Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 01-07-05, 16:42   #1
marecki
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Wrocław
Postów: 4
Domyślnie obroty biegu jałowego + klima

Witam. Używam ostatnio trochę klimatyzacji, i zauważyłem 2 zjawiska:
1) irytujące - podczas ruszania trzeba świadomie dodać więcej* gazu, inaczej przyspieszanie odbywa się od 1000 rpm,
2) niebezpieczne - zdarzyło mi się już 2 razy, że podczas hamowania i skręcania, przy wciśniętym sprzęgle** zonk - gaśnie mi silnik; oczywiście od razu pada wspomaganie kierownicy i tor jazdy daleki jest od zaplanowanego

I stąd moje pytania:
A) czy obroty biegu jałowego nie powinny być wyższe przy włączonej klimie (albo przynajmniej działającej sprężarce), od obrotów przy wyłączonej, bo obecnie nie widzę różnicy (~800rpm)
B) Czy można to jakoś poprawić (tzn. zwiększyć obroty przy wł. sprężarce)
C) Gdzie można zrobić upgrade oprogramowania (poza ASO oczywiście)

*= na tyle dużo, że bez włączonej klimy byłoby już palenie gumy
**= z reguły nie robię, za to redukuję wcześniej bieg, ale czasem, jadąc 30km/h nie chce się redukować, a trzeba skręcić w uliczkę,

FFI 1.6 kombi '02
marecki jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-05, 18:12   #2
Blue
Klubowicz
 
Avatar Blue
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 1 121
Domyślnie Re: obroty biegu jałowego + klima

Cytat:
Napisał marecki
podczas ruszania trzeba świadomie dodać więcej* gazu, inaczej przyspieszanie odbywa się od 1000 rpm,
Niestety ten model (przynajmniej 1.6) już tak ma. O ile fajnie jest mieć w środku przyjemny chłodzik to dramatyczny spadek osiągów skutecznie odbiera przyjemność z faktu posiadania klimy

Cytat:
Napisał marecki
zdarzyło mi się już 2 razy, że podczas hamowania i skręcania, przy wciśniętym sprzęgle** zonk - gaśnie mi silnik; oczywiście od razu pada wspomaganie kierownicy i tor jazdy daleki jest od zaplanowanego
A to bardzo ciekawe, nigdy nic takiego mi się nie zdarzyło. W ogóle nigdy jeszcze nie zgasł mi silnik w trakcie jazdy. Kiedyś miałem zastępczego Fiata gdzie notorycznie gasł silnik, może przyczyną wcale nie jest klimatyzacja?

Cytat:
Napisał marecki
A) czy obroty biegu jałowego nie powinny być wyższe przy włączonej klimie (albo przynajmniej działającej sprężarce), od obrotów przy wyłączonej, bo obecnie nie widzę różnicy (~800rpm)
Przynajmniej u mnie nie są

Cytat:
Napisał marecki
B) Czy można to jakoś poprawić (tzn. zwiększyć obroty przy wł. sprężarce)
Obawiam się że nie.

Cytat:
Napisał marecki
C) Gdzie można zrobić upgrade oprogramowania (poza ASO oczywiście)
Chyba tylko w ASO.

Może inni pomogą więcej, pozdrawiam.
Blue jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-05, 18:41   #3
marecki
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2005
Skąd: Wrocław
Postów: 4
Domyślnie Re: obroty biegu jałowego + klima

Cytat:
Napisał Blue
Cytat:
Napisał marecki
zdarzyło mi się już 2 razy, że podczas hamowania i skręcania, przy wciśniętym sprzęgle** zonk - gaśnie mi silnik; oczywiście od razu pada wspomaganie kierownicy i tor jazdy daleki jest od zaplanowanego
A to bardzo ciekawe, nigdy nic takiego mi się nie zdarzyło. W ogóle nigdy jeszcze nie zgasł mi silnik w trakcie jazdy. Kiedyś miałem zastępczego Fiata gdzie notorycznie gasł silnik, może przyczyną wcale nie jest klimatyzacja?
Dopóki nie zacząłem używać klimy, nic takiego się nie działo. Inna sprawa, że nie potrafię tego zjawiska zasymulować, dzieje się to spontanicznie (ale nie wiem kiedy działa sprężarka, bo chyba nie przez cały czas włączenia a/c).
A tłumaczę to sobie tak: w trakcie używania klimy dochodzi całkiem spore obciążenie w postaci sprężarki, a więc w opisanym przeze mnie przypadku silnik musi napędzać:
sprężarkę, alternator (ładowanie akku, światła, audio), pompę hamulcową, pompę wspomagania, a ja, wciskając sprzęgło funduję mu spadek obrotów z np.3000 do 800 rpm, przy którym gaśnie (domniemuję, że gdyby to było np.1200rpm, to by nie gasł).
Z drugiej strony, niektórzy tutaj skarżą się podbijanie obrotów przy wysprzęglaniu, które u mnie nie występuje, a uważam, że powinno (tak na marginesie, na podobne zjawisko, tzn (wzrost obrotów, nie gaśnięcie) obserwują kierowcy benzynowych Toyot Corolli E12 i tam to jest normalne). Hej, więc może macie dobrze?

Acha, generalnie nie uważam 1.6+klima za nieporozumienie, na trasie idzie, fakt, że przy wyprzedzaniu z reguły redukuję do 3 (tak mi zostało po poprzednim aucie).
marecki jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-05, 19:04   #4
4tun
Turysta
 
Avatar 4tun
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Ropienka Górna
Postów: 473
Domyślnie Re: obroty biegu jałowego + klima

Cytat:
Napisał marecki
1) irytujące - podczas ruszania trzeba świadomie dodać więcej* gazu, inaczej przyspieszanie odbywa się od 1000 rpm,
tu się zgadza

Cytat:
Napisał marecki
2) niebezpieczne -
tego jeszcze nie miałem


Cytat:
Napisał marecki
I stąd moje pytania:
A) czy obroty biegu jałowego
mam takie same bez i z klimą[/quote]

teraz sorki za OT. mam do dyspozycji w pracy astręII 1,4 kombi ( dobra wiem, że to muł) ale przy włączonej klimie - ręcznej - prawie, ze nie czuc różnicy. nawet jesli jest odczuwalna, to nie aż TAK BARDZO jak w foce. dlaczego - niewiem!!
__________________
Nr czi Members Club SS


„Nigdy nie wstąpię do klubu, który chciałby mnie na członka" Gaucho Marx
4tun jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-07-05, 09:31   #5
grzehoo
Kataryna
 
Avatar grzehoo
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: Trójmiasto
Postów: 3 050
Domyślnie

ja już dawno zauważyłem, że ford ma kiepsko rozwiązaną pracę klima + silnik...
nie tylko w oplu - np. w skodzie też w ogóle nie daje się odczuć, że klima chodzi. no nie mówiąc już o mercedesie - cisza i spokój kompletny!
__________________
grzehoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-07-05, 02:15   #6
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

hmmm ale to dziwny przypadek, bo przeciez komp se reguluje obroty, np. jak masz zimny silnik to jak odpalisz na mrozie to masz ponad 1tys. a jak temp dojdzie doi pionu to spada do normalnych 800..... tak samo jak robie lekka przegazowke na postoju (2tys. zeby silnik szybciej doszedl do optymalnej temp. pracy) to jak puszcze gaz to najpierw spada do troche powyzej 1tys. a potem dopiero powolusienko do 800....
*wszystkie obserwacje byly prowadzone na mondeo 1.8 mojego taty...........
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-07-05, 08:57   #7
gwoj
Turysta
 
Avatar gwoj
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 49
Domyślnie

Mam 1,6 z klimą automatyczną i od nowości (czyli od roku) nie miałem żadnych kłopotów a jeżdżą stale z właczona klimatyzacją. Może kłopoty są spowodowane starym softem?
__________________
====
gwoj FF1,6 FXgold 5 dr
gwoj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-07-05, 08:32   #8
moovek
Turysta
 
Zarejestrowany: Jun 2005
Skąd: Pomorze
Postów: 9
Domyślnie

Ja też sporo używam klimy i nie czuję żadnej różnicy przy jeździe z klimą lub bez (odpukać w niemalowane drewno).
A mam staaaary soft.
moovek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-09, 12:01   #9
rupert
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Mazowieckie
Postów: 3
Domyślnie

marecki, Witam Serdecznie. Natknąłem się na Twój post jeszcze z 2005 roku, i mam dokładnie takie same objawy w swoim aucie. Jeśli możesz to napisz czy znalazłeś przyczynę
gaśnięcia Focusa.
Pozdrawiam
rupert jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-09, 13:45   #10
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

rupert, marecki ostatni raz zalogowal sie prawie rok temu, wiec nie sadze zeby mial szanse ci odpowiedziec

ale proponuje zaczac od czyszczenia krokowca i podmianki czujnika polozenia przepustnicy na probe
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-09, 19:56   #11
arturoo
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: warszawa
Ford Focus III
HB 5D
1.6 Duratec 120KM Flexi-Fuel manual
2013
Postów: 84
Domyślnie

Panowie, ja bym proponował nie grzebać w czujnikach, krokowcach itp. Też to przerabiałem
wielokrotnie i efektu nie było a jak już był to na krótko.
W poniedziałek stwierdziłem że już mam dość spadków obrotów mulenia na klimie, przygasania świateł itp. pojechałem do jednego z Warszawskich ASO poprosiłem pana z serwisu do samochodu przedstawiłem problem, Pan odpowiedział że to standard, myślałem że to już koniec i nic nie pomoże ale mechanior pobiegł po WDS i powiedział że zaraz będzie jak nowy.
Dograł do softu dodatek podbijający obroty i problemy od tego momentu się skończyły,
obroty przestały falować na klimie nie przygasa, silnik ciszej pracuje i od poniedziłku wskazówka od obrotomierza nie spadła poniżej 2giej kreski.
arturoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-09, 21:17   #12
forder
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: dolnyslask
Postów: 229
Domyślnie

arturoo a jaki masz rocznik auta?
forder jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-09, 21:19   #13
Greg
Kataryna
 
Avatar Greg
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Saska Kępa
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
styczeń
1999
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 7 514
Domyślnie

forder, młodszy od twojego o rok.
Dane znajdziesz w profilu

Pzdr.
__________________
BLUE - niebieskiej szerokości
Greg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-07-09, 17:44   #14
gooz35
Turysta
 
Avatar gooz35
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Toruń
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
listopad
1998
CTR powiat toruński (Toruń)
Postów: 61
Domyślnie

witam

mam ten sam problem. obroty padaja przy wcisnietym sprzegle i zapala sie kontrolka ladowania aku potem sie zwiekszaja i znow opadaja. nie zawsze sie da hamowac i lekko gazowac przy dojezdzie do swiatel zeby nie zgasl. zdarzylo mi sie tez pare razy ze zgasl. co to jest. czytalem na forum ale w innym temacie te wywaody na 19 stronach ale nikt jednoznacznie nie potrafi stwierdzic od czego sa te falujace obroty

[ Dodano: Nie 12 Lip, 2009 22:21 ]
pomozcie mi. juz nie zapalaja sie kontrolki ladowania tylko gasnie jesli wcisne sprzeglo. dzieje sie tak przy rozgrzanym silniku. krokowiec przeczyszczony i nic. na kompie zostal wykasowany blad (bylo P0102 - moze wiecie co to jest). mechanior mowil ze to moze byc przeplywomierz jesli krokowca czyszczenie nic nie da.
__________________
Fiat Uno 1,1 93r
Ford Fiesta 1,3 96r
Ford Focus 1,6 98r
gooz35 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-07-09, 19:46   #15
forder
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: dolnyslask
Postów: 229
Domyślnie

Cytat:
Napisał arturoo
Panowie, ja bym proponował nie grzebać w czujnikach, krokowcach itp. Też to przerabiałem
wielokrotnie i efektu nie było a jak już był to na krótko.
W poniedziałek stwierdziłem że już mam dość spadków obrotów mulenia na klimie, przygasania świateł itp. pojechałem do jednego z Warszawskich ASO poprosiłem pana z serwisu do samochodu przedstawiłem problem, Pan odpowiedział że to standard, myślałem że to już koniec i nic nie pomoże ale mechanior pobiegł po WDS i powiedział że zaraz będzie jak nowy.
Dograł do softu dodatek podbijający obroty i problemy od tego momentu się skończyły,
obroty przestały falować na klimie nie przygasa, silnik ciszej pracuje i od poniedziłku wskazówka od obrotomierza nie spadła poniżej 2giej kreski.
Też to wgrałem i zdecydowanie pomogło - obroty zupełnie inaczej się zachowują, oby tak zostało. Dzięki arturoo za pomoc!
forder jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-07-09, 20:22   #16
arturoo
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: warszawa
Ford Focus III
HB 5D
1.6 Duratec 120KM Flexi-Fuel manual
2013
Postów: 84
Domyślnie

Cieszę się że mogłem pomóc.
U mnie od miesiąca bez zmian, obroty nie spadają.
arturoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-07-09, 11:05   #17
gooz35
Turysta
 
Avatar gooz35
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Toruń
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
listopad
1998
CTR powiat toruński (Toruń)
Postów: 61
Domyślnie

arturo jaki koszt tego?
__________________
Fiat Uno 1,1 93r
Ford Fiesta 1,3 96r
Ford Focus 1,6 98r
gooz35 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-07-09, 16:27   #18
forder
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: dolnyslask
Postów: 229
Domyślnie

Ja płaciłem 190.00. Oczywiście w ASO..
forder jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-07-09, 08:28   #19
faber
Turysta
 
Avatar faber
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
1999
Postów: 85
Domyślnie

sporo jakby nie patrzeć. A czy wie ktoś jak można chociaż sprawdzić jaka wersja firmware jest w aucie ? Czy ten emulowany elm327 jest to w stanie sprawdzić ?
faber jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-07-09, 21:19   #20
forder
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: dolnyslask
Postów: 229
Domyślnie

Cytat:
Napisał faber
sporo jakby nie patrzeć. A czy wie ktoś jak można chociaż sprawdzić jaka wersja firmware jest w aucie ? Czy ten emulowany elm327 jest to w stanie sprawdzić ?
Standardowa cena w aso za podł. do kompa to 150 zł reszta to dogranie + przy okazji masz info o błędach , które komp znajdzie. Moim zdaniem to normalna cena a brak gaśnięcia na klimie i falowania obrotów z nawiązką rekompensuje te 190 zł

Z tego co mi mówił pracownik nie zmieniali mi softu bo miałem najnowszy. Dograno jedynie poprawki m.in. "moduł podbicia obrotów"...
forder jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Wyskość obrotów biegu jałowego Emf Elektryka, audio i alarmy 4 20-01-09 16:23
[FFI] Problem z obrotami biegu jałowego. HELP!!! pablo75 Inne techniczne 45 01-06-06 21:14
obroty biegu jałowego 1.8 tddi rad Silnik i skrzynia 1 23-07-05 13:56

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u