Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Inne techniczne

Komunikaty

Inne techniczne Problemy, usterki, naprawy...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 08-07-09, 16:33   #1
piter_777
Turysta
 
Avatar piter_777
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Toruń
Ford Focus I
HB 3D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 25
Domyślnie 1.8 PB - pasek rozrządu , jak wymienić ?

Słuchajcie Panowie i Panie ;]
Chciałem wymienić rozrząd w moim focusie 98r silnik 1,8 16V ale kuzyn (mechanik z salonu mercedesa), powiedział, że nie podejmie się wymiany jeżeli nie będzie miał jakiegoś urządzenia do podtrzymywania wał napędowego... słyszeliście o czymś takim? mieliście podobny problem? pozdrawiam!
piter_777 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-07-09, 17:22   #2
M.A.G.
Turysta
 
Avatar M.A.G.
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: Lubin
Inny
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
luty
2003
DLU powiat lubiński (Lubin)
Postów: 620
Domyślnie

Tak się składa, że ostatnio miałem do czynienia z rozrządem, co prawda silniki mamy inne ale podobne - procedura ta sama. Masz kuzyna mechanika to powinien ogarnąć to co napiszę

Najbezpieczniej to zdjąć pokrywę zaworów i zablokować wałki jakimś pasującym do wcięć płaskownikiem - gwarantowane, że przy zakładaniu paska nic nie przeskoczy na ząbkach. W ASO Forda niby mają specjalny klucz do blokowania mechanizmu rozrządu (wygląda jak rączka z bolcami, którą wkłada się w odpowiednie otwory kół rozrządu).

W moim przypadku wszystko dało się zrobić tylko przy otwartej masce i dojściu od dołu (kanał, ewentualnie uniesiony samochód od strony rozrządu), najwięcej "gimnastyki" było przy zdejmowaniu osłony rozrządu.

Proszę pozostałych userów Foczki o ewentualne napisanie innych rozwiązań
__________________
M.A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-07-09, 19:43   #3
Ziele1985
Turysta
 
Avatar Ziele1985
 
Tomek
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
kombi
1.6 DuraTorq 115 KM DPF manual
wrzesień
2011
WW..P Warszawa Włochy
Postów: 377
Garaż
Domyślnie

Temat mi się nasunął podobny. Next week chce zmienić rozrząd. Przy okazji uszczelniacze zaworów bo bierze oleju i silnik przy kolektorze wydechowym usmarowany jest olejem.
Obejrzymy pompe wody i może odrazu wymienie.
Oczywiście pasek wielorowkowy
Co jeszcze można wymienić "przy okazji"?
Ziele1985 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-07-09, 20:22   #4
M.A.G.
Turysta
 
Avatar M.A.G.
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: Lubin
Inny
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
luty
2003
DLU powiat lubiński (Lubin)
Postów: 620
Domyślnie

Jak już rozbieracie silnik to wymienić uszczelkę pod pokrywą zaworów, sprawdzić luz zaworów od razu - po co potem znowu rozkręcać, przy okazji sprawdzić świece, pasek rozrządu i wieloklinowy, napinacz rozrządu, napinacz paska wieloklinowego, rolki pasków sprawdzić również i to chyba wszystko. Jak Foczka będzie na kanale to można ją od dołu obejrzeć (czy nie ma jakichś plam przy skrzyni biegów, misce olejowej), zwrócić uwagę na wewnętrzną stronę progów i podłużnice.

To wszystko co teraz mi do głowy przyszło - kto wymyśli co jeszcze
__________________
M.A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-07-09, 11:37   #5
gebe14
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: KRAKóW
Postów: 48
Domyślnie

a jak sie wymienia pasek rozrzadu w foczce ale 1.8 tddi... ?
gebe14 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-07-09, 10:27   #6
piter_777
Turysta
 
Avatar piter_777
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Toruń
Ford Focus I
HB 3D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 25
Domyślnie

Pasek rozrządu wymieniony... ale ile się przy tym napociłem ;/ zakupiłem części w takiej firmie jak Jarpol w Toruniu (nie mylić z Arpol), nie wyszło mnie drogo bo razem za pasek, napinacz i dwie rolki zapłaciłem 283 zł... ( przy okazji kupiłem pasek do alternatora i napinacz) później była akcja szukania mechanika... po znalezieniu odpowiedniego, (chciał za wymianę 150zł) (a wcześniej jeszcze kupiłem za 40zł z allegro coś do blokowania rozrządu ale jak się okazało nie by ło potrzebne)
Przy wymianie rozrządu okazało się, że części nie pasują... i tu niespodzianka... Cały czas uważałem, że auto jest produkcji 98r., a pierwsza rejestracja 2000r. (tak, też wskazuje numer na karoserii i szybach...) po pokazaniu wyjętych części w sklepie okazało się, że silnik jest produkcji po 99roku <wow>?? No ale co dalej... Części niestety wymieniał mechanik a mnie przy tym nie było. Wymienił mi pasek, napinacz i jedną rolkę... wcześniej otrzymałem dwie rolki... sam mówi, że w nowszej wersji silnika jest tylko ta jedna rolka... Wierzyć mu?
No i ciekawe jak to jest z tym rocznikiem? mechanik mówi, że auto jest zajebiście zadbane... na 100% nie było walone ani przerabiane... hmm sam już nie wiem...
pozdrawiam i życzę powodzenia w wymianie rozrządu
piter_777 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-07-09, 23:08   #7
mkaminski100
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Basingrad
Inny
kombi
2.0 DuraTorq 136KM manual
styczeń
2005
Postów: 948
Domyślnie

Podepnę się pod temat. Czy ma ktoś może instrukcję wymiany rozrządu w 1.8 TDDI (99 produkcja - kod silnika mogę poszukać jeśli będzie wymagany)? Właściwie to chyba powinienem się zapytać czy książka Haynesa pokazuje wymianę rozrządu, bo "Sam naprawiam" to chyba tylko do wymiany piór wycieraczek się nadaje.
Zależy mi głównie na zestawach blokujących, a właściwie informacji na ile są potrzebne.
Z góry dziękuję za pomoc.
mkaminski100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-08-09, 23:08   #8
KaeR
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: KRK
Ford Focus III FL
kombi
1.6 Duratec 105KM manual
2016
Postów: 55
Domyślnie

Przy wymianie zarządu potrzebne są 3 specjalistyczne narzędzia:

1. płaskownik do zablokowania wałków
2. urządzenie do ustawienia wałku korbowego w GMP pierwszego cylindra (można ustawić czujnikiem zegarowym GMP na 1.cyl.)
3. rączka do zablokowania koła zębatego wałka zarządu

i tu uwaga dla wszystkich zmieniających rozrząd u Franka w garażu. Konieczne jest zsynchronizowane wałków rozrządu z wałek korbowym. Czytałem na forum że są majstry które nie robią tego a u mnie przestawienie wałków w stosunku do wału korbowego to 0,5 zęba i teraz zależy jeszcze w którą stronę majster przestawi wałki żeby zazębił się pasek...
__________________
KaeR jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-08-09, 23:37   #9
arti32
Turysta
 
Avatar arti32
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Łódzkie
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 90KM manual
2009
EL Łódź
Postów: 263
Domyślnie

Cytat:
Napisał KaeR
Przy wymianie zarządu potrzebne są 3 specjalistyczne narzędzia:

1. płaskownik do zablokowania wałków
2. urządzenie do ustawienia wałku korbowego w GMP pierwszego cylindra (można ustawić czujnikiem zegarowym GMP na 1.cyl.)
3. rączka do zablokowania koła zębatego wałka zarządu

i tu uwaga dla wszystkich zmieniających rozrząd u Franka w garażu. Konieczne jest zsynchronizowane wałków rozrządu z wałek korbowym. Czytałem na forum że są majstry które nie robią tego a u mnie przestawienie wałków w stosunku do wału korbowego to 0,5 zęba i teraz zależy jeszcze w którą stronę majster przestawi wałki żeby zazębił się pasek...
Sam wymieniałem rozrząd w tddi 1.8 i nie ma mozliwości przypadkowego przestawiena rolek jak robisz to z głową.
Nie potrzeba wcale tych narzędi co piszesz. Myslisz że w aso to używają takich narzędzi...
Ważne jest policzenie zębów paska starego i nowego, jak liczba jest taka sama to jest dobrze.
Zaznaczasz sobie wybrane zęby ma obu rolkach i na pasku, liczysz zęby pomiedzy zaznaczonymi punktami, odkładasz to na nowy pasek i nie ma mozliwości przeskoczenia o 1 czy 0,5 zęba. No chyba że masz rolki do wymiany bo są zjechane no to wtedy mogą być cuda.
Co do rolki napinacza, rolka ma na sobie zaznaczone wytłoczenie do którego należy ją naciągnąć, aby podczas luzowania się paska miała mozliwośc ruchu i niwelowania luzu.
Wymiana na zaznaczanie połozenia starej rolki jest zaczerpnięta chyba ze starych polonezów. Bo stary pasek jest już wyciągnięty i rolka jest juz w położeniu minimalnym.
Rolkę trzeba napiąć do kreski za wycięciem. Jeśli nie można dociagnąć do kreski to pozostawienie wskaźnika w wycięciu napinacza też nie jest żle byle nie poza bo wtedy rolka nie ma wiele ruchu i może nie dociskac.

[ Dodano: Sro 19 Sie, 2009 23:43 ]
Cytat:
Napisał mkaminski100
Podepnę się pod temat. Czy ma ktoś może instrukcję wymiany rozrządu w 1.8 TDDI (99 produkcja - kod silnika mogę poszukać jeśli będzie wymagany)? Właściwie to chyba powinienem się zapytać czy książka Haynesa pokazuje wymianę rozrządu, bo "Sam naprawiam" to chyba tylko do wymiany piór wycieraczek się nadaje.
Zależy mi głównie na zestawach blokujących, a właściwie informacji na ile są potrzebne.
Z góry dziękuję za pomoc.
Opis masz tu:

http://forum.focusklubpolska.pl/view...er=asc&start=0
arti32 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-08-09, 23:26   #10
Ziele1985
Turysta
 
Avatar Ziele1985
 
Tomek
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
kombi
1.6 DuraTorq 115 KM DPF manual
wrzesień
2011
WW..P Warszawa Włochy
Postów: 377
Garaż
Domyślnie

Troszke czasu mineło zanim udałem sie do mechanika. Wymieniony rozrząd który jak się okazało nie był wcześniej wymieniany więc zaliczyłem wymiane przy 123k(jeżeli to faktyczny przebieg ) Do tego także pompa wody, uszczelniacze zaworów, pasek wielorowkowy, napinacz i rolka do niego, filtry, olej i ............ łożysko podpory półosi. To ostatnie podobno już było wykończone a musieli wyciagnąć ośke aby się do rozrządu dostać lub jakoś tak. Generalnie było jakieś powiązanie, te łożysko z wymianą rozrządu. Po wymianie czuje jakby poprawe w prowadzeniu (placebo?). Powyżej 110 nie czuje wibracji i przy starcie miałem jakby delikatne wibracje, teraz ich już nie czuje. Ale to jeszcze jutro przetestuje. W kolejce czekaja łaczniki stabilizatora z przodu razem z tulejami i kilka tuleje z tyłu.......a co potem?
__________________
Ziele1985 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-08-09, 08:19   #11
Gimnastikball
Turysta
 
Avatar Gimnastikball
 
Zarejestrowany: Dec 2005
Skąd: Czelabińsk
Ford Focus I FL
kombi
2.0 Zetec 130KM manual
2003
PNT powiat nowotomyski (Nowy Tomyśl)
Postów: 726
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał piter_777
Wymienił mi pasek, napinacz i jedną rolkę... wcześniej otrzymałem dwie rolki... sam mówi, że w nowszej wersji silnika jest tylko ta jedna rolka... Wierzyć mu?
prawda, mój brat ma fokę 98 i ma dwie rolki, ja mam 99 i jest juz jedną
__________________
-- Traveller --
Gimnastikball jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-01-11, 23:11   #12
Poul1987
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Ford Focus I
HB 5D
2.0 Zetec 130KM manual
1998
Postów: 3
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał piter_777 Zobacz post
Pasek rozrządu wymieniony... ale ile się przy tym napociłem ;/ zakupiłem części w takiej firmie jak Jarpol w Toruniu (nie mylić z Arpol), nie wyszło mnie drogo bo razem za pasek, napinacz i dwie rolki zapłaciłem 283 zł... ( przy okazji kupiłem pasek do alternatora i napinacz) później była akcja szukania mechanika... po znalezieniu odpowiedniego, (chciał za wymianę 150zł) (a wcześniej jeszcze kupiłem za 40zł z allegro coś do blokowania rozrządu ale jak się okazało nie by ło potrzebne)
Przy wymianie rozrządu okazało się, że części nie pasują... i tu niespodzianka... Cały czas uważałem, że auto jest produkcji 98r., a pierwsza rejestracja 2000r. (tak, też wskazuje numer na karoserii i szybach...) po pokazaniu wyjętych części w sklepie okazało się, że silnik jest produkcji po 99roku <wow>?? No ale co dalej... Części niestety wymieniał mechanik a mnie przy tym nie było. Wymienił mi pasek, napinacz i jedną rolkę... wcześniej otrzymałem dwie rolki... sam mówi, że w nowszej wersji silnika jest tylko ta jedna rolka... Wierzyć mu?
No i ciekawe jak to jest z tym rocznikiem? mechanik mówi, że auto jest zajebiście zadbane... na 100% nie było walone ani przerabiane... hmm sam już nie wiem...
pozdrawiam i życzę powodzenia w wymianie rozrządu


Siemka siemka właśnie jestem w trakcie wymiany paska u siebie i jest dokładnie jak Ty piszesz, auto z 98r. rejestracja w 2000 a silnik okazuje się ze jest po 99r. ale po rozmowie z zaprzyjaźnionym mechanikiem dowiedziałem sie że dół silnika mam ze starszej generacji( przed focus owej) a górę już z nowszej ( już focus), tez w sklepie dał mi 2 rolki i napinacz a okazało sie po rozebraniu ze mam 1 rolkę i napinacz, o dziwo pasek tej samej długości i napinacz identyczny tylko rolkę muszę wymienić.a no i okazało sie u mnie ze pasek oryginalny z przebiegiem 166500km, jak go skontrolowałem w sobotę to odstawiłem auto żeby przypadkiem nie zerwać taki popękany był.

Ostatnio edytowane przez Poul1987 ; 10-01-11 o 23:15
Poul1987 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-09-12, 17:33   #13
kempes
Turysta
Grupa: Warmińsko-Mazurskie
 
Zarejestrowany: Aug 2012
Ford Focus I
sedan
1.6 Zetec 100KM manual
2000
Postów: 42
Domyślnie

Odświeżę temat.
W weekend chcę wymienić rozrząd w swoim nowym nabytku (1.6 zetec-s). Wahałem się czy zrobić to samemu, czy oddać mechanikowi, ale po tym jak za robotę + części zawołali 800-1000 zł stwierdziłem, że zrobię to razem z tatą.
Mam teraz kilka pytań do osób, które same wymieniały rozrząd.
-Jakie są wymiary blokady wału korbowego w silniku 1.6 16V? Znalazłem w sieci takie coś:http://imageshack.us/photo/my-images...lokadawau.png/. Będzie pasowało? Czytałem też, że długość ma być 47, a nie 37 mm....
-Czy do zdejmowania koła pasowego z wału korbowego potrzebny jest specjalny ściągacz?
-Jak ustawić rolkę napinającą?
kempes jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-09-12, 19:25   #14
maciobyk
Kataryna
Zlotowicz
Grupa: Małopolska
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Ford Focus II ST FL
HB 5D
2009
Postów: 3 434
Domyślnie

Tu http://obrazki.elektroda.net/3_1267652351.jpg masz wzór blokady...Ściagnij dekiel zaworów i dopasuj płaskownik.

A tu oznaczenie na wale korbowym http://obrazki.elektroda.net/24_1267652430.jpg

Długość trzpienia poszukaj w google.
maciobyk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-09-12, 20:38   #15
kempes
Turysta
Grupa: Warmińsko-Mazurskie
 
Zarejestrowany: Aug 2012
Ford Focus I
sedan
1.6 Zetec 100KM manual
2000
Postów: 42
Domyślnie

Dzięki za pomoc, chociaż odpowiedź już znalazłem. Może komuś się przyda.
Wg. Haynes Service and Repair Manual:
-płetwa: grubość 5 mm, długość 180-230 mm, szerokość 20-30 mm
-blokada wału: długość 38,24 mm (a nie jak krąży w sieci 37 lub 47 mm).
kempes jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] 1.8 TDDI Pasek rozrządu a koło rozrządu adrian.nb Silnik i skrzynia 6 16-06-13 21:49
po jakim przebiegu wymienić rozrząd w FFII KrissII Silnik i skrzynia 10 02-11-10 09:11
Rozrząd gdzie wymienić ok. Rzeszów przesuch Silnik i skrzynia 0 08-07-09 12:54
Jak wymienić pasek wieloklinowy hasin Silnik i skrzynia 2 31-12-08 12:07
Kiedy w końcu ten rozrząd wymienić? janerad Silnik i skrzynia 10 28-08-06 15:48

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u