Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 26-02-13, 17:41   #1
szkudel
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Konin
Postów: 47
Domyślnie Napinacz paska wielorowkowego

Witam, jako że ostatnio foka wyciągnęła ode mnie masę pieniędzy to muszę zadać pytanie weryfikujące, moją teorie i terię mechanika.
WIem, że tematy były takie, ale o takim sposobie weryfikacji (smarowanie paska nie znalazłem).

Wymieniłem pasek wielorowkowy i rolkę prowadzącą, przez 300 kilometrów było wszystko ok. Jednak od dwóch dni wydobywa się piszczenie z okolic paska(słychać głośno w kabinie), bez znaczenia pora dnia. Słychać podczas jazdy i na luzie.
Jak przejadę 5-7 kilometrów to słychać przy dodawaniu gazu. Później pojawia się sporadycznie i na chwilę.
Mechanik mówi, że widzi delikatne bicie rolki napinacza(ja to średnio widzę), ale też mówi, że podczas wymiany paska napinacz wydawał się ok. Ja natomiast zrobiłem test, że kawałki śniegu wrzucałem między rolkę a pasek, czyli dodawałem jakby smar i pisk momentalnie znikał i po jakimś czasie wracał.
Dlatego wydaje mi się, że jest to wina, albo kiepskiej jakości paska jaki został założony, albo zbyt małego naciągu. A może czegoś innego?

Proszę o pomoc, bo kolejne wydawanie kasy na części które nie są zepsute średni mi się podoba..
Samochód to focus 1.6 16v, hatchbeck.
dzięki
szkudel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-02-13, 19:52   #2
fff
Turysta
 
Avatar fff
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Skąd: Warszawa - Bialoleka
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
grudzień
2000
WA Warszawa Białołęka
Postów: 54
Garaż
Domyślnie

Jak kupilem foczke to miala podobne objawy, teZ znikaly po sypnieciu sniegiem
U mnie winowajca byl napinacz, ale poniewaz pasek to groszowa sprawa to wymienilem jedno i drugie. Minelo 3 lata i zero problemow z piskami...
Pozdrawiam
fff jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-02-13, 19:56   #3
szkudel
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Konin
Postów: 47
Domyślnie

Hm, no to zaufam mechanikowi, mimo że mnie to dziwi, że smarując wewnętrzną część paska, czyli zewnętrzną napinacza pisk ustaje. Bo wydaje mi się, że jak piszczy to łożysko w nim.
Paska nie wymieniam, bo wymieniałem 300 kilometrów temu, ale napinacz już tak.

Oj foczka nie dawała o sobie znać 4 lata, ale jak zaczęła to z grubej rury :P
dzięki
szkudel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-02-13, 21:18   #4
jajaceek
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Zarejestrowany: Jan 2013
Ford Focus I FL
sedan
1.6 Duratec 100KM manual
2004
Postów: 7
Domyślnie

miałem podobny problem - u mnie napinacz był zatarty, w ogóle się nie ruszał. Odkręciłem go (jest z tym trochę roboty), rozebrałem (mało roboty), wyczyściłem, nasmarowałem, złożyłem i zamontowałem. Chodzi teraz jak złoto, żadnych problemów i zaoszczędziłem jakieś dwie stówki.
jajaceek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-03-13, 19:13   #5
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

Cytat:
Napisał szkudel Zobacz post
Hm, no to zaufam mechanikowi, mimo że mnie to dziwi, że smarując wewnętrzną część paska, czyli zewnętrzną napinacza pisk ustaje. Bo wydaje mi się, że jak piszczy to łożysko w nim.
Paska nie wymieniam, bo wymieniałem 300 kilometrów temu, ale napinacz już ta
To ewidentny objaw uszkodzonego napinacza (miałem coś takiego,ale w innej marce auta),objawem bylo właśnie popiskiwanie paska. Napinacz po prostu nie trzymał non stop właściwego naciągu paska, problem nasilał się po włączeniu dodatkowych odbiorników prądu. Uszkodzone łożysko daje inne dzwięki niż te co opisujesz - Twój objaw to ewidentnie zle napięty pasek (za luzny). I tak jak Ci kolega powyżej radził, sprawdz przy wymianie napinacza stan paska, bo z reguły w czasie takiej awarii lubi ulec uszkodzeniu i nie ma tu do rzeczy kiedy go wymieniałeś i ile ma przebiegu. A łożysko w rolce sprawdz pod kątem właściwego (płynnego i lekkiego obracania się) i tyle.
Tak na pocieszenie napiszę Ci,że napinacz,który u mnie uległ uszkodzeniu kosztował sporo drożej,niż ten,który Ty zakupisz do foki.
Powodzenia w naprawie.
P.S. Jakbyś kupował jednak napinacz to napisz jaki kupiłeś i le Cię kosztował, no i czy pomogło.

Ostatnio edytowane przez andrzej1963 ; 01-03-13 o 19:16
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-02-13, 09:22   #6
fff
Turysta
 
Avatar fff
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Skąd: Warszawa - Bialoleka
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
grudzień
2000
WA Warszawa Białołęka
Postów: 54
Garaż
Domyślnie

Wlasnie u mnie tez napinacz stal w miejscu, byl zatarty i zablokowal sie w takiej pozycji, ze pasek zle sie ukladal i piszczal. Kolega jajaceek podzialal sam i naprawil mi sie nie chcialo, dla mnie mechanika to czarna magia

Jeszcze wazna rzecz - jezeli u Ciebie okaze sie wadliwy napinacz to mimo, ze wymieniales pasek 300km temu to go obejrzyj dokladnie bo moglo sie tak zdarzyc, ze zablokowany napinacz mogl podniszczyc pasek. Nie mowie, ze tak bedzie ale z ostroznosci warto go oblukac.

Ostatnio edytowane przez fff ; 27-02-13 o 09:25
fff jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-02-13, 13:34   #7
szkudel
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Konin
Postów: 47
Domyślnie

Dzięki za odp Panowie.
Dzwoniłem do mechanika i on chce wymieniać rolkę razem z napinaczem, co kosztowo mi się średnio umywa.Wydaje mi się, że rolka się kręci(sprawdzę to jeszcze). Jadę w sobotę do wujka to będę oglądał z pozycji kanału. Mam nadzieję, że zamknie się wszystko w samej rolce.

Zdziwił mnie jedynie facet ze sklepu który mówi że jest kilka typów rolek i że podjechać trzeba ze zdemontowana i cos dobierzemy..
szkudel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-02-13, 13:54   #8
korek007
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Bydg
Ford Focus I
sedan
1.6 Zetec 100KM manual
2000
Postów: 1 244
Domyślnie

Cytat:
Napisał szkudel Zobacz post
....Zdziwił mnie jedynie facet ze sklepu który mówi że jest kilka typów rolek i że podjechać trzeba ze zdemontowana i cos dobierzemy..
Witam
Jak szukałem napinacza do mojej foki (1.6 b, 2000 r.), to były 2 rodzaje, w zależności od tego, czy auto jest z klimą czy bez.
korek007 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-13, 13:46   #9
szkudel
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Konin
Postów: 47
Domyślnie

Witam Panowie, wróciłem od wujka z dobrym humorem.
Tzn. w ramach wyjaśnienia: Mechanik który wymieniał mi pasek i rolkę prowadzącą dostał ode mnie nowy pasek który kupiłem 4 miesiące wcześniej na allegro, ale zadzwonił że pasek jest za krótki i musi kupić inny.
Krótszy pasek mi oddał i woziłem go w bagażniku.
U wujka na kanale na odpalonym silniku pisk ucichał jak naciągaliśmy śrubę. Wujek od razu rzucił, że pasek jest chyba za długi(!!!). Zdjeliśmy pasek, rolka w super stanie, napinacz również ładnie chodzi, pasek nieuszkodzony. Pasek miał oznaczenie 1900, ten niby za krótki 1895, czyli 5mm różnicy.
Nasmarowałem jeszcze rolkę, założyliśmy pasek i jest SUPERR. zrobiłem 40 kilometrów i nadal ok, dziś jeszcze do Poznania skoczę, więc dalszy test będzie.
Samochód klima i wspomaganie.
Mam nadzieję że pisk nie wróci, bo zaoszczędziłem 300zł za napinacz i wymianę, co pewnie nie byłoby końcem, bo dalej by piszczało i wymieniałbym znowu inne rzeczy.

dzięki za pomoc!!
szkudel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-13, 19:48   #10
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

No czyli potwierdziło się troszkę to co pisałem (pasek luzny czyli za długi dawal taki sam efekt). To kolejny przyklad jak niektórzy "fachowcy" potrafią wpuścić właściciela auta "w maliny'. Ważne,że sam ogarnąłeś temat nie narażając się na kolejne niepotrzebne wydatki.
Pzdr.
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-03-13, 23:16   #11
axxxe
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar axxxe
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Ford Focus III
HB 5D
1.6 EcoBoost 150 KM manual
2011
Postów: 88
Domyślnie

Sprawa piszczenia paska jest banalnie prosta. Rolka napinacza jest wykonana z plastiku i z biegiem czasu uciera się głębokość rowków. Stara rolka i stary pasek idealnie paują do siebie, a zakladany nowy pasek nie dolega on całą powierzchnią do rolki co powoduje złe napinanie i poślizg. Wnioskując! wymieniając pasek powinniśmy wymienić rolke napinacza. Wymiana całego napinacza jest wyrzucaniem kasy w błoto, wymieniamy tylko samą rolkę .
axxxe jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-03-13, 18:40   #12
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

Niekoniecznie musi to być regułą, ale wykluczyć się tego nie da. Każdą sytuację trzeba diagnozować indywidualnie.
Pzdr.
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-03-13, 19:22   #13
szkudel
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Konin
Postów: 47
Domyślnie

Witam Panowie ponownie...
Było super jakieś 600-800 kilometrów. Do środy rano kiedy go odpaliłem i piszczał, a przede mną było 1000 kilometrów do Amsterdamu i tyle samo na powrót.
Pojechałem i wróciłem, piszczało później już tylko przy ruszaniu ze stacji. Po powrocie jednak piszczy cały czas i dość głośno, nie sposób zaobserwować jakiegoś bicia rolek itp.
Co robić? Za 2 tygodnie chciałem jechać wymienić rozrząd, to chyba kupie oryginalny pasek plus rolkę napinacza i karzę wymienić. Czy może coś jeszcze?
pozdrawiam
szkudel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-03-13, 19:15   #14
andrzej1963
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Skąd: Kraków
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 155
Domyślnie

Witaj, sam widzisz,że półśrodki z reguły nie dają porządanego rezultatu (choć czasami się udaje). Pisałeś wcześniej,że napinacz ładnie chodzi,ale to wcale nie oznacza,że utrzymuje właściwy naciąg i, a piszczenie paska to w większości przypadków wina napinacza. Wspominałem Ci też wcześniej,że w innym aucie też miałem problem taki jak Ty. W moim przypadku napinacz też "ładnie" chodził jednak nie trzymał właściwego naciągu - po wymianie problem znikł. Wiesz, jeżeli tutaj zadajesz pytanie to z reguły otrzymujesz porady i najbardziej prawdopodobne przyczyny usterki, a Ty jako osoba zainteresowana musisz wybrać czy słuchasz rad czy próbujesz usprawnić temat półśrodkami. Możesz po raz kolejny posluchać lub nie, ale moja rada jest taka - kup nowy napinacz i problem powinien zniknąć choć nikt Ci gwarancji na usprawnienie nie da, musisz zadecydować sam.
P.S. Jeżeli byś się zdecydował to przecież nie musisz kupować oryginału, widziałem dobrej jakości zamiennik (Luk) za 195zł (auto z klimą), więc nie tak tragicznie, a zmienisz sam jak się troszkę postarasz....
Powodzenia w działaniu.

---------- Post dodany o 19:15 ---------- Poprzedni post był z 19:13 ----------

Cytat:
Napisał razz Zobacz post
na nowych rolkach? mają luzy?
nie mają
andrzej1963 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-03-13, 19:01   #15
razz
Turysta
Grupa: Wrocław
 
Zarejestrowany: May 2012
Ford Focus I FL
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 54
Domyślnie

Hej,
Ostatnio na mrozach też mi piszczał pasek, więc się zabrałem za niego w weekend i całkiem go zdjąłem żeby znaleźć piszczący element. Okazało się że rolka prowadząca kręci się z łatwością i cicho ale ma luzy (można ruszyć delikatnie na boki) tak samo rolka napinacza. Wszystko złożyłem, naciągnąłem napinacz ile się dało i eureka jest cicho. Tylko wydaję mi się że tych luzów nie powinno być i trzeba je wymienić, czy ktoś może mi potwierdzić jak sytuacja wygląda na nowych rolkach? mają luzy?
razz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Napięcie paska wielorowkowego drake Silnik i skrzynia 1 09-05-10 01:53
[MK1] Napinacz paska wielorowkowego arteqs Silnik i skrzynia 5 31-03-10 12:38
[FFI] Napinacz paska klinowego (wielorowkowego) rek22 Silnik i skrzynia 35 19-07-09 22:35
[FFI] Napinacz paska wielorowkowego. ptasiekk Silnik i skrzynia 11 07-03-08 19:24
[ogólne] Świece żarowe i napinacz paska wielorowkowego grzehoo Silnik i skrzynia 8 12-03-07 18:31

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u