View Single Post
stare 19-10-11, 21:51   #24
Blood
Turysta
 
Avatar Blood
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Skąd: śląskie-podbeskidzie
Ford Focus III
HB 5D
1.6 Duratec 125KM manual
2011
Postów: 29
Domyślnie

Pozwolę sobie wstrzelić się w ten wątek z moim dylematem.
Za miesiąc odbieram Focusa III w wersji Titanium. Z oczywistych względów chcę wyjechać z salonu z założonym kompletem opon zimowych. Dealer zaoferował mi - podobnie jak Atlisowi - ceny z sufitu (opony+felgi stalowe 16"+śruby do felg stalowych+kołpaki). I tu w zasadzie byłoby po sprawie (zamierzałem kupić komplet kół na zimę we własnym zakresie) gdyby nie jeden szczegół, o którym wspomniał mi sprzedawca. Otóż jakaś biurwa w Ford Polska formalizując homologację F3 w wersji Titanium na Polskę, ustaliła rozmiar opon zimowych analogiczny do standardowego rozmiaru letnich, czyli 215/55/16. Co to oznacza w praktyce? Żaden dealer nie założy mi oficjalnie do nowego auta opuszczającego salon opon w rozmiarze niezgodnym z homologacją. Po drugie - jeśli sam sobie założę inny rozmiar niż "ustawa przewiduje" i nie daj Boże będzie jakieś BUM!, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania (lub jego części) powołując się na opony niezgodne ze specyfikacją - nie jest to bynajmniej abstrakcyjna ewentualność.
Dla wersji Trend problem nie istnieje - tu dopuszcza się rozmiary 215/55/16 i 205/55/16.
Pomijam w tym momencie konieczność zapłacenia ok. 150 zł drożej za każdą oponę z racji szerszego kapcia, który w warunkach zimowych tylko przeszkadza.
Ktoś się spotkał z czymś takim?
Blood jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem