Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Inne techniczne

Komunikaty

Inne techniczne Problemy, usterki, naprawy...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 19-04-11, 18:06   #1
szymano
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 49
Domyślnie Klimatyzacja nie chłodzi

Witam. Klima w moim Focusie przestała chłodzić niestety. Wnioskuję, że należy teraz ją napełnić. Czy cena robocizny 120zł plus 160 za kilo tej cieczy jest normalna?
szymano jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-04-11, 19:04   #2
holo
Jelonek Rogacz
Zlotowicz
 
Avatar holo
 
Bartek
Zarejestrowany: May 2008
Skąd: Chrząszczyżewoszyce
Ford Focus II
HB 3D
2.5 DuratecST 225KM manual
2006
Postów: 5 404
Domyślnie

Najpierw odpowiedz sobie, dlaczego czynnik uciekł. Samo napełnienie nie wystarczy na długo raczej.
__________________
To pisałem ja, Holo.

MK2 - P043K
holo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-04-11, 19:13   #3
hultai
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
2006
Postów: 33
Domyślnie

U mnie napełnienie od zera 150. Nie udało się znaleźć dziurki więc trzeba pojeździć
hultai jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-04-11, 20:38   #4
janekfocus
Guest
 
Postów: n/a
Domyślnie

A może ciecz masz tylko coś innego się zepsuło . Włącza Ci się sprężarka od klimy ?
  Odpowiedź z Cytatem
stare 20-04-11, 00:39   #5
szymano
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 49
Domyślnie

Podjadę na warsztat i zobaczę co powiedzą czemu nie ma cieczy.
Tak włącza się (słychać obciążenie silnika)
szymano jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-04-11, 11:09   #6
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

A może na forum wystarczy popatrzeć kilka tematów wcześniej.

Klimatyzacja - diagnozowanie usterki
http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=48684
Tutaj opisana dokładnie instalacja od strony elektrycznej do diagnozowania.

Najważniejsze jest ciśnienie w klimatyzacji.
Nieważne ile czynnika Ci nabiją ważne abyś miał odpowiednie ciśnienie.

Jeżeli ktoś wymienił chłodnice lub np. węża na nie oryginał
to wówczas ilość czynnika może być inna (większa lub mniejsza) od podawanej w książce.

Ciśnienie jest bardzo zależne od temperatury. Najlepiej byłoby mierzyć ciśnienie z rana-kiedy mamy pewność że temp. czynnika w układzie jest dokładnie zbliżona do temp. otoczenia. Sprawdza się je na wyłączonej klimatyzacji.

Inny pomiar ciśnienia na włączonej klimatyzacji-sprężarce-to pomiar wydajności sprężarki.

W serwisie od klimatyzacji nikt nie zwraca uwagi na ciśnienie statyczne (przy wyłączonej klimie) z dwóch powodów:
1-bo jest to trudne do ustalenia jakie powinno być kiedy nie znamy temp. czynnika w układzie a silnik jest gorący-wówczas mogą być dość spore wahania ciśnienia.
2-z niewiedzy pracowników obsługujących klimatyzacje ...bo zawsze teoretycznie podaję się ilość -wagę czynnika która powinna być w danej marce pojazdu. Jednak jest to błędem albowiem jakakolwiek wymiana elementu klimatyzacji(skraplacz-parownik-filtr-osuszacz) na inny zamiennik może oznaczać dość sporą zmianę w ilości czynnika do której należy uzupełnić układ klimatyzacji.

Faktem jest iż producenci zaniżają wartości ze względu na przepisy ekologiczne.
Fabrycznie napełnione klimatyzacje często mają więcej czynnika od ilości podawanych książkowo.

Dlaczego ustalenie ciśnienia jest trudne, i tak bardzo zależy od temp.-odpowiedzią jest wykres dla czynnika chłodniczego wg przemiany ciecz-gaz.
Np. wg. tabeli przemiany dla R134a
Temp/C - ciśnienie/bar
0 stC= 2 bar
5stC = 2,5bar
10=3,1
15=3,95
20=4,8
25=5,6
30'C=6,6bar
Uwaga -każdy czynnik ma inną przemianę (inne ciśnienia w danej temp.)
R12 ma np troszkę bardziej stabilną przemianę.

Granica ciecz gaz dla R134a
http://www.intercars.com.pl/pliki/PL...26_dodatek.pdf

Optymalnie jest aby zawsze w wyłączonej klimatyzacji przy danej temp. było ciśnienie w okolicach przemiany czynnika-ciecz gaz. Dlaczego?
Bo wówczas po uruchomieniu sprężarki Czynnik łatwo zamienia się w ciecz za sprężarką i pozostaje gazem przed sprężarką.

Dlaczego mniejsze ilości czynnika (ciśnienia) są niepożądane?
Bo:
1- spada wydajność klimatyzacji
2-czujnik niskiego ciśnienia szybciej reaguje na mniejszą ilość czynnika w układzie-rozłącza sprzęgło sprężarki.
3-w wyniku szybszego rozłączania czujnika ciśnienia dochodzi do częstszych wyłączeń-załączeń sprzęgła sprężarki co powoduje szybsze zużywanie się (wycieranie) sprzęgła sprężarki klimatyzacji. Sprężarka zamiast pracować i pompować gaz dłużej czeka aż na czujniku znowu pojawi się ciśnienie aby sterownik mógł ją znowu załączyć.

Dlaczego focus niema czujnika temp. który mówi o tym ze jest za zimno aby uruchomić klimatyzację?
Bo to zadanie spełnia czujnik niskiego ciśnienia ( ALD496-A)
W jaki sposób czujnik niskiego ciśnienia wie że jest zimno?
Prawidłowo nabity czynnik chłodniczy w temp. 5 C ma ciśnienie 2,4 bara .

Czujnik niskiego ciśnienia:
- rozłącza się w przedziale 1,5 - 1,9 bar
-załącza się w przedziale 2,7-3,2bar.

Jeśli prawidłowo nabita klimatyzacja ma odpowiednie ciśnienie w swojej temp. to czujnik w temp. 5stC może pozwolić na załączenie sie sprzęgła klimatyzacji ale po chwili zostanie rozłączona bo ciśnienie po stronie niskiego ciśnienia spadnie poniżej 1,5-1,9 bara.
Ponieważ po wyrównaniu ciśnienia osiągnie ono ciśnienie 2,4 bara >> będzie to za mało do ponownego załączenia czujnika niskiego ciśnienia. Na tej zasadzie opiera się zasada działania klimatyzacji w fordzie. Niema czujnika temp. na parowniku-chłodnicy kabiny wewnątrz pojazdu dlatego temp. z klimatyzacji może być nawet poniżej 0 st C.

PS. Nie jestem serwisantem od klimatyzacji.
Wiec proszę nie zadawać zbędnych pytań nie związanych z tematem.

Jak ktoś chce samemu napełnić to polecam
http://www.focushacks.com/?modid=85&...0and%20service

Uwaga -nie dobija się pustych klimatyzacji tylko takie które są sprawne, lub zostało w nich jeszcze trochę ciśnienia.
Pusta klimatyzacja (osuszacz-filtr) pochłania wilgoć.
Jeżeli klimatyzacja nigdy nie była pusta to niema sensu wymieniać -filtra i osuszacza.
Bzdurą jest też konieczność co 1-3 rocznego serwisu klimatyzacji. Klimatyzacja to układ zamknięty.
Klimatyzacja może wytrzymać bez nabijania nawet 5-10 lat.
Wszystko zależy od jakości elementów użytych do produkcji.
Olej się nie zużywa-to nie jest silnik gdzie mamy konieczność wymiany oleju który zanieczyszcza się związkami powstającymi w wyniku spalania paliwa. Tutaj jest układ zamknięty i jedyne zanieczyszczenie jakie może powstać w normalnie używanej klimatyzacji to zanieczyszczenia powstające w wyniku tarcia części w sprężarce, które i tak za zadanie ma wychwycić filtr znajdujący się w osuszaczu -odwadniaczu.
Nie da się wymienić oleju w układzie klimatyzacji-bez rozbierania-przepłukiwania układu.
Można tylko dodać odpowiednią ilość jeśli wiemy ile oleju ubyło z układu.

Jeśli układ jest przepłukiwany to należy napełnić sprężarkę -układ nowym olejem w ilości podanej przez producenta.
Jeśli będzie trochę więcej lub mniej to nic się nie stanie.

Jeszcze kilka informacji chyba najważniejszych
Jak powinno pracować sprzęgło sprężarki?
Temp. zewnętrzna 20 ' C
obroty silnika 800rpm
nadmuch wentylatora -2 bieg
Sprzęgło musi być załączone przez co najmniej 30 sek. Może być też non stop załączone. Jeśli się rozłącza to coś jest źle.
Najczęstsza przyczyna mało czynnika chłodniczego R134a.
Przy obrotach 1500 rpm sprzęgło powinno pracować prze około 6-12sekund.
Jeśli pracuje krócej:
-za mało lub za dużo czynnika. Zazwyczaj za mało
-przytkany rozprężnik lub osuszacz

Jesli pracuje dłużej:
-niewłaściwa wydajność sprężarki-słabo pompuje
-niewłaściwe działanie rozprężnika (dysza rdzenia parownika / zawór rozprężny).
Oczywiście może być wiele wiecej usterek rozwiązujących ten sam problem -ale zbyt długo bym musiał sie rozpisywać

725 -750g to za mało czynnika w foce !!! to jest niewłaściwa informacja należy sprawdzać po ciśnieniu!
Powinno wejsc okolo 850...900g. aby bylo poprawnie. Ale każde nabicie powinno być sprawdzone indywidualnie ze względu na fakt iż serwisant nie zna przeszłości pojazdu ani tego co zostało zmienione w układzie, a często te same samochody mają rożną ilość tego samego czynnika. Jesli po nabiciu takiej ilosci nadal brakuje cisnienia to znaczy ze brakuje oleju!!! Olej i czynnik nawzajem sie uzupełniają wiec należy dodać większą ilość oleju do układu bo dlatego chce wejsc za duzo czynnika chłodzącego

Wiecej szczegółów odnośnie prawidłowych załączeń sprężarki:
Ford AC system charts and information.pdf
Normal Cycling, Refrigerant System Center Register Temperature Range
http://www.fordforumsonline.com/.../...nformation.pdf

Podsumowanie... to że ktoś wam powie że jest właściwa ilość czynnika -że nabili tyle co pisze- nie oznacza ze tak jest. !!!
Prawidlowe cisnienie przy 25st C powinno byc okolo 6 bar
Tolerancja jest od 5-7 bar około
Powodzenia

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 27-04-11 o 21:56
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-04-11, 23:11   #7
Sebool
Turysta
 
Avatar Sebool
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
grudzień
2013
CB Bydgoszcz
Postów: 8
Smile

Miałem podobny objaw w swojej foczce,1,6 zetec climatronic, po wciśnięciu przycisku (AC) sprężarka nie załączała się. Szukałem , lukałem (wtyczki, połączenia) wsio ok. A sprężarka nie odpala. Popytałem, co nieco i trafiłem na gościa od klimatyzacji co ma troszkę oleju w głowie, (notabene z Bydgoszczy). Po. 1. (w skrócie) w układzie klimy są czujniki ciśnienia min. i max. W moim przypadku było tak, że w zeszłym sezonie klima działała, a w tym już nie (okazało się że miałem pusty układ) i czujnik min. nie pozwalał na załączenie sprężarki by jej nie uszkodzić (zatrzeć). Czujnik max, zadziała wtedy gdy w obiegu znajdzie się zator i ciśnienie wzrośnie do nie bezpiecznej wartości. Niestety nie udało się zlokalizować wycieku czynnika chłodzącego, nieszczelność może mieć średnice włosa lub mniej i wyciek trwa miesiącami. Co mnie martwi. Ale Fachman nabił mi układ czynnikiem z barwnikiem i powiedział :"śmigaj tak długo aż nie zauważysz zmiany wydajności klimy na na gorsze" . Jak by co podjedź i popatrzymy gdzie nam wsio ucieka. Dziś przeprowadziałem "test" wydajności klimy, zakładając termometr przy kratce nawiewu. Przy nagrzanym aucie wew ok 28 st.C w 10min temperatura przy kratce nawiewu spadła do 8 st.C Klima chłodzi jak ta lala, oby się udało szybko zlokalizować ucieczkę czynnika chłodzącego. Bo lato się zbliża Pozdrawiam
Sebool jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-04-11, 23:39   #8
mjq
Zarząd FKP
Grupa: Śląsk
 
Avatar mjq
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2011
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Ford Focus I FL
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2004
GWE powiat wejherowski (Wejherowo)
Postów: 14 034
Garaż
Domyślnie

Nie chce straszyć, ale w poprzednim samochodzie miałem to samo. Tzn klima chłodziła coraz słabiej, a przestawała po około 9 miesiącach. Niestety panowie nie zlokalizowali wycieku, a szukali go dosyć dokładnie z lampą UV.
__________________
Pozdrawiam mjq


Nie pytaj czy twój Focus zardzewieje, tylko kiedy.
Moje czarne wozidło
mjq jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-04-11, 08:29   #9
Radek89
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Skąd: Środa Śląska
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
2000
Postów: 886
Garaż
Domyślnie

No to co się martwisz co się smucisz ... Raz w roku ją dobij i nic mądrzejszego nie wymyślisz. Ja po roku też jestem bez klimy , ale jak nacisne zawór niskiego ciśnienia to jest syk czyli coś tam zostało. Podjadę do speców od klimy , poprzednio dobite było z barwnikiem , jak znajdą jakiś wyciek to ok , a jak nie to nabije i na ile starczy na tyle starczy ... ;];] Dla pewności zrobie to jak najbliżej sezonu
Radek89 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-04-11, 09:01   #10
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

Panowie..piszecie ze slabiej chlodzi...zwracajcie uwage na ilosc czynnika. Pusta klimatyzacja wam zniszczy osuszacz. Jak nabierze za dyzo wody z powietrza to pewnego razu uszkodzi sprężarke + osuszacz + moze jeszcze dysze rozprężną.

klimatyzacja powinna chodzic bez problemow przez 5-10 lat jak jest szczelna.

Jesli ktos chce pojezzic samochodem jeszcze kilka latek to moze lepiej dziurę znależć..jak co roku wydawać 150-200zl na klimatyzacjie lub jeszcze na osuszacz.

Wazne jet tez sprzeglo aby sie przed wczesnie nie zuzylo bo mala ilosc czynnika znacznie zwieksza cykle załączen i rozłączen klimatyzacji.

n wolnych obrotach przy temp. 20'C sprzegło powinno chodzic-byc załączone nie mniej jak 30 sek. Moze tez chodzic caly czas. Jesli sie wyłącza po 5...10..15 sek. to znaczy ze jest juz zle..prawdopodobnie malo czynnika.

Nikt nie czytał wątku który wyżej napisałem ze czesto jest dobijana za mała ilość czynnika?
Czynnik nie jest tani...100g =10zl wiec w interesie kazdego serwisu jest to aby nabic go jak najmniej. A przewaznie 100-200g nabija sie za malo do naszych samochodow.
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-04-11, 09:21   #11
mjq
Zarząd FKP
Grupa: Śląsk
 
Avatar mjq
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2011
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Ford Focus I FL
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2004
GWE powiat wejherowski (Wejherowo)
Postów: 14 034
Garaż
Domyślnie

Do Focusa 1.6 na naklejce mamy napisane 0,740kg +-0,015kg. Jak ostatnio robiłem to koleś wstukał w maszynkę do klimy 0,755 więc maks. Z tego co mi mówił to maszyna odciąga stary czynnik, sprawdza szczelność, a później z powrotem wtłacza stary czynnik + ewentualny ubytek. Jeśli coś namieszałem proszę o poprawienie mojego rozumowania.
__________________
Pozdrawiam mjq


Nie pytaj czy twój Focus zardzewieje, tylko kiedy.
Moje czarne wozidło
mjq jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-04-11, 10:00   #12
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

Model silnika niema znaczenia
Wsystko napisałes poprawnie...i tak teoretycznie powinno byc.
Tylko ze....taki haczyk...

http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=22391
przeczytaj sobie ile miał mjopek=834g po ilu latach w samochodzie ktory mial od nowosci
28-03-09, 13:24 mjopek
oraz co mu napisał
22-05-09, 18:18 huascar

Dodam ze mam 2 foki w tym jedna z salonu od nowosci i wszystko na oryginalach..i nikt nic niegrzebał poza mną. Klimatyzacja nigdy nie ruszana...przez 10 lat.
rok temu nie miałem czasu jak urwały sie kabelki przy sprzęgle i brat pojechał aby to zrobili bo ja nie miałem czasu aby pod samochód wejść. Po 10 latach jak sprawdzili ilość czynnika to powiedzieli ze jest ok. A wiec wniosek...musiało być oryginalnie więcej nabite.

W tym roku zauważyłem w tym samochodzie ze sprzęgło sie za szybko rozłącza..pojechałem do nabicia...zaplaciłem 150zl dobili...bo brakowało 200g.

ALe..!!! dalej cos mi niepasowało...niby nabili tyle co ma byc..740g
Pojechałem drugi raz..musiałem sie wykłócić ale zapłaciłem wiec wymagam...dobili mi jeszcze na moje żądanie około 150-200g więcej..sprawdzałem po ciśnieniu.

Dopiero po tym drugim dobiciu sprzęgło zaczeło pracować tak jak pisze instrukcja forda.
Jeśli sprzęgło w temp. 20stC sie rozłącza na wolnych obrotach to prawdopodobnie brakuje czynnika w klimatyzacji.
Ford AC system charts and information.pdf
w tym pliku jest napisane jak powinna pracowac sprezarka-i jak sie robi jej test.
Dodam iz dopiero po drugim dobiciu klimatyzacja zaczela dopiero mocno chlodzic.
Jesli sprzego na wolnych obrotach sie rozłącza to sprężarka mało pompuje i klimatyzacja słabiej chłodzi i niszczy sie sprzęgło sprezarki.

Wystarczy popatrzeć na kółko od sprężarki-bo to ładnie widać...ile czasu sie kręci na wolnych obrotach a na ile przestaje sie kręcić.Sprawdzić jaka jest temp....najlepiej aby bylo okolo 20stC
Ale przed testem klimatyzacja powinna pochodzic przez jedna minute na obrotach 2000rpm aby sie ciśnienia nabiły. Póżniej puszczamy gaz i idziemy pod maske i sprawdzamy jak chodzi sprzegło...jesli kółeczko niekręci sie przez min. 30sek to coś jest nie tak. Będzie to powodowało przyśpieszone zużycie sprzęgła.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 21-04-11 o 10:03
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-04-11, 23:02   #13
kanzi
Turysta
 
Avatar kanzi
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: poznań
Ford Focus I
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 34
Garaż
Domyślnie

nie chcąc rozpoczynać kolejnego postu...

klima chodzi ale tylko na obiegu zamkniętym... wyłączając obieg zamkniętu klima się wyłącza i przestaje chłodzić... poza tym wszystko ok

proszę o sugestie
w poprzednich latach było wszystko ok
__________________
kanzi
kanzi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-04-11, 00:16   #14
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

odezwe sie rano to napisze...do tego czasu zalatw sobie termometr bo zaloze sie ze twoja klima chlodzi tylko bardzo slabo..jak niemasz termometru to sie nie fatyguj.
sprawdz sprzeglo klimatyzacji jak dlugo sie kreci a jak dlugo sie nie kreci na wolnych obrotach przy nadmuchu z zewnatrz przy 20 stC -przy wlaczonym nadmuchu na 1 lub drugi bieg.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 22-04-11 o 00:22
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-06-11, 01:12   #15
Kristov81
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Kristov81
 
Krzysztof
Zarejestrowany: Mar 2011
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus I
sedan
1.6 Zetec 100KM manual
1999
CB Bydgoszcz
Postów: 58
Domyślnie

Cytat:
Napisał Sebool Zobacz post
Miałem podobny objaw w swojej foczce,1,6 zetec climatronic, po wciśnięciu przycisku (AC) sprężarka nie załączała się. Szukałem , lukałem (wtyczki, połączenia) wsio ok. A sprężarka nie odpala. Popytałem, co nieco i trafiłem na gościa od klimatyzacji co ma troszkę oleju w głowie, (notabene z Bydgoszczy). Po. 1. (w skrócie) w układzie klimy są czujniki ciśnienia min. i max. W moim przypadku było tak, że w zeszłym sezonie klima działała, a w tym już nie (okazało się że miałem pusty układ) i czujnik min. nie pozwalał na załączenie sprężarki by jej nie uszkodzić (zatrzeć). Czujnik max, zadziała wtedy gdy w obiegu znajdzie się zator i ciśnienie wzrośnie do nie bezpiecznej wartości. Niestety nie udało się zlokalizować wycieku czynnika chłodzącego, nieszczelność może mieć średnice włosa lub mniej i wyciek trwa miesiącami. Co mnie martwi. Ale Fachman nabił mi układ czynnikiem z barwnikiem i powiedział :"śmigaj tak długo aż nie zauważysz zmiany wydajności klimy na na gorsze" . Jak by co podjedź i popatrzymy gdzie nam wsio ucieka. Dziś przeprowadziałem "test" wydajności klimy, zakładając termometr przy kratce nawiewu. Przy nagrzanym aucie wew ok 28 st.C w 10min temperatura przy kratce nawiewu spadła do 8 st.C Klima chłodzi jak ta lala, oby się udało szybko zlokalizować ucieczkę czynnika chłodzącego. Bo lato się zbliża Pozdrawiam
Kolego a w którym warsztacie ów spec pracuje ? Bo jadę pierwszy raz z klimą do nabicia odgrzybienia itp itd. i nie wiem gdzie pojechać.

Druga kwestia to czy jechać do takiego warsztatu co facet mi mówi, że odgrzybienie z nabiciem klimy 150zl do tego ewentualna wymiana filtru kabinowego i jeszcze coś wspominał, że należy sprawdzić osuszacz tłumacząc sprawdzenie i ewentualną wymianę jakiegoś przewodu bo nie wiadomo w jakim stanie tam wszystko jest.Generalnie też polecał co 2-3lata sprawdzenie tego układu osuszającego i ewentualną wymianę lub co tam będzie do zrobienia przy tym ---> warsztat na Modrzewiowa 5 Bydgoszcz za renaultem.

W innym warsztacie facet nawet nie wspomniał o osuszaczu i powiedział mi , że koszt ogólny to do 300zł i robią w klimatyzacjach dość długo i nie mieli problemów z reklamacjami.Dodatkowo powiedział iż nie wprowadzają środków odgrzybiających przez kratki nawiewu w kabinie bo to nie jest miejsce powstawania grzyba. Oni robią to od miejsca w którym grzyb powstaje. Dodatkowo zachwalał się skutecznością przy kilku autach które były zagrzybione i sobie z tym poradzili --> warsztat na ul.Gdańskiej 108 Bydgoszcz Ich strona http://www.geminiauto.bydgoszcz.pl/s...bydgoszcz.html

Ostatnia kwestia czy odgrzybianie jest to rutynowy zabieg przy dobijaniu klimy. Robić to za każdym dobiciem czy tylko jak śmierdzi z nawiewu ? (czy to już za późno)

Auto ponad 2lata chłodziło idealnie ( nie wiem ile środka było w klimie bo auto kupiłem 2 lata temu z Belgii ) - używałem klimy nawet w zimę bo miałem problem z nawiewem na szybę. Teraz nie wiem ile zostało środka w klimie a nie chcę czegoś uszkodzić także od jakiegoś czasu jeżdżę z żoną nie włączając klimatyzjacji

Proszę o opinię i poradę

Ostatnio edytowane przez Kristov81 ; 03-06-11 o 01:27
Kristov81 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
klimatyzacja


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Klimatyzacja nie zawsze chłodzi. ryba1406 Inne techniczne 3 11-04-09 16:54

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u