Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Opony, felgi, hamulce i zawieszenie

Komunikaty

Opony, felgi, hamulce i zawieszenie Aby miło się jeździło

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 14-01-09, 20:39   #1
Aaronik25
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 Duratec 125KM manual
marzec
2008
WT Warszawa Wawer
Postów: 52
Garaż
Domyślnie Gumy stabilizatora przedniego - wymiana

Witam raz jeszcze i przechodzę od razu do sedna sprawy.
Mam do wymiany gumy stabilizatora przedniego...już je zakupiłem i trzeba byłoby się zabrać do wymiany.
Powiedzcie proszę, czy ciężko się do tego dobrać?
Co zrobić by je najszybciej, najwłaściwiej itd odkręcić wyjąć i podmienić na nowe?!
Dzięki wielkie za wszelkie rady...
Aaronik25 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 14:52   #2
misiorak
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Wroc
Postów: 12
Domyślnie

Dołączam sie do pytania!
misiorak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 16:14   #3
crossmax
Turysta
 
Avatar crossmax
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Skąd: Nowy Sącz
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
kwiecień
1999
KN Nowy Sącz
Postów: 172
Domyślnie

Gdy miałem wymienic gumki i łącznik, oddałem auto koledze mechanikowi. Słusznie zrobiłem, bo troche nad tym posiedział. Niby żadna filozofia, ale ciężko dobrac się do odpowiednich śrób.
crossmax jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 20:23   #4
Ranid
Turysta
 
Avatar Ranid
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Kudowa Zdr.
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
1999
Postów: 534
Domyślnie

A kto ci poradził te gumy wymieniać,sam stwierdziłeś bo tego praktycznie się nie wymienia.A może najechane masz 500tyś.
Ranid jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 21:27   #5
Aaronik25
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 Duratec 125KM manual
marzec
2008
WT Warszawa Wawer
Postów: 52
Garaż
Domyślnie

przejechane mam 184k i na pewno są do wymiany zwłaszcza prawa...
Nie ma luzów na wahaczach z przodu, nie ma na amortyzatorach.
Objaw polega na tym iz przy mocnym skręcaniu w lewo słychać jakby ocieranie metalu o metal...zaglądałem już pod samochód i to na 100% tego wina. Samochód był na szarpakach i nic nie wykazało.
Co więcej...jeśli z tyłu usiądzie pasażer po prawej stronie kierownica musi być skręcona na lewo by samochód prowadził się prosto.
Gdy pasażer jest po lewej stronie takiego objawu nie ma. Jeśli nawierzchnia jezdni jest przechylona na prawo, kierownica musi być skręcona na lewo by samochód jechał prosto.
BTW. geometria kół była sprawdzana i poprawiona, gdyż przy większych prędkościach samochód lekko myszkowął. Teraz jest ustawiona idealnie.
__________________
Ford Focus (fl) 1.8 TDDI 2004
2xPP, AC, ABS
Aaronik25 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 21:31   #6
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Ranid, a kto Ci powiedział, że tego się praktycznie nie wymienia
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 22:49   #7
Ranid
Turysta
 
Avatar Ranid
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Kudowa Zdr.
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
1999
Postów: 534
Domyślnie

Masz oberwaną tulejkę [ tylną] na wahaczu,na szarpakach tego nie wykryje ale na kanale łyżką monterską mocno napinaj tą tulejkę i zobaczysz że odłączona jest od tulejki metalowej.Takie własnie objawy sciągania są,a czy podczas przyśpieszania nie powstają drgania nadwozia.Stabilizator wykonuje bardzo małe ruchy a na boki w ogóle się nie przesuwa więc o nic nie obciera.Stukają łączniki tego stabilizatora.
Ranid jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 22:57   #8
Aaronik25
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 Duratec 125KM manual
marzec
2008
WT Warszawa Wawer
Postów: 52
Garaż
Domyślnie

oberwaną tulejkę? nie sworzeń?
albo inaczej..do wymiany będzie cały wahacz czy tylko tulejka?
http://www.allegro.pl/item535731044_...cus_od_ss.html
ta pierwsza z lewej na podanej aukcji?
__________________
Ford Focus (fl) 1.8 TDDI 2004
2xPP, AC, ABS
Aaronik25 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 23:06   #9
misiorak
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Wroc
Postów: 12
Domyślnie

U mnie objawy to stukanie na nierównościach przy małych prędkościach (przy dużych może też ale tego już nie słyszę, podczas postoju gdy kręce kierownicą minimalnie lewo-prawo słychać ten sam odgłos. Wydaję mi się, że to gumy stabilizatora bo jak zszedłem do kanału i ruszałem wszystkim po kolei to na dokładnie taki odgłos jak wyżej wymieniony natknąłem się przy szarpaniu za stabilizator. Na moje oko tam nie ma żadnych innych możliwości stukania, tylko w miejscu tych gum (stabilizatora), chyba że się myle bo mechanik to raczej ze mnie jak z koziej dupy trąbka
misiorak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 23:27   #10
Ranid
Turysta
 
Avatar Ranid
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Kudowa Zdr.
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
1999
Postów: 534
Domyślnie

Cytat:
Napisał Aaronik25
oberwaną tulejkę? nie sworzeń?
albo inaczej..do wymiany będzie cały wahacz czy tylko tulejka?
http://www.allegro.pl/item535731044_...cus_od_ss.html
ta pierwsza z lewej na podanej aukcji?
Tak ta po prawej,przy tym przebiegu wymienił bym cały wahacz bo wkrótce okaże się że masz sworzeń do wymiany,zresztą jak to będzie to to po wyjęciu okaże się czy nie ma reszta luzów.Ta przednia można powiedzieć że też jest wieczna,ja wymieniłem zamienniki po około 150zł za szt. i mają już ponad 50tyś i OK.Też przy takim jak twoim przebiegu wymieniłem oba.

Po wymianie wahaczy konieczna zbieżność,bardzo się przestawia.
Ranid jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-02-09, 00:21   #11
Aaronik25
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 Duratec 125KM manual
marzec
2008
WT Warszawa Wawer
Postów: 52
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ranid
Cytat:
Napisał Aaronik25
oberwaną tulejkę? nie sworzeń?
albo inaczej..do wymiany będzie cały wahacz czy tylko tulejka?
http://www.allegro.pl/item535731044_...cus_od_ss.html
ta pierwsza z lewej na podanej aukcji?
Tak ta po prawej,przy tym przebiegu wymienił bym cały wahacz bo wkrótce okaże się że masz sworzeń do wymiany,zresztą jak to będzie to to po wyjęciu okaże się czy nie ma reszta luzów.Ta przednia można powiedzieć że też jest wieczna,ja wymieniłem zamienniki po około 150zł za szt. i mają już ponad 50tyś i OK.Też przy takim jak twoim przebiegu wymieniłem oba.

Po wymianie wahaczy konieczna zbieżność,bardzo się przestawia.
to po prawej czy po lewej ?
no nic..zobaczę...jak będę miał chwile to zajrzę pod spód, ruszę łychą i będzie wszystko jasne.
Myślę, iż na razie wymieniłbym same te tulejki. Wahacze raczej nie są uszkodzone...a koszty chociaż mi się w czasie rozłożą. Mam jeszcze klocki i szczęki do przejrzenia i pewnie coś z tego do wymiany.

Czy po wymianie samych tulej też trzeba pojechać na zbieżność?



EDIT z 04/02/2009:
Dziś miałem po pracy chwilę by zajrzeć pod Fokę i spostrzeżenia, które zauważyłem...
Wahacze sprawdziłem łychą jak kolega wyżej napisał i są ciasne jak nie powiem co...generalnie są w 100% sprawne...
To co mnie zaniepokoiło jedynie i co powoduje uderzenia to przesunięty drążek stabilizatora w lewą stronę. Włożyłem paluchy pod opaskę, która go mocuje i gumy są tam wyrobione...zatem moje pierwotne przypuszczenia sie sprawdziły... i stuki tez sa uzasadnione z tym, ze na szczęście nie powoduje ich rozwalony wahacz)
Sam chyba nie będę się za to brał...podzwonię po najbliższych warsztatach w Wawie i się dowiem ile za to wzięliby.

EDIT z 08/02/2009
Panowie, odejmował może ktoś z Was ten drążek od belki stabilizatora, czy też trzeba całą belkę odkręcić by się do tego dobrać?
Cholercia miałem teraz nieplanowe wydatki i wolałbym to sam rozebrać...bo w warsztacie Fauverta mi zaśpiewali około 500zł za robociznę tego;]
Od góry się nie da, bo śruba jest zespolona z podkładką z zapadką...od dołu trzeba byłoby użyć jakiejś nasadki 12 na przedłużce z ruchomym kolankiem...niestety śruby mocujące te gumy stabilizatora nie wychodzą prosto na dziury w belce -> przegięcie ze strony FORDa wg mnie -> a nie chciałbym nawiercać tego;/.
Planuję już po demontażu podspawać do drążka po wewnętrznych stronach jakieś zabezpieczenia, co uniemożliwiłoby jego przesuwanie w lewo lub prawo.
Proszę o wsparcie tylko jak się do tego zabrać)) plizzzz

[ Dodano: Pon 09 Lut, 2009 19:31 ]
Cytat:
Napisał crossmax
Gdy miałem wymienic gumki i łącznik, oddałem auto koledze mechanikowi. Słusznie zrobiłem, bo troche nad tym posiedział. Niby żadna filozofia, ale ciężko dobrac się do odpowiednich śrób.
Masz może pomysł jak się Twój kolega do nich dobrał ?
__________________
Ford Focus (fl) 1.8 TDDI 2004
2xPP, AC, ABS
Aaronik25 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-09, 09:26   #12
forder
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: dolnyslask
Postów: 229
Domyślnie

Cytat:
Napisał misiorak
U mnie objawy to stukanie na nierównościach przy małych prędkościach (przy dużych może też ale tego już nie słyszę, podczas postoju gdy kręce kierownicą minimalnie lewo-prawo słychać ten sam odgłos. Wydaję mi się, że to gumy stabilizatora bo jak zszedłem do kanału i ruszałem wszystkim po kolei to na dokładnie taki odgłos jak wyżej wymieniony natknąłem się przy szarpaniu za stabilizator. Na moje oko tam nie ma żadnych innych możliwości stukania, tylko w miejscu tych gum (stabilizatora), chyba że się myle bo mechanik to raczej ze mnie jak z koziej dupy trąbka
Też mam taki objaw. Konkretnie stuka mi po prawej stronie właśnie jak koledze, stałem w miejscu i ruszałem lewo-prawo i stukało z prawej (nie zawsze ale jednak). Na nierównościach czasami też stuka ale wolne prędkości albo przy skręcie (też 2-3bieg). Co to może być?
forder jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-09, 18:14   #13
Aaronik25
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 Duratec 125KM manual
marzec
2008
WT Warszawa Wawer
Postów: 52
Garaż
Domyślnie

Hm...ja właśnie byłem z tym u znajomego mechanika
okazało się, że ów nieszczęsny drążek był z prawej strony zgięty. Widać poprzednia właścicielka po prostu gdzieś mocno najechała...albo miała jakąś przygodę...
Jeśli komuś chciałoby się bawić to niestety musi odkręcić całe sanki robić to od góry...od dołu nie ma szans!
Także u mnie już został wymieniony ten drążek i na razie nic mi nie puka...
Następnym etapem w zawieszeniu będą jakieś amortyzatory...ale to już inna bajka.
Wymiana samego drążka kosztowała mnie bagatela 80zł.
__________________
Ford Focus (fl) 1.8 TDDI 2004
2xPP, AC, ABS
Aaronik25 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-09, 19:41   #14
forder
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: dolnyslask
Postów: 229
Domyślnie

Czy to jest to: ?

http://ford.sklep.pl/pl,product,3213...tora,ford.html

I czy wymieniałeś jeden czy dwa? (po lewej też)
forder jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-09, 20:10   #15
Aaronik25
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 Duratec 125KM manual
marzec
2008
WT Warszawa Wawer
Postów: 52
Garaż
Domyślnie

tak to są te tulejki...z tym, że ja musiałem jeszcze wymienić cały drążek stabilizatora.
Jak jadę to jeszcze słyszę delikatne puki od koła i spodziewam się, że są to te łączniki stabilizatora. Kupię pewnie jakieś DELPHI i mam nadzieję iż skończy się temat przedniego zawieszenia.
__________________
Ford Focus (fl) 1.8 TDDI 2004
2xPP, AC, ABS
Aaronik25 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-09, 20:29   #16
forder
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: dolnyslask
Postów: 229
Domyślnie

A braleś oryginały czy zamienniki? (łącznik+tuleje)
forder jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-09, 21:17   #17
Aaronik25
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 Duratec 125KM manual
marzec
2008
WT Warszawa Wawer
Postów: 52
Garaż
Domyślnie

tych tulei to chyba nie ma oryginalnych...a jak są to raczej nie warto...na jedno wychodzi... wg mnie.
łączniki jeszcze nie zostały jeszcze kupione. Zobaczę jak będę z kasą stał ale pewnie kupię Delphi-> dobre i relatywnie tanie.
__________________
Ford Focus (fl) 1.8 TDDI 2004
2xPP, AC, ABS
Aaronik25 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-03-09, 20:14   #18
forder
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: dolnyslask
Postów: 229
Domyślnie

Dziś problem został rozwiązany... dokręcenie śruby od poduszki tej po lewo od silnika patrząc wprost ma maskę. Była luźna...
forder jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 15-04-09, 10:06   #19
Aaronik25
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 Duratec 125KM manual
marzec
2008
WT Warszawa Wawer
Postów: 52
Garaż
Domyślnie

Przystąpiłem do dalszego wymieniania potencjalnie psujących się elementów zawieszenia.
Wymieniłem z tyłu wahacze te w kształcie kości (choć te stare są naprawdę eleganckie), zmieniłem z przodu łączniki, zmieniłem klocki hamulcowe...i opony na letnie...
Opony nie są najlepsze i wiem, że będą do wymiany w ciągu tego roku ale na razie muszę się z tym wydatkiem wstrzymać (żeby były równiejsze troszkę je zdarłem na asfalcie:P)...ale...wciąż nie jest idealnie...

Problem polega jeszcze na tym iż przy przejeżdżaniu po śpiących policjantach kierownica skręca się w lewo i samochód jedzie na lewo...na idealnie równej drodze jest to duuużo mniej wyczuwalne...najgorzej jest właśnie przy kiepskich jezdniach...
Czego to może być przyczyną? Łączniki są dobre, stabilizator przedni wymieniony włącznie z gumami. wahacze są sztywne więc to na pewno nie ich wina...
OCB???
jedyne co zauważyłem to ruszanie się śruby amortyzatora pod maska w tej gumie...ale jest to ledwo wyczuwalne. Amortyzatory siedzą sztywnooo... jakieś Drodzy fani Foczek pomysły co jeszcze sprawdzić???

Geometria była sprawdzana przed zimą na jeszcze letnich oponach i było prawie idealnie (była mała rozbieżność tylnych kół, którą usunięto).
__________________
Ford Focus (fl) 1.8 TDDI 2004
2xPP, AC, ABS
Aaronik25 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-04-09, 23:16   #20
Nico
Turysta
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Skąd: Legnica
Ford Focus I
kombi
2.0 Zetec 130KM manual
1999
DL Legnica
Postów: 134
Domyślnie

Witam. Mam podobny problem, coś mi stuka w zawieszeniu na nierównościach. Gdy bujam autem słychać te stuki. Wjechałem na kanał i było słychac te stuki gdy ruszałem stabilizatorem. Miałem wrażenie, jakby stabilizator uderzał w coś metalowego w połowie szerokości auta. Czy to łączniki stabilizatora do wymiany?
Nico jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Gumy stabilizatora tył kombi - wymiana kosiu3 Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 4 21-09-09 20:43
Wymiana łączników stabilizatora olo Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 5 28-10-08 14:26
wymiana sworznia wachacza przedniego dareg2 Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 2 08-04-06 15:49

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u