Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Gaz i zagazowane Foczki

Komunikaty

Gaz i zagazowane Foczki Gaz to zło ale są tacy co z niego korzystają

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 28-04-13, 19:35   #1
szaman696
Gaduła
Grupa: Małopolska
 
Avatar szaman696
 
Zarejestrowany: Nov 2012
Skąd: Radom/Kraków
Ford Focus II ST FL
HB 3D
2.5 DuratecST 225KM manual
2008
Postów: 1 834
Garaż
Domyślnie Jazda na luzie vs. na biegu a spalanie LPG.

Tak się od jakiegoś czasu zastanawiam jak to jest i jak to działa ze spalaniem na biegu i na luzie w trakcie jazdy.

Z tego co wiem to na benzynie w samochodach nowszej generacji jak się zdejmie nogę z gazu to spalanie jest 0 ponieważ odcina dopływa paliwa. Natomiast jadąc na luzie samochód dalej trochę paliwa spala.

Jak to jest na gazie?

Zawsze dużo jeździłem na luzie, jakoś tak się nauczyłem, teraz zacząłem jeździć na biegu do samego końca i luz wrzucać w ostatniej chwili.

Jeżdżę tak już jakąś chwilę i zacząłem sporo mniej tankować. Zastanawiam się czy to jest przyczyna, czy może po prostu ostatnio spokojniej jeżdżę

Czy umie mi to ktoś wyjaśnić jak to działa w przypadku LPG?
__________________
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny."
szaman696 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-04-13, 19:45   #2
drake
Klepacz
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Skąd: Bielsko-Biała
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
lipiec
2006
SB Bielsko-Biała
Postów: 2 330
Domyślnie

nigdy, w żadnym samochodzie z katalizatorem nie będzie czegoś takiego jak odcięcie dopływu paliwa, ponieważ prawidłowa praca katalizatora następuje w jego górnych zakresach temperaturowych. Zerowe spalanie to największy mit, jaki wymyślił człowiek, jeszcze gorszy od tego, że duże spuszczenie powietrza z opon da nam większą przyczepność. Katalizator wychłodziłby się w chwilę, a samochód zacząłby sypać NOx'ami na lewo i prawa. Wychłodzenie kata to naprawdę sekundy. Unia na to nie pozwoli. Dawka ta jest minimalna i na pewno mniejsza od tego, jakbyś puścił samochód luzem i staczał się z górki, co niemądre jest z dwóch powodów:

1) samochód może zgasnąć, usterek może być tysiąc, nawet jak silnik chodzi jak igła, a to przytnie się krokowiec, a to coś - i tragedia murowana

2) samochód podczas gwałtownych manewrów nie zachowuje się tak, jakby robił to gdyby obciążenie elementów wirujących silnika działało reakcją na koła skrętne. Wyskoczenie psa/dziecka, czegokolwiek na ulicę czasem daję nam minimalny margines błędu - zawsze lepiej mieć coś na swoją korzyść, czyli w tym wypadku wbity bieg, niż potem myśleć, że może to przez to spowodowałem wypadek itd. (sytuacji może być tysiąc)

podsumowując: nie ma żadnych plusów, aby wrzucać luz i toczyć się bez powodu. Na luz zrzucamy gdy zbliżamy się do obrotów biegu jałowego, i silnikowi to na korzyść i nam, przyrodzie i całej reszty świata.

Ostatnio edytowane przez drake ; 28-04-13 o 19:49
drake jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-04-13, 20:40   #3
coomac
Gaduła
Grupa: Warszawa
 
Artek
Zarejestrowany: May 2010
Skąd: Beeftown
Ford Focus III
HB 5D
1.6 Duratec 105KM manual
marzec
2013
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 1 554
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał szaman696 Zobacz post
Jeżdżę tak już jakąś chwilę i zacząłem sporo mniej tankować.
Ja jestem bardzo ciekawy o jakich oszczędnościach tu mówimy. Na jakim dystansie to jest zmierzone i w jakich jednostkach?
coomac jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-04-13, 20:54   #4
karolusms
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2012
Ford Focus I
sedan
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 22
Domyślnie

mam foczke z LPG, raz spalanie przy hamowaniu silnikiem bedzie wynosilo 0 a raz ok 2 L /100 km , tak jak pisze kolega drake, katalizator nie moze sie nadmiernie schlodzic, mam komputer pokladowy i zaobserwowalem ze gdy mocniej cisne i puszczam noge z gazu komputer pokazuje 0 i slychac (zapodam onomatopeja) "buuuuuuuuu" (auto nie dostaje paliwa,przepustnica zamknieta i auto sobie buczy,mocniej zwalnia) natomiast gdy jade spokojnie ok 90 km/h to w 80 % przypadkach po puszczeniu nogi z gazu auto bedzie slabiej hamowalo silnikiem, nie bedzie buczalo a komputer pokazuje spalanie ok. 1,8-2,2 L/100 km, co jeszcze ciekawego po wyczyszczeniu przepustnicy spalanie przy hamowaniu spadlo z 2,6 do 2,0. Tak samo zachowuje sie Punto ktorym jezdzilem z silnikiem 1.4 tez z LPG, raz hamuje silnikiem mocniej,buczy i komp. pokazuje spalanie 0 a raz spalanie wynosi rowno 2.0 i auto slabiej zwalnia. Wszystkim steruje komputer aby zieloni byli zadowoleni.
karolusms jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-04-13, 10:13   #5
szaman696
Gaduła
Grupa: Małopolska
 
Avatar szaman696
 
Zarejestrowany: Nov 2012
Skąd: Radom/Kraków
Ford Focus II ST FL
HB 3D
2.5 DuratecST 225KM manual
2008
Postów: 1 834
Garaż
Domyślnie

Oki teraz już wiem co i jak. A jak nie posiadam katalizatora? Komp jest oszukany bo nie wywala check engine?
__________________
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny."
szaman696 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-04-13, 20:35   #6
drake
Klepacz
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Skąd: Bielsko-Biała
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
lipiec
2006
SB Bielsko-Biała
Postów: 2 330
Domyślnie

nie można oszukać kompa, ECU ma swoje procedury i koniec.
drake jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-04-13, 11:42   #7
szaman696
Gaduła
Grupa: Małopolska
 
Avatar szaman696
 
Zarejestrowany: Nov 2012
Skąd: Radom/Kraków
Ford Focus II ST FL
HB 3D
2.5 DuratecST 225KM manual
2008
Postów: 1 834
Garaż
Domyślnie

Oki. Czyli tak czy siak wychodzi na to, ze mniej spali jeżdżąc do końca na biegu.

Co do tego co pisałeś na temat bezpieczeństwa to się zgadza aczkolwiek takie sytuacje zdarzają się naprawdę ekstrelanie rzadko.

Tak czy siak tak jak pisałem do jakiegoś czasu przestawiłem się i nie jeżdżę na luzie już wcale.
__________________
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny."
szaman696 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-04-13, 12:20   #8
drake
Klepacz
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Skąd: Bielsko-Biała
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
lipiec
2006
SB Bielsko-Biała
Postów: 2 330
Domyślnie

gitarka
drake jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-04-13, 14:45   #9
slawek11
Sympatyk
Zlotowicz
Grupa: Małopolska
 
Avatar slawek11
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Inny
kombi
2.0 Zetec 130KM manual
2002
KOL powiat olkuski (Olkusz)
Postów: 3 272
Domyślnie

Jesli dobrze kojarze to jazda na biegu np.dojezdzajac do swiatel ma swoje uzasadnienie ekonomiczne do ok.1300obr/min pozniej silnik dostaje juz normalna dawke paliwa.
slawek11 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-04-13, 15:02   #10
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

OMG, to jest znacznie prostsze:
- na biegu hamujemy
- na luzie sie toczymy
czesto jest tak, ze lepiej wyrzucic na bieg i toczyc sie bez hamowania, niz niepotrzebnie wytracac predkosc (np. jak zblizamy sie do swiatel i w miedzyczasie zmienia sie na zielone)
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] hamowanie lewą w TDCI ? msz Inne techniczne 2 23-01-13 23:41
[MK2] hamowanie mirasek32 Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 2 06-10-10 00:00

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u