Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 08-05-07, 20:29   #1
artax
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: Swidnica
Postów: 285
Domyślnie [FFI] dobor oleju

Mam maly dylemat dotyczacy doboru oleju mianowicie przy przebiegu 190 kkm zalalem olejem Formula XR+ 10W40.Czy ten olej jest odpowiedni czy raczej powinien byc 5W30?pzdrDarek
p.s.silnik 1,8TDDI 90 KM
artax jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-05-07, 22:28   #2
lobuzek
Turysta
 
Avatar lobuzek
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Skąd: Tarnów
Ford Focus C-Max
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
kwiecień
2004
Postów: 384
Domyślnie

Dołączam się do tematu, żeby nie mnożyć wątków. Otóż z racji dbania o Fokę i postępowania z dotychczasowymi samochodami wolę zmieniac olej częściej niż co 20 000 km, na pewno jej to nie zaszkodzi. Jako że przejechałem połowę dystansu do przeglądu zabieram się za zmianę oleju (wakacje przede mną, więc eksploatacja samochodu będzie bardziej intensywna) i mam kilka dylematów. Foka ma silnik 1,6, rocznik 2003, przejechane 45000 km (to nie żart). Zdecydowałem się zostac przy fordowskim oleju, zwłaszcza że opinie na jego temat są dobre, a cena bez problemów pozwala na zmianę co 10000 km. Teraz pytanie - czy zostac przy Formula E 5W30, czy też pokusić się o zmianę na fordowski 5W40? Mam pewne obawy, czy olej o lepkości 30 w naszym klimacie, lecie i upałach będzie smarował wystarczająco dobrze, zwłaszcza że do tej pory w poprzednich samochodach stosowałem lepkośc 40. Jest sens zalewać silnik olejem Formula S 5W 40, czy też Formula E 5W30 jest jak najbardziej optymalna? Formula E to półsyntetyk, a Formula S to pełen syntetyk, więc zastanawiam sie co zrobić i czy nie pojawią się jakieś negatywne konsekwencje. Dodam, że samochód od początku zalewany był olejem Formula E.
lobuzek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 15-05-07, 21:58   #3
komarek
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Świecie
Postów: 46
Domyślnie

Temat stary jak świat. Myślę, że jesteśmy nadgorliwi w temacie dogodzenia foce. Ostatnio też miałem dylemat, ale potem miałem poniższe przemyślenia.
O olejach krąży wiele obiegowych opinii niczym nie popartych. Tak naprawdę wyższość jednego oleju nad drugim można by było określić po dużym przbiegu na przynajmniej kilku egzemlarzach pojazdów. Zakończeniem takiego testu musiałoby być specjalistyczne badanie silników. Ale kto to jest w stanie zrobić? Jak ktoś pisze, że na oleju Y silnik chodzi ciszej niż na Y, a Z to syf totalny - to ogarnia mnie śmiech. To są niczym niepoparte subiektywane odczucia, którymi nie ma sensu zawracać sobie głowy. Zdaje się, że Selektolu już się nie sprzedaje. Wszyskie pozostałe (oprócz super-tanio-marketowych noname'ów) są dobre i mają określone przeznaczenie. Różnią się nieco zwłaszcza lepkością, ilością i jakością uszlachetniaczy. Czym innym jest przejście na inny olej niż dotychczasowy lub użycie oleju nie przeznaczonego do danego silnika. Tu mogą być niespodzianki.
Podsumowując: Motokraft 5W30 ma dobre opinie, producent foki go zaleca, do tej pory motor na tym oleju chodził, jest raczej tani, więc nad czym tu się zastanawiać.
A ja miałem Mobil Super S wcześniej i takim zalałem ponownie, bo 5W30 E nie było pod ręką. I nigdy się nie dowiem czy lepiej by było wlać Motokrafta czy może Helixa ... albo ...
komarek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 15-05-07, 23:10   #4
Gherkin
Turysta
 
Avatar Gherkin
 
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Gdańsk
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
2000
CRY powiat rypiński (Rypin)
Postów: 255
Domyślnie

Qrde, ale ja jestem slepy - mam ten sam dylemat... O tutaj: Jaki olej...

I tyz nie wiem, ktory zaaplikowac... Ten drozszy wydaje sie byc lepszy... z opisu.
A na tych parametrach lepkosci tyz sie nie znam.
Gherkin jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Poziom oleju... krzys Silnik i skrzynia 23 27-10-09 18:53
Dobór lakieru - z czego pobrać kolor? slawek206 Szkody, Naprawy, Porównania 4 23-11-08 10:26
Wymiana oleju remi1994 Silnik i skrzynia 14 14-11-08 23:44
[ogólne] Dobór felg a parametry podane przez producenta hans Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 2 01-11-08 23:02

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u