Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 18-07-05, 09:28   #1
robiik_pl
Turysta
 
Avatar robiik_pl
 
Zarejestrowany: Jul 2005
Skąd: Chorzow
Postów: 11
Domyślnie F2 TDCi: 1.6 czy 1.8, oto jest pytanie...

Wlasnie przymierzam sie do kupna F2 - nigdzie nie potrafie znalezc informacji o silniku 1.6 tdci. Wiem, ze paramatery 'ksiazkowe' ma podobne jak 1.8 tyle, ze podobno mniej pali i jest cichszy. Powiedzmy sobie szczerze, ze sa to wazne cechy ale nie najwazniejsze. Jak jest z kultura pracy i elastycznoscia? Prosze o rade bo w tym tygodniu chce kupic bryke.

pozdrawiam,
Robert
robiik_pl jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-07-05, 09:39   #2
pinio_tdci
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Poznan
Postów: 545
Domyślnie

Jak Ci cena nie robi roznicy to bierz 1.8

Mialem okazje chwilke pojezdzic tymnowym 1.6 i elastycznosc jest gorsza niz mojego 1.8 (moj siedzi w starej budzie, ale nowa lzejsza nie jest )

Co do spalania to nie wiem, bo odbylem jedynie jazde probna
__________________
FF sedanik, dieselek w kolorze zwanym 'pepper red' (oramkowany )
pinio_tdci jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-07-05, 11:14   #3
marekj
Dukacz
 
Avatar marekj
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Zabrze
Postów: 1 493
Domyślnie Re: F2 TDCi: 1.6 czy 1.8, oto jest pytanie...

Cytat:
Napisał robiik_pl
Wlasnie przymierzam sie do kupna F2 - nigdzie nie potrafie znalezc informacji o silniku 1.6 tdci. Wiem, ze paramatery 'ksiazkowe' ma podobne jak 1.8 tyle, ze podobno mniej pali i jest cichszy. Powiedzmy sobie szczerze, ze sa to wazne cechy ale nie najwazniejsze. Jak jest z kultura pracy i elastycznoscia? Prosze o rade bo w tym tygodniu chce kupic bryke.
Nowe TDCi 1.6 i 2.0 to wzięte od PSA silniki HDI. Miałem okazję próbować 1.6 i nawet w porównaniu do mojego starego 1.8 TDDI twierdzę to co pinio - silnik ma słabszą elastyczność, ciagnie od ok 3000 obr co wobec 2000 potrzebnych staremu silnikowi robi sie mało atrakcyjne. Inna sprawa że przejechałem tym autkiem tylko parę kilometrów, pozatym był to nówka samochód - być może elektronika go jakos przytrzymywała w ramach docierania. Tego nie wiem ale zachwycony nim nie byłem.

Co do 1.8 TDCI to jest to silnik znany z FF 1 i można miec nadzieję ze już wyleczony z chorób dzieciecych typu padający układ wtryskowy czy problemy z kołem zamachowym.

Reasumujac z tych dwóch wybrałbym 2.0 TDCI a tak na serio to chyba jednak 1.8
Życie za czesto pokazuje że nie warto się rzucać na nowinki (patrz 1.6 Ti-Vcti )
__________________
Pozdrawiam
MarekJ
marekj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-07-05, 10:30   #4
GreGX100
Byznesmen
Grupa: Pomorskie
 
Grzegorz
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Gdańsk
kwiecień
Postów: 75
Domyślnie

Zdecydowanie polecam 1.8 tdci 115KM jest to silnik sprawdzony, a w focusie 2 jeszcze lekko dopracowany ma zwiekszony seryjnie moment obrotowy z 250Nm do 280Nm:

zalety:
- znana i sprawdzona konstrukcja
- cichsza praca od 1.6
- tańszy o 4tys (nie posiada filtra cząstek stałych a mimo to spełnia euro 4)
- lepsza dynamika (zauważalnie lepsza)
- dają nawet przykrywkę na silnik z napisem Ford i TDCi


Reasumując z własnych dośw. i opinii klientów zdecydowanie polecam 1.8 tdci.

Jeżeli chodzi o wersje wyposażenia to z prostszych polecam FX Silver (grzana szyba!), z bogatszych Ghia (nie polecam FX Gold).
GreGX100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-07-05, 10:34   #5
grzehoo
Kataryna
 
Avatar grzehoo
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: Trójmiasto
Postów: 3 050
Domyślnie

Cytat:
Napisał marekj
Co do 1.8 TDCI to jest to silnik znany z FF 1 i można miec nadzieję ze już wyleczony z chorób dzieciecych typu padający układ wtryskowy czy problemy z kołem zamachowym.
GreGX100, co ty na to? wiesz coś o takich problemach dotyczących naszych X100 tdci? zaczynam się bać...
__________________
grzehoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-07-05, 16:59   #6
GreGX100
Byznesmen
Grupa: Pomorskie
 
Grzegorz
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Gdańsk
kwiecień
Postów: 75
Domyślnie

Generalnie silniki TDci są bardzo czułe na jakość paliwa. Główni przez to zdarzały się problemy w poszczególnych egzemlarzach.

Mam znajomego który zjeździł 1.8 tdci 200kkm i nic sie nie dzieje.
GreGX100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-07-05, 03:33   #7
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

jest jeszcze taka kwestia ze 1.6 TDCi ladnie ciagnie do 180, potem juz troche wolniej (wiem bo jechalem w 5 osob u Seby z pelnym bagaznikiem na jure i do 190 to spoko dalo sie go rozbujac, a z tego co ja wiem/slyszalem to stare 1.8 po 150km/h to sie raczej toczylo niz przyspieszalo.....
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-07-05, 09:18   #8
robiik_pl
Turysta
 
Avatar robiik_pl
 
Zarejestrowany: Jul 2005
Skąd: Chorzow
Postów: 11
Domyślnie

Cytat:
Napisał gRuHa
jest jeszcze taka kwestia ze 1.6 TDCi ladnie ciagnie do 180, potem juz troche wolniej (wiem bo jechalem w 5 osob u Seby z pelnym bagaznikiem na jure i do 190 to spoko dalo sie go rozbujac, a z tego co ja wiem/slyszalem to stare 1.8 po 150km/h to sie raczej toczylo niz przyspieszalo.....
Czy ktos moze mi powiedziec jak to mozliwe? silnik 1.8 tdci 115 km ma wyzszy moment i moc od 1.6 zatem taka sytuacja nie powinna miec miejsca. Chyba, ze chodzi o 1.8 tdci 100 km...?
__________________
robik
FF2 Fx Gold
1.8 TDCi 115 KM
robiik_pl jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-07-05, 09:39   #9
moon
Administrator
Grupa: Warszawa
 
Avatar moon
 
Michał
Zarejestrowany: Jan 2005
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
wrzesień
2011
Postów: 2 055
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał gRuHa
jest jeszcze taka kwestia ze 1.6 TDCi ladnie ciagnie do 180, potem juz troche wolniej (wiem bo jechalem w 5 osob u Seby z pelnym bagaznikiem na jure i do 190 to spoko dalo sie go rozbujac, a z tego co ja wiem/slyszalem to stare 1.8 po 150km/h to sie raczej toczylo niz przyspieszalo.....
Czy cytujesz Sebe? On mial 1.8 90KM TDDi wczesniej.

PS: Do 190 chyba nie doszlismy
moon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-07-05, 13:02   #10
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

Cytat:
Napisał moon
Cytat:
Napisał gRuHa
jest jeszcze taka kwestia ze 1.6 TDCi ladnie ciagnie do 180, potem juz troche wolniej (wiem bo jechalem w 5 osob u Seby z pelnym bagaznikiem na jure i do 190 to spoko dalo sie go rozbujac, a z tego co ja wiem/slyszalem to stare 1.8 po 150km/h to sie raczej toczylo niz przyspieszalo.....
Czy cytujesz Sebe? On mial 1.8 90KM TDDi wczesniej.

PS: Do 190 chyba nie doszlismy
no dokladnie jego.... GiK tez to potwierdzil....
bylo 190
moze to dlatego ze nowe dizle maja bardziej rozciagnieta krzywa mocy i momentu w strone wysokich obrotow, czyli ciagna tak samo na 4tys obr jak na 2 tys obr........ to ze maja wiekszy moment to jeszcze nic nie znaczy, aczkolwiek jak sie je z chipsuje i ta krzywa troche rozciagnie to powinno byc jeszcze lepiej!!!!
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-07-05, 13:18   #11
moon
Administrator
Grupa: Warszawa
 
Avatar moon
 
Michał
Zarejestrowany: Jan 2005
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
wrzesień
2011
Postów: 2 055
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał gRuHa
no dokladnie jego.... GiK tez to potwierdzil....
Tylko ze teraz porownujemy 1.6 TDCi 109KM z 1.8 TDCi 115KM co ma sie nijak do 1.8 TDDi 90KM.
moon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-07-05, 13:34   #12
pinio_tdci
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Poznan
Postów: 545
Domyślnie

Cytat:
Napisał gRuHa
jest jeszcze taka kwestia ze 1.6 TDCi ladnie ciagnie do 180, potem juz troche wolniej (wiem bo jechalem w 5 osob u Seby z pelnym bagaznikiem na jure i do 190 to spoko dalo sie go rozbujac, a z tego co ja wiem/slyszalem to stare 1.8 po 150km/h to sie raczej toczylo niz przyspieszalo.....
To ciekawe

Moj stary, zdechly 1.8 klekot ciagnie bez problemu do 190 a i potem odczuwalnie przyspiesza

Cos masz niesprawdzone informacje, albo jezdziles jakims rzechem na ukrainskim ON
__________________
FF sedanik, dieselek w kolorze zwanym 'pepper red' (oramkowany )
pinio_tdci jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-07-05, 15:15   #13
zis
Turysta
 
Avatar zis
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: W-wa
Postów: 258
Domyślnie

Cytat:
Napisał pinio_tdci

To ciekawe

Moj stary, zdechly 1.8 klekot ciagnie bez problemu do 190 a i potem odczuwalnie przyspiesza

Cos masz niesprawdzone informacje, albo jezdziles jakims rzechem na ukrainskim ON
A nie masz przypadkiem sedana ?
__________________
MeganZIS
zis jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-07-05, 00:16   #14
-=Seba=-
Klubowicz
 
Avatar -=Seba=-
 
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Warszawa Wawer
Postów: 545
Domyślnie

Dokładnie ja miałem TDDI i ciągnął do 160 dobrze a potem to juz trzeba byłoooooo , żeby sie bujnął do 190 ( 2 osoby pełny bagazniki i natry bo z górów wracałem )

Jeśli chodzi o 1,6 TDCI to ja jestem baaardzo zadowolony. Pali jak na lekarstwo . Zwija się do 180 i nie ważne ile osób na pokładzie. Co do 190km/h to nie bede gadał bo potem bedzie jak z tym 208,5 ale można powiedzieć że sie udało tyle ze się autostrada Łódzka skończyła i trzeba było hamować przed renówką. Muszę jeszcze spróbowac gdzieś sam, pustym autem.

Mówcie co chcecie, ja tam jestem jak narazie zadowolony z silniczka. I rzeczywiście, nie ważne jakie obroty , tak samo ciągnie. Zupełnie jak nie disel.. Tyle , że jak dochodzę do czerwonego na obrotmierzu to mnie się zapala taka czerwona strzałka ( kontrolka) żebym może już tak bieg zmieniłl. Ale tylko kilka razy to sprawdzalem bo generalnie jeżdze 1750 - 2800 rpm
__________________

-=Seba=- pozdrawia
-=Seba=- jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-07-05, 02:18   #15
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

Cytat:
Napisał -=Seba=-
Muszę jeszcze spróbowac gdzieś sam, pustym autem.
T.Siekierkowska??? jak kiedys bedziesz w moje strony mknal
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-07-05, 06:03   #16
-=Seba=-
Klubowicz
 
Avatar -=Seba=-
 
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Warszawa Wawer
Postów: 545
Domyślnie

Cytat:
Napisał gRuHa
Cytat:
Napisał -=Seba=-
Muszę jeszcze spróbowac gdzieś sam, pustym autem.
T.Siekierkowska??? jak kiedys bedziesz w moje strony mknal
Chyba , zę wcześniej rowerem na zwiad pojedziesz Tam Ciągle stoją fotoradary.

Drugie wyjście to , że zagadasz jakoś gliniarzy albo od razu umieścisz u nich opłatę za mój przejazd
BTW: Wchodzenie w zakręcik koło kościoła z prędkością choćby 180 jakoś źle mi sie kojarzy
__________________

-=Seba=- pozdrawia
-=Seba=- jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-07-05, 13:30   #17
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

-=Seba=-, czyzbys mial zle doswiadczenia z trasa siekierkowska????? czyli wolisz roverek w te rejony????
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-08-05, 00:07   #18
need
Turysta
 
Avatar need
 
Zarejestrowany: May 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 23
Domyślnie Re: F2 TDCi: 1.6 czy 1.8, oto jest pytanie...

Cytat:
Napisał marekj
Co do 1.8 TDCI to jest to silnik znany z FF 1 i można miec nadzieję ze już wyleczony z chorób dzieciecych typu padający układ wtryskowy czy problemy z kołem zamachowym.

Reasumujac z tych dwóch wybrałbym 2.0 TDCI a tak na serio to chyba jednak 1.8
Życie za czesto pokazuje że nie warto się rzucać na nowinki (patrz 1.6 Ti-Vcti )
Obecnie w ogóle nie opłaca się kupować wersji 1.6 TDCI (109KM). Występuje wyłącznie z filtrem cząstek, przez co jest o 1 tys. PLN droższa od 2.0 TDCI (136KM)!!!
__________________
Need
need jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-08-05, 08:02   #19
grzehoo
Kataryna
 
Avatar grzehoo
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: Trójmiasto
Postów: 3 050
Domyślnie

ale nie kopci!
__________________
grzehoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-08-05, 10:59   #20
falki
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2005
Skąd: Gdynia
Postów: 41
Domyślnie

Czy Focus II jest dostępny z TDCi konstrukcji Forda czy tylko z tymi nowymi dieslami koncernu PSA? Bo patrząc na cenniki nie widzę tych sprawdzonych TDCi 100KM i 115KM...
falki jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-08-05, 15:21   #21
need
Turysta
 
Avatar need
 
Zarejestrowany: May 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał grzehoo
ale nie kopci!
1.8 TDCI (115KM) i 2.0 TDCI (136KM) spełniaja normę Euro4 bez filtra. !.6 TDCI (109KM) bez filtra spełnia tylko Euro3.

Cytat:
Napisał falki
Czy Focus II jest dostępny z TDCi konstrukcji Forda czy tylko z tymi nowymi dieslami koncernu PSA? Bo patrząc na cenniki nie widzę tych sprawdzonych TDCi 100KM i 115KM...
Obecnie jest dostępny 1.8 TDCI (115KM) stosowany w focusie C170. Jest jednak zmodyfikowany - obecnie ma 280Nm (poprzednio 250Nm).
__________________
Need
need jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-08-05, 16:48   #22
darekw
Turysta
 
Avatar darekw
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: P ł o ń s k
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
kwiecień
2005
WPN powiat płoński (Płońsk)
Postów: 662
Domyślnie

Cytat:
Napisał need
Obecnie w ogóle nie opłaca się kupować wersji 1.6 TDCI (109KM). Występuje wyłącznie z filtrem cząstek, przez co jest o 1 tys. PLN droższa od 2.0 TDCI (136KM)!!!
Faktycznie dziwaczna ta polityka cenowa :-/ Ciekawe jak im schodzą te DPFy

Cytat:
Napisał need
2.0 TDCI (136KM) spełniaja normę Euro4
Nie wiem jak im się to udało (na stronie niemieckiej też podają taką informację), bo mój w chwili zamówienia (luty) spełniał tylko normę Euro 3
__________________
MK II 2.0 TDCi Magnum Grey
darekw jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-08-05, 11:21   #23
need
Turysta
 
Avatar need
 
Zarejestrowany: May 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał darekw
Nie wiem jak im się to udało (na stronie niemieckiej też podają taką informację), bo mój w chwili zamówienia (luty) spełniał tylko normę Euro 3
Zgadza się.

W roku modelowym 2005 silnik 2.0 TDCI spełniał tylko Euro3, a po zamontowaniu filtra cząstek także Euro4.

Od roku modelowego 2006 czyli od sierpnia silnik ten spełnia Euro4 niezależine od tego czy ma filtr czy go nie ma.

Jak im się to udało? Słyszałem, że w ostatniej fazie montażu w fabryce do układu wydechowego wszczepiane są specjalne żywe kultury bakterii. Bakterie niedowano odkryto w jednym z wulkanów na Filipinach. Żywią się węglem zawartym w sadzy i to one wyżerają cały ten dym z silnika, tak że filtr już nie jest potrzebny.
__________________
Need
need jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-08-05, 20:37   #24
NeroN
Kataryna
Grupa: Śląsk
 
Avatar NeroN
 
Paweł
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Żarki Letnisko
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
grudzień
2011
Postów: 3 855
Domyślnie

Cytat:
Napisał "need'

Jak im się to udało? Słyszałem, że w ostatniej fazie montażu w fabryce do układu wydechowego wszczepiane są specjalne żywe kultury bakterii. Bakterie niedowano odkryto w jednym z wulkanów na Filipinach. Żywią się węglem zawartym w sadzy i to one wyżerają cały ten dym z silnika, tak że filtr już nie jest potrzebny.

Co ty stary bierzesz ??
__________________
FFI 1.6 HB & FFIII 1.6 EB kombi 204KM/327Nm by HEKO & POMYLONEZ - Projekt ZŁOMBOL było ST220 Blue Performance
NeroN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-08-05, 20:43   #25
darekw
Turysta
 
Avatar darekw
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: P ł o ń s k
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
kwiecień
2005
WPN powiat płoński (Płońsk)
Postów: 662
Domyślnie

Cytat:
Napisał need
Żywią się węglem zawartym w sadzy
Natomiast podobno za dziury w jezdni też odpowiedzialne są jakieś bakterie (nie tak "kulturalne" jak w jogurtach ), a nie badziewny materiał i drogowcy nieroby
__________________
MK II 2.0 TDCi Magnum Grey
darekw jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-05, 11:26   #26
siwy
Turysta
 
Avatar siwy
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: W-wa Saska Kępa
Postów: 304
Domyślnie

A co powiecie o silniku 1.6 tdci 90 KM?? czym sie różni (orócz mocy) od tego 109 KM??
__________________
VW PASSAT 2.0 TDI
siwy jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-08-05, 21:27   #27
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

Cytat:
Napisał siwy
A co powiecie o silniku 1.6 tdci 90 KM?? czym sie różni (orócz mocy) od tego 109 KM??
czy to prawda ze jest taki???
moj starszy ma miec wymienianego mondka na foke 1.6 benzyna albo diesel ale wlasnie 90KM, o co chodzi????? podejrzewam ze to nie jest stary TDDi.....
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-08-05, 10:20   #28
siwy
Turysta
 
Avatar siwy
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: W-wa Saska Kępa
Postów: 304
Domyślnie

Właśnie prawda. Zajrzyj do cennika, do wersji innej niż fx gold.
__________________
VW PASSAT 2.0 TDI
siwy jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-08-05, 14:03   #29
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

narazie w firmie kupuja FX Silvery, ale to sa serie limitowane i one sie chyba juz koncza, a moj starszy tak od razu tej foki nie dostanie, bo mondka tez pozno dostawal...... zobaczymy w najgorszym wypadku bedzie Ambiente, ale pierwsza foka w tej wersji byla fajna
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Pytanie o dziwny dzwiek przy odpalaniu TDCI herrradek Silnik i skrzynia 8 12-10-07 14:15
Tdci - regeneracja wtryskiwacza - pytanie delmariusz Silnik i skrzynia 10 20-03-06 17:01

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u