryskowej piotr278 Silnik i skrzynia 4 25-03-06 14:30

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u