Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Opony, felgi, hamulce i zawieszenie

Komunikaty

Opony, felgi, hamulce i zawieszenie Aby miło się jeździło

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 12-03-09, 18:51   #1
marsellus
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Poznań
Postów: 28
Domyślnie żywotność łożysk FOCUS MKI

Witam,

Posiadam Foczkę z 99 r, 1.8 tddi kombi - ma przejechane 183000 km (nie potwierdzone). W ciągu ostatnich tygodni wymieniłem już łożysko podpory osi oraz jedno z łożysk koła z tyłu. Jeśli poleciały te 2, mogę przypuszczać, że w niedługim czasie "odezwą" się pozostałe? Wie ktoś może jaka jest żywotność ( w tys km) łożysk koła przód/tył?
marsellus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-03-09, 19:26   #2
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Nie ma reguły. Ja tylne wymieniałem przy sprawdzonym przebiegu ~90kkm.
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-03-09, 19:38   #3
Ranid
Turysta
 
Avatar Ranid
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Kudowa Zdr.
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
1999
Postów: 534
Domyślnie

Ja w swoim kombi wymieniałem -łożysko tylne lewe przy 140tyś,dwa przednie przy 170tyś,obie półosie są orginalne [obecnie 232tyś]
Ranid jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-03-09, 19:42   #4
kasprzak
Turysta
 
Paweł
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Inny
kombi
listopad
2007
PO Poznań
Postów: 962
Garaż
Domyślnie

a ja mam pytanko, jak wpływa wrzucenie 17", albo 16" na takie łożyska, czy też końcówki drążków Bardzo zwiększa się zużycie, czy też niewiele więcej
__________________
Pozdrawiam!
Focus MKII 3D 1.6TDCi @140.5KM/315Nm
kasprzak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-03-09, 20:57   #5
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

a jak bardzo zuzywa sie szczoteczka do mycia zebow - ZALEZY OD STYLU UZYTKOWANIA

jednym wytrzyma 50tys innym 200tys
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-03-09, 21:07   #6
kasprzak
Turysta
 
Paweł
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Inny
kombi
listopad
2007
PO Poznań
Postów: 962
Garaż
Domyślnie

Dobre porównanie
Hmmm... no chodziło mi poprostu czy bardziej dostaje po dupie takie łożysko i końcówki drążków przy takim samym stlu jazdy - zaliczając te same dziury , jezdzac z taka sama dynamika na 17" i 14"
__________________
Pozdrawiam!
Focus MKII 3D 1.6TDCi @140.5KM/315Nm
kasprzak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-03-09, 21:11   #7
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

dostaje po dupie o tyle wiecej o ile masz ciezsze kolo... ale foka z plastiku nie jest i nie pada wszystko po tygodniu, bez obaw
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-03-09, 10:08   #8
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie Re: żywotność łożysk FOCUS MKI

Cytat:
Napisał marsellus
Witam,

Posiadam Foczkę z 99 r, 1.8 tddi kombi - ma przejechane 183000 km (nie potwierdzone). W ciągu ostatnich tygodni wymieniłem już łożysko podpory osi oraz jedno z łożysk koła z tyłu. Jeśli poleciały te 2, mogę przypuszczać, że w niedługim czasie "odezwą" się pozostałe? Wie ktoś może jaka jest żywotność ( w tys km) łożysk koła przód/tył?
Licz sie z wymiana drugiego lozyska z tylu. Wlasciwie dziwie sie ze nei zrobiles tego od razu.
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-03-09, 21:22   #9
marsellus
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Poznań
Postów: 28
Domyślnie Re: żywotność łożysk FOCUS MKI

Cytat:
Napisał MaXyM
Cytat:
Napisał marsellus
Witam,

Posiadam Foczkę z 99 r, 1.8 tddi kombi - ma przejechane 183000 km (nie potwierdzone). W ciągu ostatnich tygodni wymieniłem już łożysko podpory osi oraz jedno z łożysk koła z tyłu. Jeśli poleciały te 2, mogę przypuszczać, że w niedługim czasie "odezwą" się pozostałe? Wie ktoś może jaka jest żywotność ( w tys km) łożysk koła przód/tył?
Licz sie z wymiana drugiego lozyska z tylu. Wlasciwie dziwie sie ze nei zrobiles tego od razu.
Nie wymieniłem od razu, bo tamto rozleciało mi się na autostradzie pod Rzymem, makaron skasował mnie na 150 eur ( łożysko+wymiana). Po powrocie do kraju, zanim zdążyłem zamówić drugie łożysko, auto znowu wylądowało u mechanika - tym razem jest poważnie - podobno przeskoczył pasek rozrządu. Poleciały 2 zawory i rozsypał się jeden tłok, panewki też do wymiany, bo te wskazują na bardzo duże zużycie. Dodam, że foka ma przejechane jakieś 260 kkm. Jak tylko odpali po naprawie wstawiam do komisu i nie dotykam, bo inaczej zbankrutuje. Dodam, że ojciec ma mazde 626 z 92 r., ze stanem licznika 750 kkm i przez 6 lat nie dołożył tyle,ile ja w przeciągu 6 miesięcy. Fazit - tragedia.
marsellus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-03-09, 21:47   #10
Ranid
Turysta
 
Avatar Ranid
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Kudowa Zdr.
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
1999
Postów: 534
Domyślnie

Bo jak się grzeje 180 na autostradzie do Rzymu to nic dziwnego,ten silnik nadaje się tylko dla emeryta.
Ranid jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-03-09, 22:42   #11
_domino
Turysta
Grupa: Brak
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Poznań
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
2003
Postów: 268
Domyślnie Re: żywotność łożysk FOCUS MKI

Cytat:
Napisał marsellus
Cytat:
Napisał MaXyM
Cytat:
Napisał marsellus
Witam,Posiadam Foczkę z 99 r, 1.8 tddi kombi - ma przejechane 183000 km (nie potwierdzone).
Dodam, że foka ma przejechane jakieś 260 kkm.
Wahania co do podawanego przez Ciebie przebiegu sa dosc duze w odstepie 2 tygodni - okazalo sie ze krecony czy jak?
__________________
Punto '97 03-08
Focus '03 08--->
_domino jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-03-09, 08:55   #12
marsellus
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Poznań
Postów: 28
Domyślnie Re: żywotność łożysk FOCUS MKI

Cytat:
Napisał _domino
Cytat:
Napisał marsellus
Cytat:
Napisał MaXyM
Cytat:
Napisał marsellus
Witam,Posiadam Foczkę z 99 r, 1.8 tddi kombi - ma przejechane 183000 km (nie potwierdzone).
Dodam, że foka ma przejechane jakieś 260 kkm.
Wahania co do podawanego przez Ciebie przebiegu sa dosc duze w odstepie 2 tygodni - okazalo sie ze krecony czy jak?
Dokładnie, z ciekawości zadzwoniłem do firmy w Niemczech, w której jeździł focus i nawet udało mi się porozmawiać z byłym użytkownikiem. Stąd wiem, jaki jest faktyczny przebieg.

A tak w ogóle to nie przekraczam 3 tys. obrotów na żadnym z biegów, co na piątce daje góra 140 km/h licznikowe ( w rzeczywistości 132 km/h). Raz jechałem 165 km/h, w środku było jak w odrzutowcu. Te silniki są po prostu kiepskie i tyle, nie ma co debatować, a do auta już nawet złotówki nie dołożę, bo i tak na nic.
marsellus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-03-09, 13:53   #13
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

No jestem innego zgania. Foka'99 przejechalem 110kkm (kupilem jak miala 93kkm) i moge stwierdzic ze jest to najlepsze auto w swojej klasie i nieawaryjne.
To ze rozwaliles rozrzad - mozesz miec pretensje do handlarza ktory ci nie podal oryginalnego przebiegu. W ogole jak kupiles auto to rozrzad zmieniles?
lozyska na osiach sie zuzywaja w kazdym aucie, podobnie jak wycieraczki czy opony - to zadna nowosc. Jestes bardzo naiwyny jesli myslisz ze kupisz inne auto o przebiegu wiekszym niz 150kkm i nie bedziesz musial wymieniac podobnych czesci.
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-03-09, 18:17   #14
marsellus
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Poznań
Postów: 28
Domyślnie

Cytat:
Napisał MaXyM
No jestem innego zgania. Foka'99 przejechalem 110kkm (kupilem jak miala 93kkm) i moge stwierdzic ze jest to najlepsze auto w swojej klasie i nieawaryjne.
To ze rozwaliles rozrzad - mozesz miec pretensje do handlarza ktory ci nie podal oryginalnego przebiegu. W ogole jak kupiles auto to rozrzad zmieniles?
lozyska na osiach sie zuzywaja w kazdym aucie, podobnie jak wycieraczki czy opony - to zadna nowosc. Jestes bardzo naiwyny jesli myslisz ze kupisz inne auto o przebiegu wiekszym niz 150kkm i nie bedziesz musial wymieniac podobnych czesci.
po przejechaniu pierwszych 30 kkm tak samo byłem zadowolony z autka jak ty.Wszystko wymieniałem na czas, pasek też był prawie nowy.Być może mam pecha, ty w profilu masz tdci a piszesz, że foka z 99 r., wtedy jeszcze nie robili tych silników z tego co się orientuję. Pojeździsz jeszcze trochę, to pewnie zmienisz zdanie,i obym nie miał racji.
marsellus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-03-09, 18:23   #15
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

Mialem F1'99 5 lat. Za ten czas zrobilem 110kkm jak pisalem (i to na LPG!!). Z powazniejszych napraw to tylko cewki napiecia. Reszta to normalne zuzycie (rozrzad, amorki, wycieraczki, lozyska tylnej osi i sprzeglo przy 190kkm). Teraz tym autem jezdzi moja siostra i szwagier mimo ze jak latwo policzyc auto ma juz prawie 210kkm - wymienili po zakupie rozrzad i pompe. I tez sa b. zadowoleni.

Ja sie przesiadlem na nowsze auto z powodow niezwiazanych ze stanem technicznym auta.
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-03-09, 15:41   #16
marsellus
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Poznań
Postów: 28
Domyślnie

Cytat:
Napisał MaXyM
Mialem F1'99 5 lat. Za ten czas zrobilem 110kkm jak pisalem (i to na LPG!!). Z powazniejszych napraw to tylko cewki napiecia. Reszta to normalne zuzycie (rozrzad, amorki, wycieraczki, lozyska tylnej osi i sprzeglo przy 190kkm). Teraz tym autem jezdzi moja siostra i szwagier mimo ze jak latwo policzyc auto ma juz prawie 210kkm - wymienili po zakupie rozrzad i pompe. I tez sa b. zadowoleni.

Ja sie przesiadlem na nowsze auto z powodow niezwiazanych ze stanem technicznym auta.
Słuchaj, to nie tak - ja rozpisuje się o tddi a ty a benzynce piszesz. Tu się z tobą zgodzę, benzynowe silniki podobno zaprojektowane były przez inżynierów z Yamahy ( albo przy ich współpracy) i tu masz w zupełności rację, że nie są awaryjne. Poza silnikiem nie mam żadnych zastrzeżeń do foczki. Sam znam kilka osób, które jeżdżą focusami w benzynie i też sobie je bardzo chwalą.
marsellus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-04-09, 07:52   #17
XymoX
Gaduła
 
Avatar XymoX
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Wawka - Grochoof - Witolin
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
luty
2004
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 615
Domyślnie

Cytat:
Napisał grzybek
Nie ma reguły. Ja tylne wymieniałem przy sprawdzonym przebiegu ~90kkm.
możesz w kilku słowach opisać co Cię skłoniło ? Oczywiście chodzi mi o objawy.

Pytam bo nie wiem czy nie czekają mnie właśnie łożyska choć mechanicy różnie mówią. Podczas jazdy jest cisza ale w momencie hamowania zaczyna się cyrk. Jest ogromne dudnienie (nie bicie) połączone z jakimś takim chrobotem - trudno to opisać. Dzieje się to zarówno przy dużej prędkości jak i przy "dohamowaniu" pod światłami. Czego ja już nie robiłem - nie pomaga: podmiana opon, podmiana felg, podmiana tarcz, klocków, zbieżność ok, wyważenie ok ......... ręce opadają
__________________
XymoX http://www.clanofxymox.com/

Był Focus a jest AUDI A4 B6 kombi 1.9 130KM
XymoX jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-04-09, 21:48   #18
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

lozyska bucza. Buczenie moze sie pojawiac ok 80-100km. Brzmi to troche jak bombowiec z II WS. Ale np. u mnie w FF1 tego buczenia chyba nie bylo slychac a od razu byl slychac wlasnie chrobot i to przy malych predkosciach. Od momentu jak to po raz pierwszy uslyszalem do wymiany uplynelo jakies 3 dni bo sie jezdzic nie dalo. Poza tym jest niebezpieczenstwo ze sie lozysko zablokuje podczas jazdy a to juz nie bedzie przyjemne.
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-04-09, 22:20   #19
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

XymoX, a to ciekawe bo na dohamowaniach obstawiał bym właśnie koła, i układ hamulcowy. Wątpię aby łożysko odzywało się tylko przy hamowaniu.
Cytat:
Napisał XymoX
możesz w kilku słowach opisać co Cię skłoniło ? Oczywiście chodzi mi o objawy.
Słychać było buczenie w zakresie V ~60-90km/h i u mnie ewidentnie było słychać że to łożysko. Diagnozę która to strona przeprowadziłem w oczywisty sposób jeżdżąc w zakrętach
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-04-09, 22:27   #20
XymoX
Gaduła
 
Avatar XymoX
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Wawka - Grochoof - Witolin
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
luty
2004
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 615
Domyślnie

Cytat:
Napisał MaXyM
u mnie w FF1 tego buczenia chyba nie bylo slychac a od razu byl slychac wlasnie chrobot i to przy malych predkosciach
no właśnie u mnie w czasie jazdy jest cisza ale przy np. dojeżdżaniu do świateł a zwłaszcza przyhamowaniu przy minimalnej prędkości słychać jakbym gołymi tarczami po betonie szorował ..... klocki i tarcze Motorcrafty z przelotem ok 8 kkm. Też mi na myśl przyszły łożyska z przodu ale zbija mnie z tropu brak szumu w czasie jazdy. Jednak to hamowanie przy minimalnej prędkości przypomina mi borowanie w zębie - dokładnie.

[ Dodano: Czw 02 Kwi, 2009 22:29 ]
Cytat:
Napisał grzybek
XymoX, a to ciekawe bo na dohamowaniach obstawiał bym właśnie koła, i układ hamulcowy. Wątpię aby łożysko odzywało się tylko przy hamowaniu
A z kolei szkoda mi troszkę wyrzucić kasę na łożyska aby przekonać się, że to nie to : ale ten piekielny chrobot jest właśnie na dohamowaniu przy minimalnej prędkości. Zero dudnienia czy huczenia - tylko niemiłosierny chrobot.
Zastanawiam się też nad jednym - czy nie popełniam przy samodzielnej wymianie klocków jakiegoś szkolnego błędu. Myśl ta stąd, że poprzednio miałem Asterixa dwójeczkę i było oki do czasu jak nie wymieniłem samodzielnie klocków. Po tej wymienie prześladował mnie kosmiczny chrobot przy hamowaniu. W Fokim mam to samo - wymieniłem heble i chrobocze jak diabli. Klocki zawsze kupuję oryginalne i montuję tak jak robiłem to zawsze "naście" razy .... Próbowałem bez smaru miedzianego potem ze smarem miedzianym i żadnych zmian ... W sumie w wymianie klocków nie ma żadnej filozofii ....
__________________
XymoX http://www.clanofxymox.com/

Był Focus a jest AUDI A4 B6 kombi 1.9 130KM
XymoX jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-04-09, 23:00   #21
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

XymoX, to już chyba masz odpowiedź. Możliwe że jednak coś źle zrobiłeś i Widzę że z Wawki to wal do Zbycha
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-04-09, 07:43   #22
XymoX
Gaduła
 
Avatar XymoX
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Wawka - Grochoof - Witolin
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
luty
2004
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 615
Domyślnie

Cytat:
Napisał grzybek
XymoX, to już chyba masz odpowiedź. Możliwe że jednak coś źle zrobiłeś i Widzę że z Wawki to wal do Zbycha
Ale chodzi o to, że tam nie ma co źle zrobić
A Zbychowi takimi pierdołami gitarę zawracać ..... ostatnio sprzęgiełko altka mi wymieniał bo ścierwo po zimie stanęło
__________________
XymoX http://www.clanofxymox.com/

Był Focus a jest AUDI A4 B6 kombi 1.9 130KM
XymoX jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-04-09, 08:20   #23
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Cytat:
Napisał XymoX
Ale chodzi o to, że tam nie ma co źle zrobić
Hehe, może jednak Skoro w dwóch autach po samodzielnej wymianie miałeś ten objaw.
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Focus ZX3 2006 USA vs Focus I maciejus Szkody, Naprawy, Porównania 18 26-09-11 23:38
Żywotność zawieszenia tylnego w focusie po wymianie tulei? theeagle Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 7 23-09-09 15:13
Akumulator-żywotność-mit? benias Elektryka, audio i alarmy 10 07-04-09 12:29
Żywotność silnika 1.8 - Focus Kombi leadman Silnik i skrzynia 18 14-06-05 10:15

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u