Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   MK1 (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=118)
-   -   [MK1] Naprawa przełącznika / włącznika świateł mijania (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=79119)

wacek 03-12-16 17:07

Naprawa przełącznika / włącznika świateł mijania
 
Witam .Objawy uszkodzenia przełącznika świateł w moim przypadku to po włączeniu świateł mijania zapalały się światła przeciw mgielne przednie . Zdarzało się że kierowcy, koledzy z pracy zwracali mi uwagę że mam zapalone przeciw mgielne. Z poziomu kierowcy było to nie zauważalne zwłaszcza w dzień bo kontrolka jest w takim miejscu że tego nie widać. Radziłem sobie w taki sposób że co jakiś czas sprawdzałem czy pokrętło jest maksymalnie dociśnięte - wciśnięte do środka. Przeciw mgielne załącza się pociągając pokrętło do siebie raz przód drugi raz tył. Awaria polegała na luźno przekręcającej się gałce luz przód tył i bardzo delikatnym bez oporu przełączaniu się pokrętła. Zamontowałem automatyczny włącznik świateł ale musiałem go usunąć bo problem przeciw mgielnych pozostał. Problem rozwiązałem . Naprawa przełącznika jakieś 1- 2 godzina pracy. Po wyjęciu przełącznika ::


-Podważamy lekko obudowę i wypinamy zaczepy plastikowe od strony pokrętła , Patrząc od strony pokrętła przekręcamy lekko w przeciwna stronę do ruchu wskazówek zegara i pociągamy .

Mamy obudowę z pokrętłem i drugą część z płytką . Nas interesuje ta z pokrętłem.

Od strony długiej ośki są dwa szare elementy z wyżłobionymi rowkami. Jak zajrzymy do środka to na końcu oski pokrętła jest litera T z dwoma metalowymi bolcami- teraz wiem że są to rurki ze sprężynami i to nasi winowajcy.

- płaskim cienkim śrubokrętem delikatnie wciskamy metalową rurką do środka litery T najpierw z jedne strony i pociągamy pokrętło tak żeby lekko wyszło i robimy to samo po drugiej stronie trochę trzeba się nagimnastykować ale dałem radę. i mamy pokrętło na wierzchu.
- teraz mamy literę T z bolcami na wierzchu ale we wewnątrz obudowy pokrętła. Tak jakby rura.

*** UWAGA !!!!!! nie ściskać za mocno bo odkształcą się rurki spłaszczą się . wyciągamy metalowe rurki delikatnie ( na chama ):D za pomocą płaskoszczypów i śrubokręta ze środka obudowy -rury i w środku są sprężynki rozciągamy je z czuciem ja zmierzyłem długość żeby nie przesadzić przed i po rozciągnięci o jakieś 1-1,5 mm Wkładamy metalowe bolce do środka rury i mamy najłatwiejszą cześć roboty z głowy.

Teraz złożenie do kupy.
Widać we wewnątrz obudowy szare elementy i dwa wyżłobienia w krawędziach. TU muszą trafić metalowe rurki z ośką. Z puszki po konserwach robimy długa rurkę o średnicy lekko mniejszej od otworu w wewnątrz szarych elementów . Rurkę umieszczamy w pokrętle tak żeby bolce były we wnętrzu rury z puszki i wkładamy do szarych elementów starając się przy celować literą T w wyżłobienia . Wyciągamy rurę z puszki z drugiej strony I po sprawie.
Przy składaniu obudowy wyjmujemy płytkę z drugiej części przełącznika podważając lekko i nakładamy na pokrętło zwracając uwagę na to aby elementy regulacji świateł góra dól i podświetlenia tablicy weszły w prowadnicę potencjometrów .Sprawdzamy czy potencjometry się obracają przy ruszani pokrętłami i składamy przełącznik. Teraz pokrętło z wyczuwalny oporem robi wyraźne pstryk :)). I to ja decyduję kiedy zapalają się światła przeciw mgielne .
Życzę miłej zabawy. Pozdrawiam
Mam zdjęcia ale jestem nie kumaty i nie wiem jak dodać ale jak co to proszę pisać to pomogę.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi