Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [Ogólne] Tuleje wahaczy - wymiana (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=21352)

kuffs 17-03-08 16:23

Tuleje wahaczy - wymiana
 
Cześć mam problem. Z diagnozy 2 mechaników wynika, że mam do wyjęcia wszystkie tuleje wahaczy tylnych. Co do ceny samych tulei wahaczy to sam mogę kupić (nie dam żadnemu mechanikowi, o nie!!!!!). Problemem pozostaje robocizna. jeden zażyczył sobie za wymianę ok. 750 zł a drugi "tylko" 450 zł. Jeden i drugi tłumaczył, że pracochłonne bo śruby są zaparzone, trza ciąć. Tak sobie pomyślałem że może mózgi powinni sobie pociąć bo mają zaparzone.

Nie orientujecie się ile coś takiego może kosztować, w przybliżeniu oczywiście.????

COOLKEG 17-03-08 18:50

Dla porównania, ja zmieniałem tylko tuleje z jednej strony, a znajomy mechanik który mi to robił, nie wspomniał ani słowem o śrubach.
Powiedział mi za to o tym pan sprzedawca w sklepie, że lubią się nie odkręcić, i zaproponował abym wziął chociaż dwie, i dwa razy do niego nie jeździł.
Sądziłem że kręci, ale z "okazji" tego że był piątek, i w razie gdyby trzeba było ciąć, autko odebrał bym dopiero po niedzieli, oczywiście po wcześniejszej wizycie w sklepie. Wziąłem te śruby.
I całe szczęście, bo mechanik wręcz starał się dowieść ze nie trzeba było, ale po trzech kwadransach skapitulował, i oberżną stare śróby.
Wydatek nie jest wielki, a głowa spokojna.
Co do ceny: zapłaciłem 200 zeta za robote. (wahacze jedna strona+ łącznik gumowy"cukierek")

Powodzenia!

artur76 17-03-08 20:32

Znajomy mechanik powiedział że jak odemnie to weźmie w granicach 400PLN.
Takie coś to samemu można zrobić trza mieć tylko prasę i kanał. Tego ostatniego chwilowo nie mam więc będę musiał dać zarobić innym. :D

COOLKEG 18-03-08 06:55

No niestety. W focusie, bez kanału coś zrobić pod spodem, to ....kanał.

Rasta 18-03-08 08:46

Co do śrub nie ściemniają, najczęściej kończy się to ich cięciem.
Ps. Jakbyś pojechał do ASO to musiał być to tych 450 pln dodać jeszcze jedno zero :wink:

kuffs 18-03-08 10:09

a powiedzcie mi czy możliwe jest aby wszystkie tuleje nadawały sie do wymiany? Tu mi coś nie pasuje w "zeznaniach" mechaników. No i jeszcze jedna prośba, ile jest tych tulei bo sam już nie wiem??

dziękuję

artur76 18-03-08 10:34

Jesli wymieniac to wszystkie. Nie ma sensu pozniej rozkrecac wszystkiego jeszcze raz.
Krotkich wahaczy jest 4 wiec 8 tuleji. Dlugie poprzeczne 2 wiec 4 i jeszcze dwa "cukierki" od wahaczy wzdluznych. Jesli cos pominalem to sorry. Polecam przy okazji wymiane lacznikow stabilizatora.
Pozdrawiam.

Arturek 21-03-08 11:11

Cytat:

Napisał kuffs
a powiedzcie mi czy możliwe jest aby wszystkie tuleje nadawały sie do wymiany? Tu mi coś nie pasuje w "zeznaniach" mechaników. No i jeszcze jedna prośba, ile jest tych tulei bo sam już nie wiem??

dziękuję

To jest sensowne rozwiązanie.
Nie będziesz dzisiaj wyminiał części tulei a za 10000km znowu.
Bez sensu płacić dwa razy za demontaż zawieszenia, a potem ustawienia geometri.
O cięciu śrub piszą nawet w TISie więc nie ściema. Są np. śruby jednorazowe które po odkręceniu należy wymienić.
pozdrawiam
Arturek

Adam Grzesica 31-03-08 01:30

gg

olo 01-04-08 21:02

Cytat:

Napisał Adam Grzesica
Cześ - Ja właśnie wymieniałem 14 tulejek z tyłu + geometria = 350 zł

A gdzie tak tanio robią?

Radek89 06-07-11 18:21

A ja wam powiem tak :

Jeśli nie musicie to nie ruszajcie tylnych śrub ...

Ja dziś zakładałem springi i chciałem sobie z tyłu ułatwić sprawę odkręcając wahacz z jednej strony i ... TRACH ... poszła śruba ... myślę no trudno wybiję , i potem dam nową , a tu zdziwko ... śruba zapieczona na amen w tulejce ... nie ma opcji żeby wybić ... no to trzeba wyjmować wahacz ... z drugiej strony to samo ;/ TRACH i zapieczona śruba w tulejce ...

pozostał mi fleks i wycinanie tego ... po wyjęciu wahacza zapieczone śruby nie chcą wyjść z tulej nawet pod prasą ...


DODAM ŻE WSZYSTKO WYGLĄDAŁO OK - ZERO RDZY

Teraz foka unieruchomiona i czeka na dwie tuleje i dwie śruby w tym tą cholerę regulacyjną ( mimośród ).

Nic innego tylko błędy technologiczne ... jeśli nie musicie nie dotykajcie tego ... A mechanicy którzy wołają po 700 zł za robociznę są W PEŁNI USPRAWIEDLIWIENI ...

Ja dorabiam sobie przy zawieszeniach ale cudzej foki nie ruszę za żadne pieniądze ...

hajdi5 06-07-11 20:18

jak się dba tak się ma ja wymieniałem wszystko z tyłu bez problemu każda śruba pięknie przed założeniem smar bo następna wymiana to już chyba inny właściciel

Radek89 06-07-11 21:02

sugerujesz dbać o gwinty ? albo o zdrowe tuleje ? bez yay ... po prostu jest błąd technologiczny : za mała różnica między średnicą śruby a otworu w sworzniu i robi się kupa po latach ...

Może też wymieniałeś po kimś...

janekfocus 06-07-11 22:06

Przecież nikt po roku nie wymienia śrub . Po latach się robi kupa z tego i tyle .

Radek89 06-07-11 22:21

Na pocieszenie dodam , że tuleje już łatwo wyprasować z wahacza ... nie jest to sprasowane na amen. Suma sumarum , żeby robić zawias w foce trzeba długiej przedłużki , siły w rękach , szlifierki kątowej z cienkimi tarczami i większość śrub :)

Wkurzyłem się tylko bo przez jeden urwany łepek , musze wywalić dwie zdrowe tuleje i kombinować ze śrubą regulacyjną ...

Gdyby ktoś miał z okolic wro. do roboty tuleje to zapraszam :D Po pierwszj frustracji stwierdzam , że po prostu trzeba mieć sprzęt ;p

No i oczywiście postaram się to złożyć tak jak było na regulacji , ale gdyby auto zachowywało się dziwnie trzeba będzie pojechać na ustawienie geometrii ...

Hultay WRC 28-07-11 16:18

Ludziska, mam cukierki do wymiany z obu stron, są w kiepskim stanie.:???:

1)Czy po wymianie trzeba ustawiać geometrię? Dwóch mechaników powiedziało że nie.

2)Czy do wymiany cukierków trzeba rozkręcać cały zawias? Jedni mówili że tu trzeba cały zawias rozkręcać (wiec kupa roboty + zapieczone sruby + geometria) i że i tak wyjdzie drogo wiec warto wymienić wszystkie lub większość gum- oszczędzi to roboty na przyszłość. Pocieszenie..[kop]

Inny powiedział że nie ma problemu, 50 zł/sztuka za tuleję corteco, oraz 70 zł netto za godzinę roboty (a podobno to 2-3h) i nie trzeba robić geo, bo nie rozkręca się śrub(tych które widać na pierwszy rzut oka bliżej środka). Chyba ma rację co? [dance]

Na wiosnę chyba sprzedaję i z jednej strony nie chce zapuścić ale też i przeinwestować auta.

olo22 28-07-11 19:38

kolego na forun było pełno o tym ,sam umieściłem zdjęcia jak dorobić ściągacz do tych cukierków, opcja szukaj 10 minut i wiesz wszystko
http://www.focusklubpolska.pl/showth...t=%B6ci%B1gacz

Hultay WRC 28-07-11 21:10

Szukałem, ale szukajka bywa kapryśna. Niestety sam sie nie ee z tym bawił, wolę powierzyć to mechaniorowi, nadal nie wiem czy trzeba robić zbieżność., Ale dzięki.

olo22 28-07-11 22:07

to jest ingerencja w zawieszenie i wypadałoby zrobić

czarny-daffy 03-08-11 09:46

Bry! Z przyjemnoscia podlacze sie do tematu.

Czy wymiana tkz ''bananow'' z tylu to ciezka sprawa? mam tam troche wywalone tuleje i mysle nad wymiana. Czy sruby tam schodza bez problemu czy sa jakies problematyczne sprawy typu szlifierka katowa? No i oczywiscie auto na podnosniku, kola zdjete i odkrecamy? Chodzi mi o to czy nie bedzie jakichs naprezen zwiazanych z dolnym wahaczem przy sprezynie i stabilizatorach zeby spowrotem wcelowac ze sruba i skrecic wszystko w calosc.

Jesli macie jakies doswiadczenie w tej materii to prosze o wskazowki.

kempus 03-08-11 09:51

Czarny - wymieniałem banany ze 4 miesiące temu. Mechanior normalnie je wykręcił, koła miałem założone, robił wszystko w kanale. Cała wymiana zajęła może 20 minut.

czarny-daffy 03-08-11 09:56

Dzieki stary!

Czyli proscizna:) Tam jeszcze sa takie jakby wy to nazywacie '' kosci'' to tez jest proste do wymiany? A tak pozatym to przy jakim elemencie wszyscy wyklinaja Forda ze sruby nie schodza i tzreba ciac?

korek007 03-08-11 20:04

Cytat:

Napisał czarny-daffy (Post 600176)
... Tam jeszcze sa takie jakby wy to nazywacie '' kosci'' to tez jest proste do wymiany? ...

W zasadzie tak samo jak banany. Nawet dostęp jest łatwiejszy.

Chabs 07-08-11 19:55

jak Ci sruba sama sie odkreci to masz szczescie;) mnie przy wymianie zawiasu jedna bgyla zapieczona w tulejce i jebania bylo tyle co nie miara. W ASO krzykneli za srube 5 dych to dalem z metalowego o tych samych parametrach za..3,5 ;)

czarny-daffy 07-08-11 22:10

Aha, na pocieszenie powiem ze jak wyciagalem amorek przedni ze zwrotnicy to srube odkrecilem bez zadnych klopotow[jupi]. Niedawno na szrocie chcialem wyjaz zwrotnice dla kumpla i sruba sie upierdzielila, wiec chyba zalezy od auta. Ja wszystkie sruby kupuje w Fordzie i zmieniam na nowe jak cos robie i niemam nigdy problemu z tym[palacz]

Za zawieche tylna sie biore za miesiac przy okazji zmiany amorkow. Poniewaz mam zglebiony samochod to wypada zrobic reszte zawiasu porzadnie zeby nie rozwalac reszty. Poswiece kase i powymieniam tuleje na powerflexy - przez miesiac na zupkach kuxu[poebao]

Chabs 07-08-11 23:33

a czo to [powerflexy? poliuretany siakies?

czarny-daffy 08-08-11 00:35

No wlasnie cos takiego sie to u nas nazywa. Srednio tuleja kosztuje 100 do 150 zlociszy w przeliczeniu.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi