Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Opony, felgi, hamulce i zawieszenie

Komunikaty

Opony, felgi, hamulce i zawieszenie Aby miło się jeździło

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 16-09-06, 00:46   #1
jontus
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2006
Skąd: Polska
Postów: 37
Domyślnie TPH (twardniejący pedał hamulca) w Focusie II !!!!

Witam wszytskich!!, Od jakiegoś czasu upalam FFII 1,8 tdci i zauważyłem, że Ford swoje nowe dziecko obarczył znowu tym samym problemem z hamulcami co FFI. Otóż chcąc zahamować gwałtownie mam twardy pedał hamulca i samochód nie zwalnia, wówczas noga do góry i jeszcze raz wciskam hamulec i wtedy jest już wszytsko normalnie. Tą technikę wyrobiłem sobie jeżdżąc FFI lecz nie jest to normalne, aby tak hamulce działały. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że problem wystepuje sporadycznie i jak zwykle ASO nic nie znajdzie.

Czy któryś z uzytkowników FFII też to juz odczuł?????
jontus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-09-06, 01:19   #2
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

a zadam glupie pytanie: czy wciskasz sprzeglo przy mocnym hamowaniu?
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-09-06, 11:23   #3
jontus
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2006
Skąd: Polska
Postów: 37
Domyślnie

Przy awaryjnym hamowaniu wciskam tylko hamulec, wyczuwam "kamień" pod nogą puszczam hamulec i jeszcze raz naciskam hamulec i dopiero wtedy auto zaczyna zwalniać, a sprzęgło wciskam jak zdąże dopiero w końcowej fazie hamowania. A teraz jaz zadam głupie pytanie czy w Fordach nie wolno wciskać hamulca i sprzęgła?
jontus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-09-06, 12:32   #4
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

w Fordach i tak naprawde wszystkich autach z ABS POWINNO sie wciskac sprzeglo przy ostrym hamowaniu... stara szkola mowila zeby hamowac bez sprzegla, bo wtedy dochodzi dodatkowe hamowanie silnikiem - obecnie przy ABS takie podejscie to bzdura - bez sprzegla ABS nie dziala na 100% swoich mozliwosci i prawdopodobnie stad bierze sie blokowanie kol...

ja hamuje ze sprzeglem i nigdy mi sie taka sytuacja nie zdarzyla... kilka razy natomiast zdarzyla mi sie przy podhamowywaniu bez sprzegla... sprobuj troche ze sprzeglem hamowac i napisz, czy to pomaga w twoim problemie...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-09-06, 18:33   #5
Costello
Turysta
 
Avatar Costello
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Skąd: Holandia
Postów: 108
Domyślnie

Tez mam odruch hamowania ze sprzeglem. Jakos od poczatku nauczylem sie tak hamowac. Na egzaminie z prawka instruktor powiedzial, ze dobrze jezdze tylko nie mam wciskac sprzegla jak hamuje. Wyhamowac i dopiero wrzucic luz. Jak widac, sa rozne szkoly.
__________________
FF1 2003 x100 Magnum Grey
Costello jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-09-06, 13:59   #6
darekw
Turysta
 
Avatar darekw
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: P ł o ń s k
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
kwiecień
2005
WPN powiat płoński (Płońsk)
Postów: 662
Domyślnie

Cytat:
Napisał jontus
Czy któryś z uzytkowników FFII też to juz odczuł?
U mnie hamulec działa zupełnie zwyczajnie
__________________
MK II 2.0 TDCi Magnum Grey
darekw jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-09-06, 14:40   #7
szy
Turysta
 
Avatar szy
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Gdańsk
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2005
Postów: 854
Domyślnie

Cytat:
Napisał darekw
U mnie hamulec działa zupełnie zwyczajnie
U mnie też.



Szy.
__________________
szy jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-09-06, 15:10   #8
ZootAlures
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: Warszawa Żoliborz
Postów: 53
Domyślnie

Cytat:
Napisał darekw
U mnie hamulec działa zupełnie zwyczajnie
U mnie też.
Za to, zauważyłem twardnienie pedału sprzęgła . Zdarzyło mi się może ze trzy razy, że jadąc długo i szybko autostradą (~2h, 150/h, dodatkowo było b.gorąco) pedał sprzęgła się nieznacznie usztywniał. Po pierwszych wciśnięciu już było normalnie.


Z
ZootAlures jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-09-06, 23:59   #9
jontus
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2006
Skąd: Polska
Postów: 37
Domyślnie

spróbuję tylko musze znowu jakąs trasę zaliczyć po kręcąc sie w miescie niestety to nie wystepuje. Ale teraz znowu odcuwam inne problemy mocne osłabienie skuteczności hamulców, pedał trzeba cholernie mocno deptać, ale przypuszczam że w FFII to norma jak w FFI. Jak dotychczas mam wszystkie problemy z hamulcami jak w FFI czyli nic nowego. Technikę jazdy ma od kilku lat taka samą jeżdżąc innymi samochodami (peugeot 307, Toyota corolla, Honda Civic, VW Passat, Skoda Octavia itd) nigdy nie wyczułem twardnienia pedału hamulca, Ford coś zmaścił jak zwykle, albo czepiam sie szczegółów, ale nie widzi mi się zatrzymywanie np. na naczepie Tira. W ASO chyba coś na ten temat wiedza gdyż doradca się tylko usmiechnął i szyderczo powiedział, że jest to problem sporadycznie występujacy i w serwisie nie mozna go zdiagnozować, a co dopiero wychwycić - jeździć.... aż się coś przydaży !!!! Ten sam motyw był z FFI.
jontus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 00:08   #10
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

jontus, jakos to dziwne ze trafiles na FFI i FFII z ta sama przypadloscia... Focus ma zupelnie dobre hamulce (FFI na pewno), wiec albo cos ci sie z nimi sypie albo twoj styl jazdy nie pasuje do foki...
a jezeli faktycznie bylaby to wada fabryczna to akurat jestem przekonany, ze felerne auta by cofneli to ASO, bo to akurat moze byc bardzo niebezpieczne...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 07:55   #11
casp
Turysta
 
Avatar casp
 
Zarejestrowany: May 2005
Skąd: szczecin
Postów: 68
Domyślnie

Cytat:
Napisał misiekt
Focus ma zupelnie dobre hamulce (FFI na pewno)
hehehe dlugo masz focusa ja tez myslalem ze bzdury gadaja dopoki o maly wlos nie wypchnalem innego auta na skrzyzowanie na czerwonym swietle poszukaj na forum o czym mowa...
__________________
byl: FF I 1.6
jest: vectra c 1.9 tdci GTS
casp jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 08:56   #12
ford_driver
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2006
Skąd: podkarpacie
Postów: 308
Domyślnie

moment przypadłośc o której mówicie to nie jest przypadkiem BA (brake Assist) asystent hamowania ??

siła hamowania czy inaczej cisnienia lynu w ukladzie zalezna jest nie tylko od siły nacisnięcia pedalu hamulca ale także dynamiki tego ruchu
dzieje sie to n a tej zasadzie że jesli gwaltownie bardzo zdecydowanie nacisniesz hamulec to system "włączy" maksymalna dostępna silę hamowania, natomiast w przypadku zwyklego normalnego hamowania system stara się dzialać zupelnie normalnie stąd nie do konca mozna wyczuć pedal hamulca
system powstal dlatego iz podobno wiekszosć kierowcow w sytuacjach awaryjnych hamujac odpuszcza noge z hamulca wyrażnei nim pompując co wydłuża drogę hamowania
a na rownej drodze ogłupia dodatkowo abs, do tego dochodzi przegrzewanie sie hamulcow
w standartowym układzie hamulcowym wystarczy raz gwaldownie wychamowac z 100 do zera zeby 20 sekund pózniej hamulce przy tym samym manewrze spisywaly się zdecydowanie gorzej

wspominam o tym bo co jak co można fordowi zarzucić ale nigdy jego wado nie byl układ hamulcowy

pozdrowienia

ford_driver
ford_driver jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 09:41   #13
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

mam foczke z 2000r. wiec raczej nie mam brake assist - albo nie zauwazylem... sila hamowania zalezy u mnie od tego jak mocno wcisne hamulec i to mi sie podoba (wole hamulce focusa niz hamulce w ostatnim Mesiu C-Klasse ojca)...

focusem przejechalem 30tys km, wiec sadze ze poznalem juz hamulce :P

ze hamulce sie grzeja (podgrzewa sie mocno plyn hamulcowy) to przeciez norma... jak hamowales 1-2 razy ostro, to normalne ze za 3 razem bedzie problem jezeli nie dasz sie hamulcom schlodzic... ale to juz kwestia stylu jazdy jak pisalem wyzej
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 11:35   #14
ford_driver
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2006
Skąd: podkarpacie
Postów: 308
Domyślnie

osoba ktora zglosila problem jak widzę w opisie jeżdzi FII 1.8 tdci a tam BA może występować

oczywiście że gzreje się plyn hamulcowy ale glonym problemem jest utrata zdolnoći odprowadzania ciepla przez tarcze, do czasu az plyn nie zacznie wrzec wzrost jego temperatury powoduje jego rozszerzanie sie czyli cisnienie w układzie się zwiększa

pozdrowienia

ford_driver
ford_driver jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 12:20   #15
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał ford_driver
osoba ktora zglosila problem jak widzę w opisie jeżdzi FII 1.8 tdci a tam BA może występować
ok, pewnie tak... ale problem z temtu postu dotyczy rzekomo zarowno FII jak i FI i to dokladnie w taki sam sposob...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 13:23   #16
Lukaszeczek
Turysta
 
Avatar Lukaszeczek
 
Zarejestrowany: Nov 2005
Skąd: L'pool
Postów: 288
Domyślnie

Cytat:
Napisał misiekt
stara szkola mowila zeby hamowac bez sprzegla, bo wtedy dochodzi dodatkowe hamowanie silnikiem - obecnie przy ABS takie podejscie to bzdura - bez sprzegla ABS nie dziala na 100% swoich mozliwosci i prawdopodobnie stad bierze sie blokowanie kol...

ja hamuje ze sprzeglem i nigdy mi sie taka sytuacja nie zdarzyla... kilka razy natomiast zdarzyla mi sie przy podhamowywaniu bez sprzegla... sprobuj troche ze sprzeglem hamowac i napisz, czy to pomaga w twoim problemie...
Wyjaśnij dlaczego bzdura? Póki nie wyjaśnisz, ja napiszę - to Waść bzdury pleciesz. Serdecznie zapraszam do lektury co to jest ABS, po co jest, jak działa i dlaczego tak, a nie inaczej :P
Lukaszeczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 13:40   #17
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

po technikum mechanicznym nie jestem, wiec nie opisze ci dokladnie procesu...

faktem jest, ze:
- w kazdej instrukcji obslugi jaka czytalem jest wyraznie napisane, ze dopiero po wcisnieciu sprzegla ABS dziala ja powinien
- samochod ma krotsza droge hamowania z wcisnietym sprzeglem niz bez (czyli jezeli teoretycznie jednoczesnie hamujemy silnikiem) - to akurat sprawdzalem empirycznie
- to co nazywamy ABS juz dawno przestalo byc tylko prostym systemem zapobiegajacym blokowaniu kol...

moge miec na to rozne teorie ale pewnie beda tak smieszne, ze wstyd pisac

to jest tak jak z oszczedna jazde, niektorzy uwagaja ze puszczajac gaz palisz mniej niz wyrzucajac na luz... i w kazdych poradach o ekonomicznej jezdzie tak jest, nawet kompy pokladowe pokazuja wtedy zero i podobno odcinane sa wtryski - IMO ewidentne bzdury (znow), bo auto spali mniej przy podjezdzaniu na luzie...

ale nie chcialbym tu dyskusji podobnej o wyzszosci dieseli nad benzyniakami, wiec propnuje zebys sprobowal pojezdzic troche "ze sprzeglem" i zobaczymy twoja opinie - jezeli bedzie hamowal gorzej, to ja zrobie kolejne tesciki u siebie i moze sie czegos nauczymy...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 14:10   #18
Lukaszeczek
Turysta
 
Avatar Lukaszeczek
 
Zarejestrowany: Nov 2005
Skąd: L'pool
Postów: 288
Domyślnie

Nie pogniewaj się, ale po tym, co przeczytałem . Ja rozumiem, że opierasz się na własnych doświadczeniach, i że nawet rezulaty są pozytywne, ale mam niesamowite odczucie, że bajki opowiadasz.
Temat jazdy na luzie/gazie był, i proponuję w niego zajrzeć - to o czym mówisz nazywa się cut off i rzeczywiście odcina dopływ paliwa powyżej pewnej wartości obrotów silnika. To działa, uwierz mi. Silnik nie potrzebuje paliwa, a energię sam sobie dostarcza gdy koła się toczą.
Co do hamowania ze sprzęgłem - nigdy i w żadnej instrukcji obsługi samochodu nie znalazłem tekstu, aby hamować z wciśniętym sprzęgłem chcąc mieć większą skuteczność. Co więcej - po kiego grzyba hamować ze sprzęgłem, gdy w 90% przypadków ABS się nawet nie zamierza włączyć, bo i po co, jak można się zatrzymać bez pedału hamulca w podłodze.
W ogóle zmuszanie ABSu do włączenia nie jest rozsądne i wiadomo, że hamuje się skuteczniej będąc na granicy uślizgu koła, niż jak ABS pracuje. Jednak faktycznie mi też się zdarza wcisnąć hamulec w podłogę, no i się ten niechciany bajer włączy. No dobra - włączył się - i co dalej. Ano nic. Jak jesteśdobry w te klocki, to odpuszczasz i nie pozwalasz się blokować kołom, jak jesteś gorszy to trzymasz pedał w podłodze. I teraz - co ma dać wciśnięte sprzęgło? Sprzęgło wysprzęgla tylko silnik i w momencie wciśnięcia rozłącza skrzynię z silnikiem. Świetnie - ale po co to robić, jak można pozwolić hamować silnikowi plus wspomóc go ewentualnie ABSem. ABS ma się nijak do silnika i wcale, ale to wcale nie jest jakimś potwornie wydumanym i Bóg wie jakim skomplikowanym systemem. ABS nie robi nic innego, jak tylko zmniejsza ciśnienie w układzie, nie pozwalając na zablokowanie kół. Czujniki sczytują prędkość obrotową, dają do komputera, a komputer do sterownika - ciśnienie większe, czy mniejsze. Wciśnięte sprzęgło, czy nie - tak samo ABS będzie działać. Nie ma na to siły. Aczkolwiek zostawiam sobie pewną ilość "niepewności" i poszukam w literaturze pięknej - stan dotychczasowej mojej wiedzy mówi mi, że bajki prawisz, ale sprawdzę - nie organoleptycznie, ale w kilku publikacjach - aczkolwiek na 99.9% wiem, że mam rację

btw - jak pokażesz mi, w jakiej instrukcji wyczytałeś o hamowaniu ze sprzęgłem, to przyznam ci rację - nadal będę wiedział swoje, ale publicznie przyznam ci rację


No dobra - nie mam czasu na grzebanie jakieś konkretne - pierwszy lepszy artykuł (na górze obrazka masz źródło) - powiedz mi teraz - czy widzisz w tym układzie gdzieś silnik i sprzęgło??



Tytuł artykułu: Estimation of dry road braking distance considering frictional energy of patterned tires - podpowiem ci - to co w tytule ważne, żeby zahamować, a nie wciśnięcie sprzęgła
Lukaszeczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 15:08   #19
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

nie lubie niepotrzebnie tracic czasu, ale:
strona 158 instrukcji do FI :P
w instrukcji do Mercedesow tez jest ale nie mam przy sobie...

jest tam napisane ze po wcisnieciu sprzegla przy hamowaniu automatycznie wlacza sie uklad ABS... czyli przy awaryjnym hamowaniu POWINNO sie wciskac sprzeglo...

czyli podsumowujac:
ABS hamuje lepiej od naszej stopy wiec przy mocnym hamowaniu wciskamy do oporu sprzeglo i do oporu pedal hamulca...
przy podhamowywaniu nie ma oczywiscie potrzeby, ale to akurat chyba wiadomo...

a problemy z blokowaniem hamulcow przy hamowaniu bez sprzegla moga wynikac z ciaglego wlaczania/wylaczania ABS, co te facto wydluzy droge hamowania i utrudni wyczucie hamulca...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 15:39   #20
HERBI
Sympatyk
 
Avatar HERBI
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: W-wa
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 184
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lukaszeczek
powiedz mi teraz - czy widzisz w tym układzie gdzieś silnik i sprzęgło??
silnika nie ma ale za to SERWO jest !!

Moim skromnym zdaniem silnik ma znaczenie. Spróbuj zachamować jak Ci silnik zgasnie!
I pewnie o to chodzi w tych instrukcjach które czytał misiekt by do tego nie dopuscić ponieważ SERWO jest zasilane podcisnieniem z silnika i bez tego nie bedzie działąć !!
__________________
HERBI jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 15:45   #21
Lukaszeczek
Turysta
 
Avatar Lukaszeczek
 
Zarejestrowany: Nov 2005
Skąd: L'pool
Postów: 288
Domyślnie

O widzisz - i tu jest pies pogrzebany!!!! Nawet nie tyle chodzi o serwo, co po prostu o to, by silnik nie zgasł, bo przestaje działaś wspomaganie wszelkie, w tym ABS.

Ale jeśli nie blokują się koła, to jak ma zgasnąć samochód - nie mówię o prędkości 10km/h, ale np. 100km/h - po co mam wciskać sprzęgło zanim wcisnę hamulec? Ja rozumiem - hamuję mocno, prędkość/obroty spadają, wiadomo, że silnik się zaraz zacznie krztusić dusić - no to ok - trza cisnąć sprzęgło. Ale po co wcześniej?

[ Dodano: Czw 21 Wrz, 2006 14:49 ]
Cytat:
Napisał misiekt
nie lubie niepotrzebnie tracic czasu, ale:
strona 158 instrukcji do FI :P
w instrukcji do Mercedesow tez jest ale nie mam przy sobie...
Oddaję honor, jak obiecałem. Aczkolwiek z tym, co zobaczyłem na tej stronie nie zgadzam się jeszcze bardziej. Zapraszam do przeczytania tego - tam w kilku miejscach opisana jest technika używania ABSu - nigdzie nie ma słowa o sprzęgle.
Po prostu - instrukcja forda jest dla wszystkich - i dla mojej żony i dla mnie. Ja będę robił wszystko, aby ABSu nie włączyć, a moja żona depnie hamulec i będzie trzymała do oporu. No i wtedy faktycznie lepiej, żeby wciskała najpierw sprzęgło, a potem hamulec. Cóż, ja tak to widzę. A honor jeszcze raz oddaję - serio, bo opierałeś się na jakimś konkretnym źródle
Lukaszeczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 15:53   #22
HERBI
Sympatyk
 
Avatar HERBI
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: W-wa
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 184
Domyślnie

nie ja nie mówiłem że wczesniej!! Podczas normalnej jazdy to nawet sie nie powinno Chodzi mi o awaryjne hamowanie gdy wszystko dzieje sie szybko i nie zastanawiasz sie że za kilka milisekund po wcisnieciu hamulca trzeba wcisnąć sprzęgło

Cytat:
Napisał Lukaszeczek
Jak jesteśdobry w te klocki, to odpuszczasz i nie pozwalasz się blokować kołom
Ja odpuszczam

POZDRAWIAM !!
__________________
HERBI jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 15:56   #23
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

nie sadze, zeby chodzilo tylko o gasniecie silnika...
bardziej obstawiam, ze jest jakis czujnik ktory sprawia, ze przy wcisnietym sprzegle i mocno wcisnietym hamulcu ABS nie wylacza co chwila... ale to tylko moja ciekawa teoria :P

a normalnie jak hamujesz bez sprzegla to norma jest, ze raz dziala ABS, chwile puszcza, znowu sie wlacza itp... mozna to latwo wyczuc po drganiach pedalu hamulca... jezeli hamujesz i wcisniesz sprzeglo to drgania sa caly czas az do zatrzymania...

proponuje zebyscie porownali naprawde droge hamowania obiema metodami... tylko nie na totalnie rownej i suchej drodze... no i nie od 60kmh tylko np. 120kmh...
ja bylem w szoku jak zobaczylem roznice...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 16:04   #24
HERBI
Sympatyk
 
Avatar HERBI
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: W-wa
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 184
Domyślnie

Cytat:
Napisał misiekt
proponuje zebyscie porownali naprawde droge hamowania obiema metodami... tylko nie na totalnie rownej i suchej drodze... no i nie od 60kmh tylko np. 120kmh...
ja bylem w szoku jak zobaczylem roznice...
Ja tego nie neguje Po prostu mysle że chodzi o zasilenie serwa a poza tym jestem przyzwyczajony do nie blokowania hamulców - uratowało mnie to już pare razy...
Ale czujnik to bym chyba z tego zamieszania wyeliminował
A najlepiej zeby wogóle takich sytuacji nie było. I tego życze wszystkim
__________________
HERBI jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 16:06   #25
Lukaszeczek
Turysta
 
Avatar Lukaszeczek
 
Zarejestrowany: Nov 2005
Skąd: L'pool
Postów: 288
Domyślnie

Cytat:
Napisał HERBI
nie ja nie mówiłem że wczesniej!! Podczas normalnej jazdy to nawet sie nie powinno Chodzi mi o awaryjne hamowanie gdy wszystko dzieje sie szybko i nie zastanawiasz sie że za kilka milisekund po wcisnieciu hamulca trzeba wcisnąć sprzęgło

Cytat:
Napisał Lukaszeczek
Jak jesteśdobry w te klocki, to odpuszczasz i nie pozwalasz się blokować kołom
Ja odpuszczam

POZDRAWIAM !!
No dobra, ze wszystkim się zgadzam, oprócz milisekund - hamowanie ze 100km/h do 0 trwa kilka sekund - starczy, by wcisnąć sprzęgło sekundę-dwie później... Ale twoja argumentacja dociera do mnie i jest wg mnie OK.
Lukaszeczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 16:12   #26
HERBI
Sympatyk
 
Avatar HERBI
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: W-wa
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 184
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lukaszeczek
hamowanie ze 100km/h do 0 trwa kilka sekund - starczy, by wcisnąć sprzęgło
No własnie !! TO WSZYSTKO ZALEŻY OD SYTUACJI !

Cytat:
Napisał Lukaszeczek
Ale twoja argumentacja dociera do mnie i jest wg mnie OK.
__________________
HERBI jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 16:15   #27
Lukaszeczek
Turysta
 
Avatar Lukaszeczek
 
Zarejestrowany: Nov 2005
Skąd: L'pool
Postów: 288
Domyślnie

a całkiem serio - przeczytajcie artykuł z linka - jest tam kilka ciekawych info. Nie jest może napisane krok po kroku jak hamować, ale w kilku miejscach jest opisane, jak powinna wyglądać procedura awaryjnego hamowania, i jak hamują ludzie bez świadomości i ci uświadomieni
Lukaszeczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 16:31   #28
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał HERBI
Lukaszeczek napisał/a:
Jak jesteśdobry w te klocki, to odpuszczasz i nie pozwalasz się blokować kołom


Ja odpuszczam
ja tez... ale wezcie pod uwage naprawde awaryjne hamowanie - nawet nie hamowanie do 0kmh ze 120kmh na trasie, tylko np. hamowanie kiedy i tak nie zdazysz, gdzie chodzi tylko o wytracenie predkosci, zeby udalo sie wymanewrowac albo zeby zniszczenia byly mniejsze... ABS jest po to zeby w taki momencie, gdzie cala sytuacja trwa moze max 2 sekundy, nie zblokowac hamulcow...

bo normalnie to ABS jest niepotrzebny, a w zime czesto przeszkadza... ale IMO wystarczy razy w zyciu doswiadczyc sytuacji kiedy jako kierowca jestes praktycznie bezsilny i dziekowac ze glupia maszyna mysli za ciebie...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-09-06, 19:51   #29
ford_driver
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2006
Skąd: podkarpacie
Postów: 308
Domyślnie

ABS jest niepotrzeby w zimie ??

tak i ile jedziesz po kopnym sniegu bo wtedy pod zablokowanym kołem tworzy się klin ze sniegu ktory wspomaga hamowanie

poza tą sytuacja w codziennej jezdzie jest tylko i wyłącznie wybawieniem
na suchej drodze system ABS wydłuża drogę hamowania ale za to daje możliwość 'kierowania" kola są ciągle w ruchu
natomiast w warunkach zimowych jesli mówimy o drodze pokrytej ubitym śniegiem ABS skraca drogę hamowania żaden człowiek nie przeprowadzi tak sprawnego hamowania pulsacyjnego jak ABS to jest poprostu niewykonalne

jeśli chodzi o hamowanie awaryjne to właśnie w aucie z ABS można nie odrazu wcisnąc sprzegło gdyż ABS nie pozwoli zablokować kół w ślad za tym koła sprzęgnięte z silnikiem nie mają możliwości zatrzymać silnik

W samochodzie beż ABS przy gwałtownym hamowaniu w przypadku zablokowania kół osi napędowej dojdzie do zatrzymania pracy silnika w ślad za tym przestaje dzialać serwo i sila hamowania drastycznie się zmniejsza

oczywiscie należy uważać aby nie zerwać przyczepności kól osi napędowej gwałtowną redukcją biegow

pozdrowienia
ford_driver jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-09-06, 05:28   #30
luanda
Turysta
 
Avatar luanda
 
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Gdańsk v Malbork
Postów: 177
Domyślnie

Generalnie uchodzę za malkontenta w kwestii FOCUSA, ale dzisiaj zrobiło mi się (po raz kolejny), a po włączeniu wsteczngo zgasło tak:



Dzisiaj empirycznie stwierdziłem, że ABS naprawdę przestaje działać ;/

BTW Fokun ma świetnie działające hamulce (bez ABS)! Jako, że potrafię posługiwac się samochodem, a co za tym idzie i hamulcami, zastanawiam się, czy łatwo można go wyłączyć na stałe?

Skoro czeka mnie wymiana półosi (a czeka już ona na mnie w BIGu od jakiegoś czasu) to przy okazji i spróbuję ten szmaciarski ABS naprawić.

No i jeszcze mały OT. Zaczeła mi znowu parować wyminiona przednia lampa...

(fordgównowort)
__________________
Wyciszyłem sobie maskę! Jest... lepiej...
luanda jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFI] Pedał hamulca... marco223 Inne techniczne 0 22-06-09 10:58
Syczenie pedału hamulca Emf Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 6 09-01-09 18:21
Pedał hamulca Emf Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 7 03-09-08 09:57
wpadający pedał hamulca w C-Max steve Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 6 15-05-06 17:13
Chrobotanie pod pedałem hamulca arturro Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 25 18-01-06 10:56

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u