View Single Post
stare 22-02-12, 23:25   #17
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

Moment bo sie w inne watki wprowadzamy
juz wyjasniam skad takie roznice i dlaczego...

zaczne od podstawy:
-silnik beznynowy a diesla maja te same alternatory
-silnik diesla ma przelozenie 2:1 w stosunku do benzynowego jesli chodzi o porownanie obrotow alternatora z silnikiem

Istotna sprawa elektryczna:

-Alternator 90W to alternator ktory nie daje normalnie 90W ale to są jego maks. mozliwosci.
-Alternator na wolnych obrotach nigdy nie bedzie mogł dac tyle co na obrotach przy 2000rpm.
-Alternator ma system SmartCharge-w ktorym takze jest aktualna informacja o stanie obciązenia alternatora.
-Jesli PCM dostaje informacje ze alternator jest zbyt bardzo obciążony to ma za zadanie zwiekszyc obroty silnika aby nadrobic straty energii bo alternator ma wiekszą wydajnosc na wyzszych obrotach wiec dlatego konieczne jest podniesienie obrotów.

Oczywiscie kazdy kto widzial alternator na silniku to wie ze zawsze on sie kreci szybciej jak silnik bo ma mniejsze koleczko ale nikt nie da zrobic takiego rozwiazania aby alternator osiagal zawrotnie duze predkosci bo mogłby sie rozlecieć.
I to wlasnie jest cały problem-wydajnosc energetyczna alternatora jest bardzo mała.
W benzynie jest tymbardziej gorzej bo silnik ma wieksze obroty wiec przelozenie musi zblizone bardziej do silnika i alternator w tym przyadku ma jeszcze mniejsze obroty i wydajnosc. I z stąd caly problem.

Dlatego obiektywnym rozwiazaniem bedzie sprawdzenie w czasie jazdy bo ja np. moge tylko potwierdzic ze u siebie w dieselku nie widze duzej roznicy na wolnych obrotach...

Ale tez wiem ze jesli w benzynie wlcze przednia szybe i swiatla to tam alternator nie jest w stanie pradu wydac z siebie i PCM musi zwiekszyc obroty aby zwiekszyc ladowanie bo inaczej rozladowywal by sie akumulator. Dlatego tez samochody z wiekszym wyposazeniem elektrycznym zawsze mają wieksze akumulatory

Troche to wszystkie zagmatwane ale niestety faktem jest ze MisekT slusznie zauwazyles ze ten wzrost paliwa jest wiekszy na wolnych obrotach bo ja sobie zupelnie o tym fakcie zapomniałem ze silnik musi podnosic obroty jak niewydala ladowanie a przez to zwieksza sam spalanie choc nie zuzywa i tak tej mocy. To tylko dla ochrony akumulatora i alternatora jest ta funkcja.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 22-02-12 o 23:28
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem