View Single Post
stare 24-04-06, 22:57   #1
darekw
Turysta
 
Avatar darekw
 
Zarejestrowany: Apr 2005
Skąd: P ł o ń s k
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
kwiecień
2005
WPN powiat płoński (Płońsk)
Postów: 662
Domyślnie komu padło koło dwumasowe?

Mam pytanie do Forumowiczów, którzy przerabiali temat koła dwumasowego. Otóż w jednym ze swoich pierwszych postów pisałem:

Cytat:
1. Podczas jazdy na pierwszym biegu, wciśnięcie sprzęgła wywołuje odczuwalne szarpnięcie autem w momencie, gdy sprzęgło jest na końcu skoku. Czyli jakby wysprzęglenie nie odbywało się płynnie. Efekt ten rzadko występuje w czasie przyspieszania (a zwłaszcza dynamicznego), jak również wtedy, gdy auto jedzie na wolnych obrotach. Najczęściej pojawia się gdy jechałem jedynką na wyższych obrotach, ale zdjąłem nogę z gazu i obroty spadają na niższe (zbliżają się do jałowych). Wówczas naciśnięcie sprzęgła prawie na bank skończy się szarpnięciem. Ostatnio zauważyłem, że podobny objaw występuje w podobnych okolicznościach na dwójce.

2. Po hamowaniu silnikiem, szczególnie na wysokim biegu (IV, V - najbardziej odczuwalne, VI, naciśnięcie gazu daje efekt szarpnięcia. Oczywiście nie mam na myśli wgniecenia w fotel, ale ewidentne szarpnięcie (zresztą towarzyszy temu efekt słuchowy). Nie ma znaczenia jak mocno dodam gazu, ale zawsze dzieje się to wtedy, gdy wcześniej noga była z gazu zdjęta.
To było przy 5kkm, a teraz auto ma 18kkm. Problem nie pogłębił się. Nie występuje też efekt odgłosów i szarpania podczas zapalania i gaszenia. No, może za dwa razy w ciągu tego roku, podczas gaszenia autem szarpało bardziej niż normalnie (ale bez odgłosów).

Natomiast zacząłem zastanawiać się, czy opisane wówczas przeze mnie efekty nie są czasami wróżbą problemów z kołem dwumasowym. W związku z tym mam prośbę do tych, co się znaję aby potwierdzili bądź zaprzeczyli.

Z góry dzięki!
__________________
MK II 2.0 TDCi Magnum Grey
darekw jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem