Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 03-10-08, 16:44   #1
Yerzo
Żyrandol
Zlotowicz
Grupa: Warszawa
 
Artur
Zarejestrowany: Aug 2006
Skąd: Sokołów Podlaski
Ford Focus II
HB 3D
listopad
2006
Postów: 8 706
Garaż
Domyślnie Instalacja oryginalnych lamp bixenonowych [FF1]

Instrukcja montażu oryginalnych reflektorów bi-xenonowych



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Potrzebne narzędzia :
klucz nasadowy 10mm
klucz 10mm
klucz torx do odkręcenia nadkola (można posłużyć się też płaskim śrubokrętem)
śrubokręt mały krzyżakowy
pilnik
Najlepiej wyposażyć się w jakiś zestaw kluczy lub jeden klucz z wymiennymi nasadkami.
Taki zestaw powinien nam bez problemu wystarczyć.

Poniższa instrukcja odnosi się do przeróbki oryginalnych lamp z uniwersalnym zestawem xenonowym d2s. Niestety na rynku wtórnym ciężko znaleźć kompletny, oryginalny zestaw xenonowy z żarnikami i przewtornicami a jeśli już się znajdzie to w granicach minimum 2000 zł. Ja kupiłem uniwersalną przetwornicę HID, która nie zakłóca funkcjonowania elektryki w samochodzie oraz żarniki d2s Philipsa 4300k.

Jeśli ktoś chce szaleć z kompletną przeróbką to niech się szykuje na wydatek 5-6 tyś zł w ASO. W poniższym linku pokazany jest dokładny wykaz części i cen na rynek niemiecki. 4,900 €
http://www.foka24.de/Focus/Xenon/

Potrzebne materiały :
- Dwie oryginalne lampy bi-xenonowe lub zamienniki Depo. Zamienniki oferuje mhmtuning na allegro za 580zł kpl. Używane oryginały to wydatek 1000-1600zł
- konektorki VW (nr. części 000 979 225)
- uniwersalny zestaw xenonowy z żarnikami d2s.

Można iść też w tańszą opcję czyli zrobić konektorki ręcznie. Do tej opcji trzeba się przyłożyć i zrobić to naprawde dokładnie żeby konektorki nie wyskakiwały nam z PINów.
Tutaj wystarczy kupić :
- 2,5 m kabla
- 14szt konektorków małych żeńskich
- 14szt konektorków dużych męskich. (duże będzie trzeba troszkę przyszlifować ponieważ są za duże do przedliftowej wtyczki. Małe konektorki znowu są za małe i wypinają się.)
- izolacja
- lutownica z cyną
Koszt kabelków i konektorów to max. 10zł.
Komplet :


W sumie potrzebujemy 12 "zarobionych" kabelków, które z jednej strony bedą posiadały małe żeńskie konektory a z drugiej duże męskie (troszkę przyszlifowane pilnikiem tak aby wchodziły do przedliftowej wtyczki). Polecam zrobić 2 dłuższe kabelki z dużymi nieprzyszlifowanymi męskimi konektorami do kierunkowskazów ponieważ w lampach przedliftowych kierunkowskazy były w oddzielnych wtyczkach, które są troszkę dalej umiejscowione niż reflektor.
Dwa kabelki bedą służyły nam do zmostkowania kilku Pinów. W jednym z jednej strony powinien być męski konektor a z drugiej 4 żeńskie. W drugim jeden męski i dwa żeńskie.

Tak powinien wyglądać gotowy kabelek.


Jeśli mamy wtyczki i konektory VW lub gotowe nasze kabelki to zaczynamy zabawę...

Demontaż

Demontaż zderzaka



Lampa jest przymocowana na 3 śruby (hella na 4). Dwie u góry lampy i jedna(nieszczęsna) pod lampą do której aby się dostać potrzebny jest nam kanał lub mały demontaż zderzaka. Ja wybrałem tą drugą opcję i jak się okazało była to słuszna decyzja. Śruby pod lampą były jak wiadomo nie ruszane od nowości i zardzewiały. Myślę, że korzystając z kanału bez zdejmowania zderzaka nie dalibyśmy rady odkręcić tych śrub. Jeśli ktoś chce się bawić na kanale bez zdejmowania zderzaka to polecam ominąć ten punkt.

Przed zdjęciem zderzaka warto odkręcić przednią atrapę, która jest przymocowana na dwie śruby 10mm. Góra atrapy jest na zatrzaskach. Demontaż jej da nam późniejsze wygodniejsze operowanie lampami.

Opiszę to na przykładzie jednej strony zderzaka :
1. Demontaż zderzaka zaczynamy od odkręcenia 3 śrub TORX, które przytrzymują nadkole. Na zdjęciu zaznaczone są kolorem niebieskim.
2. Następnie musimy odkręcić 2 śruby od spodu zderzaka. Niestety jest to troche uciążliwe i niewygodne. Trzeba je wyszukać "na czuja" palcami. Śruby to 10mm. Na zdjęciu zaznaczone są kolorem czerwonym.
3. Kolejna i ostatnia śruba to śruba od góry rantu zderzaka. Tutaj równierz jest 10-tka. Odchylamy odkręcone nadkole i szukamy jej palcem. Warto przy tej czynności skręcić sobie koła maksymalnie w prawo jeśli odkręcamy śrubę z prawej strony zderzaka. Będzie nam wygodniej operować ręką. Śruba na zdjęciu zaznaczona jest kolorem zielonym.
4. Nie musimy demontować całego zderzaka jeśli nie chcemy. Ja postanowiłem zdemontować go całkowicie co by go przy zabawie nie porysować ani nie połamać zaczepów. Zderzak po odkręceniu trzyma nam się na 4 zatrzaskach pod atrapą i 3 zatrzaskach w atrapie chłodnicy. W zasadzie po odkręceniu śrub zderzak powinien dać się lekko wyjąć. Pociągamy go lekko do siebie. Zatrzaski zaznaczone są na zdjęciu kolorem pomarańczowym.

Polecam śruby z lewej i prawej strony zderzaka, atrapy oraz lampy odkładać sobie oddzielnie aby nie pomieszać stron.

Demontaż lampy



Jeśli zdecydowaliśmy się na demontaż zderzaka i mamy dostęp do dolnej śruby to możemy zacząć wymontowywać lampę. Lampa jest przymocowana na 3 śruby (hella na 4). Dwie od góry (od komory silnika) i jedna na boku pod błotnikiem. Ta ostatnia może być zapieczona i nie dać się odkręcić. Ja użyłem WD40, młotka i klucza 10tki. Jeśli śruba nie chce się okręcić to nakładamy klucz nasadowy 10mm i z wyczuciem stukamy młotkiem aby popuściła. Czerwonym kolorem zaznaczyłem umiejscowienie śrub. Śruby to 10mm.
Po odkręceniu śrub lampa powinna bez problemu dać się wyjąć. Odpinamy wtyczkę i wysuwamy lampę.

Elektryka

Wtyczka xenonowa:


Tak wygląda wtyczka w xenonowej lampie. Na zdjęciu widać, że we wtyczce nie występuje PIN nr.5

Ułożenie :
1 , 3 , 5 , 7 , 9
2 , 4 , 6 , 8 , 10
Opis :
1. światła drogowe (tzw. długie)
2. światła mijania
3. kierunkowskaz
4. światła mijania
5. nie występuje
6. masa
7. masa
8. masa sterowanie elektryczne
9. sterowanie elektryczne 12V
10. sterowania elektryczne

Wtyczka przedliftowa


Powyżej jest rozłożenie PINów w kostce przedliftowej w okablowaniu auta. Niestety nie mam zdjęcia wtyczki ale na 99% tak wygląda ułożenie. W razie czego to na wtyczce z tyłu jest numeracja PINów.
Opis :
1. ---------
2. sterowanie elektryczne
3. światła postojowe
4. masa
5. ---------
6. światła drogowe
7. światła mijania

Elektryka : Podpinanie lampy do wtyczki
Aby lampki zaświeciły musimy te dwie wtyczki ze sobą połączyć. Można tutaj użyć oryginalnych wtyczek i konektorków VW, które pasują do wtyczki w lampie lub użyć naszych własnoręcznie zrobionych kabelków. Wygląd wtyczki VW i konektorków można zobaczyć pod adresem strony Focus Fanatics : klik
Połączenie pinów we wtyczkach powinno wyglądać następująco :
Xenonowa lampa > przedliftowe wtyczki
1. > 6 drogowe
2. > nic nie podpinamy
3. > tutaj dajemy niebieski kabelek z kierunkowskazu ze zderzaka
4, 10. > 3 postojowe
5. > Nic nie podpinamy
6, 7, 8. > 4 masa
9. > 2 sterowanie elektryczne 12V
dodatkowo z pinu 7 w przedliftowej lampie dajemy kabelek do plusa na przetwornicy

Schemat :


Jeśli po tym połączeniu PINów wszystkie światła działają to sprawdzamy dokładność połączeń czy nie ma gdzieś luzów tak aby wtyczka lub kabelki nam sie nie wypinały. Szczególnie odnosi się to do połączenia własnoręcznie robionych kabelków, które tak jak wspominałem należy wykonać precyzyjnie aby nie wypinały się z PINów.

Jeśli lampy świecą, połączenia mamy sprawdzone to zabieramy się do składania wszystkiego w jedną całość. Montaż powinniśmy zrobić w odwrotnej kolejności do demontażu.


Dodatkowo można spiąć dwa Piny w kostce manetki kierunkowskazów przy kierownicy. Dzięki temu po zapaleniu świateł "długich" xenon nie gaśnie.
Wypinamy górną osłonę kierownicy i odkręcamy dolną osłonę kierownicy(niekonieczne).
Wypinamy szarą wtyczkę i mostkujemy dwa PINy : nr.8 i 9.
Ostatni krok to odwiedzenie stacji kontroli pojazdów w celu ustawienia światełek.

Mój Focus w końcowym efekcie wygląda tak :


Przydatne linki :
http://www.foka24.de/Focus/Xenon/

Jeśli ktoś posiada cenne informacje dotyczące montażu lamp to proszę o info na PW.
Dziękuje kasprzakowi za udostępnienie zdjęcia wtyczki.


__________________________________________________ ________________

Poprawiłem [ center]'y

[paolos]


Ostatnio edytowane przez trzeci ; 17-08-11 o 12:58
Yerzo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Gdzie tanio nakrętki do oryginalnych alu? meehow Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 4 20-05-09 22:08
[FFII] Jakie śruby zabezpieczające do oryginalnych alu ? stilo_kielce Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 8 11-05-09 21:49
Jak wyjąć zaślepke radia bez oryginalnych drutów? foxon Elektryka, audio i alarmy 2 17-01-09 12:33
[FFI] Dystanse do oryginalnych alufelg. Gherkin Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 7 06-12-06 11:36
Przerobka na xenon - jak to sie ma do oryginalnych xenonow?? GaC Tuning mechaniczny 14 26-03-06 17:57

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u