Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Inne techniczne

Komunikaty

Inne techniczne Problemy, usterki, naprawy...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 02-03-05, 11:41   #1
AndJas
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 8
Domyślnie Rozruch zimnego silnika 1,8 TDCi /100

Czy to normalne?
===========
1. Podczas pierwszego "porannego" rozruchu mojego silnika w temp. około zera i poniżej zera:
- pierwsza próba uruchomienia podjęta po zgaśnięciu kontrolki świecy żarowej jest nieudana (silnik próbuje zaskoczyć-szarpie -> przerywam rozruch)
- następna próba przeprowadzona identycznie zawsze daje efekt, ale także "z pewną niechęcią".
Akumulator jest OK, próba "zaskoczenia" silnika pojawia się szybko (1-2 sek.)

2. Kolejne rozruchy przy ciepłym lub po kilku godzinach na mrozie są OK
---------------
Obecnie jestem na etapie testowania "porannego" rozruchu dopiero po 2-3 sekundach od zgaśnięcia lampki świecy żarowej (za namową ASO).
Wydaje mi się, że to właściwy kierunek działań, bo rozruch odbywa się za pierwszym razem, ale jest jednak z tendecją do "kaszlu".
Drażni mnie coraz bardziej ten stan , bo:
- jestem jedyną znaną mi osobą, która zamiast przekręcić kluczyk po zgaśnięciu kontrolki i pojechać, bawi się w jakieś liczenie (liczenie baranów pomagało na sen )
- na swoje nieszczęście jestem inżynierem i męczy mnie brak jednoznacznej procedury rozruchu
- jestem zwolennikiem zasady "Lepsze jest wrogiem dobrego" więc nie chciałbym szukać dziury w całym
======
Czy Ktoś mógłby ....
Z góry dziękuję i pozdrawiam
AndJas jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-05, 11:55   #2
moon
Administrator
Grupa: Warszawa
 
Avatar moon
 
Michał
Zarejestrowany: Jan 2005
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150 KM manual
wrzesień
2011
Postów: 2 055
Garaż
Domyślnie

Nie jestem uzytkownik dieselka ale slyszalem tez o podwojnym grzaniu swiecami zarowymi. Raz nagrzewasz, wylanczasz stacyjke i grzejesz drugi raz i dopiero wtedy odpal.
Wlasciciele dieselkow sie pewnie jeszcze wypowiedza...
moon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-05, 13:28   #3
marekj
Dukacz
 
Avatar marekj
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Zabrze
Postów: 1 493
Domyślnie

Ja bym tradycyjnie obstawił że te świeczki (albo część z nich) nie grzeją po prostu.
Odczekanie parę skund ma sens bo świeczki grzeja jeszcze te kilka sek. po zgaśnięciu kontrolki. Skoro u Ciebie jest troche lepiej po odczekaniu to byc może spaliły się 2 lub 3 świece. Jeśli masz auto na gwarancji to każ im w ASO sprawdzić świece. Albo zrób to sam, albo pojedź do jakiegokolwiek mechaniora od diesli czy elektryka to ci sprawdzi.
__________________
Pozdrawiam
MarekJ
marekj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-05, 13:29   #4
gwoj
Turysta
 
Avatar gwoj
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 49
Domyślnie

Cytat:
Napisał moon
Nie jestem uzytkownik dieselka ale slyszalem tez o podwojnym grzaniu swiecami zarowymi. Raz nagrzewasz, wylanczasz stacyjke i grzejesz drugi raz i dopiero wtedy odpal.
Wlasciciele dieselkow sie pewnie jeszcze wypowiedza...
Ja też nie mam diesla ale niedawno w TVN Turbo facet radził aby przy podwójnym grzaniu świecami odczekać 15 sekund (liczenie nie do 3 a do 15 ) aby nie stopić świec .
__________________
====
gwoj FF1,6 FXgold 5 dr
gwoj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-05, 13:40   #5
AndJas
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 8
Domyślnie

Dzięki.
Na razie (optymistycznie) skłaniam się ku wersji, że świece są OK, chociaż ten "kaszel" każe podjrzewać, że może w którymś cylindrze rzeczywiście świeca nie grzeje.
Rozumiem, że (np. u Ciebie) standardowy poprawny rozruch powiniem się odbyć miękko, bez żadnych mniejszych czy większych efektów odbijania=kaszlu.
Na razie w ASO umówiłem się na "wymianę programu" bo jest jakiś upgrade . To nie zaszkodzi, mam nadzieję.

Cytat:
Napisał gwoj
Ja też nie mam diesla ale niedawno w TVN Turbo facet radził aby przy podwójnym grzaniu świecami odczekać 15 sekund (liczenie nie do 3 a do 15 ) aby nie stopić świec .
No ja też się zdecydowanie nie rwę do podwójnego grzania.
Jeśłi konkretna zwłoka po zgaśnięciu lampki pomoże na 100%, to zakładam, że jest błąd stały w sygnalizacji właściwej temperatury na rozruch przez kontrolkę i pewnie sobię odpuszczę, szkoda życia
AndJas jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-05, 13:54   #6
lobuz
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Wawa
Postów: 92
Domyślnie Re: Rozruch zimnego silnika 1,8 TDCi /100

mialem identyczne objawy: http://fkp.fyi.pl/viewtopic.php?t=908

Okazalo sie, ze swiece zarowe dobrze nie grzaly i wymienilem wszystkie. W ASO wymiana kosztowala 60 zl + czesci...
Teraz nie zdaze przekrecic kluczyka i juz pali

Cytat:
Napisał AndJas
[...] na swoje nieszczęście jestem inżynierem i męczy mnie brak jednoznacznej procedury [...]
tez jestem inzynierem i nawet mechanikiem
pozdrawiam
__________________
1.8 tddi Ghia, hatchback
lobuz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-05, 19:30   #7
Kulin
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Polska
Postów: 60
Domyślnie

Witam.

Mam focusa 1.8 TDI (90 KM) i w sumie mam podobny problem, tzn. jak temperatura spada w okolice 4 stopni C, to aby zapalić silnik potrzebuje troszkę więcej przytrzymac na rozruszniku, tzn. zaraz na początku łapnie i zaraz po tym dopiero zapala na dobre. I nie ważne czy temperatura jest 4 czy minus 20 stopni. Jak na razie pali, ale może to objawy świec żarowych, mam dopiero przejechane 60 kkm, po ilu wymienia się świece ? Z tego co się orientuję, to aby silnik Diesla zapalił musi być spełniony przynajmniej jeden warunek. Wysokie ciśnienie sprężanej mieszanki i ewentualnie podgrzanie tej mieszanki (świece). Zastanawiałem się jak samemu sprawdzić świece i tak myślę czy by można było je sprawdzić przez zwarcie do masy miernikiem, oczywiście po uprzednim odpięciu ich przewodów zasilających. Tylko czy to wystarczy ?

Pozdrawiam
Kulin jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-05, 20:07   #8
lobuz
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Wawa
Postów: 92
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kulin
Witam.

Mam focusa 1.8 TDI (90 KM) i w sumie mam podobny problem, tzn. jak temperatura spada w okolice 4 stopni C, to aby zapalić silnik potrzebuje troszkę więcej przytrzymac na rozruszniku, tzn. zaraz na początku łapnie i zaraz po tym dopiero zapala na dobre. I nie ważne czy temperatura jest 4 czy minus 20 stopni. Jak na razie pali, ale może to objawy świec żarowych, mam dopiero przejechane 60 kkm, po ilu wymienia się świece ? Z tego co się orientuję, to aby silnik Diesla zapalił musi być spełniony przynajmniej jeden warunek. Wysokie ciśnienie sprężanej mieszanki i ewentualnie podgrzanie tej mieszanki (świece). Zastanawiałem się jak samemu sprawdzić świece i tak myślę czy by można było je sprawdzić przez zwarcie do masy miernikiem, oczywiście po uprzednim odpięciu ich przewodów zasilających. Tylko czy to wystarczy ?

Pozdrawiam
marekj opisal to jak sie sprawdza swiece...zobacz tutaj: http://fkp.fyi.pl/viewtopic.php?t=908

mozesz tez sprawdzic stan swiec: wykrec swiece i podlacz pod akumulator...w ciagu kilku sekund powinna rozgrzac sie do bialosci...

mam foczke z identycznym silnikiem i wymienialem swiece przy 90kkm

pozdrawiam
__________________
1.8 tddi Ghia, hatchback
lobuz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-05, 20:28   #9
AndJas
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 8
Domyślnie

Dzięki
Oglądałem.
Jutro wybieram się do ASO (gwarancja) i spróbuję nie dać się spławić. Teraz mam większe szanse.
Czy my (Ja) dożyjemy czasów, kiedy takie portale, jak FKP będą służyć jedynie wymianie nowych pomysłów, bajerów itp. zamiast zastępować ASO w podstawowej diagnostyce?
...
To było pytanie retoryczne .
Pozdrowienia
AndJas jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-05, 21:10   #10
Kulin
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Polska
Postów: 60
Domyślnie

Lobuz dzięki za info, jutro sprawdzę, ale dopiero mam 60 kkm przejechane. Pozyjemy, zobaczymy.
Kulin jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-05, 23:25   #11
marekj
Dukacz
 
Avatar marekj
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Zabrze
Postów: 1 493
Domyślnie

Przebieg tu może niewiele znaczyć. Jak jest zrobione 60kkm na mieście to świece mogły być grzane duuuuuużo wiecej razy niż w innym silniku który zrobił 150tyś w trasie.
Świeczki mozna też załatwić grzejąc kilka razy pod rząd. Ja chyba tak swoje załatwiłem testując pewien układzik co sie wiązało z wielokrotnym włączaniem, wyłaczaniem stacyjki
__________________
Pozdrawiam
MarekJ
marekj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-03-05, 10:09   #12
AndJas
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 8
Domyślnie

ciąg dalszy:
Podobno świece mam OK. Tylko, czy test ASO to diagnozuje?. Zdziwiłbym się, gdyby nie.
Na oko wg metody "marekj" grzeją=przygasanie lampki i gasną=stuk przekaźnika + ponowna większa jasnośc lampki ośw. wnętrza, tylko, czy wszystkie i poprawnie.
Na razie czekam na wgranie nowych kalibracji modułu, które mają to naprawić Czekam, bo ASO robiło upgrade softu na testerze i jest kicha, bo ten nowy nie rozpoznaje modułów
Na razie nie przykładałem nikomu kałacha do głowy i nie żądałem prucia świec i badania np metodą proponowaną przez LOBUZa
Na razie zatem
...
wiem, że nic nie wiem
... zaraz kto to powiedział, chyba słyszałem to u dentysty
AndJas jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-05-05, 23:24   #13
grzehoo
Kataryna
 
Avatar grzehoo
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: Trójmiasto
Postów: 3 050
Domyślnie

Miałem to samo ze swoim 1.8 TDCi. W ASO powiedzieli, że świeczki OK. Wgrali nowy soft i powiedzieli, że powinien pomóc. No i faktycznie niby pomógł, ale nie mogę stwierdzić na 100% bo zaraz po tym przymrozki minęły i palił i tak i tak bez problemów.
__________________
grzehoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Problem z odpaleniem zimnego TDCI Daro_wroc Silnik i skrzynia 116 21-03-11 17:06
[FFI] rozruch TDCI slape Silnik i skrzynia 1 04-08-09 07:21
STUKANIE PRZY ZAPALANIU ZIMNEGO FOCUSA 1.8 TDCI 115 dimaas Silnik i skrzynia 6 03-08-09 21:47
Czyżby c.d.n. - Rozruch zimnego silnika 1,8 TDCi /100 AndJas Inne techniczne 1 10-03-05 15:10

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u