Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 27-03-16, 14:41   #1
Chabs
Sympatyk
Grupa: Śląsk
 
Avatar Chabs
 
Adam
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Gliwice
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2002
Postów: 3 586
Garaż
Domyślnie Instalacja wzmacniacza- step by step

Mam nadzieje, że ten post ukaże się w przyszłości w FAQ`u, co by inni użytkownicy nie musieli kombinować tyle co ja Będzie to fotorelacja z instalacji wzmacniacza (w moim przypadku 5-cio kanałowego ESX Vision 600.5) w bagażniku. Docelowo będzie on umieszczony pod wykładziną przestrzeni bagażowej. Wziąłem sobie do serca zasadę, że ma być nice and clean. Mało co widać i w razie potrzeby mógłbym to w łatwy i szybki sposób zdemontować.
Co będziemy potrzebować?

1. Wzmacniacz

2. 6m kabla spawalniczego 25mm2. Dlaczego akurat spawalniczy? Otóż dlatego, że jest wykonany z czystej miedzi, nie jak różne kolorkowe kable z alu pokrytego miedzią. Plusem jest również to, że jest w miarę giętki a będziemy musieli się troszkę nagimnastykować. a i jeszcze jedno ja metr swojego kupiłem za 10 zł. Kable zasilające np marki hollywood (seria PRO) wykonane z czystej miedzi kosztują trzy razy tyle. Ale to wybór należy do Was.

3. 2 komplety kabli sygnałowych. Dlaczego dwa? Bo jeden obsługuje subwoofer, drugi odseparowany zestaw głośników w drzwiach.

4. Oprawkę bezpiecznika wraz z bezpiecznikiem, tutaj przy moim spawalniczym spokojnie można było zastosować oprawkę na kabel do 21 mm2 a byłby mniejszy.

5. Do czegoś ten wzmacniacz musimy podłączyć, do przednich głośników wziąłem 12m kabla głośnikowego Holywood 2,5mm2 z serii pro, wykonanego z czystej miedzi. I zostało mi spokojnie 1,5 metra

Instalacja kabli zasilających:

Nie chciałem, prowadzić kabla zasilającego w otworze przy błotniku, jakoś nie ufam temu rozwiązaniu i nie chciałem wiercić dodatkowych dziur, dlatego długi czas szukałem wolnej zaślepki w ścianie grodziowej, o której każdy mówi ale chyba mało osób widziało, bo gdy pytałem była cisza. Dlatego odrobina gimnastyki hop w okolice pedałów i moim oczom ukazała się podejrzana zaślepka. Po jej usunięciu mamy piękny dostęp do komory silnikowej. Znajduje się nad pedałem gazu, na zdjęciu widać wtyczkę do owego pedału.



Przeciągamy kabel do komory silnika. Obok puszki filtra powietrza umieściłem oprawkę bezpiecznika, końcówki kabli umieściłem w dedykowanych tulejkach montażowych, co by kabel przy mocowaniu się nie rozszerzał, fotka w dalszej części poradnika. Dalej musimy pociągnąć kabel od plusa akumulatora do bezpiecznika, Książkowo powinno być do 30 cm, u mnie wyszło trochę więcej ale nie ma to większego znaczenia. Efekt jest taki:



Przy okazji namleczkowałem tu i ówdzie. Do umycia red devil 1:10 oraz produkt marki Polytop



Poczekałbym z instalacją samego bezpiecznika w oprawce do czasu kiedy wszystko nie będzie podłączone. Dalej przeciągnąłem go w puszcze przy progu drzwi kierowcy, biegną tamtędy kable, nie chciałem nic uszkodzić dlatego końcówkę kabla umoczyłem w szamponie samochodowym, potem pod wykładziną i pod oparciem kanapy. Na końcówki kabli głośnikowych i zasilających dałem dedykowane tulejki, o których była mowa wcześniej.



Kabel masowy-> robiło się ciemno tak więc średnio z fotkami. Umieściłem go przy mocowaniu oparcia tylnej kanapy, zdemontowałem oparcie, odkręciłem mocowanie oparcia, dalej wiertarka ze szczotką poszły w ruch, co by zdrapać farbę. Zarobiłem oczkową końcówkę kupioną w elektrycznym i ponownie złożyłem wszystko do kupy. Do pełnego sterowania zasilaniem potrzebny jest jeszcze cienki kabelek +12 pociągnięty od samego radia, ale o tym za chwile.

Kable sygnałowe RCA-> puściłem pod środkowym tunelem, do tego celu zdemontowałem samo radio z całą obudową zegarkiem i panelem klimatronika, dołączając do tego demontaż tunelu środkowego zyskujemy bardzo łatwy dostęp na przeciągnięcie kabli do tyłu radia. Przy zakupie radzę wybierać takie z krótkimi wtykami. Dwa komplety kabli przeciągnąłem przez oplot nylonowy, bardzo fajny materiał nawiasem mowiąc. Nie umieszczałem go na liście rzeczy do zakupu bo nie jest jakoś wielce konieczny, chroni kable przy przeciąganiu i fajnie wygląda Największym problemem było wyciągnięcie kabli spod wykładziny wnętrza. Tutaj było najwięcej potu i gimnastyki. Ja odkręciłem siedziska kanap i po mięsku odciągnąłem wykładzinę.







Kabel remote-> tutaj konieczne będzie około 3,5/4 metrów zwykłego cienkiego kabelka 0,5mm2 bądź 0,75 mm2. Ja dolutowałem go do wtyczki do radia, pociągnąłem go tunelem środkowym do bagażnika

Kable do głośników-> do drzwi kierowcy został puszczony pod środkowym tunelem, dalej na półka nad nogami kierowcy, przez otwór montażowy, którędy niektórzy ciągną zasilanie, dalej przeciąłem gumkę w której lecą kable i dalej do zwrotnicy w drzwiach. Pamiętamy o plusie i minusie, kable holywood pro są fajne bo mają jeden kabel okrągły drugi kwadratowy dla odróżnienia. Drzwi pasażera to już analogiczna sytuacja co to zasilającego plusa, zdemontowałem osłonę progu przy drzwiach pasażera, ukazało się wygodne i ładne korytko gdzie umieściłem kabel, dalej podobnie jak w przypadku drzwi kierowcy.

Robiłem to trochę na raty, gdybym robił za jednym zamachem pewnie zajęłoby mi to w okolicach 3-4 godzin ciągłej pracy, łatwo nie jest, ze względu na mnogość rzeczy które trzeba zdemontować. Natomiast dźwięk głośników rekompensuje wszystkie trudy montażu.

Nie muszę chyba dodawać, że średni sens jest podłączanie wzmacniacza pod seryjne radio jak i seryjne głośniki. Każde aftermarketowe markowe radio zagra lepiej już na seryjnych głośnikach niż seryjne Mam nadzieję, że ten poradnik się przyda i rozwieje wiele problemów przy montażu
Chabs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Instalacja wzmacniacza- step by step Chabs Elektryka, audio i alarmy 4 16-03-18 16:01
Podłączenie kondensatora i wzmacniacza!!! czechol Elektryka, audio i alarmy 18 31-03-10 11:36
[MK1] Montaz wzmacniacza.... marco223 Elektryka, audio i alarmy 12 11-02-10 16:49
Mostkowanie wzmacniacza rumi Elektryka, audio i alarmy 2 04-02-08 13:29
Zamontowanie wzmacniacza w FFI Gerardoo Elektryka, audio i alarmy 8 26-06-06 12:35

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u